۲۳۳۵۲۸
۳۵۴۶
۳۵۴۶

اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان

وقتی صحبت از یک بارداری سالم و منجر به داشتن فرزند سالم می‌شود، مصرف اسید فولیک یک ضرورت مطلق است. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا به اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان پی ببرید.

اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان

وقتی صحبت از یک بارداری سالم و منجر به داشتن فرزند سالم می‌شود، مصرف اسید فولیک یک ضرورت مطلق است. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا به اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان پی ببرید.

در این مقاله می‌خوانید:

 • اسید فولیک چیست؟
 • چه غذاهایی اسید فولیک دارند؟
 • اسید فولیک و باروری زنان
 • نکات دیگر درباره اسید فولیک و باروری زنان
 • اسید فولیک و باروری مردان
 • خطرات مصرف مکمل اسید فولیک
 • خلاصه

اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان
اسید فولیک چیست؟
فولات، یکی از ویتامین‌های گروه بی است که برای سلامت کلی شما در طول زندگی ضروری به شمار می‌رود. شکل مصنوعی آن به نام اسید فولیک شناخته می‌شود. این ویتامین به متابولیسم سلولی و تشکیل سلول‌های جدید در بدن کمک می‌کند.
این ویتامین برای زنان باردار و حتی زنان در سنین باروری که قصد بارداری ندارند، اهمیت بیشتری می‌یابد. به زنان در سنین باروری توصیه می‌شود در صورت باردار شدن به صورت روزانه حداقل ۴۰۰میکروگرم اسید فولیک مصرف کنند. دلیل این توصیه این است که اسید فولیک در چند هفته اول رشد جنین اهمیت بسیاری دارد.
طول رشد اولیه جنین، اسید فولیک به تشکیل لوله عصبی در جنین کمک می‌کند. کمبود اسید فولیک در این دوران می‌تواند منجر به نقایص مادرزادی بزرگ و مادام‌العمر در مغز، یا ستون فقرات کودک شود.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی ناباروری، روش های موجود

اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان
مقدار مصرف روزانه اسید فولیک
به همین دلیل، هم این مصرف روزانه اسید فولیک توصیه می‌شود:

 • زنان در سنین باروری: ۴۰۰میکروگرم
 • زنان باردار: ۶۰۰میکروگرم
 • زنان شیرده: 500میکروگرم
 • خانم‌های بالغ: ۴۰۰میکروگرم

اگر از دیابت یا صرع رنج می‌برید، یا حاملگی‌های قبلی با نقص لوله عصبی داشته‌اید، یا الکل مصرف می‌کنید، پزشک ممکن است برایتان اسید فولیک اضافی تجویز کند.

بیشتر بخوانید: قدرت باروری زنان، عوامل موثر

اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان
چه غذاهایی اسید فولیک دارند؟
بهترین راه برای این‌که مقدار توصیه‌شده فولات را دریافت کنید، رژیم غذایی سالم و متعادل است. غذاهایی که فولات بالایی دارند، عبارتند از:

 • اسفناج
  بسیاری از غذاهای دیگر مانند نان، غلات، آرد ذرت، پاستا، برنج و سایر غذاهای حاوی غلات، با اسید فولیک غنی شده‌اند.
 • مارچوبه
 • کدو حلوایی
 • صدف
 • هویج
 • بامیه
 • کلم بروکلی
 • جگر گاو
 • آووکادو

بسیاری از غذاهای دیگر مانند نان، غلات ، آرد ذرت، پاستا ، برنج و سایر غذاهای حاوی غلات، با اسید فولیک غنی شده‌اند.
به دلیل اهمیت این ویتامین در دوران بارداری، بسیاری از زنان باید از مکمل‌های اسید فولیک استفاده کنند تا مطمئن شوند که میزان توصیه‌شده روزانه اسید فولیک را تامین می‌کنند. از پزشک خود در مورد بهترین مکمل‌های اسید فولیک و رژیم‌های درمانی باروری راهنمایی بخواهید.

بیشتر بخوانید: تشخیص ناباروری در مردان، فقط با یک آزمایش ساده

اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان
اسید فولیک و باروری زنان
اسید فولیک می‌تواند تاثیر قدرتمندی بر باروری زنان، قبل و بعد از لقاح داشته باشد. برای زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند، اسید فولیک می‌تواند در جلوگیری از نقص‌های اولیه بارداری که منجر به سقط جنین می‌شود، موثر باشد.
اسید فولیک و فواید باروری زنان به همین‌ها ختم نمی‌شود. اسید فولیک به متابولیسم سلولی در سراسر بدن مثل تخمدان‌ها کمک می‌کند.
مطالعات نشان می‌دهد که استفاده از مکمل اسید فولیک در خانم‌هایی که تحت درمان آی وی اف قرار گرفته‌اند، به بهینه‌سازی مسیر «هموسیستئین» در مایع فولیکولی کمک می‌کند و نتیجه آن شانس بیشتر برای بارداری است.
فولات نقش زیادی در استرس و التهاب در بدن دارد . افزایش استرس باعث می‌شود بدن به طور کلی به فولات بیشتری نیاز داشته باشد. عوامل استرس‌زا، از سن بالای مادر گرفته، تا عادات سبک زندگی مثل سیگار کشیدن، می‌توانند بر توانایی زن برای باردار شدن تاثیر بگذارند. مقادیر مناسب اسید فولیک در رژیم غذایی می‌تواند به مقابله با تاثیرات این استرس کمک کند.

بیشتر بخوانید: آیا تخمدان پلی کیستیک باعث ناباروری میشود؟

اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان
نکات دیگر درباره اسید فولیک و باروری زنان
زنانی که در رژیم غذایی خود اسید فولیک کافی دریافت نمی‌کنند، در معرض خطر بیشتری برای داشتن نوزادی با نقص لوله عصبی هستند.
نقایص لوله عصبی، شامل اسپینا بیفیدا، آنسفالی و انسفالوسل است. در بهترین حالت، این نقایص مادرزادی می‌تواند منجر به ناتوانی مادام‌العمر و در بدترین حالت، منجر به مرگ زودرس شود.

زنانی که در رژیم غذایی خود اسید فولیک کافی دریافت نمی‌کنند، در معرض خطر بیشتری برای داشتن نوزادی با نقص لوله عصبی هستند.

اگر سابقه خانوادگی نقایص لوله عصبی دارید، در معرض خطر بیشتری برای داشتن فرزندی با یکی از این نقایص مادرزادی هستید.
در حالی که اسید فولیک نمی‌تواند این نقایص مادرزادی را از بین ببرد، مکمل اسید فولیک که قبل از لقاح مصرف آن شروع شود و تا اوایل بارداری ادامه یابد می‌تواند تا 60درصد از این نقایص مادرزادی را کاهش دهد. سایر مزایای احتمالی مکمل اسید فولیک عبارتند از:

 • خطر نقص مادرزادی قلب را کاهش می‌دهد.
 • خطر زایمان زودرس و خطر تولد نوزادان کم‌وزن را کاهش می‌دهد.
 • سطح پروژسترون را افزایش و خطر تخمک‌گذاری نامنظم را کاهش می‌دهد. پیشنهاد ویژه: آشنایی با متخصص زنان و زایمان

اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان
اسید فولیک و باروری مردان
درباره فواید اسید فولیک برای باروری در زنان، مطالعات زیادی وجود دارد، اما تحقیقات در مورد اسید فولیک و باروری مردان متفاوت است.

پزشکان در صورت داشتن هر گونه کمبود تغذیه، یا کیفیت پایین اسپرم، به شما توصیه می‌کنند که اسید فولیک مصرف کنید.

برخی از مطالعات از ارتباط بین مصرف اسید فولیک و باروری مردان خبر می‌دهند و حاکی از این هستند که مردهایی که از مکمل‌های اسید فولیک و روی استفاده می‌کنند، افزایش قابل توجهی در میزان اسپرمشان دارند. این مطالعات نشان می‌دهد که اسید فولیک می‌تواند کیفیت اسپرم مردان را بهبود ببخشد و خطر ناهنجاری‌های اسپرمی را کاهش بدهد.
اما برخی از مطالعات هم هیچ مدرکی مبتنی بر تاثیر اسید فولیک در باروری مردان ندارند.
اگر با ناباروری مردانه دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است با ارزیابی مایع منی شروع کنید تا علت‌ها و چالش‌های باروری‌تان مشخص شود. با یافتن این علل، پزشک می‌تواند درمان‌هایی را برای رفع، یا مشکلات توصیه کند.
اسید فولیک به طور کلی، بخشی جدایی‌ناپذیر از سلامت کلی و یک رویکرد پیشگیرانه کم‌هزینه است. بنابراین، در حالی که اسید فولیک ممکن است تاثیری مستقیم بر باروری مردان نداشته باشد، پزشکان در صورت داشتن هر گونه کمبود تغذیه، یا کیفیت پایین اسپرم، به شما توصیه می‌کنند که اسید فولیک مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: اسپرم صفر درمان دارد؟

اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان
خطرات مصرف مکمل اسید فولیک
مکمل‌های روزانه شما نباید بیش از 1000میکروگرم اسید فولیک داشته باشند.
مصرف دوزهای زیاد اسید فولیک ممکن است کمبود ویتامین ب۱۲ را بپوشاند. اگر کمبود ویتامین ب12 زود تشخیص داده نشود، می‌تواند باعث آسیب‌های جبران‌ناپذیر شود. پزشک باید قبل از تجویز مکمل‌های اسید فولیک با دوز بالا، سطح ب۱۲ شما را آزمایش کند.
همچنین این نگرانی وجود دارد که دوزهای بالای اسید فولیک ممکن به سنتز دی ان ای در اسپرم آسیب برساند.
اسید فولیک ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشد. مثلا اسید فولیک ممکن است اثربخشی داروی ضد تشنج «فنی‌توئین» را کاهش دهد. بنابراین لازم است قبل از شروع هر گونه مکمل حتما با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: قدرت باروری مردان تا چند سالگی

اهمیت اسید فولیک در باروری مردان و زنان
خلاصه
اسید فولیک، یک ویتامین مهم برای مردان و زنان است. دریافت اسید فولیک کافی می‌تواند به کاهش خطر نقص مادرزادی کمک کند و ممکن است تعداد اسپرم را در مردان بهبود ببخشد.
مکمل‌های باروری برای مردان و زنانی که در تلاش برای باردار شدن هستند، همگی برابر نیستند. برخی از آن‌ها ممکن است حاوی موادی باشند که برای شما مفید نیستند، ممکن است با داروهایی که مصرف می‌کنید تداخل کنند، یا حتی می‌توانند مضر باشند.
همیشه قبل از شروع مصرف مکمل با پزشک خود مشورت کنید و مطمئن شوید که تیم مراقبت‌های بهداشتی خود را از ویتامین‌ها، گیاهان یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید مطلع می‌سازید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.