۲۳۲۵۸۴
۲۲۷۱۴
۲۲۷۱۴

علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق چیست؟

تخمک گذاری موفق و ناموفق مفاهیم نسبتاً جدیدی هستند که می‌توانند تفاوت بزرگی را در باردار شدن یا نشدن شما ایجاد کنند. به همین دلیل نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و لازم است که شما با تمام علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق آشنا باشید.

علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق چیست؟

تخمک گذاری فرآیند آزاد شدن یک تخمک بالغ از یک فولیکول در تخمدان است. تخمک شما از طریق لوله‌های فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند و فقط ۱۲ تا ۲۴ ساعت زنده است. در این مدت، اگر با اسپرم ملاقات کند و بارور شود، لقاح اتفاق می‌افتد. به خواندن ادامه دهید تا با علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق آشنا شوید.

بیشتر بخوانید: عمل تخمک کشی زنان، مراقبت های قبل و بعد از آن

در این مقاله می‌خوانید:

 • تخمک گذاری موفق چیست؟
 • علائم تخمک گذاری موفق
 • تخمک گذاری ناموفق چیست؟
 • علائم تخمک گذاری ناموفق
 • علل تخمک گذاری ناموفق

تخمک گذاری موفق چیست؟

تخمک گذاری زمانی موفق در نظر گرفته می‌شود که تخمک آزاد شود و همراه با آن، سطح PdG (پرگناندیول گلوکورونید) که به عنوان متابولیت پروژسترون نیز شناخته می‌شود، برای یک مدت طولانی بالا باقی بماند تا بهترین شانس ممکن برای لقاح را فراهم کند. در واقع، پروژسترون هورمونی است که مسئولیت تثبیت پوشش داخلی رحم و پذیرش آن برای جنین را برعهده دارد.
پس از این‌که تخمدان تخمک را آزاد کرد، جسم زرد یا فولیکول خالی، پروژسترون کافی برای حمایت از لانه گزینی و رشد جنین بارور شده تولید می‌کند.

علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق چیست؟

بیشتر بخوانید: لقاح برای بارداری، از تخمک تا جنین

علائم تخمک گذاری موفق

برای مشاهده‌ی علائم تخمک گذاری موفق، ابتدا باید سطح LH خود را آزمایش کنید.

برای مشاهده‌ی علائم تخمک گذاری موفق، ابتدا باید سطح LH خود را آزمایش کنید تا بتوانید زمان تخمک گذاریتان را پیش بینی کنید. سپس باید مطمئن شوید که پروژسترون شما در طول فاز لوتئال ، قسمت دوم چرخه، در سطح مطلوبی باقی می‌ماند.
یکی از رایج‌ترین افسانه‌های باروری این است که سطح پروژسترون باید فقط در روز بیست و یکم سیکل آزمایش شود. با این حال، آزمایش‌های پروژسترون در این روز، فرض را بر این می‌گذارد که زنان دقیقاً در روز چهاردم سیکل تخمک گذاری می‌کنند. در صورتی که ما می‌دانیم سیکل قاعدگی و روند تخمک گذاری در زنان مختلف متفاوت است.

بیشتر بخوانید: تخمک چند روز زنده می ماند؟

در واقع، طول چرخه‌ی قاعدگی ممکن است از ۲۱ تا ۴۰ روز متفاوت باشد و می‌دانیم که سطح پروژسترون ۷ روز پس از اوج باروری افزایش می‌یابد. بنابراین، شما ابتدا باید مطمئن شوید که آزمایش LH شما نتیجه‌ی مثبت بدهد. سپس، یک هفته صبر کنید و آزمایش پروژسترون نیز انجام دهید.

علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق چیست؟

بیشتر بخوانید: تقویت تخمک گذاری با تغذیه

تخمک گذاری ناموفق چیست؟

تخمک گذاری هنگام تلاش برای باردار شدن بسیار مهم است، زیرا با تخمک گذاری ناموفق امکان بارداری وجود ندارد. در واقع اختلالات تخمک گذاری، علت ناباروری در حدود ۲۵ درصد از زوج های نابارور را تشکیل می‌دهد. بدون حضور تخمک، لقاح امکان پذیر نیست. اما حتی اگر تخمک گذاری اتفاق بیفتد، اگر با موفقیت انجام نشود، هنوز هم باردار شدن بسیار سخت است.

بیشتر بخوانید: القای تخمک گذاری چیست؟

عدم تخمک گذاری زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک در طول چرخه‌ی قاعدگی از تخمدان شما آزاد نشود. علت تخمک گذاری ناموفق به عدم تعادل یک یا چند هورمون خاص ، به ویژه هورمون‌های دخیل در تخمک گذاری مربوط می‌شود که عبارتند از:

 • هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH)
 • هورمون محرک فولیکولی (FSH)
 • هورمون لوتئینه کننده (LH)

علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق چیست؟

بیشتر بخوانید: نزدیک پریود احتمال تخمک گذاری هست؟

علائم تخمک گذاری ناموفق

سیکل‌های نامنظم معمولاً از اصلی‌ترین علائم تخمک گذاری ناموفق هستند.

تخمک گذاری ناموفق ممکن است در طی یک سیکل منظم اتفاق بیفتد که این، حدود یک سوم از چرخه‌های قاعدگی طبیعی را تشکیل می‌دهد. سیکل‌های نامنظم معمولاً از اصلی‌ترین علائم تخمک گذاری ناموفق هستند، خواه اصلاً پریود نباشید یا این‌که دوره‌های شما نامنظم باشد.
فقدان مخاط دهانه‌ی رحم نیز ممکن است از دیگر علائم تخمک گذاری ناموفق باشد؛ مگر این‌که قبلاً روی‌ دهانه‌ی رحم خود جراحی انجام داده باشید. یک علامت دیگر تخمک گذاری ناموفق را نیز می‌توانید در الگوی نامنظم دمای بدن خود جستجو کنید.

بیشتر بخوانید: چگونه زمان تخمک گذاری را تعیین کنیم؟

اگر روزی ۲ بار تست تخمک گذاری می‌دهید و هنوز هیچ نتیجه‌ی مثبتی دریافت نکرده‌اید نیز نشان دهنده‌ی این است که هورمون لوتئینیزه کننده (LH) شما افزایش نیافته و تخمک گذاری نکرده‌اید. به طور کلی نیز اگر در زندگی خود هرگز تست LH مثبت نگرفته‌اید، توصیه می‌کنیم با یک متخصص مشورت کنید.

علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق چیست؟

بیشتر بخوانید: محاسبه زمان تخمک گذاری بعد از پریود + (نمودار زمان تخمک گذاری) / نی‌نی‌بان

علل تخمک گذاری ناموفق

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع‌ترین علت عدم تخمک گذاری است. PCOS یک اختلال عملکرد غدد درون ریز شایع و متأسفانه تشخیص داده نشده در زنان در سنین باروری است.
این وضعیت با مقدار بیش از حد آندروژن (هورمون‌های جنسی مردانه) مشخص می‌شود که برای شما یک عدم تعادل هورمونی ایجاد می‌کنند. این عدم تعادل باعث ایجاد سطوح غیر طبیعی LH و هورمون محرک فولیکولی (FSH) می‌شود که می‌تواند از تحریک فولیکول برای آزادسازی تخمک جلوگیری کند.

علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق چیست؟

بیشتر بخوانید: فریز تخمک مناسب چه کسانی است؟

با این حال، تخمک گذاری ناموفق ممکن است چندین علت دیگر نیز داشته باشد که عبارتند از:

 • سطح استرس بسیار بالا
 • سطح پرولاکتین بالا
 • وزن بدن به طور غیر طبیعی کم یا زیاد
 • ورزش شدید
 • اختلال عملکرد تیروئید
 • نارسایی زودرس تخمدان
 • پیش یائسگی

علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق چیست؟

بیشتر بخوانید: عوامل موثر بر کیفیت تخمک و اسپرم

جمع‌بندی

تخمک گذاری نشان دهنده‌ی سلامتی شما است، چرا که از عملکرد مناسب غدد درون ریز شما خبر می‌دهد. در واقع، به جز مواردی مانند بارداری، شیردهی یا یائسگی، الگوهای تخمک گذاری نامنظم ممکن است نشانه‌ی یک مشکل بزرگ‌تر باشند. با این حال، راه‌های زیادی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید از این مشکلات دوری کرده و قدرت باروری خود را حفظ کنید. به عنوان مثال:

 • وزن سالم خود را حفظ کنید. اضافه وزن یا کم وزنی قابل توجه می‌تواند تخمک گذاری طبیعی را مهار کند.
 • مراقب ابتلا به عفونت‌های مقاربتی باشید. عفونت‌هایی مانند کلامیدیا و سوزاک یکی از علل اصلی ناباروری در زنان هستند.
 • استرس را تا حد امکان از خود دور کنید.

در نهایت، توصیه می‌کنیم که علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق را بشناسید و درباره‌ی نگرانی‌هایتان با یک متخصص مشورت کنید.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصص زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: proovtest

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.