۲۰۲۶۴۸
۳۷۰۸
۳۷۰۸

مزایا و معایب کاپ قاعدگی+بهترین برند

امروزه استفاده از کاپ‌های قاعدگی به عنوان جایگزینی مناسب برای نوار بهداشتی و تامپون محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. کاپ قاعدگی در واقع محصولی بهداشتی است از جنس سیلیکون یا لاستیک گرید پزشکی که شکلی مانند قیف دارد و انعطاف پذیر است.

امروزه استفاده از کاپ‌های قاعدگی به عنوان جایگزینی مناسب برای نوار بهداشتی و تامپون محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. کاپ‌ قاعدگی در واقع محصولی بهداشتی است از جنس سیلیکون یا لاستیک گرید پزشکی که شکلی مانند قیف دارد و انعطاف پذیر است. کاپ‌ها در اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و دو نوع حلقه‌ای و ساقه‌ای دارند. ساقه‌ی کاپ قاعدگی در واقع برای استفاده‌ی راحت‌تر در هنگام قرارگیری و بیرون آوردنِ آن تعبیه شده است.

مزایا و معایب کاپ قاعدگی+بهترین برند

این محصول بهداشتی در دوران قاعدگی توسط خانم‌ها استفاده می‌شود و برخلاف نوار بهداشتی و تامپون که خون را جذب می‌کنند، کاپ قاعدگی این خون را جمع آوری کرده و شما می‌توانید در طول روز با تخلیه و شستشوی آن دوباره از آن استفاده کنید.

در این مطلب مزایا و معایب کاپ‌ قاعدگی را مورد بررسی قرار می‌دهیم و شما را با بهترین برند موجود در بازار ایران آشنا خواهیم کرد.

مزایای استفاده از کاپ قاعدگی

این محصول بهداشتی به دلایل زیادی مورد توجه و استفاده‌ی خیلی از خانم‌ها قرار گرفته که می‌توان به موارد زیر به عنوان مزایای این محصول بهداشتی اشاره کرد:

 • دوستدار طبیعت: از بزرگترین و مهمترین مزایای این محصول، سازگاری آن با محیط زیست و طبیعت است. به دلیل استفاده‌ی آن در طولانی مدت و تولید زباله‌ی کمتر شما با استفاده از کاپ قاعدگی در واقع در کمک به محیط زیست و طبیعت سهیم خواهید بود.
  همانطور که می‌دانید نوار و پدهای بهداشتی یکبار مصرف هستند و در تولید و بسته‌بندی آنها پلاستیکِ زیادی استفاده می‌شود. در نتیجه این محصولات باعث آلودگی محیط زیست و آسیب به آن خواهند شد. در عوض کاپ‌های قاعدگی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ضایعات کمتری خواهند داشت و در نتیجه تاثیرات مضر کمتری بر محیط می‌گذارند.

 • مقرون به صرفه: کاپ‌های قاعدگی رنج قیمتی بین 300 تا 600 هزار تومان دارند و در نگاه اول ممکن است اصلا اقتصادی و مقرون به صرفه به نظر نرسند. اما بدانید به دلیل اینکه از کاپ‌های قاعدگی می‌توانید چند بار استفاده کنید در مقایسه با خرید چند باره‌ی یک نوار بهداشتی و تامپون‌ها شما یک بار این هزینه را برای کاپ قاعدگی خواهید پرداخت. همچنین عمر متوسط این محصول بهداشتی چندماه تا چند سال است. پس شما با خرید کاپ‎‌های قاعدگی در واقع در هزینه صرفه جویی می‌کنید.

 • استفاده‌ی راحت در دوران قاعدگی: تحقیقات نشان داده است بسیاری از خانم‌ها استفاده از کاپ قاعدگی را راحت‌تر از نوار بهداشتی و تامپون می‌دانند. از طرفی گفته می‌شود خشکی واژن که در هنگام استفاده از پدهای بهداشتی از مشکلات شایع خانم‌هاست در استفاده از کاپ قاعدگی دیده نمی‌شود.

 • ایمن و تمیز: همانطور که گفته شد کاپ‌های قاعدگی به جای جذب خون آن را جمع می‌کنند و همین باعث می‌شود که استفاده از این محصول ایمن‌تر باشد و خطر ابتلا به عفونت باکتریایی مانند سندروم شوک سمی را کاهش دهد. همچنین در صورت قرار دادنِ صحیح کاپ قاعدگی، که خون نریزد و نشتی نداشته باشد، به راحتی می‌توانید در طول روز ورزش کنید و دوش بگیرید.

 • فاقد بوی بد: همانطور که میدانید، واژن به طور طبیعی بوی خود را دارد و اغلب در دوران قاعدگی بوی خون و پدهای معطر با هم ترکیب شده و بوی نامطبوعی به وجود می‌آید. در صورت استفاده از کاپ قاعدگی، خون شما در معرض هوا قرار نمی‌گیرد بنابراین بوی بدی هم وجود نخواهد داشت.

 • نگه‌داری میزان خون بیشتر: کاپ قاعدگی در مقایسه با نوار بهداشتی خون بیشتری را در خود نگه می‌دارند. از این رو، شما در طول روز مدت زمان بیشتری می‌توانید از آن استفاده کنید.

 • داشتن رابطه‌ی جنسی: البته که می‌توانید قبل از داشتن رابطه‌ی جنسی کاپ قاعدگی را خارج کنید. اما بدانید که می‌توانید بدون جابه جاییِ کاپ قاعدگی و در حالی که این محصول داخل واژن شماست بدون هیچ نگرانی‌ای رابطه‌ی جنسی داشته باشید.

معایب استفاده از کاپ قاعدگی

اگرچه سازگاری با محیط زیست و مقرون به صرفه بودن از مزایایی است که باعث شده کاپ قاعدگی طرفدارانِ خود را داشته باشد؛ اما بهتر است بدانید که مانند هر محصول بهداشتیِ دیگر کاپ‌های قاعدگی نیز در کنار مزایایی که گفته شد معایبی نیز دارند. به همین دلیل توصیه می شود قبل استفاده از این محصول با این عوارض احتمالی آشنا شوید.

 • تجربه‌ی نامطلوب: بدانید که اگر کاپی که خریداری می‌کنید را به درستی جایگذاری نکنید، راه رفتن و نشستن برایتان ناخوشایند خواهد بود و تجربه‌ی نامطلوبی در حین استفاده‌ی این محصول بهداشتی خواهید داشت. بنابراین انتخاب شکل و انداره‌ی مناسب بسیار حائز اهمیت است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید با متخصص زنان خود مشورت کنید تا مجبور به امتحان کردنِ سایزها و برندهای مختلف نباشید.

مزایا و معایب کاپ قاعدگی+بهترین برند

 • جایگذاری سخت: جایگذاری و بیرون آوردنِ کاپ قاعدگی نیاز به تمرین دارد و ممکن است در اوایل استفاده سخت باشد و اگر به درستی نتوانید آن را داخل واژن قرار دهید باعث درد و ناراحتی می‌شود. بنابراین عادت به این موضوع نیاز به صبر و یادگیری دارد. توصیه می‌شود ساقه‌ی انتهای کاپ قاعدگی را در هنگام برداشتن به زور نکشید و سعی کنید آن را از پایه بیرون کشیده و خارج کنید. همچنین بعد از وارونه کردن، از تخلیه‌ی کامل خون جمع شده مطمئن شوید.

 • نیازمند مراقبت و نگه ‌داری: نوارهای بهداشتی بعد از یکبار مصرف دور ریخته می‌شوند و نیاز به مراقبت خاص و ضدعفونی کردن ندارند. اما، کاپ قاعدگی وسیله‌ای است بهداشتی که قرار است از آن تا سالها استفاده کنید، بنابراین مراقبت و نگه ‌داری از آن باید با دقت و به طور مرتب انجام شود.
  ضد عفونی کردن به روند پاک سازیِ سطوح از جرم و باکتری گفته می‌شود و شما باید کاپ قاعدگی خود را بعد از هر بار مصرف (اگر بیشتر از 6 ساعت باشد) ضدعفونی کنید. برای اینکار کافی است آن را داخل آب جوش و محلول ضد عفونی کننده قرار دهید.

 • واکنش آلرژیک: بسیاری از کاپ‌های قاعدگی فاقد مواد لاتکسی هستند و همین باعث می‌شود این محصول بهترین گزینه برای خانم‌هایی باشد که به لاتکس آلرژی دارند. با این حال، برخی از زنان ممکن است به مواد لاستیکی و سیلیکونی واکنش آلرژیک نشان دهند و همین می‌تواند استفاده از این محصول را برایشان دشوار کند.

 • احتمال سوزش واژن: اگر کاپ قاعدگی را بعد از هر بار استفاده به درستی تمیز و ضد عفونی نکنید می‌تواند باعث تحریک واژن و سوزش آن شود. همچنین گاهی ممکن است در هنگام جایگذاری نیز احساس ناراحتی کنید که پیشنهاد می‌کنیم از ژل روان کننده یا همان لوبریکانت برای قرارگیریِ راحت‌تر کاپ قاعدگی استفاده کنید.

بهترین برند کاپ قاعدگی

شاید بتوان گفت تنوع کاپ‌های قاعدگی در ایران زیاد نیست و شما در میان چندین برند محدود موجود می‌توانید یک کاپ قاعدگی خوب انتخاب کنید. با این حال برند لونت از اولین تولیدکنندگان کاپ قاعدگی دارای مجوز در ایران است و از FDA آمریکا و TGA استرالیا تاییده دارد. کاپ‌های این برند انعطاف پذیری بالایی دارد و از سیلیکون گرید پزشکی تهیه می‌شود. همچنین از کاپ‌های قاعدگی برند لونت می‌توانید تا ۱۰ سال استفاده کنید.

مزایا و معایب کاپ قاعدگی+بهترین برند

نکات مهم در خصوص استفاده از کاپ قاعدگی

 • حتماً قبل از قرار دادن و برداشتنِ کاپ قاعدگی دستان خود را با آب و صابون بشویید.
 • کاپ قاعدگی خود را بعد از هر دوره قاعدگی به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب جوش قرار دهید و با این کار آن را ضدعفونی کنید.
 • اگر به مواد لاتکسی حساسیت دارید از کاپ‌های قاعدگی تهیه شده از جنس سیلیکون استفاده کنید.

اگر دیگر مایل به استفاده از نوارهای بهداشتی و تامپون‌ها نیستید، کاپ‌های قاعدگی بهترین جایگزین هستند. این محصول بهداشتی مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست بوده و در واقع استفاده از آنها به تولید زباله‌ی کمتر کمک می‌کند. اما پیشنهاد می‌کنیم حتماً قبل از شروع استفاده از این محصول با متخصص زنان مشورت کنید و به طور کامل برای خرید یک محصول مناسب تحقیق کنید و مزایا و معایب آن را برای خودتان ارزیابی کنید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.