۵۳۷۳۰
۱۲ نظر
۵۶۸۲۴۰
۱۲ نظر
۵۶۸۲۴۰

روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

اگر دچار عفونت قارچی واژن شده‌اید یا دارای برخی علائم غیر طبیعی هستید، در این مقاله با ما همراه شوید تا علاوه بر ارائه روش‌های درمان عفونت قارچی واژن، علائم آن را نیز بررسی کنیم.

روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

عفونت‌های قارچی واژن که به عنوان کاندیدیاز واژینال نیز شناخته می‌شوند، یک مشکل رایج در بین زنان به شمار می‌روند. این عارضه به دلیل رشد بیش از حد مخمر به ویژه کاندیدا آلبیکنس در واژن ایجاد می‌شود. در حالی که مخمر به طور معمول به مقدار کمی در ناحیه واژن وجود دارد، عوامل خاصی می‌توانند تعادل میکروارگانیسم‌ها را مختل کنند و منجر به رشد بیش از حد و در نتیجه ایجاد علائم ناراحت کننده شوند. در این مقاله روش‌های درمان عفونت قارچی واژن، علل، علائم و اقدامات پیشگیرانه را بررسی خواهیم کرد.

روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

در این مقاله می‌خوانید:

 • علل عفونت قارچی واژن
 • علائم عفونت قارچی واژن
 • روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
 • چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
 • روش‌های پیشگیری از ابتلا به عفونت قارچی واژن

بیشتر بخوانید: بهترین و سریع‌ترین راه برای درمان سوزش و خارش واژن

علل عفونت قارچی واژن


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
علت اصلی عفونت قارچی واژن، عدم تعادل در فلور طبیعی واژن است. واژن، خانه اکوسیستم ظریفی از میکروارگانیسم‌ها از جمله باکتری‌ها و مخمرها است. در شرایط عادی، باکتری‌های مفید (گونه‌های لاکتوباسیلوس) در واژن به کنترل جمعیت مخمر کمک می‌کنند. با این حال، عوامل خاصی می‌توانند این تعادل را مختل کنند و منجر به رشد بیش از حد مخمر و در نتیجه عفونت قارچی واژن شوند.

برخی از علل شایع عفونت قارچی واژن عبارت‌اند از:

رشد بیش از حد کاندیدا


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
کاندیدا آلبیکنس نوعی مخمر است که به طور طبیعی، به مقادیر کم در واژن وجود دارد. با این حال، هنگامی که میزان مخمر افزایش می‌یابد، می‌تواند بر باکتری‌های مفید غلبه کند و باعث عفونت شود.

تغییرات هورمونی


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
نوسانات هورمونی مانند تغییراتی که در دوران بارداری، دوره‌های قاعدگی یا یائسگی رخ می‌دهد، می‌تواند محیطی مناسب برای رشد بیش از حد مخمر ایجاد کند. افزایش سطح استروژن به ویژه، می‌تواند منجر به رشد بیش از حد مخمر شود.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: تشخیص بیماری ها در آزمایشگاه کلینیکال چگونه است؟

آنتی ‌بیوتیک ‌ها


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
استفاده از آنتی ‌بیوتیک‌ها می‌تواند تعادل طبیعی میکروارگانیسم‌ها را در بدن مختل کند. در حالی که آنتی‌بیوتیک‌ها باکتری‌های مضر را هدف قرار می‌دهند، می‌توانند جمعیت باکتری‌های مفید واژن را نیز کاهش دهند و به مخمر اجازه رشد دهند.

سیستم ایمنی ضعیف


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
سیستم ایمنی ضعیف به دلیل بیماری، استفاده از برخی داروها یا شرایط زمینه‌ای مانند HIV/AIDS، می‌تواند خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی واژن را افزایش دهد. سیستم ایمنی قوی به تنظیم رشد مخمر کمک کرده و از رشد بیش از حد آن جلوگیری می‌کند.

دیابت کنترل نشده


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
سطح بالای قند خون مرتبط با دیابت کنترل نشده می‌تواند محیطی را ایجاد کند که باعث رشد مخمر می‌شود. مخمر از قند تغذیه می‌کند و سطح گلوکز بالا منبع غذایی مناسبی برای مخمر است.

مطالب پیشنهادی: بررسی انواع عفونت دستگاه تناسلی زنان و بیماری های مقاربتی آن ها

علائم عفونت قارچی واژن


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
عفونت‌های قارچی واژن می‌تواند طیف وسیعی از علائم را ایجاد کند که شدت آنها می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از رایج‌ترین علائم عبارت‌اند از:

 • خارش و سوزش: یکی از علائم اولیه عفونت قارچی واژن، خارش و سوزش شدید در داخل و اطراف واژن است. این می‌تواند بسیار ناراحت کننده باشد و ممکن است منجر به قرمزی و تورم ناحیه واژن شود.
 • ترشحات غیر طبیعی: یکی دیگر از علائم مشخص این مشکل، وجود ترشحات غلیظ، سفید و کلوخه‌ای است که شبیه پنیر دلمه است. این ترشحات ممکن است بوی قوی و مخمری داشته باشد و با احساس سوزش در هنگام ادرار همراه باشد.

روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

 • قرمزی و تورم: ناحیه واژن ممکن است قرمز و متورم به نظر برسد و پوست نسبت به لمس حساس شود. این التهاب نتیجه واکنش بدن به رشد بیش از حد مخمر است.
 • درد در حین مقاربت: عفونت‌های قارچی واژن می‌تواند مقاربت جنسی را دردناک و ناراحت کننده کند. سوزش و التهاب در ناحیه واژن می‌تواند باعث ناراحتی و درد در حین فعالیت جنسی شود.
 • توجه به این نکته ضروری است که این علائم می‌تواند نشان دهنده سایر عفونت‌ها یا شرایط واژن نیز باشد. بنابراین، مشورت با یک پزشک متخصص برای تشخیص دقیق مشکل بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: علت شایع خارش واژن: 5 عامل عفونی، 2 بیماری پوستی و 13 ماده شیمیایی

روش‌های درمان عفونت قارچی واژن


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان عفونت قارچی واژن، استفاده از داروهای ضد قارچ بدون نسخه است که می‌توانند به طور مؤثر این بیماری را درمان کنند. این داروها به اشکال مختلف مانند کرم، پماد، شیاف و قرص خوراکی وجود دارند. آنها با از بین بردن مخمر اضافی و بازگرداندن تعادل طبیعی میکروارگانیسم‌ها در واژن کار می‌کنند. هنگام استفاده از درمان‌های بدون نسخه، مهم است که دستورالعمل‌های ارائه شده را به دقت دنبال کنید. به طور معمول، درمان شامل استفاده از کرم ضد قارچ یا قرار دادن یک شیاف در واژن برای مدت زمان مشخص است. تکمیل دوره کامل درمان بسیار مهم است، حتی اگر علائم بهبود یابند یا ناپدید شوند. این اقدام تضمین می‌کند که عفونت به طور کامل ریشه کن شده و احتمال عود را کاهش می‌دهد.

روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

در موارد خاص، عفونت‌های مخمری واژن ممکن است شدید یا مکرر باشند و به داروهای ضدقارچ قوی نیاز داشته باشند. اگر علائم با داروهای رایج بدون نسخه بهبود نیافتند یا اگر بدتر شدند، توصیه می‌شود با یک پزشک متخصص در این زمینه مشورت کنید. آنها می‌توانند داروی ضد قارچی قوی‌تری را برای درمان مؤثر عفونت ارائه دهند. داروهای ضد قارچ قوی ممکن است به شکل قرص یا شیاف خوراکی باشند و معمولاً در مقایسه با داروهای بدون نسخه، مدت درمان طولانی‌تری دارند. رعایت دقیق دوز تجویز شده و تکمیل کل دوره درمان طبق دستورالعمل بسیار مهم است.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: مرکز لیپوماتیک در شرق تهران، بهترین‌ها را پیدا کنید!

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
عواملی در بروز عفونت‌های قارچی وجود دارند که باید به آن‌ها توجه کرد و در صورت تکرارشان باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

 • علائم پس از استفاده از درمان‌های بدون نسخه بهبود نمی‌یابند
 • با گذشت زمان علائم بدتر یا شدیدتر می‌شوند
 • عفونت‌های مکرر رخ می‌دهد (بیش از چهار عفونت در یک سال)

مطالب پیشنهادی: علت خارش کلیتوریس چیست؟/ درمان

روش‌های پیشگیری از ابتلا به عفونت قارچی واژن


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
علاوه بر مصرف دارو، چند اقدام خودمراقبتی وجود دارد که می‌تواند به کاهش علائم و جلوگیری از بروز دوباره عفونت‌های قارچی واژن کمک کنند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ناحیه واژن را تمیز و خشک نگه دارید


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
از استفاده صابون‌های قوی، دوش‌ها یا محصولات معطر در ناحیه تناسلی خودداری کنید، زیرا این مواد می‌توانند تعادل طبیعی را مختل کرده و خطر عفونت را افزایش دهند. به جای آن از پاک‌کننده‌های ملایم و بدون عطر استفاده کنید و بعد از شستشو آن ناحیه را کاملاً خشک کنید.

بیشتر بخوانید: علت درد شکم بعد رابطه جنسی در بارداری چیست؟

لباس زیر قابل تنفس بپوشید


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
لباس زیر نخی را انتخاب کنید و از پوشیدن شلوارهای تنگ یا جوراب شلواری خودداری کنید. لباس زیرهای از جنس پنبه و نخ باعث گردش بهتر هوا می‌شود و رطوبت را کاهش می‌دهد و محیط نامساعدی برای رشد مخمر ایجاد می‌کند.

از مصرف بی مورد آنتی بیوتیک خودداری کنید


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند تعادل طبیعی میکروارگانیسم‌ها را در بدن مختل کنند و خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی را افزایش دهند. آنتی بیوتیک‌ها را فقط در صورت تجویز پزشک مصرف کنید و در صورت مصرف از دوز تجویز شده پیروی کنید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

کلام آخر


روش‌های درمان عفونت قارچی واژن
همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، داروهای بدون نسخه و داروهای تجویزی قوی از جمله رایج‌ترین روش‌های درمان عفونت قارچی واژن به شمار می‌روند. عفونت‌های قارچی واژن می‌توانند ناراحت‌کننده و آزاردهنده باشند اما با تشخیص و درمان مناسب، می‌توان آن‌ها را به طور مؤثر مدیریت کرد. همچنین با رعایت اقدامات پیشگیرانه می‌توان از بروز دوباره این مشکل به طرز چشمگیری جلوگیری کرد.

منبع: mayoclinic

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

نظر کاربران

 • بدون نام
  درباره روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

  سلام.درمان واژ ينيسموس به چه صورت است،ممنون از راهنماييتون

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1&nbsp;

 • Salam
  درباره روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

  سلام .سایت خوب ومفیدی دارید.سوالم اینه که من ۲۴سالمه وراه جلوگیریم قرص ال دی هست و رحمم دارای کیست های ریزیه که گاهی با درد وعفونت یا ترشحات وبی نظمی قاعدگیم مواجه میشم و میخواستم اقدام به بارداری کنم ازچه مدت قبل از بارداری باید قرص رو قطع کنم؟واینکه آیا این کیست ها مشکلی در بارداری بوجود میاره یا به تعویق میندازه؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

 • ازاده
  درباره روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

  سلام باتشکرازشما من نوزده سالمه ودو ماه ازازدواجم میگذره هشت روز پیش باهمسرم رابطه مشکوک داشتم ده ساعت بعد یک عدد قرص اووسیز ۷۵ خوردم دو روز بعدم دوتا دیگه قرص اووسیز خوردم دوروز بعدشم عفونت قارچی بدی گرفتم و کمردرد ودل درد گاهی وقتا دارم چند روزی هم استرس زیادی داشتم الان یک روز از زمان پریودم میگذره ولی هنوز پریود نشدم نظرتون چیه ؟ احتمال بارداری وجود داره؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتون
   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
   https://moshavere.niniban.com

 • مریم
  درباره روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

  سلام خسته نباشین.. من در هفته ۱۸ بارداری هستم.دکتر برای قارچ من قرص واژینال نیاستاتین دادن با دست قرص رو میزارم دیشب بعد چنددقیقه احساس کردم داره درمیاد دوباره فشار دادم تا بالاتر بره حواسم نبود قبل شستن دستم خوراکی خوردم و انگشتم رو در دهنم کردم که بعد از چند لحظه حس تلخی کردم ..آیا ممکن است این مقدار روی جنینم تاثیری بزارد؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتون

   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
   زیر استفاده کنید

   https://ninisoal.com/

 • بدون نام
  درباره روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

  سلام خسته نباشید. من عفونت قارچی دارم و بعد از زایمانم ترشحم خیلی زیاد شد.

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
   https://bit.ly/31AMOqp

 • درسا
  درباره روش‌های درمان عفونت قارچی واژن

  45روز از سقطتم میگذره ولی هنوز پریود نشدم آیا امکان داره دوباره حامله باشم نزدیکی هم داشتیم

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   همراه عزیز نی&zwnj;نی&zwnj;بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
   https://bit.ly/31AMOqp

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.