۲۲۵۱۸۱
۲۰۶۹۳
۲۰۶۹۳
پ

دهانه رحم در تخمک گذاری، چه تغییری میکنه؟

یادگیری نحوه بررسی دهانه رحم و مخاط دهانه رحم برای تخمین زمان تخمک گذاری و داشتن رابطه جنسی به موقع برای بارداری راحت تر از آن است که فکر می کنید.

یادگیری نحوه بررسی دهانه رحم و مخاط دهانه رحم برای تخمین زمان تخمک گذاری و داشتن رابطه جنسی به موقع برای بارداری راحت تر از آن است که فکر می کنید. به نظر می رسد این چیزی است که فقط به پزشکان و پرستاران آموزش داده می شود، اما دلیلی ندارد که یک زن خودش نتواند این مخاط و نحوه تغییر در وضعیت دهانه رحم را در طول چرخه قاعدگی بررسی کند.
چرا باید دهانه رحم خود را بررسی کنید؟
اگر می خواهید باردار شوید، بررسی وضعیت دهانه رحم می تواند اطلاعات کلیدی را برای شناسایی پنجره بارور ی یا زمان ایده آل برای داشتن رابطه جنسی برای بارداری به شما بدهد. دهانه رحم شما در طول چرخه قاعدگی تغییرات نامحسوسی می کند که باید برای فهمیدن آن کمی دقت کنید. تغییرات دهانه رحم می تواند به شما در تشخیص بهتر زمان تخمک گذاری برای بارداری کمک کند.
در اواخر بارداری و زایمان نیز دهانه رحم شما تغییر می کند. حتما تا به حال در فیلم های زایمان طبیعی این مورد را مشاهده کرده اید. برای یک زایمان طبیعی معمولی باید دهانه رحم هنگام زایمان حدود ۱۰ سانتیمتر باز شود. دهانه رحم هنگام زایمان کوتاه، نازک و گشاد می شود. این دهانه از ابتدای بارداری به سختی بسته می شود و تا عرض ۱۰ سانتی متر در هنگام تولد نوزاد باز خواهد شد. احتمالا هنگام نزدیک شدن به زمان زایمان خودتان این تغییرات را احساس می کنید.
نکاتی برای بررسی دهانه رحم
انتظار نداشته باشید همان بار اول، دوم یا حتی دهم که سعی می کنید دهانه رحم خود را بررسی کنید متوجه تغییرات آن بشوید. این مهارتی است که با تمرین و صبر حاصل می شود؛ اما همین که یاد بگیرید علائم چیست، به خوبی می توانید از آن استفاده کنید.
وضعیت گردن رحم خود را در حین یا بعد از رابطه جنسی بررسی نکنید. دهانه رحم شما با توجه به سطح تحریک جنسی، بدون توجه به زمانی که در چرخه قاعدگی دارید، حرکت می کند.
هنگامی که تازه در حال یادگیری هستید، سعی کنید وضعیت گردن رحم خود را هر چند روز یک بار بررسی کنید، حتی زمانی که فکر نمی کنید تخمک گذاری داشته باشید. وقتی تخمک گذاری نمی کنید، پیدا کردن دهانه رحم راحت تر است و به افزایش مهارت شما کمک می کند.
وضعیت گردن رحم خود را هر بار در یک زمان مشخص از روز بررسی کنید. بهترین زمان هنگام صبح یا بعد از دوش گرفتن است.
دستورالعمل های گام به گام
چه در حال بررسی دهانه رحم خود برای مشخص کردن زمان تخمک گذاری باشید، چه در دوران بارداری یا صرفاً از روی کنجکاوی، مراحلی وجود دارد که می توانید برای تعیین و ثبت موقعیت دهانه رحم خود انجام دهید. زمانی که عصبی هستید این کار را انجام ندهید. چون ممکن است به خودتان صدمه بزنید. نحوه شروع کار به شکل زیر است:
۱- دستان خود را خیلی خوب بشویید. بسیار مهم است که شما هیچ نوع عفونتی را هنگام بررسی در سیستم تولید مثل خود وارد نکنید. اگر با عفونت قارچی یا هر نوع عفونت واژن دیگر روبرو هستید، باید قبل از بررسی دهانه رحم صبر کنید تا عفونت از بین برود.
۲- اقدامات احتیاطی را انجام دهید. اگر منتظر رسیدن زمان زایمان هستید و می خواهید دهانه رحم خود را بررسی کنید، به خاطر داشته باشید که بررسی های مکرر می تواند باکتری ها را وارد بدنتان کند و برای شما خطر دارد. این امر به ویژه اگر کیسه آب شما پاره شده باشد، خطر بیشتری دارد. در حالی که می توانید در بارداری دهانه رحم خود را چک کنید، خیلی زیاد این کار را انجام ندهید و همیشه قبل از بررسی از تمیز بودن دست ها اطمینان حاصل کنید.
۳- یک موقعیت راحت پیدا کنید. موقعیت بدن شما باید به شما اجازه دهد به راحتی به دهانه رحم خود برسید. این حالت راحت ممکن است بصورت نشسته روی توالت باشد یا زمانی که یک پا را روی لبه وان قرار داده اید و یا چمباتمه زده اید. خودتان باید با امتحان کردن بهترین موقعیت را پیدا کنید.
۴- انگشت خود را به داخل واژن خود فرو کنید. از انگشت اشاره یا میانه استفاده کنید و انگشت خود را به آرامی بلغزانید و تا جایی که می توانید فرو کنید. این حرکت باید رو به بالا باشد. اگر تصور کنید که واژن شما مانند یک راهرو است، دهانه رحم شما دری است که در انتها قرار دارد.
۵- محل دهانه رحم را پیدا کنید. در حالی که واژن شما نوعی احساس اسفنجی دارد که جای خود را با فشار تغییر می دهد، دهانه رحم مانند یک گودال محکم و گرد است. اگر به تخمک گذاری نزدیک نیستید، باید دهانه رحم خود را به راحتی پیدا کنید. اگر تخمک گذاری می کنید، ممکن است دهانه رحم در بدن شما بالاتر، نرم تر و دسترسی به آن دشوارتر باشد.
۶- موقعیت گردن دهانه رحم خود را ثبت کنید. این یادداشت ها را در یک نمودار باروری نگه دارید. یادداشت برداری از آنچه احساس می کنید نه تنها به شما در درک بهتر تغییرات کمک می کند، بلکه به شما در شناسایی بهترین زمان برای باردار شدن نیز کمک خواهد کرد.
مخاط دهانه رحم
چندین تغییر وجود دارد که هنگام بررسی دهانه رحم احساس می کنید. با راحت تر شدن مراحل کار، سعی کنید به دنبال تغییرات زیر باشید:
۱- بافت نرم
آیا هنگام لمس دهانه رحم احساس نرمی یا سفتی می کنید؟ استروژن بافت دهانه رحم را نرم می کند و باعث می شود هنگام باروری نرم تر شود. برخی می گویند وقتی بارور نیستید دهانه رحم مانند نوک بینی شما احساس می شود و وقتی بارور هستید سفتی آن مانند لب ها است.
۲- دهانه رحم
دهانه رحم شما باز است یا بسته؟ دهانه رحم شما دقیقاً کمی قبل از تخمک گذاری باز خواهد شد. دهانه رحم کوچک و مانند یک شکاف نازک است. این دهانه دقیقاً قبل و حین قاعدگی باز می شود. با این وجود، در دوران قاعدگی، دهانه رحم در واژن پایین تر خواهد بود و مانند تخمک گذاری بالاتر قرار نمی گیرد. اگر دهانه رحم شما همیشه کمی باز است، نگران نباشید. به خصوص اگر تا به حال زایمان یا سقط جنین داشته باشید، ممکن است دهانه رحم شما هرگز به طور کامل بسته نشود. هرچند با نزدیک شدن به تخمک گذاری، شما همچنان قادر به مشاهده تغییرات ارتفاع و نرمی دهانه رحم خواهید بود.
۳- موقعیت دهانه رحم
باید متوجه شوید که وضعیت دهانه رحم شما بالا، وسط یا پایین است؟ با نزدیک شدن به تخمک گذاری، دهانه رحم شما به سمت بالا و عقب حرکت می کند. ممکن است این تغییر آنقدر زیاد باشد که نتوانید با دست دهانه رحم را حس کنید.
برخی از خانم ها با بررسی موقعیت دهانه رحم خود سعی می کنند بفهمند که آیا باردار هستند یا خیر؟ متاسفانه این کار روش درستی برای متوجه شدن بارداری نیست و جواب دقیقی به شما نخواهد داد. فقط باید صبر کنید تا بتوانید تست بارداری بدهید. با این حال دهانه رحم که بلند، نرم و باز باشد، می تواند نشانه باداری باشد؛ اما دهانه رحم کم، محکم و بسته نشانه عدم بارداری است.
۴- مخاط دهانه رحم
هنگام بررسی وضعیت دهانه رحم، باید به مخاط دهانه رحم خود نیز توجه کنید. همان هورمون هایی که دهانه رحم شما را تغییر می دهند، بر مخاط دهانه رحم نیز تأثیر می گذارند. مخاط دهانه رحم به عنوان مایع دهانه رحم یا ترشحات واژن نیز شناخته می شود. مخاط دهانه رحم شما با نزدیک شدن به تخمک گذاری تغییر می کند و مانند سفیده تخم مرغ حالت لزج و کش دار خواهد داشت؛ بنابراین با بررسی آن می توانید بهترین زمان برای داشتن رابطه جنسی برای بارداری را انتخاب کنید.
۵- بررسی باز شدن دهانه رحم
اگر باردار هستید و به موعد مقرر نزدیک می شوید، ممکن است امیدوار باشید که با بررسی میزان بازشدگی دهانه رحم، خودتان بتوانید زمان زایمان خود را مشخص کنید؛ اما این کار را شما نمی توانید انجام دهید؛ زیرا سه هفته آخر بارداری دائما این باز شدگی بیشتر می شود و شما نمی توانید تشخیص دهید دقیقا در چه اندازه ای زمان زایمان فرا می رسد؛ بنابراین این کار را به پزشکتان بسپارید و برای زایمان فقط حواستان به انقباضات و شدت و مدت آن ها باشد.
سخن آخر
همان طور که ملاحظه کردید شما با رعایت برخی نکات گفته شده به راحتی خودتان می توانید دهانه رحم و مخاط دهانه رحم را بررسی کرده و زمان بارداری خود را تشخیص دهید؛ اما همان طور که گفتیم احتمال انتقال عفونت های خارجی از طریق دست به داخل رحم وجود دارد؛ بنابراین حتما قبل از بررسی دستهایتان را کاملا شسته و با الکل استریل کنید.
پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند