۲۲۶۲۷۴
۵۰۶۵
۵۰۶۵

علت ناباروری در مردان، مایع منی آبکی

مایع منی مایعی است که در هنگام انزال از مجرای ادرار مرد خارج می شود. مایع منی آبکی می تواند نشانه ای از تعداد کم اسپرم ها باشد که نشان دهنده مشکلات احتمالی ناباروری مردان است.

مایع منی مایعی است که در هنگام انزال از مجرای ادرار مرد خارج می شود. این ماده ، اسپرم و مایعات را از غده پروستات و سایر ارگان های تولید مثل مرد به بیرون منتقل می کند. به طور معمول ، مایع منی یک مایع غلیظ و سفید است. با این وجود ، چندین شرط می تواند باعث تغییر رنگ و قوام مایع منی شود.
مایع منی آبکی می تواند نشانه ای از تعداد کم اسپرم ها باشد که نشان دهنده مشکلات احتمالی ناباروری مردان است. انزال مایع منی شفاف نیز ممکن است یک شرایط موقتی و بدون نگرانی جدی در مورد سلامتی باشد.

چه عواملی باعث ایجاد منی آبکی می شود و آیا بر باروری تأثیر می گذارد؟

تعداد اسپرم کم است
واریکوسل
انزال مکرر
انزال رتروگراد
کمبود روی

بیشترین قدرت باروری مردان در چه سنی است؟

چندین دلیل احتمالی برای مایع منی آبکی وجود دارد. بیشتر آن ها قابل درمان یا قابل پیشگیری هستند.

تعداد مایع منی کم

یکی از شایع ترین علل مایع منی آبکی ، شمارش کم اسپرم است. این به oligospermia نیز معروف است. اگر تعداد اسپرم کم باشد ، به این معنی است که مایع منی شما دارای اسپرم کمتری نسبت به حالت عادی است. تعداد اسپرم کمتر از 15 میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی کمتر از حد طبیعی است.
برخی از دلایل الیگوسپرمی عبارتند از:

واریکوسل

واریکوسل تورم رگها از بیضه های موجود در بیضه است. این یک دلیل عمده، اما قابل درمان با ناباروری مردان است.

عفونت

مانند یک بیماری مقاربتی مانند سوزاک یا نوع دیگری از عفونت است که باعث التهاب ارگان تولید مثلی مانند اپیدیدیمیت می شود.

تومورها

تومورهای بدخیم و خوش خیم در بیضه ها ممکن است بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.

عدم تعادل هورمون

هورمونهای تولید شده در بیضه ها ، غده هیپوفیز و هیپوتالاموس برای تولید تعداد اسپرم سالم لازم هستند. تغییر در هر یک از این هورمون ها می تواند بر تولید اسپرم تأثیر بگذارد.
سایر علل احتمالی تعداد اسپرم کم شامل موارد زیر است:
مشکلات انزال مانند انزال رتروگراد
آنتی بادی ضد اسپرم در سیستم ایمنی بدن شما
صدمات یا سایر مشکلات لوله های حامل اسپرم

انزال مکرر

انزال مکرر همچنین ممکن است منجر به تولید منی آبکی شود. اگر روزانه چندین بار خودارضایی کنید ، احتمالاً کیفیت مایع منی بعد از اولین انزال کم و آبکی خواهد شد. بدن شما ممکن است حداقل به چند ساعت زمان نیاز داشته باشد تا یک مقدار طبیعی مایع منی تولید کند.
انزال مکرر ممکن است به مایع منی آبکی منجر شود. اگر فردی چندین بار در روز خودارضایی کند یا به فعالیت جنسی بپردازد ، ممکن است بدن آنها زمان کافی برای تولید همان حجم یا کیفیت مایع منی نداشته باشد.

انزال رتروگراد

هنگام انزال ، مایع منی از مجرای ادرار و خارج از آلت تناسلی عبور می کند. با این حال ، یک اسفنکتر مثانه اختلال در عملکرد می تواند باعث شود مایع منی به عقب در مثانه حرکت کند و در نتیجه وضعیتی به نام انزال رتروگراد ایجاد شود.
افرادی که دچار انزال رتروگراد می شوند ، ممکن است مایع منی یا مایع منی کمتری تولید کنند که به نظر می رسد نازک یا آبکی باشد.

کمبود روی

یکی دیگر از دلایل احتمالی مایع منی آبکی ، کمبود روی است. تحقیقات نشان داده است که مردانی که مقادیر کافی روی دارند یا مردانی که کمبود روی دارند و مکمل های سولفات روی مصرف می کنند بهتر می توانند با اثرات آنتی بادی ضد اسپرم مبارزه کنند. این آنتی بادی ها توسط سیستم ایمنی بدن تولید می شوند، که به اشتباه به عنوان یک بدن خارجی به اسپرم پاسخ می دهند.
صدف ها منبع خوبی از روی هستند. روی یک ماده مغذی مهم است که از بسیاری از کارکردهای اساسی بدن مانند سنتز DNA ، مقابله با عفونت ها ، بهبود زخم ها و تولید مثل پشتیبانی می کند. روی همچنین در تولید سالم اسپرم نقش دارد. مطابق مقاله مرور سال 2018 در مجله تولید مثل و ناباروری ، کمبود روی ممکن است به کیفیت ضعیف و نازایی مایع منی کمک کند. با این حال ، نویسندگان هشدار می دهند که روی بیش از حد نیز می تواند کیفیت اسپرم را کاهش دهد.
بدن نمی تواند روی تولید کند و یا ذخیره کند ، به این معنی که افراد فقط می توانند روی از غذاهایی که می خورند دریافت کنند.
برخی از منابع غذایی روی شامل موارد زیر است:
صدف خوراکی
گوشت قرمز ، مرغ و صدف
آجیل ، دانه و غلات کامل
لوبیا
ماست و سایر لبنیات

پیشاب

اگر منی به نظر آبکی می رسد و شفاف می باشد ممکن است این مایع قبل از انزال یا همه پیشاب باشد. این ماده معمولاً حاوی اسپرمهای معدودی است.


معنای داشتن مایع منی بدون رنگ چیست؟

اگر متوجه شدید که مایع منی شما بی رنگ شده است ، ممکن است نشان دهنده ی یک مشکل بهداشتی و سلامتی باشد.
قهوه ای صورتی یا قرمز می تواند به معنای التهاب یا خونریزی پروستات باشد ، یا ممکن است خونریزی یا التهاب در مجرای منی وجود داشته باشد. وزیکولهای منی یک جفت غدد هستند که به تولید بخش قابل توجهی مایع منی کمک می کنند.
سایر دلایل خون موجود در مایع منی عبارتند از:
عفونت های مقاربتی
یک عفونت پروستات
سرطان پروستات ، بیضه ها یا مجرای ادراری
مایع منی زرد می تواند مقدار کمی ادرار یا میزان غیرمعمول زیاد گلبولهای سفید موجود در مایع منی شما را نشان دهد.
مایع منی زرد مایل به سبز می تواند به معنای عفونت پروستات باشد.


آیا مایع منی آبکی می تواند روی باروری تأثیر بگذارد؟

مایع منی آبکی اغلب موقتی است و ممکن است به تنهایی برطرف شود. مایع منی پایدار گاهی اوقات می تواند تعداد کم اسپرم یا وضعیت دیگری را نشان دهد که ممکن است روی باروری تأثیر بگذارد.
داشتن تعداد اسپرم کم لزوماً به معنای ناباروری بودن فرد نیست ، اما می تواند تلاش برای بارداری را دشوارتر کند.
مایع منی آبکی همچنین می تواند به دلیل عوامل سبک زندگی ، کمبود مواد مغذی یا بیماری پزشکی زمینه ای باشد.
طبق اعلام موسسه ملی بهداشت کودک و توسعه انسانی ، بیشتر مشکلات باروری مردان به دلیل مواردی که در نحوه عملکرد بیضه ها مؤثر است رخ می دهد.
همچنین ، فرد باید از مایع منی آبکی یا تغییر رنگ که با هر یک از علائم زیر ایجاد می شود ، مشاوره پزشکی بخواهد:
تخلیه غیرمعمول
ادرار دشوار یا دردناک
درد یا ناراحتی در بیضه ها یا کچل
درد در پایین شکم یا کمر
تب
لرز
حالت تهوع
در بسیاری از موارد ، تغییر در قوام مایع منی شما موقتی و قابل درمان است. اگر علت آب مایع منی ، تعداد اسپرم کم باشد و شما سعی در بچه دار شدن دارید ، درمان های زیادی در دسترس است. در مورد بهترین گزینه ها برای شما با یک متخصص باروری صحبت کنید.
قبل از تصمیم گیری های مهم ، با پزشک خود صحبت کرده و آزمایش های لازم را برای تشخیص انجام دهید.
اگر متوجه شدید که مایع منی شما به طور مداوم آبکی شده و یا تغییر رنگ همراه است ، به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید. اگر شما و شریک زندگیتان در تلاش برای بارداری ناموفق بوده اید ، با یک متخصص باروری مشورت کنید.
یکی از اولین آزمایشاتی که انجام خواهد شد ، تجزیه و تحلیل مایع منی است. این مورد برای بررسی سلامت اسپرم و مایع منی شما استفاده می شود. از جمله موارد دیگر ، این آزمون را بررسی می کند:
حجم مایع منی از انزال
اسیدیته
تعداد اسپرم
تحرک اسپرم ، توانایی حرکت اسپرم
مورفولوژی اسپرم یا اندازه و شکل اسپرم
پزشک شما همچنین سوالی در مورد تاریخچه پزشکی شما خواهد پرسید و معاینه بدنی را انجام می دهد. همچنین از شما در مورد سبک زندگی سؤالاتی نظیر مصرف دخانیات و مصرف الکل نیز سؤال خواهد شد.

گزینه های مداوای ناباروری مردان چه هست؟

مایع منی آبکی ناشی از تعداد اسپرم کم لزوماً به درمان نیاز ندارد. داشتن تعداد اسپرم کم به معنای این است که درباروری می توانید مشکل داشته باشید. ممکن است چیزی مانند عفونت داشته باشید که به طور موقت باعث کاهش تعداد اسپرم ها شده است.
درمان عفونت می تواند با آنتی بیوتیک صورت گیرد. در صورتی که مشخص شود عدم تعادل هورمون علت کاهش تعداد اسپرم شماست ، ممکن است به درمان هورمون توصیه شود. اگر واریکوسل تشخیص داده شود ، جراحی معمولاً می تواند آن را درمان کند.

تغییر سبک زندگی

در برخی موارد ، تغییر در شیوه زندگی ممکن است به تقویت تعداد اسپرم شما و بهبود کیفیت مایع منی شما کمک کند. تغییرات مثبت شامل موارد زیر است:
ترک سیگار.
اگر اضافه وزن دارید وزن خود را کاهش دهید.
مصرف الکل را کاهش دهید.
به طور منظم تمرین کن.
همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که برای مدت زمانی از مقاربت جنسی خودداری کنید تا کمتر دچار انزال شوید. انجام این کار می تواند به این نتیجه برسد که آیا قوام مایع منفی شما تغییر می کند یا خیر.
مایع منی به طور معمول یک مایع سفید و غیرآبکی است ، اما می تواند رنگ و قوام آن تغییر کند. مایع منی آبکی به دلیل تعداد کم اسپرم ، عوامل سبک زندگی و کمبودهای غذایی ممکن است ایجاد شود.

آیا تعداد اسپرم کم می تواند به معنای ناباروری باشد؟
داشتن تعداد اسپرم کم به طور خودکار به معنای ناباروری بودن فرد نیست.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) تعداد اسپرم یا الیگوسفرمی را کمترین میزان تولید اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی را تعریف می کند.
داشتن تعداد اسپرم کم می تواند فرزند آوری را دچارمشکل کند اما لزوماً به معنای ناباروری بودن فرد نیست.
همیشه علت مشخصی برای تعداد کم اسپرم وجود ندارد. با این حال ، برخی از شرایط ژنتیکی ، مانند سندرم کلاینفلتر ، می تواند روی تعداد اسپرم یک فرد تأثیر بگذارد.
سایر علل کم شمارش اسپرم می تواند شامل موارد زیر باشد:
اختلالات هورمونی ، مانند پرکاری تیروئید و هیپوگنادیسم
عفونت
قرار گرفتن در معرض تابش یا سموم ، مانند مواد شیمیایی صنعتی ، علف کشها و سرب
استفاده مواد مخدر
مصرف بیش از حد الکل
مصرف دخانیات
وزن اضافی بدن
داروهای خاص

واریکوسل

واریکوسل تورم رگها است که از بیضه گرفته تا کتف حرکت می کند. واریکوسل ها ممکن است باعث علائم نشوند ، اما می توانند تولید اسپرم را کاهش داده و کیفیت مایع منی را در برخی افراد کاهش دهند.
واریکوسل ها بسیار متداول هستند. طبق اعلام بنیاد مراقبت ارولوژی ، واریکوسلها حدود 15٪ از مردان را تحت تأثیر قرار می دهند و حدود 40٪ از مردان آزمایش شده برای مشکلات باروری این بیماری را دارند.
به گفته این ، حدود ۸۰٪ از افراد مبتلا به واریکوسل هیچ گونه مشکل باروری ندارند.
گزینه های درمان واریکوسل شامل موارد زیر است:
جراحی لاپاروسکوپی. در طی این روش ، یک جراح دوربین را در یک برش کوچک در شکم وارد می کند. سپس واریکوسل را پیدا کرده و آنها را ترمیم ، مسدود یا حذف می کنند.
آمبولیزاسیون پوستی. این یک روش حداقل تهاجمی است که در آن جراح یک کویل یا بادکنک را به داخل ورید متورم وارد می کند. سپس سیم پیچ یا بادکنک را بزرگ می کنند تا جریان خون از بیضه بازگردد.
تغییرات سبک زندگی می تواند به بهبود کیفیت مایع منی کمک کند:
حفظ وزن بدن سالم
کاهش استرس
خواب کافی
ترک محصولات دخانی
کاهش مصرف الکل

در صورتی که بعد از 1 سال از داشتن رابطه جنسی منظم و غیرمترقبه ، برای فرزند آوری موفق نشوید ، مشاوره با متخصص باروری مشورت کنید.
اگر کسی چندین بار خودارضایی کند یا به فعالیت جنسی بپردازد ، مایع منی می تواند از حد معمول آبکی تر شود. در این حالت ، پرهیز از فعالیتهای جنسی برای چند روز ممکن است به معالجه مسئله کمک کند.
مایع منی آبکی گاهی اوقات می تواند نشانگر این باشد که شخص تعداد اسپرم کم یا کیفیت مایع منی کمی دارد. اینها می تواند ناشی از برخی شرایط پزشکی و عوامل زندگی باشد.
همچنین ، در مورد مایع منی یا مایع منی حاوی خون ، مشاوره پزشکی بخواهید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.