۱۹۷۹۱۶
۲۲۲۷
۲۲۲۷

در آغوش گرفتن کودک، مهم ترین فواید آن

ارتباط پوستی یا لمس جسمی مانند بغل کردن، یکی از مهم‌ترین محرک‌های لازم برای رشد یک مغز سالم و یک بدن قوی است.

در این نوشتار ۷ مهم ترین فواید بغل کردن کودک را که بسیار جالب هستند برای شما بیان می کنیم. با ما همراه باشید.
بدون شک، بغل کردن باعث ایجاد یک حس خوب در ما می‌شود.
زمانی که غمگین یا ناامید هستیم، یک آغوش گرم می‌تواند دردمان را تا حدی تسکین‌ دهد.
زمانی که خوشحالیم، می‌خواهیم با بغل کردن دیگران، خوشحالی خود را تقسیم‌ کنیم. بنابراین، ما مستقیما می‌دانیم بغل کردن، خوب است.
اما علاوه‌ بر احساس گرما و آرامش، بغل کردن فواید دیگری نیز دارد. دلایل علمی مهمی وجود دارد که نشان‌ می‌دهد چرا بغل کردن برای شما و کودک‌تان خوب است. یک بغل ۲۰ ثانیه‌ای می‌تواند باعث‌ شود کودک شما باهوش‌تر، سالم تر، خوشحال‌تر، منعطف‌تر و به والدین نزدیک‌تر شود. فواید بغل کردن کدوک که مبتنی بر یافته های غلمی هستند در اینجا آمده است.

۱. بغل کردن، کودکانی باهوش‌تر می‌سازد
کودک برای رشد عادی، تحریک حسی متفاوت زیادی را نیاز دارد. ارتباط پوستی یا لمس جسمی مانند بغل کردن، یکی از مهم‌ترین محرک‌های لازم برای رشد یک مغز سالم و یک بدن قوی است.
در پرورشگاه‌های اروپای شرقی، کودکان یتیم به‌ ندرت لمس‌ می‌شوند. این کودکان، اغلب، ۲۲ تا ۲۳ ساعت از روز را در گهواره‌های خود می‌گذرانند. برای غذا دادن به آنها از بطری‌های ایستاده استفاده‌ شده و مراقبت از آنها با حداقل ارتباط انسانی انجام‌ می‌شود. این کودکان، معمولا با مشکلات زیادی مانند رشد شناختی ضعیف، مواجه‌ می‌شوند.
محققان دریافتند هنگامی که یتیمان موسسه، روزانه و به‌مدت ۱۰ روز، ۲۰ دقیقه محرک لمسی بیشتری را دریافت‌ کردند، نمره بیشتری در ارزیابی‌های رشد گرفتند.
مطالعات، همچنین دریافتند که همه انواع لمس، مفید نیستند. فقط یک لمس پرورشی مانند یک آغوش آرام می‌تواند محرک مثبتی که یک مغز جوان برای رشد سالم نیاز دارد را تامین‌ کند.

۲. بغل کردن به رشد کودکان کمک می‌کند
هنگامی که کودکان از ارتباط جسمی محروم باشند، علی‌رغم دریافت مواد مغذی، رشد جسم‌شان متوقف‌ می‌شود. این کودکان به نقص رشد دچار می‌شوند. این نقص رشد می‌تواند با تامین لمس و آغوش پرورشی، بهبود یابد.
بغل کردن، آزاد کردن اکسی‌ توسین که به هورمون عشق معروف است را تحریک‌ می‌کند. این هورمون احساس خوب، تاثیرات مهم زیادی بر جسم‌مان دارد. یکی از آنها تحریک رشد است.
مطالعات نشان‌می‌دهند که بغل کردن می‌تواند سطح اکسی‌توسین را فورا افزایش‌دهد. هنگامی که اکسی‌توسین افزایش‌یافت، هورمون‌های رشد متعدد مانند عامل رشد-I شبه‌انسولین (IGF-۱) و عامل رشد عصب (NGF) نیز افزایش‌ می‌یابند. لمس پرورشی آغوش، می‌تواند رشد کودک را افزایش‌ دهد.

۳. بغل کردن، سلامت کودک را حفظ‌ می‌کند
آغوش، سالم است. سطح بالای اکسی‌ توسین می‌تواند سیستم ایمنی را تقویت‌ کند. سطح پلاسمای هورمون‌های تیروئید را پایین‌ آورده و باعث درمان سریع‌تر جراحات می‌شود.

۴. بغل کردن می‌تواند کج‌ خلقی را متوقف‌ کند
بغل کردن برای سلامت عاطفی کودک خوب است. هیچ‌چیز نمی‌تواند سریع‌تر از آغوش مادر، کج‌ خلقی‌های یک کودک را آرام‌کند.
بسیاری از والدین نگران هستند که با بغل کردن یک کودک پرخاشگر، با توجه‌کردن، باعث ایجاد رفتار بد در کودک شوند. اما این‌گونه نیست.
زمانی که کودک، در حالت بسیار عصبی است یا دچار کج‌ خلقی عاطفی است، لجبازی نمی‌کند. فقط کنترل احساس خود را به‌ راحتی از دست‌ می‌دهد. این کودکان نمی‌توانند خودشان را کنترل‌ کنند.
کنترل احساس، مانند ماشین کار می‌کند. در یک ماشین، پدال گاز و ترمز برای کنترل سرعت، به‌ صورت جداگانه کارمی‌کنند. در سیستم عصبی ما نیز، شاخه تحریک‌ کننده و شاخه آرام‌ کننده، دو سیستمی هستند که برای کنترل احساس ما به صورت جداگانه عمل‌ می‌کنند.
هنگامی که کودک به‌ شدت گریه‌ می‌کند، شاخه تحریک (پدال گاز) بیش‌فعال و شاخه آرام‌ کننده (ترمز)، ضعیف است. رانندگی‌کردن با فشار دادن مداوم گاز در تمام طول مسیر و استفاده‌ نکردن از ترمز را تصور کنید. شما یک ماشین فرار دارید.
کودکان کج‌ خلق درست مانند ماشین فرار هستند. آنها به شدت تحریک شده‌اند و مکانیزم آرام‌ کننده‌شان از کنترل خارج‌شده است.
اگر کودک‌تان از حرف‌های شما سرپیچی می‌کند و سوار ماشین فرار می‌شود، آیا می‌گذارید تصادف‌ کند، فقط به این‌خاطر که نمی‌خواهید با توجه‌تان، به او پاداش‌دهید؟
البته که نه، درست است؟! شما اول ماشین را متوقف‌می‌کنید تا او را نجات‌ دهید و سپس برای او سخنرانی‌می‌کنید.
بغل کردن کودک در زمان کج‌خلقی نیز دقیقا همین‌ گونه است. شما به او کمک‌ می‌کنید تا تصادف عاطفی نداشته‌باشد.
بغل کردن، آزاد سازی هورمون احساس خوب - اکسی‌توسین- را تحریک‌ می‌کند که می‌تواند سطح هورمون استرس را پایین‌ آورده و اثرات اضطراب آن را خنثی‌ کند. بنابراین، بغل کردن، آزاد کردن پدال گاز عاطفی و پا گذاشتن روی ترمز است.
اول نجات‌دهید. بعدا آموزش‌دهید.

۵. بغل کردن کودک باعث می‌شود انعطاف‌ پذیر تربیت شوند
در هنگام تولد، سیستم عصبی کودکان به‌اندازه کافی بالغ‌نیست که بتواند احساسات خود را کنترل‌ کند. به همین دلیل، متوقف‌ کردن کودکانی که احساسات شدید دارند، کار سختی است.
هنگام استرس، سطح بالای کورتیزول، آزادشده و در بدن و مغز گردش‌ می‌کند. اگر این حالت به‌دلیل عدم توانایی کودک در کنترل‌ کردن، برای مدتی طولانی باقی‌ بماند، این سطح سمی از هورمون استرس، بر سلامت جسمی و ذهنی کودک تاثیر می‌گذارد. مطالعات نشان‌ می‌دهند که مواجهه زیاد با هورمون استرس می‌تواند بر سیستم ایمنی کودک و بعدها بر حافظه و تکلم او تاثیر بگذارد. همچنین می‌تواند زمانی که کودک بزرگ‌شد، باعث افسردگی نیز شود.
بغل کردن، آزاد شدن اکسی‌ توسین را برای پایین‌ آوردن سطح هورمون استرس و جلوگیری از اثرات مضر آن، تحریک‌ می‌کند. بغل کردن کودک به او کمک‌ می‌کند تا یاد بگیرند عواطف خود را کنترل‌ کرده و انعطاف‌ پذیرتر شوند.

۶. بغل کردن شاد، کودکانی شاد می‌سازد
بغل کردن، خوش‌ بینی را افزایش‌ داده و عزت نفس را تقویت‌ می‌کند. اکسی‌توسین قوی، باعث دوست‌ داشته شدن کودک می‌شود.

۷. بغل کردن کودک به ارتباط‌تان با او کمک‌ می‌کند
بغل کردن کودک، اعتماد را افزایش‌ داده، ترس را کاهش و ارتباط را بهبود می‌بخشد. بغل کردن، دلبستگی امن و ارتباط والدین و فرزند را افزایش‌ می‌دهد.
همین حالا کودکان‌تان را به‌ آرامی در آغوش بکشید و فواید آغوش را به آنها هدیه‌ دهید.

منبع: بازده

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.