۲۰۹۳۵۷
۱۶۴۱
۱۶۴۱
پ

کاهش درد قاعدگی، بیست و پنج راه عالی

شکم‌ درد قاعدگی یا بدقاعدگی اولیه بخش ناگواری از زندگی بسیاری از زنان در ماه است.

درد قاعدگی به خاطر انقباضات رحم رخ می‌دهد. در موارد درد شدید قاعدگی، داروهای بدون-سنخه مانند ایبوپروفن، آسپرین و سدیم ناپروکسن می‌توانند دردهای قاعدگی را کاهش بدهند. مسکن درد خود را به انتخاب خود در خانه، محل کار و در اتومبیل بگذارید تا در زمان نیاز به آن‌ها دسترسی داشته باشید. اگر در سلامتی شما مشکلاتی وجود دارد، مراقب داروهای ضد-التهابی غیر-استروئیدی (NSAID) باشید. این داروها می‌توانند زخم‌های معده را تحریک کرده یا وضعیت خون‌ریزی را بدتر کنند.

آب بیش‌تری بنوشید
شکم‌ درد قاعدگی یا بدقاعدگی اولیه بخش ناگواری از زندگی بسیاری از زنان در ماه است. نوشیدن بیش‌تر آب کاهش نفخ باعث بدترشدن علایم می‌شود - کمک کند. عادت کنید هر روز ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید به خصوص در طول دوره‌ی قاعدگی خودتان.
کمی نعناع یا لیمو به آن اضافه کنید تا لذیذتر شود. در این دوره از نمک بپرهیزید زیرا نمک باعث احتباس مایعات و نفخ می‌شود. از الکل اجتناب کنید چون باعث کمبود آب می‌شود. برخیز از زنان همراه با شکم‌دردهای قاعدگی اسهال یا استفراغ را هم تجربه می‌کنند. جایگزین کردن مایعات از دست‌رفته از طریق نوشیدن مقدار زیادی آب مهم است.
راه‌های آسان برای دریافت بیش‌تر مایعات
اگر طعم آب آشامیدنی را دوست ندارید، کارهایی هست که می‌توانید برای افزایش مصرف مایعات انجام بدهید. وقتی صبح بیدار می‌شوید اول با نوشیدن یک لیوان آب پر از میوه شروع کنید. چای بابونه یا زنجبیل بخورید. آب معدنی طعم‌دار روش جدیدی برای هیدراتاسیون است. یک کاسه خیار، نعناع یا آب لیمو را در طول روز برای درمان بخورید. یک فنجان آبگوشت با سدیم پایین بخورید تا جذب مایعات خود را افزایش بدهید. این‌که به خوبی هیدراته بمانید نه تنها برای شکم‌درد خوب است بلکه برای سلامتی کلی شما هم مناسب است.
برای کاهش درد بخورید
آنچه شما می‌خورید ممکن است تعیین کند درد‌های شکمی شما چقدر بد خواهند بود. رژیم‌غذایی کلید است.
ممکن است شما وقتی در دوره‌ی قاعدگی هستید به غذاهای چرب، شیرین یا نمکی تمایل داشته باشید ولی این غذاها دوستان شما نیستند. دونات‌ها و چیپس‌های سیب‌زمینی را کنار بگذارید. برخی از زنان می‌دانند که خوردن انواع مناسبی از غذاها ممکن است به تسکین درد قاعدگی کمک کند. غذاهای ضد-التهابی مانند گیلاس، زغال‌اخته، شربت نارنج، گوجه‌فرنگی و فلفل دلمه‌ای انتخاب‌های خوبی هستند. ماهی سردابی که اسیدهای چرب امگا-۳ بالایی دارد نیز انتخاب سالمی است. لوبیای غنی از کلسیم، بادام و سبزیجاتی با برگ تیره‌ی بیش‌تری بخورید. این غذاها حاوی ترکیباتی هستند که با التهاب مقابله می‌کنند. برخی از زنان گزارش می‌دهند که این روش خوردن می‌تواند به تسکین درد قاعدگی و تقویت سلامتی کمک کند. این بهترین رژیم‌غذایی سالم و متعادل در تمام سال است و نه فقط برای چند روز در ماه در طول دوره‌ی قاعدگی.

چای بابونه بخورید
خوردن چای بابونه ممکن است به کاهش دردهای شکمی در هنگام قاعدگی کمک کند.
خوردن چای بابونه ممکن است به کاهش دردهای شکمی در هنگام قاعدگی کمک کند. چای بابونه پر از مواد ضد-التهابی است که پروستاگلاندین‌ها را مهار می‌کنند. پروستاگلاندین‌ها توسط سلول‌های اندومتریوم رحم تولید می‌شوند. این سلول‌ها پروستاگلاندین‌ها را در طول دوره‌ی قاعدگی زنان تولید و انقباض عضلات رحم، درد و دردهای شکمی را تحریک می‌کنند.
پروستاگلاندین‌های درون جریان خون مسئول تهوع، استفراغ، اسهال و سردرد در طول دوره‌ی قعادگی هستند. NSAID هایی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن تولید پروستاگلاندین‌ را کاهش می‌دهند. نوشیدن چای بابونه پروستاگلاندین‌های ایجادکننده‌ی درد را کاهش می‌دهند و جریان قاعدگی را به سمت تسکین علایم دوره پیش می‌برند.

رازیانه را امتحان کنید
محققان معتقدند رازیانه انقباضات رحمی را که توسط پروستاگلاندین‌ها تحریک می‌شوند کاهش می‌دهد.
در یک مطالعه حدود ۸۰ درصد از زنان جوانی که کپسول‌های حاوی ۳۰ میلی‌گرم از عصاره‌ی رازیانه را ۳ روز قبل از شروع دوره‌ی قاعدگی خود دریافت کرده بودند درد کم‌تری را نسبت به زنانی که مسکن گرفته بودند تجربه کردند.
محققان معتقدند رازیانه انقباض‌های رحمی را که توسط پروستاگلاندین‌ها تحریک می‌شوند کاهش می‌دهد. عصاره‌ی رازیانه می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای تقریباً ۱۰ درصد از زنانی باشد که به خاطر دردهای شدید شکمی قاعدگی نمی‌توانند فعالیت‌های عادی خودشان را به مدت ۱ تا ۳ روز در طول دوره‌ی قاعدگی خود انجام بدهند.

پودر دارچین
پودر دارچین را با غلات یا فنجان کاکائوی داغ خود امتحان کنید.
در یک مطالعه روی زنان جوان، افرادی که کپسول‌های حاوی ۴۲۰ میلی‌گرم دارچین را ۳ بار در روز در سه روز اول چرخه‌ی قاعدگی خودشان گرفته بودند خون‌ریزی قعادگی کم‌تر، درد کم‌تر و تهوع و استفراغ کم‌تری را در مقایسه با زنانی تجربه کردند که داروی مسکن گرفته بودند.
زنان هیچ‌گونه عوارض جانبی را گزارش نکردند که مربوط به قرص‌های دارچین باشد. پودر دارچین را با غلات یا فنجان کاکئوی داغ خود امتحان کنید. این نمی‌تواند به شما صدمه بزند و ممکن است دردهای شکمی شما و سایر علایم دوره‌ی قاعدگی را کاهش می‌دهد.

به سراغ زنجبیل برو
اگر برای کاهش درد به دنبال جایگزینی برای دارو می‌گردید کمی زنجبیل را امتحان کنید.
یک مطالعه روی زنان جوان دریافت که کپسول‌های زنجبیل علایم بدقاعدگی اولیه از جمله دوره‌های دردناک و همچنین NSAID هایی مانند ایبوپروفن و مفنامیک اسید را کاهش می‌دهد. زنان گروه زنجبیل کپسول‌های ۲۵۰ میلی‌گرمی زنجبیل را به مدت ۴ بار در روز در سه روز اول دوره‌ی قاعدگی خودشان دریافت کردند. زنان گروه مفنامیک اسید کپسول‌های ۲۵۰ میلی‌گرمی را ۴ بار در روز گرفتند درحالی‌که افراد گروه ایبوپروفن ۴۰۰ میلی‌گرم در روز به مدت ۴ بار در روز دریافت کردند.
زنان هر ۳ گروه درمانی کاهش درد، رضایت از درمان و کاهش شدت بدقاعدگی را صرف‌نظر از این‌که کدام دارو را دریافت کرده بودند گزارش کردند. هیچ‌یک از زنان این مطالعه عوارض جانبی شدید مربوط به درمان را گزارش نکرد. اگر برای کاهش درد به دنبال جایگزینی برای دارو می‌گردید کمی زنجبیل را امتحان کنید.

قدرت پیکوژنول
پیکوژنول نوعی عصاره‌ی گیاهی است که از درخت کاج دریایی مشتق شده که در ناحیه‌ی جنوب غربی فرانسه یافت می‌شود.
عصاره‌ی آن حاوی چند ترکیب آنتی‌اکسیدانت قوی است. در یک مطالعه روی زنان بین ۱۸ و ۴۸ سال سن، آن‌هایی که بدقاعدگی را تجربه کرده بودند یک مکمل حاوی ۶۰ میلی‌گرم از پیکوژنول را در طول دوره‌ی خودشان دریافت کرده بودند و به داروی کم‌تری برای درد نیاز داشتند نسبت به زنانی که این مکمل را نگرفته بودند.
آن‌ها موقعی که مکمل پیکوژنول را دریافت کردند برای روزهای کم‌تری به داروی درد نیاز داشتند. به طرز عجیبی، زنان هنوز هم در طول دوره‌های خود حتی بعد از این‌که آن‌ها دریافت پیکوژنول را قطع کرده بودند باز هم به داروی درد کم‌تری نیاز داشتند. بااین‌حال، این مکمل به زنانی که سطح پایین‌تری از درد قاعدگی داشتند کمکی نکرد. اگر پیکوژنول می‌تواند در دوره‌ی قاعدگی‌تان به خلاص‌شدن از دید شدید کمک کند آن را از پزشک خودتان بخواهید.

شوید برای درد قاعدگی
اگر دوست ندارید برای درمان درد قاعدگی دارو بگیرید، شوید می‌تواند یک کاندید باشد.
محققان اثربخشی پودر شوید را در مقابل مفنامیک اسید - نوعی NSAID - برای درمان دردهای شکمی قاعدگی در گروه دانشجویان دختر امتحان کرده‌اند. زنان به سه گروه تقسیم شدند: گروه شوید، گروه مفنامیک اسید و گروه مسکن. زنان درمان ۵ روزه را ۲ روز قبل از شروع دوره‌ی قاعدگی خودشان شروع کردند. محققان دریافتند که پودر شوید درد قاعدگی و همچنین داروی درد بدون-نسخه را کاهش داد. اگر دوست ندارید برای درمان درد قاعدگی دارو بگیرید، شوید می‌تواند یک کاندید باشد.

ریشه درمانی - زردچوبه
دانشمندان به ترکیبات مفید زردچوبه در مقابل التهاب و تغییر سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی فکر می کنند.
زردچوبه - یک ماده از ریشه‌ی زردچوبه - می تواند به تسکین علایم PMS کمک کند. در مقایسه با زنانی که قرص‌های مسکن دریافت کردند، زنانی که ۲ کپسول از زردچوبه را هر روز به مدت ۷ روز قبل از دوره‌ی قاعدگی و ۳ روز بعد از دوره‌ی قاعدگی گرفته بودند کاهش علایم PMS را تجربه کردند.
دانشمندان به ترکیبات مفید زردچوبه در مقابل التهاب و تغییر سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی فکر می کنند که همگی می‌توانند مسئول کاهش علایم PMS باشند. زنانی که با زردچوبه درمان شدند بهبودی در علایم رفتاری، اخلاقی و بدنی ناشی از PMS را گزارش کردند. زردچوبه ممکن است برای افراد مبتلا به شرایط التهابی نیز کمک کند مانند آرتروز، IBS، بیماری روده‌ی ملتهب، بیماری‌های خودایمنی و سایر مشکلات.

روغن ماهی و ویتامین B1
محققان اثرات ویتامین B۱ و روغن ماهی را روی علایم بد-قاعدگی دانش‌آموزان دبیرستانی بررسی کردند.
محققان اثرات ویتامین B1 و روغن ماهی را روی علایم بد-قاعدگی دانش‌آموزان دبیرستانی بررسی کردند. زنان جوان به ۴ گروه مختلف تقسیم شدند. یک گروه ۱۰۰ میلی‌گرم از ویتامین B1 را هر روز مصرف کرد. گروه دیگر ۵۰۰ میلی‌گرم از روغن ماهی را در روز دریافت کرد. یک گروه ترکیبی از هر دوی ویتامین B1 و روغن ماهی را گرفت. آخرین گروه داروی مسکن دریافت نمود. زنان درمان را در ابتدای چرخه‌های قاعدگی خودشان آغاز کرده و تا ۲ ماه ادامه دادند. در مقایسه باگروه داروی مسکن، آن‌هایی که ویتامین B1، روغن ماهی یا هر دو را دریافت کرده بودند کاهش درد قابل‌ملاحظه‌ای داشتند. زنانی که روغن ماهی یا ویتامین B1 را گرفته بودند نیز در مقایسه‌با گروه داروی مسکن، درد کوتاه‌تری را گزارش کردند.

آفتاب ویتامین D
ویتامین D تولید پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد.
دردهای شکمی مربوط به قاعدگی دردناک می‌توانند ناتوان‌کننده باشند. گرفتگی‌های دردناک مربوط به قاعدگی دردناک به خاطر افزایش سطوح پروستاگلاندین‌ها رخ می‌دهند که باعث انقباض رحم می‌شوند. این انقباضات باعث تخلیه‌ی رحم می‌شوند. ویتامین D تولید پروستاگلاندین‌ها را کاهش می‌دهد. در یک مطالعه روی زنان جوانی که قاعدگی دردناک اولیه و سطوح پایین ویتامین D داشتند، دوزهای بالای مکمل ویتامین D درد را به طور معنی‌داری در هر دو درمان ۸ هفته و ۱ ماه بعد از پایان درمان کاهش دادند. زنانی که ویتامین D گرفته بودند هم داروی ضد درد کم‌تریب رای درمان درد دوره‌ی قاعدگی دریافت کردند. شما می‌توانید از پزشک خودتان بخواهید تا سطح ویتامین D شما را با یک تست خون ساده اندازه‌گیری کند.

کلسیم معدنی ضد درد شکمی
کلسیم یک ماده‌ی مغذی است که هر کسی به آن نیاز دارد اما اکثر زنان آن را به اندازه‌ی کافی ندارند.
کلسیم یک ماده‌ی مغذی است که هر کسی به آن نیاز دارد اما اکثر زنان آن را به اندازه‌ی کافی ندارند. ما به کلسیم نه تنها برای داشتن استخوان‌های سالم بلکه برای عملکرد مناسب قلب، ماهیچه‌ها و سیستم عصبی به آن نیاز داریم. مصرف کافی کلسیم نیز ممکن است موجب تسکین دردهای شکمی قاعدگی شود. در یک مطالعه روی زنان، ان‌هایی که مکمل حاوی ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم را هر روز از شروع دوره‌ی قاعدگی تا روز ۱۵ام چرخه‌ی قاعدگی خودشان تا موقع به پایان رسیدن درد قاعدگی دریافت کردند، در دوره‌ی بعدی درد قاعدگی کم‌تری را نسبت به زنانی که مسکن گرفته بودند تجربه کردند. با دریافت محصولات روزانه‌ی کم-چرب، آب پرتقال غنی‌شده، ساردین‌ و ماهی آزاد کنسروی و سایر غذاهای غنی از کلسیم رژیم‌غذایی روزانه‌ی خودتان را از این ماده‌ی معدنی مهم پر کنید.

منیزیم
منیزیم یک ماده‌ی معنی مهم برای نیازهای بدنی شماست.
منیزیم یک ماده‌ی معنی ضروری برای نیازهای بدنی شما برای تقویت‌کردن بیش از ۳۰۰ سیستم آنزیمی است. شما برای ساختن ماهیچه‌ها، پروتئین‌ها و استخوان‌های سالم به آن نیاز دارید. بدن شما برای عملکرد مناسب ماهیچه‌ها و اعصاب، برای تنظیم فشار خون و کنترل سطح قند خون به منیزیم نیاز دارد. شما برای ساختن DNA و RNA و برای تولید گلوتاتیون که آنتی‌اکسیدانت اصلی بدن است به منیزیم نیاز دارید. منیزیم نیز ممکن است به تسکین علایم PMS کمک کند به خصوص زمانی‌که به همراه ویتامین B6 دریافت شود. یک مطالعه روی زنان دریافت که زنانی که ۲۵۰ میلی‌گرم منیزیم و ۴۰ میلی‌گرم ویتامین b6 را هر روز گرفته بودند بیش‌ترین کاهش را در علایم PMS تجربه کردند. مراقب باشید. منیزیم می‌تواند با فعالیت داروهای خاصی تداخل پیدا کند مانند آنتی‌بیوتیک‌ها، مهارکننده‌های
پمپ پروتون (PPI)، مواد مدر و بیس‌فسفونات‌ها. اگر برایتان مناسب و ایمن است آن را از پزشک یا داروساز خودتان بخواهید.
فواید بیش‌تر برای زنان
مصرف مناسب منیزیم نیز با خطر پایین‌تری از اندومتریوز همراه است. منابع خوب منیزیم عبارتند از بادام، اسفناج، بادام‌زمینی، بادام‌هندی و لوبیای سیاه. زنان بزرگسال باید هر روز بست هبه سنشان و این‌که آیا حامله یا شیرده هستند یا نه حدود ۳۱۰ و ۴۰۰ میلی‌گرم منیزیم را دریافت کنند.

طب گیاهی چین
داروهای گیاهی چینی ممکن است گزینه‌ی درمانی موثری برای زنان باشند که از دردهای اوایل قاعدگی رنج می‌برند.
درمان سنتی دردهای اوایل قاعدگی همیشه جواب نمی‌دهند، و گاهی‌اوقات زنان نمی‌توانند درمان را تحمل کنند. درمان‌های سنتی به درمان دردهای اوایل قاعدگی تقریباً ۲۰ تا ۲۵ درصد از زنان کمکی نمی‌کنند یا نمی‌توانند آن‌ها را مصرف کنند. داروهای گیاهی چینی ممکن است گزینه‌ی درمانی موثری برای زنان باشند که از دردهای اوایل قاعدگی رنج می‌برند. در مطالعات متعددی، گیاهان دارویی چین برای تسکین درد و کاهش علایم کلی موثر بودند. زنانی که داروی گیاهی چینی را برای دردهای اوایل قاعدگی دریافت کردند به داروهای کمکی کم‌تری نیز نیاز داشتند.

داروی مسکن
تسکین‌ دهنده‌ی بدون نسخه‌ی درد می‌توانند دوره‌های دردناک را کاهش بدهند.

پ
منبع: ماما طب

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند