۲۳۴۹۷۶
۳۶۷۸۵۴
۳۶۷۸۵۴

رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟

انحنا یا کجی رحم یکی از مشکلاتی است که برخی زنان به دلایل مختلفی به آن مبتلا شده و دچار پیامدهای ناخوشایند آن می‌شوند. اگر تمایل دارید بدانید که رحم کج چیست؟ و چه پیامدهایی دارد؟ در این مقاله با ما همراه شوید.

رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟

رحم، یک عضو حیاتی در دستگاه تناسلی زنان به شمار می‌رود و نقش مهمی در باروری و قاعدگی دارد. با این حال، مواردی وجود دارد که رحم ممکن است از شکل و موقعیت طبیعی خود منحرف شود. این مشکلات می‌توانند منجر به نگرانی‌های سلامتی مختلفی شوند. یکی از این عارضه‌ها، کج بودن رحم است که به نام رحم کج شده یا نوک دار نیز شناخته می‌شود. در ادامه خواهیم گفت که رحم کج چیست؟ و علائم، علل، و راه‌های درمان آن را بررسی خواهیم کرد.

رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟

در این مقاله می‌خوانید:

 • رحم کج چیست؟
 • دلایل کج شدن رحم
 • علائم رحم کج چیست؟
 • راه‌های درمان رحم کج

بیشتر بخوانید: معرفی ۱۰ داروی گیاهی برای تقویت تخمدان

رحم کج چیست؟


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
در پاسخ به سوال رحم کج چیست؟ باید بگوییم که رحم کج که از نظر پزشکی به آن رحم نوک‌دار نیز می‌گویند، وضعیتی است که با موقعیت غیرطبیعی رحم در داخل لگن مشخص می‌شود. به طور معمول، رحم در یک تراز عمودی مستقیم در فضای لگن قرار دارد و کمی به سمت مثانه متمایل شده است. اما رحم کج ممکن است به سمت عقب به سمت ستون فقرات یا طرفین متمایل شده باشد و وضعیتی غیر معمول در فضای لگن داشته باشد. در این حالت گفته می‌شود که رحم فرد دچار کجی یا انحنا است.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

دلایل کج شدن رحم


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
دلایل دقیق کج شدن رحم همیشه مشخص نیست. اما برخی از موقعیت‌ها و شرایط می‌توانند بر تغییر موقعیت و کج شدن آن دخیل باشند. در ادامه به برخی از رایج‌ترین این عوامل اشاره خواهیم کرد.

عوامل مادرزادی


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
برخی از زنان ممکن است به دلیل عوامل مادرزادی دارای رحم خمیده یا کج باشند. به این معنی که از بدو تولد، رحم آن‌ها دارای درجه خاصی از انحنا است. توجه به این نکته ضروری است که رحم منحنی مادرزادی معمولاً بی ضرر است و معمولاً باعث مشکلات باروری یا علائم قابل توجهی نمی‌شود.

بارداری و زایمان


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
رحم می‌تواند در طول بارداری تغییرات موقتی در شکل و موقعیت خود داشته باشد. همان طور که کودک رشد می‌کند رحم نیز برای سازگاری با جنین در حال رشد، منبسط می‌شود. در موارد خاص رحم ممکن است به طور موقت در دوران بارداری خمیده یا کج شود. پس از زایمان، رحم معمولاً به موقعیت طبیعی خود باز می‌گردد، اما در برخی موارد ممکن است خمیده یا کج باقی بماند.

مطالب پیشنهادی: خروج فیبروم با هیستراسکوپ یا عمل جراحی باز، کدام بهتر است؟

چسبندگی و بافت اسکار


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
جراحی‌های قبلی لگن مانند سزارین یا برداشتن فیبروم، می‌توانند منجر به تشکیل بافت اسکار یا چسبندگی شود. بافت اسکار می‌تواند باعث شود که رحم به اندام‌ها یا بافت‌های مجاور بچسبد و در نتیجه حالت خمیده یا کج پیدا کند. چسبندگی‌ها بسته به وسعت و محل آن، در برخی موارد می‌توانند باعث ناراحتی شوند یا بر باروری فرد تأثیر بگذارند.

بیماری التهابی لگن (PID)


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
PID نوعی عفونت اندام‌های تناسلی زنانه است که معمولاً در اثر عفونت‌های مقاربتی (STIs) مانند کلامیدیا یا سوزاک ایجاد می‌شود. در صورت عدم درمان، PID می‌تواند منجر به التهاب و زخم در اندام‌های تناسلی از جمله رحم شود. بافت اسکار ناشی از PID می‌تواند باعث کج شدن رحم شده و علائمی مانند درد یا چالش‌های باروری را ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: بیوپسی دهانه رحم (سرویکس) چیست؟

آندومتریوز


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
آندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی شبیه به لایه داخلی رحم در خارج از رحم و اغلب روی اندام‌های لگنی رشد می‌کند. همان طور که آندومتریوز پیشرفت می‌کند، می‌تواند باعث چسبندگی و زخم شود که به طور بالقوه منجر به خمیدگی یا کج شدن رحم می‌شود. این مشکل می‌تواند با علائمی مانند درد لگن، خونریزی شدید قاعدگی و مشکلات باروری همراه باشد.

فیبروم رحم


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
فیبروم‌ها توده‌های غیرسرطانی هستند که در داخل یا روی رحم ایجاد می‌شوند. بسته به اندازه و محل آن‌ها، فیبروم‌ها می‌توانند باعث انحراف یا انحنای رحم شوند. علائم فیبروم رحمی می‌تواند شامل خونریزی شدید قاعدگی، درد لگن و احساس فشار در این ناحیه باشد.

شرایط التهابی


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
برخی شرایط التهابی مانند بیماری التهابی مزمن لگن یا اندومتریت مزمن، می‌توانند باعث التهاب طولانی مدت شوند و بر شکل رحم تأثیر بگذارند. التهاب مزمن می‌تواند منجر به ایجاد زخم و چسبندگی و در نتیجه کج شدن رحم شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

علائم رحم کج چیست؟


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
در بسیاری از موارد رحم کج ممکن است هیچ علائم قابل توجهی را برای فرد ایجاد نکند. اما در برخی از زنان نیز کجی رحم با علائمی همراه است.

از جمله علائم رایج کجی رحم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد یا ناراحتی هنگام آمیزش جنسی
 • بی نظمی‌های قاعدگی، مانند پریودهایی با خونریزی شدید یا دردناک

رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟

 • کمر درد یا درد زیر شکم
 • مشکل در قرار دادن تامپون یا کاپ قاعدگی
 • عفونت‌های مکرر دستگاه ادراری یا احساس فشار مکرر بر مثانه

مطالب پیشنهادی: تمام آنچه که باید درباره مراقبت از واژن بعد از زایمان بدانید

راه‌های درمان رحم کج


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
در بیشتر موارد رحم کج نیازی به درمان ندارد، به خصوص اگر علائمی ایجاد نکند یا بر سلامت باروری زن تأثیر نگذارد. با این حال اگر علائم آزاردهنده باشند یا مشکلات باروری ایجاد شود، ممکن است گزینه‌های درمانی خاصی برای رفع آن در نظر گرفته شود.

رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟

از جمله این درمان‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تمرینات لگنی: ورزش‌های خاص لگنی مانند تمرینات کگل می‌توانند به تقویت عضلات کف لگن کمک کرده و به طور بالقوه موقعیت رحم را اصلاح کنند.

رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟

 • درمان هورمونی: در برخی موارد، درمان‌های هورمونی یا داروها ممکن است برای مدیریت علائم مرتبط مانند بی نظمی قاعدگی یا دردهای شدید هنگام قاعدگی تجویز شود.
 • درمان‌های باروری: اگر رحم کج باعث مشکلات باروری شود، ممکن است تکنیک‌های کمک باروری مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) برای بهبود شانس بارداری توصیه شود.

بیشتر بخوانید: چکاپ های سالانه زنان، آن‌ها را به یاد داشته باشید

کلام آخر


رحم کج چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟
همان طور که در پاسخ به سوال رحم کج چیست؟ اشاره کردیم، رحم کج وضعیتی است که در آن رحم از موقعیت طبیعی خود در داخل لگن منحرف می‌شود. در حالی که اغلب این مشکل اذیت کننده نیست و نیازی به درمان ندارد اما برخی از زنان ممکن است علائم یا نگرانی‌های باروری ناشی از این مشکل را تجربه کنند. اگر برخی از علائم رحم کج را تجربه می‌کنید، بهتر است به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند تشخیص دقیقی ارائه دهند، وضعیت خاص شما را ارزیابی کنند، و گزینه‌های درمانی مناسب را برای درمان هر گونه عارضه یا ناراحتی احتمالی مرتبط با این بیماری توصیه کنند. به یاد داشته باشید، تجربه هر فرد درباره رحم کج ممکن است متفاوت باشد، و توجه به توصیه‌های پزشک برای تشخیص دقیق و برنامه درمانی مناسب، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.