۲۳۶۱۵۶
۱۶۸۷۷
۱۶۸۷۷

حمایت از دختر در دوران پریود

پریود شدن معمولا یک تجربه گیج‌کننده است، اما اگر قاعدگی غافلگیرکننده باشد یا با پنهان‌کاری و شرم همراه شود، می‌تواند واقعا ناراحت‌کننده باشد. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا با روش‌های حمایت از دخترتان در دوران پریود آشنا شوید.

حمایت از دختر در دوران پریود

پریود شدن معمولا یک تجربه گیج‌کننده است، اما اگر قاعدگی غافلگیرکننده باشد یا با پنهان‌کاری و شرم همراه شود، می‌تواند واقعا ناراحت‌کننده باشد. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا با روش‌های حمایت از دخترتان در دوران پریود آشنا شوید.

پریود، هنوز تابو است

نزدیک 2میلیارد نفر در سراسر جهان پریود می‌شوند، اما متاسفانه موضوع پریود هنوز تابو است. بسیاری از دختران در مورد چیزی که کاملا طبیعی است مورد تمسخر قرار می‌گیرند و حتی در برخی از فرهنگ‌ها از رویدادهای اجتماعی و خانوادگی کنار گذاشته می‌شوند.

یک تجربه بد در اولین قاعدگی می‌تواند دیدگاه دخترتان را از بدنش تخریب کند که باعث ایجاد حس انزوا می‌شود

یک تجربه بد در اولین قاعدگی می‌تواند دیدگاه دخترتان را از بدنش تخریب کند که باعث ایجاد حس انزوا می‌شود و او را از درخواست کمک و درک نحوه مدیریت بهداشتی دوره قاعدگی باز می‌دارد. نگرانی، ناراحتی و حتی مشکلات جسمی مانند عفونت، از عواقب این موضوع است.

حمایت از دختر در دوران پریود

شما تنها نیستید. برای بسیاری از والدین، مطرح کردن موضوع پریود می‌تواند استرس‌زا باشد . در این مقاله، نکاتی تخصصی درباره حمایت از دخترتان در دوران پریود را برایتان برمی‌شماریم.

بیشتر بخوانید: چرا پریود تابو است؟

حمایت از دختر در دوران پریود

1- درباره پریود، علمی برخورد کنید

پریود با افسانه‌ها و تابوها همراه شده است، اما شما باید درباره آن با دخترتان به روشی ساده و واقعی صحبت کنید. خودتان درباره موارد علمی پریود مطالعه کنید تا بتوانید به فرزندتان توضیح بدهید که پریود چیست و چرا دختران به آن دچار می‌شوند. شما باید بتوانید با اطمینان به هر سئوالی که دخترتان دارد، پاسخ دهید.

2- صحبت در مورد بلوغ را زود شروع کنید

بدن هر دختر متفاوت است، اما برای دختران معمول است که اولین قاعدگی خود را بین سن 9 تا 15سالگی تجربه کنند. میانگین سنی شروع قاعدگی در دختران حدود 12سالگی است. به طور معمول، عادت ماهانه دختران حدود 2سال پس از شروع رشد سینه‌هایشان، آغاز می‌شود. سایر علائمی که نشان می‌دهد پریود به زودی شروع می‌شود عبارتند از:

 • موهای زیر بغل و شرمگاهی رشد می‌کند.
 • روحیه او بیشتر دچار تغییر و نوسان می‌شود.
 • ممکن است جوش بزند.

برای این‌که مطمئن شوید دخترتان برای اولین قاعدگی خود آماده است، حرف زدن درباره پریود را از سنین پایین شروع کنید . همچنین می‌توانید با مدرسه دخترتان در تماس باشید تا ببینید چه زمانی و چگونه این موضوع را پوشش می‌دهند تا مکالمات شما در خانه با این برنامه، مطابقت داشته باشد.

بیشتر بخوانید: استفاده از نوار بهداشتی، خوب یا بد؟

حمایت از دختر در دوران پریود

3- زمان و مکان خوبی را انتخاب کنید

مطرح کردن چنین موضوعی می‌تواند موضوعی ناخوشایند یا دشوار باشد. بنابراین، مهم است زمانی را انتخاب کنید که شما و دخترتان آرام هستید و بدون استرس یا حواس‌پرتی می‌توانید دراین‌باره صحبت کنید. یک مکان آرام و راحت پیدا کنید تا کسی مزاحمتان نشود و دخترتان بتواند احساس راحتی کند. اگر شما عصبی باشید، یا از موضوع طفره بروید، او متوجه می‌شود و این حس به او هم انتقال می‌یابد. پس آرام باشید و مثبت بمانید .

4- سئوال بپرسید و به پاسخ‌های او گوش بدهید

 • از او بپرسید که آیا با بلوغ و پریود آشنا است، یا نه. اجازه بدهید بدون وقفه پاسخ بدهد. به حرف‌های او گوش کنید تا متوجه شود که به حرف‌هایش اهمیت می‌دهید.
 • ممکن است چیزهایی در مورد پریود شنیده باشد، یا کلا هیچ چیز نداند. برای هر دو موقعیت آماده باشید و از قبل به نحوه برخورد با آن‌ها فکر کنید.
 • از چیزهایی که می‌گوید انتقاد یا قضاوت نکنید و با او همدردی داشته باشید.
 • اگر اطلاعات نادرستی درباره پریود دارد، آن‌ها را به شیوه‌ای مهربان و ملایم تصحیح کنید.

  بیشتر بخوانید: چگونه سندرم پیش از قاعدگی را درمان کنیم؟

حمایت از دختر در دوران پریود

5- او را تشویق کنید که سئوال بپرسد و صادقانه پاسخ بدهید

از دخترتان بپرسید که آیا سئوالی دارد، یا نه و به او بگویید که هیچ سئوال احمقانه‌ای وجود ندارد. سعی کنید تا جایی که می‌توانید به همه سئوالات او صادقانه پاسخ دهید. اگر از پاسخ خود مطمئن نیستید، به او بگویید که تحقیق می‌کنید و به او اطلاعات درست می‌دهید.

دخترتان ممکن است در روزهای منتهی به قاعدگی و در طول دوره خود دچار گرفتگی عضلات، تغییرات خلقی، سردرد یا کمردرد شود.

6- درمان دردهای پریود

به دخترتان توضیح بدهید که در طول دوره‌های پریود چه اتفاقی می‌افتد و چه چیزی باید انتظار داشته باشد. با این حال مراقب باشید که بیش از حد روی چالش‌ها تمرکز نکنید ، یا او را نترسانید. روی چگونگی مدیریت چالش‌ها تمرکز کنید.

7- درباره درد قاعدگی بگویید

گاهی اوقات قاعدگی می‌تواند دردناک باشد! دخترتان ممکن است در روزهای منتهی به قاعدگی و در طول دوره خود دچار گرفتگی عضلات ، تغییرات خلقی، سردرد یا کمردرد شود. بیشتر دردها را می‌توان با پیاده‌روی کوتاه، چرت زدن، استفاده از کیسه آب گرم، نوشیدن مقدار زیادی آب و مقداری داروی آرام‌بخش کاهش داد.

بیشتر بخوانید: تسکین درد قاعدگی، این قرص ها را نخورید

حمایت از دختر در دوران پریود

8- درباره لکه‌های پریود بگویید

در چند سال اولی که دخترتان پریود را تجربه می‌کند، قاعدگی ممکن است به طور غیرمنتظره‌ای فرا برسد و باعث ایجاد لکه روی لباس یا ملافه شود. چنین شرایطی برای یک نوجوان، ناراحت‌کننده است. به دخترتان اطمینان دهید که لکه‌های تصادفی، نباید باعث شرمساری‌اش شود و احتمالا هر زنی آن را تجربه کرده است.

به دخترتان اطمینان دهید که لکه‌های تصادفی، نباید باعث شرمساری‌اش شود و احتمالا هر زنی آن را تجربه کرده است.

9- در مورد تعویض نوار بهداشتی، کاپ قاعدگی یا تامپون با او صحبت کنید

به او در مورد اینکه چند بار باید هر یک از وسایل بهداشتی قاعدگی را عوض کند، توضیح بدهید و بگویید نحوه دور انداختن پد یا تامپون چگونه است .

10- درباره تعویض پدهای یکبار مصرف توضیح دهید

پدهای یکبار مصرف باید حداقل هر شش ساعت یک‌بار عوض شوند. با این حال، بسته به مقدار خونریزی، تعویض آن‌ها هر سه تا چهار ساعت یک‌بار ممکن است برای جلوگیری از عفونت ایده‌آل باشد. به دخترتان یاد بدهید که پد استفاده شده را در روزنامه، دستمال کاغذی یا کاغذ بسته بندی نوار بهداشتی جدید بپیچید و در سطل زباله بیندازد.

بیشتر بخوانید: کاپ قاعدگی برای دختران باکره/ برای مجردها

حمایت از دختر در دوران پریود

11- درباره تعویض پدهای پارچه‌ای توضیح دهید

پدهای پارچه‌ای باید حداقل هر شش ساعت یک‌بار یا در صورت پر شدن زودتر تعویض شوند. برای استفاده مجدد از پدهای پارچه‌ای، باید آنها را کاملا با آب و صابون شست و در آفتاب آویزان کرد تا کاملا خشک شود.

12- یک کیسه پریود به او بدهید

ایده خوبی است که قبل از شروع قاعدگی، یک کیسه پریود شامل وسایل ضروری مانند یک جفت لباس زیر ، پد و دستمال کاغذی یدکی به او بدهید تا در کیف مدرسه‌اش بگذارد.

حمایت از دختر در دوران پریود

ایده خوبی است که قبل از شروع قاعدگی، یک کیسه پریود شامل وسایل ضروری مانند یک جفت لباس زیر، پد و دستمال کاغذی یدکی به او بدهید تا در کیف مدرسه‌اش بگذارد.

۱۳- با او در مورد بهداشت قاعدگی صحبت کنید

بهداشت نامناسب در طول پریود می‌تواند باعث عفونت شود، پس مهم است که با دخترتان خود در مورد بهداشت در طول دوره قاعدگی صحبت کنید. این موارد را به او یاد بدهید:

 • بهداشت شخصی خود را رعایت کند. به او بگویید که هیچ دلیلی وجود ندارد که در طول قاعدگی دوش نگیرید یا حمام نکند. دوش گرفتن و حمام کردن به او کمک می‌کند تمیز و بهداشتی بماند و درد پریود را تسکین دهد.
 • قبل و بعد از رفتن به توالت، دست زدن به واژن یا تعویض پد باید دست‌های خود را با صابون بشوید.
 • ناحیه تناسلی خود را بشوید.
 • اگر به دوش یا حمام دسترسی ندارد، از مقدار کمی آب ساده، صابون و یک پارچه نرم استفاده کند.
 • ناحیه تناسلی خود را از جلو به پشت بشوید.
 • از صابون یا دوش واژینال در داخل واژن استفاده نکند.
 • لباس زیر تمیز بپوشد و هر روز آن را تعویض کند.

  بیشتر بخوانید: آموزش استفاده از نوار بهداشتی به دختران نوجوان

حمایت از دختر در دوران پریود

14- برای روز شروع قاعدگی او آماده باشید

برای روزی که دخترتان به شما می‌گوید پریودش شروع شده، آماده باشید. آرام بمانید. او به حمایت، مثبت بودن و مهربانی شما نیاز دارد . می‌توانید کمدی را با وسایل ضروری مانند شکلات، کیسه آب گرم و لوازم بهداشتی برایش آماده کنید.
دخترتان را در آغوش بگیرید و از او بپرسید که دوست دارد چه کاری انجام بدهد. ممکن است بخواهد در خانه بماند یا بیرون برود و کار خاصی انجام دهد. با او همدلی کنید و اجازه بدهید در مورد احساسش صحبت کند. سعی کنید دلیل حس‌هایی را که دارد، بفهمید.

وقتی پریود می‌شود، او را از ترک خانه، ورزش کردن، رفتن به مدرسه یا تعامل با افراد دیگر منع نکنید. اگر دوست داشته باشد هنوز هم می‌تواند هر کاری را که قبلا انجام داده در طول پریود هم انجام دهد.

۱۵- خودمراقبتی را به او یاد بدهید

با دخترتان در مورد اهمیت مراقبت از خود در دوران قاعدگی صحبت کنید که شامل این موارد است:

 • داشتن یک رژیم غذایی متعادل که سرشار از آهن است مانند لوبیا، سبزیجات با برگ سبز تیره و آجیل
 • خواب کافی (دخترهای بین 6 تا 12سال به 9 تا 12ساعت خواب در شبانه‌روز و دخترهای بین 13 تا 18سال به 8 تا 10ساعت خواب در شبانه‌روز نیاز دارند)
 • ورزش کردن
 • حمام آب گرم یا استفاده از کیسه آب گرم
 • تمرین تکنیک‌های آرام‌ بخش مانند مدیتیشن و تنفس عمیق

۱۶- او را از انجام کارها منع نکنید

وقتی پریود می‌شود، او را از ترک خانه، ورزش کردن، رفتن به مدرسه یا تعامل با افراد دیگر منع نکنید . اگر دوست داشته باشد هنوز هم می‌تواند هر کاری را که قبلا انجام داده در طول پریود هم انجام دهد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

حمایت از دختر در دوران پریود

خلاصه

برای روزی که دخترتان اولین پریود خود را تجربه می‌کند، حمایت شما نقشی کلیدی دارد . به خاطر داشته باشید که این حمایت را ادامه بدهید. از قبل با او درباره پریود صحبت کنید، به او درباره نحوه استفاده از وسایل بهداشتی قاعدگی اطلاعات کافی بدهید و کمدی را شامل این وسایل به همراه شکلات و آب گرم برایش آماده کنید.

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.