۲۲۵۷۴۴
۱۱۶۴
۱۱۶۴

چگونه از پوست صورت نوزاد مراقبت کنیم؟

اگر پوست خشک کودک شروع به ترک خوردگی یا پخش شدن در قسمت های دیگر کرده، یا با خارش و درد شدید همراه است، زمان آن فرا رسیده که با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر پوست خشک کودک شروع به ترک خوردگی یا پخش شدن در قسمت های دیگر کرده، یا با خارش و درد شدید همراه است، زمان آن فرا رسیده که با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت سرمازدگی، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.
دمای هوای سرد به خصوص برای نوزادان و کودکان نوپا می تواند باعث خشکی و ترک خوردگی پوست شود. در این مقاله، نحوه محافظت و مراقبت از پوست بسیار حساس کودکتان ارائه شده است. پوست کودکتان ممکن است اکثر اوقات نرم باشد، اما به نظر می رسد که گاه و بی گاه خشک می شود. پوست برخی از بچه ها به طور طبیعی مستعد خشک شدن است، اما پوست کودکان نازک تر و حساس تر از پوست شما است که او را در برابر تغییرات آب و هوایی حساس تر می کند. عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث خشکی پوست می شود، که شامل گذراندن زمان بیش از حد در وان یا استخر، در فضای آزاد در هوای سرد بودن، در داخل خانه در گرمای خشک بودن و همچنین حساسیت به مواد شیمیایی و رایحه برخی صابون ها و لوسیون ها است. ریختن آب دهان به بیرون در اثر دندان در آوردن و غذاهای تحریک کننده در کودکان نیز می توانند باعث ایجاد لکه های زبر شوند. نمی دانید که چه کاری در مورد پوست خشک انجام دهید؟ راهکارهای مراقبت از پوست ساده بسیاری وجود دارد که به شما کمک می کند تا پوست صاف و ابریشم مانند کودک را ترمیم کنید.

نکاتی برای محافظت از پوست نوزاد و کودک نوپا در زمستان
هوای زمستان برای پوست هر شخصی نامناسب است، اما نوزادان و کودکان نوپا در شرایط آب و هوایی شدید و خشک بسیار حساس تر هستند. چند مرحله ساده می تواند به جلوگیری از خشکی پوست و سایر ناراحتی های پوستی کمک کند:
مدت زمان های دوش گرفتن کودک را کوتاه و مناسب نگه دارید. اگرچه آب خوب و مرطوب است، اما ماندن در وان حمام برای مدت زمان طولانی می تواند واقعا باعث خشکی پوست شود. پس، از قرار دادن کودکان در وان حمام به مدت طولانی اجتناب کنید. کودکان به خصوص نوزادان، نیازی به استحمام روزانه ندارند. سه مرتبه در هفته معمولاً زیاد است، و اکثر مدت زمان حمام می تواند بر روی شست و شو ناحیه پوشک کودک متمرکز شود. برای ترمیم پوستی که هم اکنون خشک شده است، زمان حمام طولانی را کوتاه کرده یا اگر کودکتان کثیف نیست، از استحمام او صرف نظر کنید. پاک کردن سریع با لیف حمام ممکن است برای روزهایی که استحمام نمی کند، مناسب باشد. برای کاهش میزان خشکی، به جای آب گرم، از آب ولرم استفاده کنید.
از صابون هوشمند استفاده کنید. مقاومت در برابر وسوسه های صابون های خوش بو یا تمایل به استفاده کردن از تمیزکننده ها دشوار است، اما تمیز کننده ای که عاری از صابون و عاری از عطر است، برای حفظ رطوبت در پوست خشک کودکتان مناسب تر است. برای انجام این کار به میزان زیادی از آن نیاز ندارید و مقدار کمی مشکل را حل می کند. و به خاطر داشته باشید که بچه ها را برای تمیز کردن مالش ندهید، بلکه به آرامی بشوئید و (بدون مالش) با یک حوله نرم خشک کنید.
به بدن کودک آب رسانی کنید. نوزادان تا زمانی که به سن 4 تا 6 ماهگی برسند، به هیچ مایع دیگری به غیر از شیر مادر یا شیر خشک نیاز ندارند. تمرکز بر مصرف شیر خشک یا شیر مادر، بدن کودک را پر آب نگه می دارد و کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که کودک مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می کند. از طرف دیگر، کودکان نوپا باید میزان زیادی آب بنوشند. این مساله که به کودک خود میزان زیادی آب بدهید، به خصوص در زمانی که هوای بیرون گرم است یا کودک مریض است یا تازه از شیر گرفته شده است، حائز اهمیت است. و فراموش نکنید که یک رژیم غذایی از مواد مغذی برای داشتن یک چهره خوب نیز مهم است -برای کودکان و بزرگسالان-، خصوصا رژیم غذایی حاوی چربی های سالم مانند آووکادو و ماهی سالمون مهم است.
از مرطوب کننده مناسب استفاده کنید. مرطوب کننده ها می توانند در درمان و پیشگیری از خشکی پوست کودک بسیار کمک کننده باشند. برای کودکانی که پوست بسیار خشک یا حساسی دارند، محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی آب و روغن هستند، اما فاقد رایحه و مواد افزودنی شیمیایی کمی هستند. برای حصول بهترین نتیجه، بعد از حمام وقتی پوست کودک مرطوب است، از میزان زیادی مرطوب کننده استفاده کنید. برای پوست های خشک با لکه های زبر خاص، پماد های بسیار ملایم را انتخاب کنید. اگر کودکتان واقعا پوست خشکی دارد، در صورت لزوم از کرم به جای لوسیون استفاده کنید و روزانه دو مرتبه آبرسانی کنید.
خانه را بیش از حد گرم نکنید. دمای کم و وزش باد شدید می تواند باعث ایجاد ترک های پوستی، هم برای شما و هم کودک شود. برای مبارزه با این سرما، ممکن است وسوسه شوید که هوای خانه خود را به میزان زیادی گرم کنید، اما گرمای بیش از حد، حتی می تواند باعث خشکی بیشتر پوست شود. خانه را گرم نگه دارید، اما به اندازه ای سرد باشد که نیاز باشد کودک را در هنگام خواب کمی قنداق کنید.
از صابون های شست و شوی لباس برای پوست های حساس استفاده کنید. اگر صابون های لباس شویی حاوی مواد شیمیایی خشن و معطر باشد، می تواند پوست کودک را خشک و تحریک کند.

خشکی پوست و ترک خوردگی لب ها، گونه ها و دست ها در نوزادان و کودکان نوپا
گاهی اوقات به خصوص در فصل زمستان، صرف نظر از اینکه چه کاری انجام می دهید، پوست کودک مستعد خشک شدن است. ممکن است سفت و پوسته پوسته و کاملا خشک به نظر برسد.
نحوه درمان: در اکثر موارد، مساله مهمی نیست. حتما از پوست کودک خود در فصل زمستان سخت با لایه هایی از لباس و دستکش و کلاه محافظت کنید. روزانه یک ماده دوم مرطوب کننده ملایم پوست را بر روی پوست کودک اعمال کرده و از نکات بالا پیروی کنید. همچنین در هنگام شب و در زمان خواب، یک رطوبت ساز را به اتاق کودک اضافه کنید.

ترک خوردگی لب ها، گونه ها و دست ها در نوزادان و کودکان نوپا
لب ها و گونه های کودک خود را فراموش نکنید: هوای خشک و وزش باد می تواند باعث شود که لب های کودک ترک خورده و پوست گونه خشک شود که شبیه به آفتاب سوختگی به نظر رسیده و حسی مانند آن دارد.
نحوه درمان: حداقل دو مرتبه در روز لوسیون، کرم یا پماد بدون عطر و لوسیون ضد حساسیت را بر روی گونه کودک بمالید و بالم لب یا پماد را بر روی لب کودک اعمال کنید.
نحوه پیشگیری: همیشه قبل از بیرون رفتن با کودکتان، از مرطوب کننده استفاده کنید (بخش بالا را مطالعه کنید). در روزهای پر باد، از یک پوشش پلاستیکی محافظ در برابر باران استفاده کنید که باد را از گهواره کودک دور کنید.

سرمازدگی پوست در نوزادان و کودکان نوپا
تصور میکنید که تمام چربی های بدن کودک باعث می شود که گرم بماند، اما بدن نوزادان بسیار سریع تر از بزرگسالان گرمای خود را از دست می دهد. در نتیجه، به خصوص انگشتان کوچک دست، پا، گوش، بینی و گونه های آنها بیشتر مستعد سرمازدگی هستند. چگونه می توان تشخیص داد که کودک دچار سرمازدگی شده است؟ در سرما زدگی یا آسیب بافتی که در اثر سرما ایجاد شده است، ناحیه آسیب دیده خیلی سرد شده و به رنگ سفید یا خاکستری به نظر می رسد.
نحوه درمان: اگر متوجه وجود سرمازدگی شده اید، نباید وقت تلف کنید. پالتو و پیراهن خود را باز کرده و کودک را برای گرم کردن در کنار پوست خود نگه دارید. سپس به پزشک یا مرکز اورژانس مراجعه کنید. اگر انجام این کار به طور فوری امکان پذیر نیست، کودک را به داخل خانه برده و سعی کنید تا به تدریج کودک را گرم کنید. اما هرگز نوزاد را در کنار رادیاتور، اجاق گاز یا بخاری قرار ندهید. در عوض، ناحیه آسیب دیده را در آبی که در هنگام لمس کردن گرم به نظر برسد (نه داغ)، حدود 40 درجه سلسیوس یا کمی گرمتر از دمای بدن خیس کنید. از مچ یا آرنج خود برای سنجش میزان گرم بودن آن استفاده کنید. اگر خیس کردن ناحیه آسیب دیده بسیار دشوار است، یک لیف گرم و مرطوب را تا زمانی که رنگ پوست کودک به حالت عادی بازگردد، در حدود 20 تا 30 دقیقه بر روی ناحیه آسیب دیده پوست اعمال کنید. و آماده باشید: همانطور که پوست او گرم می شود، متورم شده یا تاول می زند. اگر تاکنون آن را مشاهده نکرده اید، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.
نحوه پیشگیری: هوا بهترین عایق است، پس چند لایه لباس با وزن سبک تا متوسط تن کودک کنید -پارچه های کتانی و پوست گوسفند را در نظر داشته باشید-، نه اینکه یک لباس بزرگ سنگین تن کودک کنید. از تن بیرون آوردن این لباس ها در اتومبیل یا فروشگاه آسان تر خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که لباس مخصوص هوای سرد کودک شامل یک کلاه، دستکش، جوراب های گرم، چکمه و یک کت گرم یا کت مخصوص هوای برفی است. وقتی کودک نوپا شما در خارج از خانه بازی می کند، هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه یک بار برای کنترل دمای بدن او را به داخل خانه بیاورید. نوزادان تنها باید چند دقیقه در یک زمان در هوای سرد باشند.

برف باعث آفتاب سوختگی پوست نوزادان و کودکان نوپا می شود
ممکن است هوای بیرون سرد باشد، اما خورشید هنوز هم نقش مهمی در محافظت از پوست کودک در فصل زمستان ایفا می کند. از آنجا که برف تا ۸۵ درصد از پرتوهای مضر خورشید را منعکس می کند، آفتاب سوختگی در این فصل هم هنوز یک خطر است.
نحوه درمان: از آنجا که آفتاب سوختگی زمستانی در واقع به علت خورشید ایجاد می شود، آن را همانطور که آفتاب سوختگی را درمان می کردید، درمان کنید.
نحوه پیشگیری: برای مراقبت از پوست کودکتان در فصل زمستان، حتما به طور مرتب از ضد آفتاب استفاده کنید. کرم ضد آفتاب ایمن برای کودک SPF ۳۰ تا ۵۰ است (و نباید کمتر از SPF ۱۵ باشد). به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن بر روی پوست اعمال کنید.

چه موقع با پزشک تماس بگیریم
اگر پوست خشک شروع به ترک خوردگی، پخش شدن در قسمت های دیگر کرده، یا با خارش و درد شدید همراه است، زمان آن فرا رسیده که با پزشک خود تماس بگیرید. در صورت سرمازدگی، فورا با پزشک خود تماس گرفته یا به اورژانس مراجعه کنید. چند تکنیک مناسب کلیدی را در فصل زمستان تمرین کنید و بدانید که هوشیاری زیاد در برابر سرمازدگی و آفتاب سوختگی به محافظت از کودکتان در برابر محیط زمستانی کمک میکند تا درخشش فوق العاده کودک را بازگرداند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.