۲۲۵۷۹۹
۱۶۴۴
۱۶۴۴

نوزاد یک ماهه چه توانایی هایی دارد؟

اگر وزن نوزادتان طی چند روز اول زندگی کمی کاهش پیدا کرد نگران نشوید.

اگر نوزاد ۱ ماهه دارید و نگران رشد و توانایی های او هستید.

نوزاد یک ماهه چه توانایی هایی دارد؟
ماه اول زندگی نوزاد جدید شما زمان جالبی است. تنها در دوازده ماه، کودک شما از نوزادی که کاملا به شما وابسته است تبدیل به خردسالی می شود که شروع به راه رفتن، صحبت کردن و نشان دادن اولین علائم استقلال کرده است.
طی ماه اول, نوزاد شما به این جهان جدید بزرگ و عجیب عادت می کند و شما به مراقبت و برآورده کردن نیازهای زیاد او عادت می کنید. در زیر تعداد کمی از تغییراتی که می توانید انتظار آنها را طی ماه اول زندگی کودک داشته باشید آورده شده اند.
مهم است به خاطر بسپارید که نوزادانی که پیش از موعد به دنیا آمده اند از این مراحل رشد نوزاد به صورت دقیق پیروی نمی کنند. آنها احتمالا مطابق با زمان مقرر به دنیا آمدنشان به هر مرحله می رسند تا روز واقعی به دنیا آمدنشان. نوزادانی که یک ماه زودتر به دنیاه آمده اند احتمالا یک ماه طول می کشد تا به هم سن و سال های خود برسند.

رشد نوزاد یک ماهه
اگر وزن نوزادتان طی چند روز اول زندگی کمی کاهش پیدا کرد نگران نشوید. نوزادان با مایع بدنی اضافی به دنیا می آیند و معمولا ۱۰% از وزن زمان تولدشان را قبل از اینکه تثبیت شوند و شروع به افزایش وزن کنند از دست می دهند.
در هفته دوم تولد آنها، نوزادان باید به وزن تولد خودشان برگشته باشند و طی ماه اول آنها به سرعت وزن اضافه می کنند - تقریبا هر روز نیم تا یک اونس وزن اضافه می کنند. دکتر شما افزایش وزن نوزاد شما را با جدول رشد طی ویزیت های کودک بررسی خواهد کرد تا مطمئن شود که کودک شما با سرعت درست در حال رشد است.

مهارت های حرکتی نوزاد یک ماهه
سیستم عصبی نوزاد یک ماهه هنوز در حال تکامل است اما نوزادان می توانند کارهای زیادی در ماه اول انجام دهند. شما متوجه خواهید شد که نوزاد شما با رفلکس های ذاتی متعددی از جمله مکیدن به دنیا آمده است.
اندکی بعد از تولد، نوزاد شما قادر خواهد بود با کمی کمک شما سینه شما را برای شیر خوردن بمکد. اگر شما انگشت خود را در کف دست نوزاد قرار دهید متوجه می شوید که او دستش را دور انگشت شما محکم می کند.
برخی مواقع نوزادان از جا می پرند سریع دست و پای خود را باز می کنند و بعد جمع می کنند این رفلکس مورو نام دارد. حتی در ۱ ماهگی، نوزاد شما غریزه راه رفتن را دارد. اگر شما پای نوزاد را روی سطح سفت قرار دهید در حالیکه وزن بدن آنها را ساپورت می کنید، به نظر می رسد که چند قدمی بر می دارند.
اگرچه نوزاد یک ماهه ممکن است بتواند سر خود را موقع دراز کشیدن روی شکم خم کند، اما هنوز قدرت گردنی کافی برای ساپورت وزن خود موقع سر پا ایستادن را ندارند. مطمئن شوید هر بار که می خواهید او را بلند کنید دست خود را زیر سر نوزاد قرار دهید.

بینایی نوزاد در یک ماهگی
در نوزادان تازه متولد شده، بینایی بسیار مبهم است و در واقع نوزادان با دید بسیار پایین و تاری به دنیا می آیند و دید آن ها به شدت نزدیک بین است. اما در عرض یک ماه تمرکز بینایی بهتر می شود.
نوزاد در یک ماهگی می تواند حرکات یک جسم در حال حرکت را با حرکات سر و چشم های خود, پیگیری کند اما در صورتی که جسم محو شود، کودک آن حرکات را فراموش می کند.
در صورتی که چشمان نوزاد در یک ماهگی کمی به چپ متمایل است، نگران نباشید, طبیعی است و کودک در تلاش برای تمرکز آن ها می باشد و تا ۳ تا ۴ ماهگی این مسئله باید کاملا رفع شود. رنگ ها برای نوزاد در یک ماهگی قابل تشخیص نیست و او همه چیز را سیاه و سفید می بیند.

شنوایی نوزاد در یک ماهگی
پس از انجام روند رشد در رحم مادر در طول بارداری، شنوایی نوزاد پس از تولد بسیار حساس است و در اولین ماه تولد نوزاد شنوایی کامل می شود و در صورت تولید صدا، نوزاد سرش را به سمت منبع صدا می چرخاند.
اگرچه در طول ماه اول ممکن است شنوایی نوزاد توسعه نیافته باشد، با این حال نوزاد می تواند صدای پدر و مادرش را تشخیص دهد. چرا که صدای والدین خود را در هنگام بارداری شنیده است.

چشایی نوزاد در یک ماهگی
اگرچه بخش های چشایی نوزاد متولد شده برای تشخیص طعم تلخ و شیرین به اندازه کافی به تکامل نرسیده است مانند بسیاری از کودکان، نوزادان یک ماهه نیز به طعم شیرینی تمایل دارند. نوزادان یک ماهه یک حس خوبی از بویایی دارند و در حال حاضر می توانند بوی نوک پستان مادر خود را انتخاب کنند.

تنظیم خواب نوزاد در یک ماهگی
متولد شدن کار سختی است و به نظر می رسد تمام نوزادانی که متولد می شوند در چند روز اول تولد میل دارند بیشتر بخوابند و در حقیقت نوزاد تازه متولد شده ۱۵ تا ۱۶ ساعت در روز می خوابند.
خواب نوزاد در یک ماهگی نامنظم است چرا که او هنوز به چرخه طبیعی روز و شب تنظیم نشده است. والدین می توانند در تنظیم خواب نوزاد، به او کمک کنند به این صورت که در شب از فعالیت هایی که ممکن است خواب نوزاد را بر هم زند اجتناب کنند و محیطی آرام و تاریک و ساکت برای خوابیدن نوزاد فراهم کنند.
از طرفی برای جلوگیری از خواب بیش از حد نوزاد در روز، اقداماتی نظیر فعالیت و صحبت و بازی با کودک را انجام دهند. چرخه خواب در نوزاد یک ماهه بسیار متفاوت با بزرگسالان می باشد. خواب به دو دسته خواب سبک و خواب سنگین تقسیم می شود. ۲۵ درصد کل خواب بزرگسالان خواب سبک است.
این در حالی است که ۸۰ درصد کل خواب نوزادان خواب سبک می باشد و به همین جهت نوزادان با کوچک ترین صدای از خواب بیدار می شوند که البته جای نگرانی ندارد و در طول روند رشد کودک، رفته رفته خواب سنگین جایگزین خواب سبک می شود.

تغذیه در نوزاد یک ماهه
طی ماه اول، انتظار داشته باشید که نوزاد شما که با شیر مادر تغذیه می شود ۸ تا ۱۲ بار در روز شیر بخورد (هر دو یا سه ساعت). نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند ممکن است تنها شش تا هشت بار در روز شیر بخورند.
بعضی والدین هر وقت که کودک شیر می خواهد به او شیر می دهند در حالیکه بقیه مادرها با برنامه شیر می دهند. شما می دانید چه زمانی نوزاد شما گرسنه است، به خاطر اینکه او شروع تکان دادن سر و گشتن به دنبال سینه می کند یا وقتی گونه اش را لمس می کنید سرش را به طرف شما بر می گرداند.
نوزادی که به مقدار کافی غذا خورده باشد راضی به نظر خواهد رسید و ممکن است حتی به خواب برود. اگر کودک به اندازه کافی غذا خورده باشد چهار تا شش بار پوشک خود را خیس خواهد کرد.

ارتباط در نوزاد یک ماهه
نوزاد یک ماهه یک حالت ارتباط بیشتر ندارد یعنی گریه کردن. نوزاد شما تا سه ساعت در روز گریه خواهد کرد (وحشت نکنید، گریه کردن با گذر زمان کاهش پیدا می کند). گریه کردن راه نوزاد شما برای گفتن این است که من گرسنه ام، من خودم را خیس کرده ام یا من خیلی خسته ام.
نهایتا شما شروع به ترجمه این گریه ها می کنید و بهترین راه برای آرام کردن او را پیدا می کنید (مثلا با تکان دادن نوزاد). بعضی نوزادان که بیش از حد گریه می کنند ممکن است مشکل پزشکی یا گاز معده داشته باشند، بنابراین اگر نمی توانید نوزاد خود را آرام کنید با دکترتان تماس بگیرید.

نکاتی برای ماه اول نوزاد شما
نوزادان عاشق لمس شدن هستند. به نوزاد یک ماهه خود تماس پوست به پوست زیادی بدهید مثلا با نگه داشتن او و تکان دادنش یا به آرامی او را ماساژ دهید. این باعث می شود نوزاد شما احساس راحتی و عشق داشته باشد.
پاهای کودک خود را با حرکت دوچرخه برای چند دقیقه حرکت دهید. این ورزش آسان کمک می کند نوزاد عضلات برای چهار دست و پا رفتن و راه رفتن آماده شود - قبل از اینکه بدانید نوزاد شما شروع به این کار خواهد کرد.

منبع: دلگرم

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.