۲۲۷۶۵۳
۱۹۵۱
۱۹۵۱

افسردگی دوران کرونا، کودکان هم درگیر کرده

زمان بیماری همه‌گیر کرونا، تغییرات زیادی در زندگی روزمره کودکان و نوجوانان ایجاد شده و برخی دانش‌آموزان بهتر از دیگران با یادگیری و آموزش مجازی سازگار شده‌اند.

زمان بیماری همه‌گیر کرونا، تغییرات زیادی در زندگی روزمره کودکان و نوجوانان ایجاد شده و برخی دانش‌آموزان بهتر از دیگران با یادگیری و آموزش مجازی سازگار شده‌اند.
با پایان سال تحصیلی گذشته، ممکن است والدین این سوال را داشته باشند که آیا برخی از موارد و حالاتی که در فرزند خود دیده‌اند، می‌تواند نگران‌کننده باشد یا نه؟
دیوید جاکوبی، دکترای روان‌شناسی ارشد درباره این موضوع می‌گوید: «به طور کلی داشتن سطحی از اضطراب در مورد مدرسه برای کودکان امری طبیعی و حتی سودمند است.
به عنوان مثال، وقتی دانش‌آموزان تا حدودی برای شرکت در آزمون‌ها احساس نگرانی و اضطراب دارند، در امتحانات عملکرد بهتری خواهند داشت. آنها به دروس توجه بیشتری می‌کنند و بهتر می‌توانند اطلاعات را از حافظه بازیابی کنند.»
با این وجود که برخی اضطراب‌های مربوط به مدرسه می‌توانند مثبت باشند، اضطراب بیش از حد و طولانی‌مدت به طور معمول نشان‌دهنده نوعی مشکل بهداشت روان است. آنچه که معمولا به عنوان اضطراب مدرسه یا امتناع از رفتن به مدرسه دیده می‌شود، در یک فضای یادگیری مجازی کمی متفاوت به نظر می‌رسد.

10 علامت مشترک بین دانش‌آموزانی که از یک نوع اختلال اضطراب رنج می‌برند
۱. بیش از حد کارهای مدرسه را بررسی می‌کنند.
2. تکالیف را دوباره انجام می‌دهند، پاک می‌کنند، دوباره می‌نویسند.
۳. تکالیف را کامل انجام نمی‌دهند یا وقت زیادی را برای انجام تکالیف می‌گذرانند.
4. از معلمان یا والدین اطمینان بیش از حد می‌خواهند.
۵. در تمرکز مشکل دارند.
6. از خود انتقاد می‌کنند وجملاتی مانند «من احمقم» می‌گویند.
۷. وقتی مدرسه آنلاین تمام می‌شود، همه چیز را ایزوله می‌کنند.
8. خواب کافی ندارند یا زیاد می‌خوابند.
۹. سردردهای مکرر یا درد معده را تجربه می‌کنند.
10. سعی می‌کنند در کلاس‌های مجازی حضور نداشته باشند.

در صورت بروز چنین مشکلاتی والدین چه کارهایی می‌توانند انجام بدهند؟
نگرانی‌های خود را با معلم در میان بگذارید
اگر والدین متوجه اضطراب مربوط به مدرسه می‌شوند، باید با معلم‌های فرزندانشان صحبت کنند.
حتی اگر مدرسه به طور مجازی برگزار می‌شود، معلمان هنوز برای کمک به شما و دانش‌آموزان در دسترس هستند. درباره روند کار مدرسه گفت‌وگو کنید و اگر شرایط مدرسه مطلوب به نظر می‌رسد، برای انجام تکالیف وقت بیشتری بخواهید.
با کودک خود همراهی کنید
به والدین توصیه نمی‌شود کارهای مدرسه را برای بچه‌هایشان انجام بدهند اما اگر فرزندتان در انجام تکالیف یا مطالعه برای یک آزمون به مشکلی برخورد می‌کند، می‌توانید با او همراه شوید و وی را تشویق و حمایت کنید.
اصول اساسی را به خاطر بسپارید
والدین باید اصول مهم خواب کافی، رژیم غذایی سالم، ورزش و روند برنامه‌ریزی شده را به خاطر بسپارند. وعده‌های غذایی خانوادگی زمان خوبی برای دور هم جمع شدن، سوال کردن و به طور کلی بررسی وضعیت کار همه افراد خانواده است.
ماه‌های تابستان اغلب اوقات مناسبی برای تمرکز خانواده‌ها روی درمان سلامت روان کودکان است.
با رفع نگرانی و وجود نداشتن استرس مدرسه، دانش‌آموزان می‌توانند در پاییز، آمادگی بیشتری برای بازگشت به مدرسه داشته باشند، چه کلاس‌ها در مدرسه برگزار شود و چه به صورت آنلاین باشند.
تاثیرات اجتماعی شدن کودکان و نوجوانان مهم است
از آنجا که دستورالعمل‌های مربوط به فاصله اجتماعی تقریبا در هر جنبه از زندگی ما در حال اجرا هستند، می‌دانیم که ادامه انزوای جسمی می‌تواند بر سلامت روان بزرگسالان و کودکان تاثیر بگذارد.
معاشرت برای سلامت و رفاه همه افراد ضروری است اما برای فرزندان مهم است که چالش‌های غیرمعمول تعامل اجتماعی را بیاموزند.
اجتماعی بودن در نوع جدید سال تحصیلی
مدارس مکانی عالی برای بچه‌ها هستند تا نحوه برقراری ارتباط، دوست‌یابی، ساخت روابط سالم و کنار آمدن با افرادی را بیاموزند که با آنها متفاوت هستند.
با این حال، برخی دانش‌آموزان در سراسر کشور در پاییز امسال به صورت حضوری به مدرسه برگشته‌اند، کلاس‌ها مانند سال‌های گذشته نیستند، دانش‌آموزان به کلاس‌هایی وارد می‌شوند که باید در آن از ماسک صورت استفاده کنند، هنگام صرف ناهار تنها بنشینند، وسایل خود را با دیگران به اشتراک نگذارند و جاهای خالی پر از ابهام. این به معنای کاهش میزان معاشرت از حد معمول آن است.
دکتر جری ‌هالورسون، مدیر ارشد پزشکی راجرز، توضیح می‌دهد: «بسیاری از بچه‌ها از حضور در مدرسه در طول روز و دیدن دوستان خود ناامید شده‌اند و در آن روی سکه، بسیاری از دانش‌آموزان پس از ماه‌ها ارتباط منحصرا مجازی، با ایجاد ارتباط دوباره و حضور فیزیکی با مشکل روبرو هستند. بسیاری از دانش‌آموزان نیز وجود دارند که عملا بدون هیچ برخورد رودررو به مدرسه برمی‌گردند، درحالی که از سایر همکلاسی‌هایشان فاصله می‌گیرند و به نوعی قرنطینه را ادامه می‌دهند. با در نظر گرفتن همه این سناریوها، برای والدین مهم است که با توجه به شرایط، با انجام بازی‌های قدیمی یا قرار ملاقات‌های خارج از منزل با رعایت فاصله مناسب یا صحبت کردن با دوستان از طریق پیامک و تماس ویدئویی گروهی، فرزندان را به داشتن روابط اجتماعی تشویق کنند.»
زمان بیماری همه‌گیر، حفظ روابط برای دانش‌آموزان در بلندمدت می‌تواند با ایجاد ساختار و دستورالعمل بسیار غیرطبیعی دشوار باشد.

چرا باید فرزند نوجوانتان را از نظر افسردگی بررسی کنید؟
افسردگی می‌تواند مشکل جدی باشد و بسیاری از نوجوانان مبتلا به افسردگی کمک لازم را دریافت نمی‌کنند.
اگر فرزندتان بین 12 تا 18 سال است، از پزشک او در مورد غربالگری افسردگی سوال کنید. اگر حالتی در فرزندتان باعث نگرانی شما می‌شود، حتما پزشک را در جریان بگذارید تا در صورت نیاز نوجوان به درمان، پزشک بتواند خدمات مناسب را به شما ارائه کند.
افسردگی مانند اضطراب می‌تواند بر افکار، خلق‌وخو و فعالیت‌های روزمره فرد بیمار تاثیر بگذارد و باعث به وجود آمدن احساس ناراحتی یا شکست در فرد می‌شود. افسردگی نوجوانان می‌تواند یک بیماری بهداشت روان جدی باشد. اگر کودک شما افسرده است، ممکن است حالات زیر را در او مشاهده کنید.
- بیشتر اوقات احساس ناراحتی یا تحریک‌پذیری دارد. (به راحتی ناراحت می‌شود)
- به فعالیت‌هایی که قبلا از آنها لذت می‌برد، اهمیتی نمی‌دهد.
- بدون هیچ دلیل مشخصی ممکن است احساس درد داشته باشد.
- در تمرکز، یادآوری مسائل یا تصمیم‌گیری با مشکل روبرو است.
- زیاد می‌خوابد یا در خوابیدن مشکل دارد.
- پرخوری می‌کند یا اشتهایش را از دست داده است.
- به مرگ یا خودکشی فکر می‌کند.
نوجوانان در سن بلوغ دچار نوسانات خلقی مشابهی می‌شوند و این موضوع تشخیص اینکه فرزند شما فقط احساس کسالت می‌کند یا افسرده شده را دشوار خواهد کرد. به همین دلیل غربالگری افسردگی برای همه نوجوانان بسیار مهم است.

آیا فرزند شما از کمبود روابط اجتماعی رنج می‌برد؟
برخی علائم رایج وجود دارد که والدین باید مراقب آن باشند و چنین مواردی می‌توانند نشان‌دهنده این واقعیت باشند که دانش‌آموز برای مدیریت احساسات خود در ارتباط با انتظارات مختلف روابط اجتماعی، زمان دشواری را پشت سر می‌گذارد.
1. نوسانات خلقی: اگر کودک شما بیش از حد معمول تحریک‌پذیر یا عصبانی و کج‌خلق به نظر می‌رسد، می‌تواند نشانه‌ای باشد از اینکه او برای دسته‌بندی احساس خود زمان سختی را سپری می‌کند، حتی اگر این مشکل را درک نکند.
۲. دوری از خانواده و دوستان: آیا کودک شما بیشتر اوقات به اتاق خواب می‌رود و با خود خلوت می‌کند و کمتر با شما ارتباط دارد؟ این می‌تواند قسمتی از دوره بلوغ فرزندتان باشد اما اگر چنین رفتاری از فرزند شما بعید بوده، سعی کنید درباره آنچه که احساس می‌کند صحبت کنید و از او بپرسید آیا کمکی از دستتان برمی‌آید یا نه؟
3. استفاده بیش از حد معمول از وسایل الکترونیکی: ارتباط با دوستان خارج از مدرسه با وسایل الکتریکی رابطه‌ای سالم است و از روابط اجتماعی پشتیبانی می‌کند. با توجه به اینکه بسیاری از دانش‌آموزان عملا به مدرسه برنمی‌گردند، انتظار می‌رود بسیاری از آنها در بهترین ساعات روز آنلاین باشند اما برای والدین بسیار مهم است که در خارج از زمان یادگیری بر ساعات استفاده فرزندانشان از اینترنت نظارت داشته و مراقب باشند. اگر فرزندتان ساعات زیادی از روز آنلاین بوده است، به او برای پیاده‌روی خانوادگی در هوای آزاد و تازه پیشنهاد بدهید یا حتی بیرون از منزل در جایی بنشینید و درمورد مسائل آن روز صحبت کنید.

با فرزندانتان گفت‌وگوی آزاد داشته باشید
به گفته دکتر هورالسون، از آنجایی که هر کودکی نسبت به موقعیت‌ها واکنش متفاوتی نشان می‌دهد، حتی وقتی موقعیتی مشابه دیگران را تجربه می‌کند، صحبت کردن و گفت‌وگوی آزاد با والدین بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می‌کند.
تاکید بر این نکته ضروری است که فرزندان باید آنچه را که احساس می‌کنند بر زبان بیاورند و مطمئن باشند شما برای شنیدن و حمایت از آنها حضور دارید. انتظار می‌رود برخی دانش‌آموزان بیش از دیگران احساس اضطراب کنند اما اگر اضطراب کودک شما را در توانایی انجام درست تکالیف در مدرسه یا انجام کارهای روزمره با مشکل مواجه می‌کند، زمان آن رسیده که دنبال دریافت حمایت‌های حرفه‌ای باشید.

چه عواملی باعث افسردگی می‌شود؟
هر کسی ممکن است به افسردگی مبتلا شود. این تقصیر شما یا نوجوان شما نیست. برخی تجربیات و اتقاق‌ها ممکن است احتمال ابتلا به افسردگی در یک نوجوان را افزایش بدهد، مانند:
- رویارویی با یک شکست بزرگ، مثل مرگ یا طلاق در خانواده
- زندگی با فردی که افسرده است.
- ابتلا به بیماری‌های بهداشت روان مانند اضطراب یا اختلال خوردن
- احساس استرس در مدرسه یا خانه
- داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به افسردگی
نکته: دختران نوجوان بیشتر از پسران نوجوان دچار افسردگی می‌شوند.
در زمان غربالگری افسردگی چه اقداماتی انجام می‌شود؟
ابتدا پزشک سوالاتی در مورد احساسات و رفتارهای نوجوان از او می‌پرسد. ممکن است این پرسش به این صورت باشد که هر چند وقت یکبار فرد نوجوان دچار حالات زیر می‌شود؟
- احساس ناامیدی و ناراحتی می‌کند.
- انرژی کمی دارد یا در طول روز احساس خستگی می‌کند.
- در توجه و تمرکز روی دروس مدرسه به مشکل برمی‌خورد.
- پرخوری می‌کند یا اشتهایش را از دست داده است.
والدین هم باید برگه‌ای تهیه کنند و هر مساله‌ای که باعث نگرانی آنها می‌شود، روی کاغذ یادداشت کنند.
همچنین اگر فکر می‌کنند فرزند نوجوانشان به افسردگی مبتلا شده، رفتار و سخنان او را یادداشت کنند. همچنین اگر تغییری در رفتار فرزند مشاهده می‌شود، در مورد تغییر و زمان وقوع آن بنویسند.این گزارش باید شامل جزئیاتی مانند موارد ذیل باشد:
- نوجوان چه مدت به این رفتار ادامه می‌دهد؟
- هر چند وقت یکبار چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهد؟
- والدین فکر می‌کنند رفتار او چقدر جدی است؟
این یادداشت‌ها را باید با پزشک نوجوان به اشتراک بگذارند. همچنین می‌توان از این نوشته‌ها برای شروع صحبت با نوجوان استفاده کرد.
غربالگری افسردگی معمولا حدود 5 دقیقه طول می‌کشد. این کار می‌تواند به عنوان بخشی از معاینه سالانه نوجوان شما قرار بگیرد. نکته حائز اهمیت این است که افسردگی با مشاوره، دارو یا ترکیبی از هر دو قابل‌درمان است.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.