۲۳۲۸۳۸
۱۴۳۶
۱۴۳۶

تاثیر باورنکردنی کیفیت خواب روی روابط زناشویی

آیا از تاثیر کیفیت خواب بر رابطه زناشویی مطلع هستید؟رابطه جنسی و تمایلات جنسی از اجزای مهم سلامت در بزرگسالان است. سلامت جنسی نه تنها جسمی است، بلکه احساسات، روابط و کیفیت زندگی را نیز در برمی‌گیرد. خواب همچنین تأثیرات گسترده‌ای بر تندرستی دارد. خواب، ستون سلامتی است که برای تقریباً هر فرآیندی در سیستم بدن حیاتی است. تاثیر خواب روی سکس انکار نشدنی است. رابطه بین سکس و خواب از آن مباحثی است که زن و مرد بزرگسال باید به آن آشنا باشند.

تاثیر کیفیت خواب بر رابطه زناشویی

علی‌رغم نقش عمده‌ای که هم خواب و هم رابطه جنسی در سلامت کلی دارند، رابطه بین آنها اغلب نادیده گرفته شده است. با این حال، خوشبختانه با گسترش دانش در علوم بهداشتی، یک ارتباط دوسویه مهم بین رابطه جنسی و خواب آشکار شده است.
در این زمینه تحقیقات کامل نیست اما شواهد تاکنون نشان می‌دهد که خواب با کیفیت می‌تواند زندگی جنسی بهتری را به ارمغان بیاورد و یک زندگی جنسی سالم می‌تواند خواب بهتر را تسهیل کند. شناخت رابطه بین سکس و خواب می‌تواند فرصت‌هایی برای تقویت هر یک از این عوامل مهم در سلامت بزرگسالان ایجاد کند. اگر شما نیز می‌خواهید از تاثیر کیفیت خواب بر رابطه زناشویی یا تاثیر خواب روی سکس بیشتر بدانید، با ادامه این مقاله همراه باشید.


عناصر خواب سالم و رابطه جنسی

خواب و تمایلات جنسی پیچیده هستند و هم ذهن و هم بدن را درگیر می‌کنند. بررسی عناصر اساسی خواب سالم و رابطه جنسی و تاثیر خواب روی سکس، درک کامل‌تری از رابطه بین سکس و خواب را ممکن می‌سازد.


خواب

خواب برای تجدید قوا ضروری است و خوب خوابیدن نیاز به استراحت کافی دارد که این زمان برای بیشتر بزرگسالان هفت تا نه ساعت در شب است. در تاثیر خواب روی سکس، کیفیت خواب نیز حیاتی است. اگر می‌خواهید بدانید که فرآیند خواب چیست باید بگوییم که یک خواب معمولی شبانه از چندین چرخه خواب تشکیل شده است که هر کدام از مراحل خواب جداگانه است.

تاثیر باورنکردنی کیفیت خواب روی روابط زناشویی


خواب مداوم و بدون وقفه اجازه می‌دهد تا این مراحل به درستی کارکرد خود را داشته باشند تا یک خواب کامل اتفاق بیفتد. تاثیر خواب روی سکس تا آنجا مهم است که اگر چه خواب در مردان و زنان دارای بسیاری از ویژگی‌های مشابه است اما تفاوت‌هایی بر اساس جنسیت در نحوه عملکرد خواب وجود دارد که می‌تواند بر اتفاق افتادن یک خواب خوب تأثیر بگذارد. در ادامه برای بهبود رابطه بین سکس و خواب راهکارهایی به شما خواهیم داد.

ارتباط جنسی یا سکس

درباره تاثیر خواب روی سکس، همانطور که درباره خواب بیان شد، رابطه جنسی یا سکس نیز از چندین عنصر مختلف تشکیل شده است. در عملکرد جنسی سالم، چه زن و چه مرد چهار مرحله زیر را تجربه می‌کنن که در مقاله تاثیر کیفیت خواب بر رابطه زناشویی مروری بر آنها خالی از لطف نیست:
• میل به رابطه جنسی که به عنوان انگیزه برای رابطه جنسی یا میل جنسی نیز شناخته می‌شود.
• هیجان یا برانگیختگی که شامل واکنش‌های فیزیکی مانند جریان خون در آلت تناسلی یا کلیتوریس است.
• ارگاسم که نقطه حداکثر هیجان است. در مردان، انزال، مرحله دیگری از این فرآیند، معمولاً با ارگاسم اتفاق می‌افتد.
• مرحله بعد از ارگاسم که شامل آرامش و احساسات مثبت پس از ارگاسم و انتقال تدریجی به حالت غیرهیجانی است.
• هنگامی که یک یا چند مرحله از فرآیند سکس مختل شود، می‌تواند باعث اختلال عملکرد جنسی شود. مشکلات جنسی می‌تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد اما علل و علائم اغلب در مردان و زنان متفاوت است. مطالعات تخمین می‌زند که حدود ۳۳ درصد از مردان و ۴۵ درصد از زنان حداقل مشکلات جنسی خفیفی را در سال تجربه می‌کنند و حدود ۱۳ درصد از مردان و ۱۷ درصد از زنان مشکلات جدی‌تری دارند که باعث ناراحتی آنها می‌شود. این آماری است که تازه در کشوری مثل ایران عموما مشخص نیست که تاثیر خواب روی سکس تا چه اندازه بالاست اما آمار طلاق و یکی از مهمترین دلایل آن یعنی مشکلات جنسی نشان‌دهنده رابطه بین سکس و خواب است.


اختلالات جنسی ناشی از کم خوابی

• نمونه‌هایی از اختلال عملکرد جنسی عبارتند از: از دست دادن علاقه به رابطه جنسی، فقدان برانگیختگی جنسی، ناتوانی در تجربه هیجان یا ارگاسم و رابطه جنسی دردناک یا غیر لذت‌بخش. مشکلات سلامت جنسی می‌تواند در درجه اول فیزیکی باشد اما معمولاً به مسائل ذهنی، عاطفی یا رابطه‌ای مرتبط است که با فعالیت جنسی طبیعی تداخل دارد. رابطه بین سکس و خواب چیست؟ تاثیر کیفیت خواب بر رابطه زناشویی چیست؟ راحت‌تر بگوییم، تاثیر خواب روی سکس چیست؟


تاثیر خواب روی سکس چیست؟

در مطالعات تحقیقاتی راه‌های متعددی پیدا شده است که خواب شبانه می‌تواند بر رابطه جنسی و رابطه بین سکس و خواب تأثیر بگذارد. در تاثیر خواب روی سکس، کم‌خوابی با کاهش میل جنسی و برانگیختگی در زنان مرتبط است. در نتیجه، بی‌خوابی یکی از شایع‌ترین اختلالات خواب، ممکن است یک عامل خطر برای اختلال عملکرد جنسی باشد. کمبود خواب و اختلال در خواب نیز با اختلال نعوظ مرتبط است.
همچنین مشخص شده است که محرومیت کوتاه مدت از خواب باعث افزایش میل جنسی و برانگیختگی در زنان در روز بعد می‌شود که ممکن است با تغییرات در خواب و حرکت سریع چشم همراه باشد. با این حال، این کمبود خواب احتمال داشتن سکس واقعی را افزایش نمی دهد. بلکه ممکن است نشان دهد که چگونه خواب‌آلودگی و خستگی می‌تواند با فعالیت جنسی تداخل داشته باشد و تاثیر خواب روی سکس را آشکار کند.


اختلالات خواب مرتبط با رابطه جنسی

چندین اختلال خواب مختلف با مشکلات جنسی مرتبط است. آپنه انسدادی خواب یا (OSA)، نوعی از اختلال خواب است که در آن دیواره‌ها و ماهیچه گلو شل شده و این وضعیت باعث توقف در تنفس مرتب می‌شود. آپنه انسدادی خواب (OSA) که شامل مکث‌های مکرر در تنفس است که خواب را مختل می‌کند با اختلال نعوظ مرتبط است. باز هم اینجا رابطه بین سکس و خواب را به‌طور واضح می‌فهمیم. مطالعات همچنین نشان داده اند که OSA با اختلال عملکرد جنسی در زنان مرتبط است.


تاثیر باورنکردنی کیفیت خواب روی روابط زناشویی


آشنایی بیشتر با رابطه بین سکس و خواب

یکی از پیامدهای تاثیر خواب روی سکس، ساعات کاری غیر استاندارد است که به عنوان شیفت کاری شناخته می‌شود و با اختلال نعوظ مرتبط است. شیفت کاری می¬تواند ریتم شبانه¬روزی فرد را مختل کند و در بسیاری از فرآیندهای بدن اختلال ایجاد کند. خطر مشکلات جنسی بیشتر در افرادی که به واسطه شیفت کاری، خواب ضعیف را گزارش می‌کنند، مشاهده شده است.
بدخوابی همچنین می‌تواند به دلیل تأثیر آن بر سلامت روان مانع رابطه جنسی شود. در رابطه بین سکس و خواب، خواب ناکافی و پراکنده می‌تواند شرایطی مانند افسردگی و اضطراب را تشدید کند. این اختلالات به دلیل تأثیر بر میل و برانگیختگی جنسی اغلب با اختلال عملکرد جنسی در زنان و مردان مرتبط است. علاوه بر اختلالات سلامت روان، کم‌خوابی می‌تواند منجر به مشکلات عاطفی و رابطه‌ای شود که می‌تواند سلامت جنسی را مختل کند.
به عنوان مثال، کمبود خواب می‌تواند درگیری با شریک زندگی را افزایش دهد و حالت عاطفی را ایجاد کند که استرس را افزایش می‌دهد، صمیمیت را کاهش می‌دهد و به تدریج از زندگی جنسی رضایت‌بخش می‌کاهد. این موضوع اهمیت رابطه بین سکس و خواب را دو چندان می‌کند. روش دیگری که تاثیر خواب روی سکس و سلامت جنسی را مشخص می‌کند، از طریق اختلال در تصمیم‌گیری و کنترل تکانه است. کنترل تکانه یعنی فرد می‌تواند قبل از انجام کارها به عواقب و تاثیرات آن کار فکر کند. کم خوابی ممکن است خطر رفتارهای جنسی پرخطر را افزایش دهد که می‌تواند منجر به عفونت‌های مقاربتی یا بارداری ناخواسته شود.

گام‌هایی برای افزایش خواب و رابطه جنسی

تاثیر کیفیت خواب بر رابطه زناشویی و سکس را جدی بگیرید. برای اختلال خواب‌تان کاری کنید. بهبود رابطه بین سکس و خواب فرصتی را برای بهبود هر دو آنها و در نهایت زیست بهتر شما ایجاد می‌کند. اگر بخواهیم از تاثیر خواب روی سکس بگوییم، باید درباره راهکارها و شرایط بهبود خواب هم حرف بزنیم. برای بسیاری از افراد، بهبود خواب با مطرح کردن این موضوع با پزشک شروع می‌شود. مشکلات خواب و خواب‌آلودگی در طول روز می‌تواند ناشی از اختلالات خواب زمینه‌ای مانند آپنه خواب باشد که درمان‌های موثری دارد. تشخیص و درمان آن شرایط می‌تواند به طور معناداری خواب را بهبود بخشد و ممکن است رابطه جنسی را بهبود بخشد. در رابطه بین سکس و خواب برای مثال، پیروی مداوم از مراحل درمان آپنه خواب باعث کاهش اختلال نعوظ در مردان شده است.
کارگران و کارمندان شیفتی می‌توانند با پزشک صحبت کنند تا خواب خود را در برنامه کاری خود بهینه کنند. انواع مختلف درمان از جمله یک نوع مشاوره تخصصی به نام درمان رفتاری شناختی برای بی‌خوابی، می‌تواند به افراد مبتلا به بی‌خوابی کمک کند تا بهتر استراحت کنند. پزشک همچنین می‌تواند به رفع سایر مشکلات سلامتی که می‌توانند با خواب تداخل داشته باشند، کمک کند.
در تاثیر خواب روی سکس، بهداشت خواب یکی دیگر از جنبه‌های مهم خواب با کیفیت است. این موضوع هم محیط خواب و هم عادات روزانه‌ای را که بر خواب تاثیر می‌گذارند را در بر می‌گیرد. نکات خاصی که می‌تواند بهداشت خواب را تقویت کند عبارتند از:
• با تنظیم دما، استفاده از نور کم و گرم و بوی مطبوع اتاق خواب را جذاب کنید.
• برای خواب بهتر شما نیاز به داشتن تشکی که برای سکس بهینه باشد، دارید. همچنین فضا باید فضایی باشد که شما از آن رضایت دارید. یک سرویس خواب کامل با وسایلی که دور و برتان است، حواس و تمرکز شما را بالا می‌برد تا فقط به رابطه جنسی‌تان فکر کنید.
• استفاده از کالای خواب مناسب برای افزایش کیفیت خواب شبانه
• با استفاده از پرده‌های کشیده شده، چشم‌بند خواب، هدفون یا گوش گیر، سر و صدا یا نور را حذف کنید.
• حفظ برنامه خوابی که ثابت بماند. از جمله در روزهای غیر کاری: هدف باید این باشد که هر روز ساعت بیدار شدن و خواب یکسانی داشته باشید.
• اجتناب از چیزهایی که می‌توانند خواب شبانه را مختل کنند از جمله الکل، تنباکو، کافئین، وعده‌های غذایی دیر هنگام و سنگین و چرت‌های طولانی در اواخر بعد از ظهر یا عصر.
• ایجاد فضایی بدون وجود فناوری در زمان قبل از خواب. این بدان معناست که تلفن همراه، لپ‌تاپ و تبلت را حداقل ۳۰ دقیقه قبل از خواب کنار بگذارید.
• هرروز زمانی برای فعالیت بدنی و قرار گرفتن در معرض نور طبیعی پیدا کنید.
• یادگیری تکنیک‌های آرامش‌بخشی و گنجاندن آنها در هنگام شب و آماده شدن برای خواب.
• استفاده از لوازم، وسایل و اکسسوری با کیفیت اتاق خواب لازم از جمله آئینه، پاتختی، کمد، میز ... که در لینک زیر می‌تواند بهترین آنها را ببینید:

https://balsachoob.com/bedroom-accessory/

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.