۲۲۶۱۷۷
۱۱۰۳
۱۱۰۳

علت ترشح چشم نوزادان چیست؟

ترشح چشم در نوزادان شایع است و معمولا در اثر انسداد مجاری اشک رخ می دهد.

ترشح چشم در نوزادان شایع است و معمولا در اثر انسداد مجاری اشک رخ می دهد. اما التهاب ملتحمه یا قرمزی چشم از دیگر علل ترشحات چشم در نوزادان است. می توان از ماساژ برای باز کردن تنگی مجرای اشکی استفاده کرد.
ترشحات چشم در نوزادان تازه متولد شده شایع است و معمولا به دلیل انسداد مجرای اشک رخ می دهد. شخص اغلب می تواند انسداد مجرای اشک کودک را در خانه درمان کند. با این وجود، ترشحی که همراه با علائم دیگر در ناحیه چشم رخ دهد، مانند: قرمزی، تورم، یا حساسیت به لمس شدن، ممکن است نشانه ای از عفونت چشم یا یک مشکل چشمی دیگر باشد. نوزادی با این علائم را باید نزد پزشک ببرید.

آیا مشکل ترشحات چشم در نوزادان طبیعی است؟
ترشحات چشمی یک اتفاق شایع در نوزادان و کودکان خردسال است. ترشحات چشم در کودکان شایع است و به ندرت دلیلی برای نگرانی وجود دارد. یکی از دلایل شایع ترشحات چشم، انسداد مجرای اشک است. پزشکان گاهی اوقات این بیماری را یا انسداد مجاری اشکی می نامند. اشک ها در غده های اشکی تشکیل می شوند، که دقیقا در بالای چشم واقع شده است. مایعات اشک می توانند به تمیز و چرب کردن سطح چشم کمک کنند. مجاری اشک یا مجرای نازولاکریمال، یک کانال کوچک است که در گوشه چشم و در نزدیکی بینی قرار دارد.
هنگامی که فردی چشمک می زند، پلک ها مایعات اشک را به داخل این مجاری هدایت می کنند، که از طریق بینی تخلیه می شود. اگر مجرای اشک مسدود شود، ممکن است امکان تخلیه مایعات از سطح چشم فراهم نشود. انسدادها می توانند باعث اشک چشم زیاد و ترشحات چسبنده در گوشه های چشم شوند. بر اساس گفته های آکادمی چشم پزشکی آمریکا، تقریبا 20 درصد از نوزادان متولد شده دچار انسداد مجاری اشکی هستند. این اختلال می تواند رخ دهد، زیرا انتهای مجاری اشک کودک در هنگام تولد به درستی باز نمی شود. انسداد مجرای اشک می تواند بر روی یک یا هر دو چشم نوزاد تاثیر بگذارد.

درمان خانگی ترشحات چشم در نوزادان
اگر ترشحات چشم ناشی از انسداد مجاری اشکی باشد، معمولا بدون درمان در مدت ۴ تا ۶ ماه برطرف می شود. والدین یا سرپرستان اغلب می توانند مشکل کودک با انسداد مجرای اشک را در خانه درمان کنند. قبل از لمس کردن ناحیه نزدیک به چشم کودک، ضروری است که دستان خود را با صابون و آب گرم بشوئید تا از عفونت ها جلوگیری کند. بعد از تمیز کردن دست ها مراقب باشید که دست ها را کاملا با آب پاک کنید تا مانع از ورود صابون به چشم کودک شوید.
برای تخلیه کردن ترشح، یک تکه گاز استریل یا پارچه نرم را در آب ولرم خیس کنید و سپس به آرامی گوشه چشم را با آن پاک کنید. اگر انسداد مجاری اشک هر دو چشم را تحت تاثیر قرار داده است، همیشه از قسمت جدید پارچه یا گاز استریل برای تمیز کردن چشم دیگر استفاده کنید. باد، هوای سرد و نور خورشید می توانند همه علائم را وخیم تر کنند، بنابراین محافظت از چشم کودک در برابر این عناصر ممکن است به حل مشکل کمک کند.پزشک همچنین ممکن است توصیه کند تا مجاری اشک مسدود شده را ماساژ دهید تا به باز شدن آن کمک کند، و آنها نحوه انجام این کار را با خیال راحت به شما آموزش می دهند.

برای ماساژ مجاری اشک
به راحتی نوک انگشت اشاره خود را بر روی پل داخلی بینی کودک تازه متولد شده در سمتی که مجرای اشک مسدود شده قرار دهید.
انگشت خود را با دو تا سه حرکت رو به پایین آهسته بر روی بینی کودک بکشید. این کار باید ملایم اما محکم انجام شود.
این ماساژ را دو مرتبه در طول شبانه روز، یک مرتبه در صبح و یک مرتبه در شب انجام دهید.
اگر آن قسمت بینی کودک تازه متولد شده قرمز یا متورم شد، فورا ماساژ را متوقف کنید و با پزشک تماس بگیرید.

درمان های پزشکی ترشحات چشم در نوزادان
پزشک ممکن است از قطرات چشم بی حس کننده، قبل از درمان انسداد مجرای اشک مزمن استفاده کند. در نوزادان، مجاری اشک مسدود شده و در طی چند ماه از تولد کودک به خودی خود باز می شوند. با این وجود، اگر انسداد تا یک سالگی کودک برطرف نشد، پزشک ممکن است یک معالجه پزشکی به نام «پروبینگ مجرای نازولاکریمال» را توصیه کند. این روش جراحی شامل قرار دادن یک پروب کوچک در مجرای اشک نوزاد است. با استفاده از پروب هایی که به تدریج اندازه آنها افزایش پیدا می کند، پزشک قادر به باز کردن مجرای اشک خواهد بود. پزشک سپس از یک محلول نمکی استفاده می کند تا هر گونه باقی مانده این مواد زائد را خارج کند.
گاهی اوقات پزشک ممکن است یک لوله کوچک یا استنت را در داخل مجرا قرار داده تا آن را باز نگه دارد. قبل از انجام این جراحی، پزشک ممکن است قطره های بی حس کننده چشم را به نوزاد بدهد یا او را تحت بیهوشی عمومی خفیف قرار دهد. انجام این کار باعث می شود تا کودک نوپا هیچ گونه درد یا استرسی نداشته باشد. پروبینگ معمولا در باز شدن مجاری اشک موثر است. در مورد کودکانی با انسداد شدید، پزشک ممکن است برای پاک کردن و باز کردن مجرای اشک، یک عمل جراحی پیچیده تر به نام «داکریوسیستورینوستومی» را تجویز کند.

علل دیگر ترشحات چشم در نوزادان
ترشحات چشم در نوزادان می تواند نشانه ابتلا به التهاب ملتحمه یا قرمزی چشم باشد. التهاب ملتحمه، نوعی التهاب غشای نازکی است که از جلوی چشم محافظت می کند. بر خلاف انسداد مجرای اشک، التهاب ملتحمه باعث می شود تا قسمت سفید رنگ چشم، قرمز شود. علائم التهاب ملتحمه بر اساس یک منبع معتبر می تواند شامل موارد زیر باشد:
ترشح یا تخلیه ای که بین 1 تا 14 روز بعد از تولد کودک ایجاد می شود
پلک های پف کرده
چشم های قرمز یا حساس یا تحریک شده
التهاب ملتحمه در نوزادان می تواند همراه با انسداد مجرای اشک رخ دهد. با این وجود، زن باردار همچنین می تواند هنگام زایمان عفونت باکتریایی یا ویروسی را به کودک منتقل کند، که می تواند منجر به التهاب ملتحمه شود. اگر التهاب ملتحمه در اثر عفونت رخ دهد، می تواند جدی باشد، و نوزاد تازه متولد شده باید سریعا نزد پزشک برده شود. اگر عفونت در اثر ترشح چشم باشد، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک موضعی، خوراکی یا تزریق وریدی را تجویز کند. استفاده از پارچه گرم بر روی چشم عفونی می تواند به تسکین سوزش و کاهش تورم کمک کند.
تحریک شیمیایی نیز می تواند باعث التهاب ملتحمه در نوزاد شود. پزشکان معمولا از قطره های ضد باکتری برای جلوگیری از بروز عفونت در نوزادان استفاده می کنند. این قطره های چشم گاهی اوقات می توانند باعث تحریک شوند که می تواند باعث بروز علائم التهاب ملتحمه شود.

عوارض انسداد مجاری اشک در نوزادان
تنگی مجرای اشکی گاهی اوقات می تواند منجر به عفونت موسوم به داکریوسیستیت شود. علائم داکریوسیستیت می تواند شامل موارد زیر باشد:
ترشح غلیظ بیش از حد از چشم
قرمزی گوشه های چشم
برآمدگی یا تورم حساس در کنارهای بینی
تب
اگر نوزاد هر یک از علائم فوق را دارد، والد یا سرپرست او باید کودک را جهت معاینه نزد پزشک ببرد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید
گر مجاری اشک کودک در مدت چند ماه پاک نشد، شخص باید کودک را نزد متخصص اطفال ببرد. نوزادان با ترشح چشم یا چشمان پر از اشک، باید به متخصص اطفال یا چشم پزشک مراجعه کنند که در زمینه بیماری های کودکان تخصص دارد که با نام متخصص چشم اطفال شناخته می شود. این متخصصان می توانند علل ترشح را تشخیص داده و علائم عفونت را بررسی کنند. اگر مجاری اشک برای ۶ تا ۸ ماه مسدود باقی ماند، مهم است که برای کودک به دنبال توصیه های پزشکی باشید. علائم عفونت چشم نوزادان باید سریعا توسط پزشک معاینه شود.

علائم عفونت چشم نوزادان
قرمزی، درد یا پف کردن چشم ها
تورم پلک ها
ترشح یا چرک زرد یا سبز
برآمدگی یا تورم در داخل گوشه های چشم
ترشح چشم در نوزادان شایع است و معمولا در اثر انسداد مجاری اشک رخ می دهد. انسداد معمولا خودش در مدت ۴ تا ۶ ماه برطرف می شود. با این وجود، نوزادانی با چشم های قرمز، ترشح چشم یا اشک بیش از حد چشم، باید توسط پزشک معاینه شوند تا علل آن تشخیص داده شده و عفونت چشم مشخص شود. والدین و سرپرستان کودکان می توانند نوزاد مبتلا به انسداد مجاری اشک را در خانه از طریق خارج کردن ترشحات و ماساژ دادن ناحیه آسیب دیده به مدت دو مرتبه در روز درمان کنند. پزشک می تواند نحوه انجام این کار را برای آنها توضیح دهد. قرمزی، تورم و درد چشم می تواند نشانه ای از عفونت باشد. اگر نوزاد این علائم را دارد، سریعا با پزشک صحبت کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.