۴۳۹۶۳
۴۲ نظر
۹۵۵۸۸۶
۴۲ نظر
۹۵۵۸۸۶

شش ماهگی کودک

شروع شش ماهگی کودک یعنی شروع طعم‌های جدید در زندگی او. کودک از این ماه به بعد دنیای پیرامون خود را با طعم شگفت انگیزش خواهد شناخت.

شش ماهگی کودک

شروع شش ماهگی کودک یعنی شروع طعم‌های جدید در زندگی او. کودک از این ماه به بعد دنیای پیرامون خود را با طعم شگفت انگیزش خواهد شناخت.

در این مقاله می‌خوانید: 

شش ماهگی کودک

شش ماهگی کودک هفته اول

توانایی های کودک در شش ماهگی

او دیگر می‌تواند با شنیدن نام خودش عکس‌العمل نشان دهد و به سمت صدایی برگردد که نام او را صدا می‌زند. با این حال بسیار حساس شده و با دیدن غریبه‌ها ممکن است اشک چشمانش جاری شود. او در این دوران با دیدن افراد غریبه چنان رفتارهایی از خودش بروز می‌دهد که شما فکر می‌کنید حشره‌ای او را گزیده است. در واقع وقتی یک غریبه ناگهانی به او نزدیک می‌شود ترس او را بر می‌دارد. بهتر است به فامیل یا دوستانی که برای اولین بار است کودک را می‌بینند توضیح دهید که غریبگی می‌کند و لازم است که آنها کمی نرم و آرام به سمت کودک نزدیک شوند یا بگذارند مدتی کودک با آن فرد آشنا شود بعد او را در آغوش بگیرند.
بچه‌ها علاوه بر اینکه ممکن است از غریبه‌ها بترسند، گاهی آنقدر به شما وابسته می‌شوند که نبود شما را حتی برای یک ثانیه هم تحمل نمی‌کنند. البته این مسئله در همه کودکان یکسان نیست. ممکن است کودک شما حس وابستگی را در سنین بالاتر حتی ۴ یا ۵ سالگی تجربه کند. او این روزها در حال یک تمرین شگفت‌انگیز است. او حرکات اجسام را با صدای آنها تطبیق می‌دهد تا بهتر بتواند جهان اطراف خود را درک کند.

شش ماهگی کودک

 
شش ماهگی کودک

شش ماهگی کودک هفته دوم

شروع غذای کمکی نوزاد شش ماهه

از این ماه می‌توانید غذای کمکی او را شروع کنید. او دیگر رسما 6 ماه شده و باید کنار شیری که می‌خورد، غذاهای کمکی را هم تجربه کنند. او مدت‌هاست وقتی سر سفره می‌نشیند چشمهایش توی سفره است و مدام به غذاهایی نگاه می‌کند که شما می‌خورید. به نظر می‌رسد وقتش باشد که بشقابی هم برای او در سفره بگذارید.
غذاخور شدن کودک ۶ ماه شما به این معنی نیست که از فردا می‌توانید به او آبگوشت یا کله پاچه بدهید. بلکه باید با غذاهای سبک و آبکی آن‌هم به صورت پوره و له شده شروع کنید. اما یادتان باشد که تا قبل از یک سالگی غذاهایی مثل شیرگاو، کاکائو، عسل را به کودک ندهید. او فرصت کافی برای خوردن این غذاها خواهد داشت.
یادتان باشد که غذاهای کودک را بدون ادویه جات بپزید. هنوز زود است که برای او غذاهایی با نمک و ادویه درست کنید. سعی کنید غذاهای آبکی خودتان را هم به او ندهید. این غذاهای با ادویه درست شده و او دیگر به غذاهای خودش لب نخواهد زد.

شش ماهگی کودک

شش ماهگی کودک هفته سوم

شش ماهگی کودک

حرکت کودک شش ماهه

توانایی دید او و قدرت درک او از مسائل بیشتر شده است. او حالا می‌تواند با دیدن قسمتی از یک شی آن را تشخیص دهد. این درست زمانی است که شما می‌توانید بازی قایم باشک یا دالی را با او بازی کنید. در واقع وقتی شما پشت میز یا کمدی پنهان می‌شوید. او با دیدن بخشی از بدنتان، حضور شما را در اتاق تشخیص می‌دهد.
او این ماه شما را بیشتر شگفت‌زده می‌کند تا به حال روی شکمش می‌خوابید و دست و پا می‌زند، اما این هفته می‌تواند روی چهار دست و پایش راه برود. بهتر است این روزها دوربین را در دسترس بگذارید تا وقتی او شروع می‌کند به شیطنت از او عکس یا فیلم بگیرید. اما این را بدانید که شما با یک دغدغه جدید رو به رو می‌شوید با شروع چهار دست و پا رفتن او سختی‌های شما تازه شروع می‌شود، او می‌داند که حالا می‌تواند به هر کجای خانه که بخواهد برسد و هیچ چیزی هم مانع او نیست. بنابراین باید حواستان را بیشتر جمع کنید و اسباب و وسایل خطرناک مثل گلدان‌ها، میزهای شیشه‌ای و... را بردارید.

بیشتر بخوانید: ده ماهگی کودک

شش ماهگی کودک

شش ماهگی کودک هفته چهارم

دندان کودک شش ماهه

وای! می‌توانید یک عکس درست و حسابی از لبخند او بگیرید. او این هفته دو تا دندان سفید در دهان درخواهد آورد. البته فکر نکنید که با در آمدن آنها در دهانش بدعنقی‌های او تمام می‌شود نه او همچنان ممکن است با مشکلاتی مثل تب، ریزش آب دهان و ... دست و پنجه نرم کند.
باید بدانید که بهتر است این ماه او را پیش پزشک ببرید. آخرین بار پزشک او را در ۴ ماهگی معاینه کرده است. در معاینه این بار هم پزشک علاوه بر قد و وزن او درباره واکسن‌هایش با شما صحبت خواهد کرد.
دندان‌های کودک را به او نشان دهید تا همه چیز را بررسی کند. حتما در این معاینه درباره غذاهای کودک با پزشک صحبت کنید. یادتان باشد توجه کنید که آیا در خانواده خودتان یا همسرتان کسی به بیماری مثل آلرژی دچار است یا نه؟ و در این باره با پزشک مشورت کنید چرا که این بیماری‌ها ارثی است و ممکن است پزشک به شما توصیه کند برخی از مواد غذایی را از رژیم او حذف کنید. شما رژیم غذایی او را تغییر داده‌اید و همین تغییر مدفوع او را نیز تغییر خواهد داد. بنابراین نگران تغییر رنگ و شکل مدفوع او نباشید که کاملا طبیعی است.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص داخلی

شش ماهگی کودک

شش ماهگی کودک، به رشد او کمک کنید

کارهای ساده‌ای وجود دارد که فقط با انجام آن‌ها می‌توانید به رشد کودک در شش ماهگی کمک کنید:  

صحبت کنید، گوش دهید و به کودک پاسخ بدهید

کودک شش ماهه شما به مکالمه علاقه‌مند است، بنابراین با او صحبت کنید. صحبت کردن در مورد مسائل روزمره به او کمک می‌کند معنی کلمات را بفهمد. گوش دادن و پاسخ دادن به غرغر کردن کودک، مهارت‌های زبانی، ارتباطی و سوادآموزی کودک را تقویت و به او کمک می‌کند تا احساس کند شنیده می‌شود، دوست‌داشتنی و ارزشمند است.

با هم بخوانید

خواندن، صحبت کردن در مورد تصاویر اطراف و تصاویر داخل کتاب‌ها و داستان گفتن، تخیل کودک را تقویت می‌کند. این فعالیت‌ها همچنین زمینه‌ای را برای یادگیری لغات و جملات در ماه‌های آینده ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید: ترس نوزاد از تاریکی، کمکم کنید

شش ماهگی کودک

با هم بازی کنید

آهنگ بخوانید، با اسباب‌بازی‌ها بازی کنید و صدای حیوانات را تقلید کنید. در این سن، کودک از کپی کردن صداها و حرکات شما لذت می‌برد. بازی با کودک به او کمک می‌کند تا احساس عشق و امنیت کند.

در فضای باز وقت بگذرانید

بیرون رفتن با شما تجربیات بسیار متفاوتی به کودک ارائه می‌دهد. در فضای بیرون از خانه، چیزهای زیادی برای دیدن، بوییدن، شنیدن و لمس کردن وجود دارد. وقتی بیرون هستید، مراقب داشته باشید که نور خورشید برای کودک ایمن باشد. مثلا پوست او را از قرار گرفتن در معرض اشعه شدید خورشید مراقبت کنید، یا برایش کلاه بگذارید.

بیشتر بخوانید: هفت ماهگی کودک

شش ماهگی کودک

از حدود ۶ ماهگی، غذاهای جامد را به کودک معرفی کنید

غذاهای جامد به کودک کمک می‌کند آهن و سایر مواد مغذی کافی را دریافت کند. همچنین دندان‌ها و فک کودک را تقویت و مهارت‌های دیگری را ایجاد می‌کند که کودک بعدا به آن‌ها نیاز دارد. فقط مراقب باشید که مواد جامد به اندازه کافی کوچک و نرم باشند تا باعث خفگی کودک نشود.

به این نکته توجه کنید که گاهی اوقات، کودک نمی‌خواهد برخی از این کارها را انجام دهد مثلا ممکن است خیلی خسته، یا گرسنه باشد. کودک از نشانه‌های مخصوص به خودش استفاده می‌کند تا به شما اطلاع دهد چه زمانی به اندازه کافی سیر شده، و به چه چیزی نیاز دارد.

غذای شش ماهگی کودک

برای اینکه کودک به سرعت به بافت‌ها و طعم‌های مختلف عادت کند، سعی کنید به محضی که آماده شد، به سراغ غذاهای له‌شده و فینگرفودها بروید. این کار به کودک کمک می‌کند جویدن غذا را یاد بگیرد، غذای جامد را در داخل دهان خود حرکت دهد و بتواند غذاهای جامد را ببلعد. وقت آن رسیده که به به کودکتان قاشق بدهید و اجازه دهید خودش غذا بخورد. 

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص اطفال

شش ماهگی کودک

شش ماهگی کودک، شیر مادر یا شیر خشک؟

نوزادان در ماه‌های اولیه تولد، بیشتر انرژی و مواد مغذی خود را از شیر مادر، یا شیر خشک نوزاد دریافت می‌کنند. شیر مادر یا شیر خشک نوزاد، باید نوشیدنی اصلی آن‌ها در اولین سال تولد باشد. شما می‌توانید تا زمانی که هر دو شما بخواهید به شیردهی ادامه دهید. به خاطر داشته باشید که شکم کودک، کوچک است و به سرعت پر می‌شود، بنابراین پس از خوردن غذای جامد به او شیر بدهید.

خلاصه

شش ماهگی کودک، سرشار از اتفاقات نو است. او می‌تواند با شنیدن نامش عکس‎العمل نشان بدهد، توانایی دید و قدرت درک او از مسائل بیشتر شده و تقریبا از همین ماه می‌تواند چهار دست و پا راه برود. از ماه ششم تولد او می‌توانید غذاهای جامد را آرام آرام به کودک معرفی کنید. کودک را نزد متخصص اطفال ببرید و حتما درباره غذاهایی که مجازید به او بدهید، با پزشک مشورت کنید. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید. 

 

شش ماهگی کودک

شش ماهگی کودک نکته ماه:

جدول وزن نوزادان در ۶ ماهگی ( برحسب کیلوگرم )

دختر

پسر

حداکثر

حد متوسط

حداقل

حداکثر

حد متوسط

حداقل

۹/۵۰۰

۷/۱۵۰

۴/۶۵۰

۹/۸۵۰

۷/۶۰۰

۵/۲۵۰

جدول قد نوزادان در ۶ ماهگی ( برحسب سانتی‌متر )

دختر

پسر

حداکثر

حد متوسط

حداقل

حداکثر

حد متوسط

حداقل

۷۱/۵

۶۵

۵۸/۳

۷۳/۳

۶۶/۴

۵۹/۶

منبع: nhs

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

نظر کاربران

 • آيدا
  درباره شش ماهگی کودک

  با سلام ممنون از راهنماي هاي کاربردي که ارائه نموديد. فرزند من در تاريخ چهارم دي ماه سال 93 به دنيا آمده آيا اکنون تغييرات پنج ماهگي را هفته به هفته بررسي کنم يا شش ماهگي ؟؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و روزتون بخیرشما بایستی تغییرات پنج ماهگی را بررسی کنیدبرای شما و کوچولوی عزیزتون سلامتی را آرزومندیم

  • زرگل

   ۶ماهگی

  • کاربرناشناس

   بله

  • کاربرناشناس

   بله. دختر من انتهای ۵ ماهگی شروع کرد. البته با نظر پزشکش.

 • اولدوز
  درباره شش ماهگی کودک

  دخترم وارد چهارماه شد ولی بیشتر علایم شش ماه رو از نظر تکامل دارد طبیعی هست؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • الهام رحیمی

   باید چطور باشه فرزند 7 ماهه

  • سارینا

   بله برای منم الان تو ۵ ماه کمکم ۴ دست و پا میره و کاملا دالی بازی بلده

  • سارینا

   عزیزم بستگی به وزن تولد هم داره ولی حتما به پزشک مراجعه کنید یا مرکز بهداشت محلتون ببرید تا دقیق اندازهگیری بشه

  • zehra

   بله نشون میده دختره باهوشی هستش

 • سلما
  درباره شش ماهگی کودک

  عالی

 • terme
  درباره شش ماهگی کودک

  سلام به من گفتن که غذای کمکی باید از ابتدای هفت ماهگی به کودک داده بشه دخترم وارد شش ماه شده غذای کمکی رو شروع بکنم یا نه؟؟خواهش میکنم به سوالم پاسخ بدید.

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • روشنا

   دخترم پنج ماهش تموم شدمیتونم غذای کمکی شروع کنم

  • دنیا

   نه عزیزم باید پایان ۶ماهگی بهش غذا بدی

  • مهلا

   بله

  • fatma

   الان باید ۸ ماه تا ۹ ماه باید ببینید

  • کاربرناشناس

   نظرات متفاوته چون بچه ها متفاوتن، میتونید با دکتر مشورت کنید.
   دکتر من با اینکه می‌گفت از ۶ ماهگی خوبه غذای کمکی شروع بشه اما با دیدن شرایط پسرم اجازه داد دو هفته زودتر یعنی ۵ ماه و نیم شروع کنم

  • مامان فرهان

   آره بابا شروع کن

  • زینب مرادقلی

   من از ۴ماهگی شروع کردم

  • کاربرناشناس

   بله شروع کن

  • کاربرناشناس

   بله ممکنه

  • کاربرناشناس

   بهش غذای کمکی میدی

  • کاربرناشناس

   بااب پرتغال بده جذبش هم بهتره

  • کاربرناشناس

   تاجایی که میتونی بهش چای نده

  • کاربرناشناس

   شیرخودتومیخوره

  • کاربرناشناس

   هم وزنه دخترمه بهداشت گفت وزنش خوبه

  • کاربرناشناس

   سوپ.بسکویت مادر.فرنی

  • کاربرناشناس

   صبحانه بهش بسکویت مادر بده نهاربهش سوپ بده عصرانه بهش فرنی بده غروب به بعد بهش چیزی نده که رودلش سنگینی نکنه

  • کاربرناشناس

   آره عزیزم حتما بهش بده

 • نیلو
  درباره شش ماهگی کودک

  چطور جدول وزن ۵ ماهگی و ۶ ماهگی سایتتون یکیه! !!! یعنی خودتون یا کاربراتون متوجه نشدن؟ به مخاطبتون احترام بزارید این چه جورشه اصلاحش کنید لطفا. یک سری مادرها که به سایتتون اعتماد کردن دچار تشویش میشن.

 • مهسا
  درباره شش ماهگی کودک

  سلام امکان داره بچه وقت دندون در آوردن تب نکنه؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

 • بدون نام
  درباره شش ماهگی کودک

  جدول وزن کودک پنج ماهه وشش ماهه چرا متفاوت نیست

 • طلایی
  درباره شش ماهگی کودک

  سلام دخترمن یک هفتس ک وارد شش ماهگی شده دورسرش 40، قد60و وزنش6ونیم بنظرتون رشدش طبیعی بوده یا کنده؟ وزن زمان تولدش2710بود

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و
   ممنون از توجهتون
   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
   فقط از لینک زیر استفاده کنید

   https://niniban.com/fa/forms/1

 • Reza
  درباره شش ماهگی کودک

  سلام پسر من ۲۸ مهر ۶ ماهش کامل میشه وزن موقع تولدش ۲۸۰۰ بود الان شده ۸۱۰۰ میخواستم بدونم روند وزن گیریش چطوری بوده واینکه از ۶ ماهگی به بعد نوزاد باید روزی چند گرم به وزنش اضافه بشه ، مرسی ممنون

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و
   ممنون از توجهتون
   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
   فقط از لینک زیر استفاده کنید

   https://niniban.com/fa/forms/1

 • Mona
  درباره شش ماهگی کودک

  دختر من الان ٦ ماه و ٥ روزشه قطره آهن رو به تنهايي ميخوره بالا مياره دكترش گفت با آب پرتقال يا ليمو شيرين مخلوط كنم به نظر شما خوبه؟؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتون

   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

   https://moshavere.niniban.com/

  • مامان محمدصدرا

   فکر نکنم ایراد داشته باشه

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.