۲۲۶۱۸۶
۳۷۳۸۴
۳۷۳۸۴

نوزاد چهار ماهه چه کارهایی انجام می‌دهد؟

تمام نکات لازم درباره رشد و نمو نوزاد چهار ماهه را در ادامه گفته‌ایم. باید بدانید که چطور مراقبت بچه باشید که به خوبی رشد کند.

نوزاد چهار ماهه چه کارهایی انجام می‌دهد؟نوزاد چهار ماهه چه کارهایی انجام می‌دهد؟

درباره تغییرات نوزاد چهار ماهه چه می‌دانید؟ از 4 ماهگی، کودک شما به سرعت یاد می گیرد که بدن خود را هماهنگ کند. آنها کنترل بیشتری بر کارهایی که انجام می دهند خواهند داشت، بینایی، لمس و شنوایی آنها بسیار توسعه یافته تر خواهد شد و آنها شروع به حرکت بسیار بیشتری خواهند کرد. آنها همچنین می توانند خیلی بهتر با هم ارتباط برقرار کنند و مدت زمانی که برای گریه می گذرانند باید تا الان ثابت شده باشد.

 

در این مقاله می‌خوانید: 

اهمیت بررسی تغییرات نوزاد چهار ماه

نوزادان ۴ ماهه همراه با رشد فیزیکی خود، در مورد جایگاه خود در جهان بیشتر یاد می گیرند. آنها شروع به نشان دادن علاقه به غذای جامد خواهند کرد و بسیاری از مهارت های جدید آنها را برای جویدن آماده می کند.

نوزاد شما اکنون باید دور بعدی واکسیناسیون خود را انجام دهد که مشابه دور اول او خواهد بود: ۲ تزریق و واکسن خوراکی روتاویروس. اگر کودک شما بومی و جزیره نشین تنگه تورس باشد یا شرایط پزشکی خاصی داشته باشد، ممکن است تزریق اضافی به او پیشنهاد شود.

نوزاد چهار ماهه چه کارهایی انجام می‌دهد؟

تغییرات فیزیکی نوزاد ۴ ماه

کودک 4 ماهه شما اشیاء را با انگشتان و شست خود برمی دارد و سعی می کند دست های خود را (و هر چیز دیگری!) را در دهان خود قرار دهد. این طبیعی است و آنها در حال آموزش مهارت های جدید به دهان خود هستند و همچنین برای غذای جامد آماده می شوند. فقط مراقب باشید چیزی را به اندازه کافی کوچک نگذارند که به طور کامل در داخل دهان قرار گیرد تا از خطر خفگی جلوگیری شود.

از 4 ماهگی، مهارت های بدنی کودک شما به طور قابل توجهی شروع به رشد می کند. آنها به زودی غلت می زنند، می نشینند و برخی حتی ممکن است در چند ماه آینده شروع به خزیدن کنند (اگرچه اکثر نوزادان در حدود 9 ماهگی شروع به خزیدن می کنند).

توسعه شناختی

بینایی کودک شما واقعاً بهبود می یابد و شروع به پیوند دادن آنچه می بیند به آنچه می شنود، مزه و احساس می کند.

توسعه اجتماعی

اکنون می توانید واقعاً با کودک خود سرگرم شوید. می توانید به چشمان یکدیگر نگاه کنید، به هم لبخند بزنید، بخندید و "صحبت کنید".

رشد عاطفی

نوزادان در این سن دوست دارند خود را در آینه نگاه کنند و ممکن است لبخند بزنند و با انعکاس خود صحبت کنند. نوزادان در این سن نیز می توانند بخندند و شادی یا هیجان را نشان دهند. آنها همچنین می توانند احساساتی مانند عصبانیت و ناامیدی را نشان دهند و ممکن است گاهی به جای گریه کردن، ناله کنند. شما می توانید نشانه های کودک خود را برای گرسنگی یا خستگی یاد بگیرید تا بتوانید به آنها پاسخ دهید.

گسترش مهارت‌های کلامی

در 4 ماهگی، بسیاری از نوزادان سعی می کنند صداهایی مانند گفتن "آه گو" و جیغ زدن را کپی کنند. آنها حتی ممکن است بگویند "ما-ما" یا "دا-دا" اما خیلی هیجان زده نشوند - احتمالاً این کلمات را با شما مرتبط نمی کنند.

میزان رشد نوزاد چهار ماهه

در 4 ماهگی، بسیاری از نوزادان وزن تولد خود را دو برابر کرده اند. در این ماه، نوزاد شما حدود 1 تا 1/1 پوند (450 تا 560 گرم) وزن و حدود 0.8 اینچ (2 سانتی متر) طول خواهد داشت. اما اگر کودک شما کمی بیشتر یا کمی کمتر رشد کند نیز مشکلی ندارد. 

کودک شما همچنان به طور پیوسته وزن اضافه می کند - احتمالاً حدود 0.45 کیلوگرم تا 0.56 کیلوگرم در ماه. اکثر نوزادان تا زمانی که به سن 4 ماهگی می رسند، وزن تولد خود را دو برابر کرده اند. استخوان های آنها به سرعت رشد می کند و طویل‌تر می شود.

نوزاد چهار ماهه چه کارهایی انجام می‌دهد؟

بررسی میزان رشد نوزاد 4 ماهه

از زمان تولد کودک شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی رشد کودک کوچک شما را از نظر وزن، قد و اندازه سر (دور) در طول معاینات کودک شما ثبت کرده است. در حال حاضر، شما باید شروع به دیدن منحنی رشد کنید که نشان می دهد کودک شما به طور پیوسته در حال رشد است.

نوزادانی که زود به دنیا می آیند ممکن است در مقایسه با همسالان خود از نظر سایز عقب تر باشند، اما باید به طور پیوسته با سرعت خود رشد کنند.

رشد کند نوزاد 4 ماهه

آیا کودک من به اندازه کافی بزرگ است؟ آیا فرزند من قد بلند خواهد بود یا کوتاه؟ والدین ممکن است نگران رشد باشند یا نوزاد را با خواهر و برادر و همسالان خود مقایسه کنند. مهم است که به یاد داشته باشید که بچه ها در طیف گسترده ای از اشکال و اندازه ها هستند. منحنی رشدی که اکنون روی آن هستند، لزوماً منحنی رشدی نیست که در آن باقی می مانند.

رشد نوزاد ۴ ماهه به چیزهای زیادی بستگی دارد، از جمله:

 • ژن های منتقل شده توسط والدین (کودکان از نظر قد به والدین خود شبیه هستند)
 • مقدار و نوع غذایی که کودک می خورد
 • سلامت کلی
 • هورمون هایی که رشد را کنترل می کنند  ترشح می‌شوند؟

مطلب پیشنهادی: بثورات گردن نوزاد چیست؟

بهبود رشد نوزاد چهار ماهه 

به صحبت کردن و خواندن با کودک خود ادامه دهید تا به او در یادگیری زبان و ارتباطات کمک کنید. از لحن ها و لحن های مختلف در صدای خود یا حالات چهره متفاوت برای تاکید بر داستان استفاده کنید.

کودک شما عاشق خواندن آهنگ، خواندن کتاب، بازی با اسباب بازی ها و گوش دادن به صدای شما که صداهای خنده دار می دهید خواهد بود.

اگر یک برنامه روتین ایجاد کنید به کودک شما کمک می کند. اگر برای هر دوی شما کارساز است، هر روز کارها را با یک الگوی مشابه انجام دهید. این به آنها کمک می کند تا احساس امنیت و امنیت کنند.

همچنین ایده خوبی است که در مورد آماده سازی خانه خود برای زمانی که آنها شروع به حرکت می کنند فکر کنید. ممکن است به زودی اتفاق بیفتد!

نوزاد چهار ماهه چه کارهایی انجام می‌دهد؟

بررسی شرایط بیماری نوزاد چهار ماهه

بر اساس نمودار رشد کودک شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند ببیند که آیا کودک شما همانطور که انتظار می رود رشد می کند یا خیر. اگر آنها نگران وزن یا رشد کودک شما هستند، می پرسند:

 • کودک شما چند بار در روز شیر می دهد؟
 • کودک شما در هر بار شیر خوردن چقدر می خورد؟
 • یک نوزاد شیرده در هر شیردهی چه مدت شیر می دهد؟
 • چه چیز دیگری به کودک خود می دهید؟
 • کودک شما هر چند وقت یک بار مدفوع می کند (اجابت مزاج دارد)؟ مدفوع چه شکلی است؟

مطلب پیشنهادی: برای اسهال نوزاد چی خوبه؟


تعداد دفعات ادرار نوزاد ۴ ماهه

آنها همچنین در مورد سلامت، رشد و هر گونه بیماری که در خانواده شما وجود دارد می پرسند و یک معاینه انجام می دهند. همه این موارد با هم به پزشک کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا کودک شما با سرعت مناسبی رشد می کند یا خیر. در صورت نیاز، آنها ممکن است توصیه کنند که کودک خود را برای آزمایش ببرید.

نوزاد چهار ماهه چه کارهایی انجام می‌دهد؟

اضافه وزن نوزاد چهار ماهه

پزشک رشد کودک شما را دنبال می کند و می تواند به شما بگوید که آیا کودک شما با افزایش وزن نیاز به کاهش سرعت دارد یا خیر. معمولاً این اتفاق نمی‌افتد، اما تغذیه بیش از حد به نوزاد یا دادن کالری اضافی از طریق آبمیوه گاهی اوقات می‌تواند باعث افزایش وزن بیش از حد نوزاد شود.

هرگز از خوردن غذا خودداری نکنید یا از شیر خشک برای کاهش وزن استفاده نکنید. کودک شما برای رشد و تکامل به تغذیه مناسب از جمله چربی نیاز دارد.

تغذیه نوزاد ۴ ماهه

هنگامی که کودک شما راضی به نظر می رسد، شیر دادن را متوقف کنید. تا زمانی که کودک شما در افزایش وزن مشکلی نداشته باشد، نیازی نیست شیردهی را با چند دقیقه اضافی روی سینه یا شیرخشک‌های بیشتر به پایان برسانید.

به نوزاد خود آب میوه ندهید. بدون تغذیه متعادل در شیر خشک و شیر مادر کالری اضافی اضافه می کند. نوشیدن بیش از حد آب میوه همچنین ممکن است منجر به اضافه وزن و پوسیدگی دندان شود یا باعث اسهال در نوزادان و کودکان نوپا شود.

وقتی به نوزادتان گرسنه به نظر می رسد به او غذا بدهید. اما توجه داشته باشید که گاهی اوقات وقتی نوزاد شما عصبانی می شود یا گریه می کند، این نشانه گرسنگی نیست. آنها ممکن است فقط بخواهند بازی کنند یا با شما باشند.


مطلب پیشنهادی: علائم بیش‌فعالی نوزادان چیست؟


غذاهای جامد برای نوزاد ۴ ماهه

هنگامی که غذاهای جامد را شروع می کنید (زمانی که کودک شما ۴ تا ۶ ماهه است)، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد اینکه کدام غذا و چه مقدار باید به او بدهید صحبت کنید. مراقب نشانه‌های کودکتان باشید که به اندازه کافی احساس می‌کند (مانند رفتار بی‌علاقه، برگرداندن سر، یا بسته نگه داشتن دهان).

غلات را در بطری قرار ندهید (مگر اینکه ارائه دهنده خدمات بهداشتی به شما گفته باشد). این می تواند باعث افزایش سریع وزن شود و نوزادان جوان ممکن است آن را ببندند یا آن را به ریه های خود استنشاق کنند.

تلویزیون، ویدیوها، و سایر انواع زمان تماشای صفحه برای نوزادان به این سن توصیه نمی شود. چت تصویری مشکلی ندارد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.