۲۲۶۲۵۴
۸۶۰
۸۶۰

مشکلات دوران شیردهی، بیماری مادر

بیمار شدن در زمان مادر بودن طاقت ‌فرسا است. زن وقت کافی برای آرامش یا استراحت و ریکاوری ندارد و نمی ‌تواند روز خود را کامل کند.

بیمار شدن در زمان مادر بودن طاقت ‌فرسا است. زن وقت کافی برای آرامش یا استراحت و ریکاوری ندارد و نمی ‌تواند روز خود را کامل کند. نیازهای مربوط به انجام وظایف مادری ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته است.
به هر حال، بیماری مادر ممکن است کمترین نگرانی وی باشد. این امکان هست که مادر بیش از وضعیت خود نگران فرزند خویش باشد. از همه اینها گذشت هیچ پدر و مادری نمی‌خواهد فرزند خود را بیمار ببیند - یا علت بیمار شدن وی باشد.

بنابراین آیا شیر دادن به فرزند در زمان بیمار بودن مادر ایمن است؟
پاسخ کوتاه به این پرسش این است: بلی! در اکثریت موارد این کار ایمن است و توصیه می‌شود که مادر در زمان بیمار بودن شیر دادن به فرزند خود را ادامه دهد.
کیلی هاوک، مشاور پروانه‌د‌ار شیردهی می‌گوید، "شیر دادن به بچه در زمان بیماری مادر رویکردی کاملاً ایمن است، و در عمل برای بچه خوب است."
"وقتی زن در معرض بیماری قرار می‌گیرد، بدن وی آنتی‌بادی‌هایی در شیر پستان ایجاد می‌کند، و اگر وی مادر شیرده باشد، فرزند وی این آنتی‌بادی‌های مفید را می‌گیرد که به وی در مقابله با بیماری یا پیشگیری از آن کمک می‌کنند."
البته برخی موارد استثناء نیز در این مورد مطرحند.

سرماخوردگی و آنفولانزا
اگر مادر شیرده دچار سرماخوردگی یا آنفولانزا شود می‌تواند شیردهی را به حالت نرمال ادامه دهد. بچه از طریق شیر مادر دچار این بیماری‌ها نمی‌شود و عملاً در مقابل آنها محافظت می‌گردد.
سارا کیگل، متخصص شیردهی، وضع حمل و مراقبت پس از زایمان و تربیت فرزند می‌گوید، "در شرایط ابتلاء به سرماخوردگی، آنفولانزا یا آنفولانزای معده، شیردهی ایمن است و من مردم را تشویق می‌کنم که در صورت امکان این کار را انجام دهند."
او می‌گوید، "چرا؟ شیر پستان آنتی‌بادی‌هایی ایجاد می‌کند که نوزاد آنها را می‌گیرد و این آنتی‌بادی‌ها می‌توانند باعث محافظت از نوزاد در مقابل عفونت شوند."
گفته می‌شود که اگر مادر بیش از حد فاقد انرژی بوده تا خود را در حالت معمول نگه دارد و / یا اگر صرفاً نیاز به وقفه در شیردهی دارد می‌تواند از پمپ یا مکمل استفاده کند.

ویروس‌ های معده
در حالی که تهوع، استفراغ و اسهال علایمی ناراحت کننده هستند - در بهترین حالت - ویروس‌های معده نمی‌توانند از طریق شیر پستان انتقال یابند. در واقع، همانند اختلالات دیگر، نوزاد در عمل ممکن است آنتی‌بادی‌ها را بگیرد.
دکتر لورن ماکالوسو، پزشک متمرکز بر شیردهی مادران و فرزاندان آنان در "گروه پزشکان" می‌گوید، "همان ترکیبات آنتی‌بادی‌ها عوامل ایمنی [توسط ویروس‌های معده نیز] ایجاد می‌شوند و می‌توانند از نوزاد محافظت کنند.
وی اضافه می‌کند، "به علاوه مطالعات نشان می‌دهند که تغذیه نوزاد با شیر پستان باعث کاهش خطر عفونت‌های دستگاه گوارش می‌شود."
به هر حال همان گونه که پیشتر اشاره شد شیردهی از پستان در زمان بیماری ممکن است خسته کننده باشد و این مورد در اینجا نیز مصداق دارد.
اگر زنی گزینه شیردهی به فرزند خود را در شرایط ابتلاء به ویروس معده انتخاب می‌کند، باید در حد امکان خوب تغذیه کند، هر وقت می‌تواند استراحت کند و مایعات بیشتری مصرف نماید.

کورونا ویروس و COVID-19
در حالی که هنوز مسائل بسیاری پیرامون انتقال کوروناویروس جدید (SARS-CoV-۲) مسبب بیماری COVID-۱۹ ناروشن مانده است، تحقیقات اولیه می‌گویند که این ویروس از طریق شیر پستان منتقل نمی‌شود.
یک مطالعه اخیر پی برده است که آنتی‌بادی‌های موجود در شیر پستان می‌توانند نوزاد را با ایمنی منفعل نسبت به COVID-19 مجهز کنند که صرفاً از طریق شیردهی از پستان صورت می‌گیرد.
این مطالعه می‌گوید که آنتی‌بادی‌های موجود در شیر پستان ممکن است دارای واکنش متقابل باشند - که بدان معنی است که می‌توانند با اجزاء ویروس SARS-CoV-۲ همانند مورد قرارگیری مادر در معرض دیگر انواع کوروناویروس یا حتی ویروس آنفولانزا مقابله کنند.
اگر مطالعات بیشتر اثبات کنند که این موضوع صحت دارد بدان معنی خواهد بود که شیردهی به تنهایی - حتی اگر مادر دچار SARS-CoV-2 نشده باشد - می‌تواند باعث محافظت از نوزاد در برابر ابتلاء به عفونت کوروناویروس و COVID-19 شود.
CDC می‌گوید، "ما هنوز مطمئن نیستیم که مادران دچار COVID-۱۹ می‌توانند این ویروس را از طریق شیر پستان به فرزند خود منتقل کنند، اما داده‌های محدود در دسترس می‌گویند که چنین احتمالی وجود ندارد."
گفته می‌شود که اگر زنی دچار COVID-19 بوده و نوزادی داشته باشد، می‌تواند به طور موقتی گزینه جدا شدن از نوزاد را در دستور کار قرار دهد.
"[در حالی که] CDC اذعان دارد که شرایط مناسب برای مراقبت از نوزاد سالم فول ترم در طول بستری در بیمارستان برای زایمان محدوده اتاق مادر است، برای کاهش خطر انتقال ویروس به فرزند جداسازی موقتی نوزاد را از مادر مشکوک به ابتلاء به COVID-۱۹ یا دارای تشخیص قطعی ابتلاء به آن باید در مد نظر قرار داد."
اگر زنی دچار COVID-19 بوده و گزینه ادامه شیردهی را انتخاب می‌کند، باید دست‌های خود را مکرراً و پیش از هر بار شیر دادن به نوزاد بشوید.
هر نوع فرآورده‌ای که ممکن است در تماس با مادر، فرزند وی، پستان مادر قرار گیرد باید ضد عفونی شود و مادر باید ماسک بزند. مادر باید در عین حال گزینه شیر خشک را دم دست داشته باشد.

دارو
در حالی که اکثر داروها در زمان شیردهی ایمن هستند، برخی از آنها ممکن است از شیر مادر عبور کنند - اگرچه تأثیر بالقوه بر نوزاد در این مورد متفاوت است.
ماکالوسو می‌گوید، "داروها می‌توانند از طریق شیر منتقل شوند اما تأثیر اندکی بر نوزاد یا جریان شیر دارند."
هاوک می‌گوید، در مواردی که شک وجود دارد با پزشک خود یا متخصص بیماری‌های کودکان مشورت کنید. هر کسی متفاوت است و برخی موارد ممکن است ایمن نباشند."

آیا بیمار بودن مادر بر جریان شیر تأثیر منفی دارد؟
بیمار بودن مادر می‌تواند به دلایل متعدد بر جریان شیر تأثیر منفی داشته باشد.
وقتی شما بیمار باشید گرایشی به دهیدراسیون سریع در شما ایجاد می‌شود، و کمبود مایعات می‌تواند باعث کاهش جریان شیر شود. در عین حال ممکن است شما کمتر غذا بخورید، و کمبود میل به غذا باعث افت بازده شما خواهد شد.
داروها نیز ممکن است در این مورد نقش داشته باشند. برای مثال، استامینوفن، می‌تواند باعث "خشک شدن" شیر شود. بر این اساس، تغذیه مکرر و منظم مهم است.
کیگل می‌گوید، "بیمار بودن می‌تواند باعث کاهش جریان شیر شود، بنابراین حفظ برنامه غذایی خود اهمیت دارد. من مراجعان خود را تشویق می‌کنم که اغلب برای حفظ جریان شیر خود آن را پمپاژ کنند."

آیا بیماری منجر به حذف توان شیردهی وجود دارد؟
بر مبنای اعلام CDC، زنان دارای تشخیص ابتلاء به موارد زیر نباید اقدام به شیردهی کنند:
HIV
ویروس لنفوسیتیک سلول T نوع ۱ یا ۲ (HTLV - ۱/۲)
ویروس ابولا

آیا دستورالعملی وجود دارد که شما در صورت بیمار بودن باید مراعات کنید؟
اگر زنی در زمان بیماری گزینه شیر دادن به فرزند خود را انتخاب کند، باید بهداشت را مراعات کند. وی باید دست‌های خود را منظماً بشوید.
اگر مادر شیرده دچار سرفه یا عطسه است، باید جلو دهان خود را بگیرد. وی باید مایعات فراوان بنوشد و در صورت امکان مواد مغذی بیشتری استراحت کرده و استراحت کند.
اگرچه شیر دادن به نوزاد در زمان بیماری ایمن بوده و در اکثریت موارد توصیه می‌شود، در صورت نیاز به ایجاد وقفه در این مورد اگر مادر چنین نیازی احساس کند منعی ندارد. استراحت کنید و در صورت امکان مایعات و مواد مغذی بیشتری به بدن خود برسانید.
به هر حال، در هر حال مطمئن باشید در زمان شیردهی وقتی بیمار هستید آنتی‌بادی‌های مهمی را به فرزند خود انتقال می‌دهید. این تقویت ایمنی اضافی فرزند کوچک خود هدیه شگفت‌انگیزی است.

منبع: مهرین

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.