۲۰۶۲۶۶
۸۲۳
۸۲۳

اعتیاد به موبایل در کودکان، نه نشانه وابستگی

اعتیاد به موبایل نتیجه تغییر سبک زندگی ما نسبت به گذشته است.

اعتیاد به موبایل نتیجه تغییر سبک زندگی ما نسبت به گذشته است. این تغییرات به دلیل پیشرفت وسیع تکنولوژی اتفاق افتاده است. امروزه اکثر کودکان به جای بازی های فیزیکی، زمان خود را با تبلت و وسایل الکترونیکی می گذرانند. موبایل و تبلت در کنار مزیت ها برای کودکان جهت یادگیری برخی مهارت ها ، مشکلاتی هم دارد. یکی از مشکلات اعتیاد به موبایل است. وابستگی زیادی که کودکان به موبایل و تبلت دارند به یک بحران تبدیل شده است.

۹ نشانه اعتیاد به موبایل در کودکان
در عصر حاضر (فناوری اطلاعات و ارتباطات) کمتر کسی می تواند اعتیاد به موبایل نداشته باشد. این عتیاد در علم روانشناسی موبوفوبیا نام دارد. این وابستگی می‌تواند مشکل جدی برای کار و زندگی اجتماعی افراد ایجاد کند. اعتیاد به موبایل یک نگرانی واقعی است. به ویژه که کودکان به طور روزافزونی به این وسیله وابسته شده‌اند. اگر شما هم فکر می کنید کودکتان اعتیاد به موبایل پیدا کرده است، به ۹ نشانه زیر توجه کنید:
کودک موبایل را همه جا می برد، حتی به رختخواب.
کودک همراه با موبایل به خواب می رود.
نمی‌دانید که شارژ موبایل کودک چطور تمام می‌شود.
اگر موبایل را از او بگیرید دچار وحشت می‌شوید.
تمایل دارد گوشی را همه جا با خود ببرد حتی پارک!
در زمان پخش برنامه تلویزیونی مورد علاقه اش سرش را از موبایل برنمی دارد.
حین صرف غذا از گوشی استفاده می کند.
روزانه مدت زمان استفاده از موبایل را افزایش می دهد.
بلافاصله بعد از بیدار شدن سراغ گوشی اش می رود.

مضرات اعتیاد به موبایل در کودکان
همه مادران باردار نگران تأثیر مخرب موبایل بر جنین خود هستند. این نگرانی گاها بعد از بارداری و بزرگ شدن کودک به فراموشی سپرده می‌شود. اعتیاد به موبایل در کودکان یعنی به جان خریدن مضرات اشعۀ موبایل در کودکان ! کودکان به دلیل کوچکی جمجمه‌ زودتر و بیشتر تحت تأثیر اشعه‌ها قرار می گیرند. مغز کودکان هنوز میزان آب زیادی را در خود دارد، همین امر سبب جلب بیشتر اشعه های مضر می‌شود.
مضرات وابستگی کودکان به موبایل و تبلت به شرح زیر است:
مشکل عدم تمرکز
تضعیف حافظۀ کوتاه
اختلالات خواب شده
افسردی
خستگی مزمن
عدم تحرک
تأخیر در حرکات دست و حتی آسیب انگشت‌های دست
اختلال عملکرد در کودک برای انجام کارهای فکری
بلوغ زودرس به دلیل دسترسی به اینترنت و تماشای برنامه‌های خارج از ردۀ سنی
بهرۀ هوشی پایین
خشونت به دلیل برخی بازی‌های خشنی که در موبایل‌ها وجود دارد
عصبیت به دلیل همزاد پنداری کودک با برخی شخصیت های بازی های خشن
ایجاد اختلال در روند رشد اجتماعی کودک و توانایی ارتباط با دیگران

راهکارهای مقابله با وابستگی کودک به موبایل
یکی از مشکلات این است که بچه‌ها تمام وقت خود را صرف این کار می‌کنند. همین موضوع هم می‌تواند آسیب‌های جسمی و روحی خاصی برای کودک به وجود بیاورد. والدین می توانند با وضع مقرراتی خاص روی عملکرد کودک اثر بگذارند و بتوانند کم کم کودکان را را از وسایل سرگرم کننده مجازی دور نگهدارند. در این مقاله قصد داریم روشهایی را بررسی کنیم که شما را با چند قانون آشنا می کند که با پیروی از آن می توانید کودکانتان را بدون آنکه نسبت به خودتان دل سرد کنید، از بازی‌ با تبلت و کنسول‌های بازی دور نگه دارید.

شرح قوانین خاص برای درمان اعتیاد به موبایل در کودکان
وضع قوانین در این باره برای تغییر رفتار کودک مهم هستند. به کودک اجازه دهید تا از آن چیزی که از آنها انتظار دارید آگاه باشند. همچنین شما باید از عواقب قوانینی که برای کودک وضع می‌کنید،‌ آگاهی داشته باشید. بنشیند و با کودک در مورد قوانین جدیدی که قرار است به اجرا بگذارید، صحبت کنید. گفتن بعضی از جملات به کودک مبهم است و نمی شود نسبت به مسائل مبهم دقیق عمل کند. بگویید : در روزهایی که مدرسه می روی ، می‌توانی یک ساعت بازی ویدئویی انجام دهی. در شروع اجرای قوانین ممکن است کودک واکنش هایی مثل اوقات تلخی ، قهر ، استفاده از کلمات خشن، تهدید کردن و گاهی اوقات گریه کردن، نسبت به این موضوع اعتراض نشان دهد. آرام باشید؛ کودکان ممکن است تا چند روز چنین رفتارهایی از خودشان بروز دهند.در این زمان مراقبت توسط شما باید بیشتر شود.

اتفاقات بعد از نقض مقررات را برای کودک بیان کنید
یادتان باشد که کودک باید با عواقب قانونی که برایش وضع کرده‌اید، آشنا شود. اطمینان حاصل کنید وقتی که قوانین را وضع می‌کنید، آنها معنی عواقب را درک می‌کنند. اگر عواقب قانون شکنی برای کودک نامفهوم باشد، این کار فقط باعث سردرگمی کودک می شود. معنی نقض مقرارات را با جملاتی نظیر این به کودک عنوان کنید :اگر بیش از یک ساعت بازی کنی و قوانین را زیر پا بگذاری به تعداد دقایقی که بیش از یک ساعت بازی کرده ای از زمان بازی فردایت کم می‌شود یا اصلا اجازه نداری بازی کنی. لازم است پرستار کودک هم از قوانینی که شما برای کودک وضع کرده اید آگاه باشد تا برای اجرای قوانیتان به مشکل برخورد نکنید .

تأثیرات قوانین را بر روی کودک پیگیری کنید
مراقبت از کودک را پس از وضع قوانین و محدودیت ها برای کودک و اجرای تمامی پیامدهای قانون شکنی فراموش نکنید. اگر کودک بداند پس از قانون شکنی عواقبی او را در گیر نمی کند ، قانون شکنیش بیشتر می شود. چون به این درک رسیده است که کسی حواسش به قانون شکنیش نیست. به کودک این اطمینان را بدهید که در صورت قانون شکنی باید منتظر عواقب آن باشد. ممکن است قوانین برای کودک کمی ناخوشایند باشد اما این کار در دراز مدت به نفع کودک خواهد بود. به یاد داشته باشید بازی‌ با تبلت برای سلامتی کودک الزامی نمی باشد. نبودن بازی‌های رایانه‌ای هیچ مشکلی برای رشد کودک ایجاد نمی‌کند. کشیدن برق دستگاه بازی و قطع کردن وای فای می‌تواند واکنش‌هایی از طرف فرزندتان به همراه بیاورد که کاملا طبیعی است. مهم روش مدیریت شماست.

برای اندازه گیری زمان در اعمال قوانین از زمان سنج استفاده کنید
از زمانی که اعمال قوانین را برای کودک آغاز کرده اید از تایمر زمان استفاده بکنید تا کودک از زمانی که برایش اتخاذ کرده‌اید، خارج نشود.
برای نشان دادن پایان بازی به کودک از تایمر زمان استفاده کنید تا کودک بتواند لحظه پایان بازی را متوجه بشود. کودکان در مقابل تغییرات مقاومت می کنند زمانی که کودک برای پایان بازی هشدار بگیرد راحت تر می تواند از بازی کردن دل بکند.
در این زمان ها فراموش نکنید که ۱۰ الی ۱۵ دقیقه مانده به پایان بازی فرصت پایان بازی را به کودک هشدار بدهید.
برای این منظور سعی کنید تایمر را روی ۵ دقیقه مانده به پایان وقت بازی تنظیم کنید. به محض زنگ خوردن به کودک بگویید وقتت رو به اتمام می باشد. اگر قرار است چیزی را ذخیره کنی، این کار را انجام بده که دیگر فرصتی برایت باقی نمانده است.

وظایف پرستار کودک در زمان اعتیاد به موبایل در کودکان
پرستار کودک نیز باید بداند کودک تنها زمانی می تواند بازی بکند که تکالیفش را تمام کرده باشد. با کودک صحبت کنید تا تکالیف درسی‌اش را انجام نداده باشد، اجازه بازی کردن ندارد.
تکلیف به معنای هر آنچیزی است که کودک در محیط مدرسه موظف به انجام آن است.
گاهی اوقات پرستار کودک یا پدران و مادران می خواهند که برای کودک به عنوان جایزه بازی با تبلت را در نظر بگیرند در این شرایط زمان بازی نباید تغییر کند و همچنان بعد از پایان تکالیف باشد و می توان مدت زمان را افزایش داد.
پرستار کودک و یا والدین کودک برای فاصله گرفتن کودک از بازی‌ با تبلت او را یاری دهند.
پرستار کودک و یا والدین باید بتوانند به مرور ، زمان های بازی های ویدئویی را برای کودک کم کنید.

در مورد برخی تغییرات با کودک صحبت کنید
پایان دادن به زمان بازی رایانه‌ای ممکن است، دشوار باشد و احتمال قبول نکردن فرزندتان زیاد است. موضوع ورزش کردن را پیش بکشید و درباره فواید و جایگاه اجتماعی ورزش کردن با فرزندتان به گفتگو بنشینید و سعی کنید درباره ورزش مورد علاقه‌اش بیشتر صحبت کنید. تا او ترغیب شود جایگزین مناسبی برای بازی‌های رایانه‌ای پیدا کند. می‌توانید مدتی خودتان در انجام ورزش مورد علاقه‌اش همراهی‌اش کنید، این کار روابط بین شما و فرزندتان را نزدیک‌تر کرده و اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای را در او از بین می‌برد.

برای درمان اعتیاد به موبایل در کودکان از او در انجام کارهای خانه کمک بخواهید
والدین و پرستار کودک بهتر است اجازه دهند کودک گاهی اوقات فعالیتی را که دوست دارد، خودش انتخاب کند. مجبور کردن کودک برای انجام کاری که میلی برای انجام آن ندارد، می‌تواند باعث سرخوردگی کودک بشود. تا جایی که امکان دارد، کودک را مجبور به کاری نکنید، چرا که ممکن است با نتیجه کاملا عکس روبه رو بشوید. در انجام کارهای خانه مثل پهن کردن سفره برای شام از فرزند و یا فرزندان خود کمک بگیرید. سعی کنید برای انجام برخی امور خانه تشویق کنید تا از اینکه در کنارتان هستند، احساس غرور و آرامش کنند. وقتی شما از فرزند خود کاری را می‌خواهید، یعنی او را شخصی مسئولیت پذیر فرض کرده‌اید. اگر فرزندتان از انجام کارهای کوچکی که بر عهده‌اش می‌گذارید سر باز می‌زند، می‌توانید زمان بازی‌ با تبلت را کاهش دهید. این کار ناخواسته او با کارهایی که برعهده‌اش گذاشته‌اید، درگیر می‌کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.