۲۳۴۲۶۷
۲۴۴۹۸
۲۴۴۹۸

تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم

تعیین زمان تخمک گذاری به خودی خود برای بیشتر خانم‌ها کاری دشوار است، حالا اگر پای تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم در میان باشد که اوضاع پیچیده‌تر می‌شود. به همین دلیل هم ما برای شما یک راهنمای ساده آماده کرده‌ایم.

تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم

تعیین زمان تخمک گذاری به خودی خود برای بیشتر خانم‌ها کاری دشوار است، حالا اگر پای تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم در میان باشد که اوضاع پیچیده‌تر می‌شود. به همین دلیل هم ما برای شما یک راهنمای ساده آماده کرده‌ایم.

یک سئوال رایج: تخمک‌گذاری من کی است؟

بیشتر خانم‌هایی که ازدواج کرده‌اند درباره زمان تخمک‌گذاری خود سئوال دارند. برخی از آن‌ها می‌خواهند برای باردار شدن برنامه‌ریزی کنند و بسیاری هم نمی‌خواهند بچه‌دار شوند، بنابراین لازم است که زمان تخمک‌گذاری خود را بفهمند. خانم‌هایی هم که سیکل نامنظم دارند، می پرسند چطور می‌توانم تخمک‌گذاری را با پریودهای نامنظم پیگیری کنم ؟
اگر شما هم جزو این گروه هستید، باید بدانید که این سئوال، یک سئوال بسیار رایج است و البته راه حل‌های متعددی در دسترس وجود دارد.

بیشتر بخوانید: علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق چیست؟

تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم
پریود نامنظم چیست؟

اول بیایید با تعریف اینکه پریود منظم چیست، شروع کنیم. پریود منظم صرفا به این معنی نیست که باید یک چرخه ۲۸روزه داشته باشید. فقط حدود 15درصد از خانم‌ها چرخه 28روزه دارند . طول طبیعی یک چرخه می‌تواند بین ۲۲ تا ۳۵روز متغیر باشد. بنابراین، تا زمانی که چرخه شما در این بین قرار می‌گیرد، یعنی پریود منظم دارید.

شرایطی مثل استرس، تیروئید، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و داشتن فیبروم می‌تواند باعث نامنظم شدن پریود شما شود و باروری‌تان را تحت تاثیر قرار بدهد.

اما اگر نمی‌توانید سیکل خود را محاسبه کنید و پریود دوره بعدی شما در یک زمان غیرمنتظره اتفاق می‌افتد، یعنی پریودتان نامنظم است. شرایطی مثل استرس ، تیروئید، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و داشتن فیبروم می‌تواند باعث نامنظم شدن پریود شما شود و باروری‌تان را تحت تاثیر قرار بدهد.

زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم، یک چالش است

پریودهای نامنظم در ردیابی تخمک‌گذاری و دانستن اینکه بهترین زمان رابطه جنسی برای باردار شدن چه زمانی است، چالش ایجاد می‌کند. خبر خوب این است که ردیابی تخمک‌گذاری با پریودهای نامنظم بسیار آسان است. به لطف پیشرفت‌های پزشکی مدرن، حتی می‌توانید تخمک‌گذاری خود را در پریود نامنظم با دقت بالایی دنبال کنید. پس نگرانی را کنار بگذارید و با آرامش بقیه مطلب را بخوانید.

تعیین زمان تخمک‌گذاری خیلی مهم است

همان‌طور که گفتیم دانستن زمان تخمک‌گذاری برای خانم‌ها یک ضروریت است، چه برای آن‌هایی که می‌خواهند برای بارداری برنامه‌ریزی کنند، چه آن‌هایی که نمی‌خواهند دچار بارداری ناخواسته شوند.
حالا بیایید درباره راه حل‌ها صحبت کنیم.

بیشتر بخوانید: چه دلایلی باعث زود پریود شدن میشود؟

تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم
تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم

برای تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم، این گزینه‌های ساده را در نظر بگیرید:

۱- مشخص کردن زمان پریود در یک تقویم یا دفتر یادداشت

حتی اگر چرخه شما نامنظم است، خوب است نمودار چرخه ماهانه خود را در یک تقویم یا دفتر یادداشت، مشخص کنید . این کار به چند دلیل اهمیت زیادی دارد. اول این‌که، ممکن است متوجه برخی سرنخ‌ها شوید که به شما یک الگو از زمان تخمک‌گذاری‌تان ارائه می‌دهد. دوم، اگر خدای ناکرده مشکلات باروری را تجربه می‌کنید، اطلاعاتی که هر بار از تاریخ و روند پریود خود ثبت می‌کنید، اطلاعات ارزشمندی را برای به اشتراک گذاشتن با متخصص زنان یا متخصص باروری در اختیارتان قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: چه کار کنم که زودتر پریود شوم و خیالم راحت شود؟

تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم
۲- بررسی مخاط دهانه رحم

شاید متوجه شده باشید که مخاط دهانه رحم هنگام تخمک‌گذاری تغییر می‌کند. مخاط دهانه رحم در چند روز اول پس از چرخه قاعدگی شما خشک خواهد شد و پس از آن شروع به افزایش خواهد کرد. با نزدیک شدن به زمان تخمک‌گذاری، مخاط دهانه رحم زیاد ، لغزنده، شفاف و کشیده خواهد شد. بسیاری از خانم‌ها غلظت مخاط دهانه رحم را با سفیده تخم‌مرغ مقایسه می‌کنند.

تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم

3- تعیین دمای پایه بدن

دمای بدن شما با شروع تخمک‌گذاری در نوسان است. اگر دمای پایه بدنتان را ردیابی کنید، متوجه می‌شوید که در تخمک‌گذاری افزایش دما را تجربه می‌کنید. افزایش دمای پایه بدن به شما آلارم می‌دهد که متوجه شوید تخمک‌گذاری در حال وقوع است.

بیشتر بخوانید: علت اختلال در قاعدگی، طب سنتی چه می‌گوید؟

تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم
۴- استفاده از کیت تخمک‌گذاری

اگر با این سه راهکاری که به شما گفتیم مشکل دارید، یا اگر می‌خواهید راهی مطمئن‌تر را امتحان کنید، ردیابی تخمک‌گذاری در پریودهای نامنظم به راحتی با کیت‌های پیش‌بینی تخمک‌گذاری، امکان‌پذیر است.
برخی از خانم‌ها فکر می‌کند ردیابی دستی تخمک‌گذاری در پریودهای نامنظم دشوار است. این گروه هم نباید نگران باشند. کیت‌های پیش‌بینی تخمک‌گذاری و مانیتورهای باروری ، ابزارهایی هستند که ردیابی را به سادگی برای شما انجام می‌دهند.
البته متاسفانه، اگر پریودهای نامنظم دارید، احتمالا باید ماه به ماه آزمایش‌های بیشتری انجام دهید.
هورمون لوتئین‌کننده که به آن LH هم می‌گویند، به طور مداوم در ادرار شما وجود دارد. این هورمون در فاصله 24 تا 48ساعت قبل از تخمک‌گذاری در ادرار شما افزایش پیدا می‌کند. کیت پیش‌بینی تخمک‌گذاری این افزایش را تشخیص و به شما اطلاع می‌دهد که در حال تخمک‌گذاری هستید.
کیت‌های پیش‌بینی تخمک‌گذاری به شما کمک می‌کند زمان تخمک‌گذاری را شناسایی و تایید کنید، و صد البته باید این تاریخ‌ها را در تقویم خود ثبت کنید.
اگر هنگام تلاش برای باردار شدن با مشکل مواجه شدید، این اطلاعات برای متخصص باروری مفید خواهد بود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم
نحوه استفاده از کیت‌های تخمک‌گذاری برای پیش‌بینی باروری

تنها کاری که باید انجام دهید این است که روی نوار ادرار کنید . یا می‌توانید در یک ظرف ادرار کنید و نوار را در آن فرو ببرید. باید چند دقیقه صبر کنید تا نشانگر ظاهر شود. اگر خط تست تیره‌تر از خط کنترل نشان داده شود ، در آستانه تخمک‌گذاری هستید.
دقت کنید که همیشه سطوح پایینی از هورمون لوتئین‌کننده در ادرار شما وجود دارد، بنابراین اگر خط تست ظاهر شد، اما روشن‌تر یا کم‌رنگ‌تر از خط کنترل بود، شما هنوز تخمک‌گذاری نکرده‌اید.

خلاصه

همان‌طور که متوجه شدید، در صورتی که چرخه شما هر ماه تغییر می‌کند و پریودتان قابل پیش‌بینی نیست یعنی پریود نامنظم دارید. در پریود نامنظم با یادداشت کردن زمان پریود، بررسی مخاط دهانه رحم، اندازه‌گیری دمای پایه بدن و استفاده از کیت تخمک‌گذاری می‌توانید زمان تخمک‌گذاری خود را تعیین کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.