۲۲۸۷۴۱
۵۹۹۹
۵۹۹۹

راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی

اغلب بسیار دشوار است که کودکان را مجاب کنیم به کاری مشغول شوند و روی موضوعی تمرکز داشته باشند. به عنوان یک والد، بسیار مهم است که نسبت به راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی آگاهی داشته باشید تا هنگامی که زمان مدرسه رفتن کودکان شما فرا می‌رسد، موضوع تمرکز، برای او کمتر چالش‌برانگیز باشد.

راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی

با وجود شیطنت‌ها و بازیگوشی‌های کودکان، اغلب مجبور کردن کودکان برای ‌این‌که مدتی در مکانی ثابت بنشینند، تمرکز کنند و یک کار را به طور کامل به پایان برسانند، بسیار چالش‌برانگیز است. دلیل این‌که آن‌ها تمرکز ندارند و به راحتی حواسشان پرت می‌شود این است که ذهن آن‌ها نسبت به بزرگسالان متفاوت عمل می‌کند. عمده‌ترین نگرانی رایج در بین والدین این است که چگونه تمرکز را در فرزندان خود بهبود ببخشند؟ در ادامه به ۵ روش ثابت شده از راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی می‌پردازیم.

در این مطلب می‌خوانید:

  • آرامش و خواب کافی جهت افزایش تمرکز کودک
  • تغذیه سالم و مقوی در راستای افزایش تمرکز کودکان پیش دبستانی
  • کودکان را در بازی‌های طوفان فکری شرکت دهید
  • برای کودک خود وظایف روزانه تعیین کنید
  • تعیین محدودیت‌های زمانی برای تکمیل کارها

بیشتر بخوانید: اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز در کودکان

راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی

۱. آرامش و خواب کافی جهت افزایش تمرکز کودک

خواب خوب و کافی شبانه برای افزایش سطح تمرکز مهم است.

خواب خوب و کافی شبانه برای افزایش سطح تمرکز مهم است. طبق تحقیقات، اضافه کردن ۲۷ دقیقه خواب اضافی در هر شب به برنامه روتین کودک، می‌تواند به مدیریت خلق و خوی و انگیزه‌های کودک کمک کند. این اتفاق در راستای افزایش سطح تمرکز در کودکان پیش دبستانی بسیار موثر خواهد بود.

به غیر از خواب خوب شبانه، یک چرت بیست تا سی دقیقه‌ای بعد از ظهر یا بعد از ساعت مهدکودک نیز تمرکز را در کودکان بهبود می‌بخشد. حافظه، توانایی ایجاد خاطرات پایدار را بر عهده دارد و در طول خواب تقویت می‌شود. خواب کافی و مناسب، ارتباطات عصبی را که خاطرات ما را تشکیل می‌دهند، تقویت می‌کند و در نتیجه به بهبود تمرکز کودک کمک می‌کند.

راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی

۲. تغذیه سالم و مقوی در راستای افزایش تمرکز کودکان پیش دبستانی

همه از اهمیت یک رژیم غذایی متعادل آگاه هستند. تغذیه نامناسب یکی از دلایل بروز مشکلات تمرکز کودک برای

کمبود آب می تواند بر سلول‌های مغز تأثیر بگذارد و عملکرد شناختی کودکان را کاهش دهد.

مدت طولانی است. رژیم غذایی سرشار از قند و چربی‌های ناسالم، بر مهارت تمرکز کودکان تأثیر می‌گذارد.
برخی از انتخاب‌های غذایی سالم که می‌توانند به افزایش تمرکز کودک کمک کنند عبارتند از: شیر، تخم مرغ، ماهی قزل‌آلا، بیکن، جو دوسر و... اسیدهای چرب امگا ۳ نیز به افزایش تمرکز کمک می‌کنند. کم آبی نیز بر قدرت مغز تأثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: تغذیه کودک شش ساله، چگونه باید باشد؟

از دست دادن سدیم و الکترولیت‌ها باعث تغییرات حاد در حافظه و تمرکز می‌شود. مغز انسان ۷۵ درصد از آب تشکیل شده است اما قادر به ذخیره آب نیست. از این رو، کمبود آب می تواند بر سلول‌های مغز تأثیر بگذارد و عملکرد شناختی کودکان را کاهش دهد.
اطمینان حاصل کنید که کودک شما نه تنها در تابستان، بلکه در فصول دیگر نیز به اندازه کافی آب بنوشد. کودک شما باید از خوردن غذاهای ناسالم، کافئین و نوشیدنی‌های انرژی‌زا پرهیز کند. بنابراین مهم است که خوراکی های مفید برای تمرکز حواس را شناسایی کرده و آن‌ها را در برنامه غذایی کودک خود قرار دهید.

راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی

۳. کودکان را در بازی‌های طوفان فکری شرکت دهید

مطالعات نشان داده‌اند که گوشی‌های هوشمند توانایی تمرکز افراد را کاهش می‌دهند.

درگیر کردن کودکان در فعالیت‌های مختلف می‌تواند برای آن‌ها خسته‌ کننده باشد. به آن‌ها اجازه دهید سرگرم شوند و آن‌ها را در بازی‌های طوفان فکری و فعالیت‌های سرگرم‌کننده شرکت دهید. تنوع بالایی از بازی‌هایی برای افزایش دقت و تمرکز در کودکان وجود دارد و مهم است که آن‌ها را به انجام برخی بازی‌های فیزیکی بیشتر از بازی‌های الکترونیکی تشویق کنید.
مطالعات نشان داده‌اند که گوشی‌های هوشمند توانایی تمرکز افراد را کاهش می‌دهند. به آنها بازی‌هایی را یاد بدهید که نیاز به تفکر دارند و خلاقیت را به منظور بهبود سطح تمرکز در کودکان تحریک می‌کنند.

بیشتر بخوانید: اسباب بازی کودکان، آموزشی و سرگرم‌کننده

بازی‌های مختلفی در فروشگاه‌ها موجود است که نیاز به برنامه‌ریزی، تمرکز و توجه دارند. بازی‌هایی که نیاز به حل

بازی‌هایی که نیاز به حل مسئله، مهارت‌های تحلیلی و تفکر انتقادی دارند، به حل مشکلات تمرکز کودک کمک می‌کنند.

مسئله، مهارت‌های تحلیلی و تفکر انتقادی دارند، به حل مشکلات تمرکز کودک کمک می‌کنند. برخی از نمونه‌های بازی‌های فکری عبارتند از Memory، Uno، پازل‌های چندتکه‌ای، جدول کلمات، و غیره.
بازی‌هایی که به کودک شما این چالش را می‌دهد تا تمرکز کند و در یک وضعیت خاص بدون حرکت بنشیند، موجب افزایش سطح تمرکز او خواهد شد. علاوه بر بازی، کاردستی برای افزایش تمرکز و کتاب افزایش تمرکز کودکان را هم دست کم نگیرید.
کاردستی‌های مختلفی را می‌توانید با یک جستجوی ساده در آپارات پیدا کنید و کتاب‌های مختلفی هم در این زمینه وجود دارند که می‌توانید از انتشارات کودکان در این مورد پرس‌وجو کنید.

راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی

۴. برای کودک خود وظایف روزانه تعیین کنید

بسته به سن فرزندتان، وظایفی مانند مرتب کردن قفسه کتاب، چیدمان کمد یا درست کردن ساندویچ به او محول کنید.

درگیر کردن کودکان در کارهای کوچک، به آن‌ها کمک می‌کند تا نظم و تمرکز را یاد بگیرند. این وظایف می‌تواند شامل کارهای کوچک خانه، تکالیف یا هر مسئولیت دیگری باشد. هر مسئولیتی که به او می‌دهید، آن را به کارهای کوچک تقسیم کنید.
تکمیل گام به گام وظایف، آن‌ها را مشغول نگه می‌‌دارد و اعتماد به نفس آن‌ها را نیز افزایش می‌دهد. تمرکز روی کارهای کوچک نیز آسان است و در عین حال، احساس پیشرفت و تکمیل وظایف، به آن‌ها حس شادی می‌بخشد.
بسته به سن فرزندتان، وظایفی مانند مرتب کردن قفسه کتاب، چیدمان کمد یا درست کردن ساندویچ به او محول کنید.

بیشتر بخوانید: سن آموزش نظم به کودک، کوتاه نیایید!

این فعالیت‌ها را به شکلی سرگرم‌ کننده تبدیل کنید و مرتباً آن‌ها را تغییر دهید تا مشتاقانه منتظر انجام کارهای جدید باشند. به هنگام انجام این وظایف، یک موسیقی ملایم هم در پس‌زمینه پخش کنید زیرا با این کار می‌توانید محیطی دل‌پذیر را برای او حین انجام کارها فراهم کنید.
تمام وسایل مورد نیاز برای انجام وظیفه محول شده را در دسترس کودک قرار دهید تا حواس او برای جستجوی وسایل مورد نیازش پرت نشود.

راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی

۵. تعیین محدودیت‌های زمانی برای تکمیل کارها

زمان تعیین شده نباید خیلی کوتاه باشد که به آن‌ها اضطراب وارد کند و همچنین نباید خیلی طولانی باشد تا کار را برای آن‌ها آسان کند.

کودکان تنها زمانی از وظایف خود لذت خواهند برد که کارها برای آن‌ها سرگرم کننده و سرشار از عشق باشد. برای این‌که هر کاری را سرگرم کننده کنید، یک محدودیت زمانی تعیین کنید. ایده تکمیل یک کار در یک زمان معین، فرزند شما را مجبور می‌کند تمرکز داشته باشد و آن را به موقع تمام کند.
زمان تعیین شده نباید خیلی کوتاه باشد که به آن‌ها اضطراب وارد کند و همچنین نباید خیلی طولانی باشد تا کار را برای آن‌ها آسان کند. تعیین محدودیت‌های زمانی سفت و سخت نیز می‌تواند بر توانایی آن‌ها در افرایش تمرکز تأثیرگذار باشد. محدودیت زمانی ۲۰-۱۵ دقیقه‌ای کافی است تا تمرکز آن‌ها را حفظ کرده و حواسشان پرت نشود. محدودیت زمانی طولانی‌تر ممکن است باعث بی‌توجهی و حواس‌پرتی شود، بنابراین با شکست روبه‌رو خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نقاشی کودکان بیش فعال چطور هنرمندش کنیم؟

کلام آخر

راه های افزایش تمرکز در کودکان پیش دبستانی به این ۵ موردی که گفته شد محدود نمی‌شود اما این ۵ مورد، از مهم‌ترین موارد اثبات‌شده هستند که اگر به درستی به کار گرفته شوند، قطعا نتیجه بسیار مثبتی خواهند داشت.
اگر فکر می‌کنید کودک شما از سطح تمرکز پایینی برخوردار است، می‌توانید از تست عدم تمرکز در کودکان استفاده کنید. مهم است که به فرزند خود سخت نگیرید و از راه‌های اصولی برای افزایش تمرکز او اقدام کنید.

در صورت نیاز، به بخش متخصص اطفال در کلینیک نی نی بان سری بزنید.

مطالب پیشنهادی

۱۰ تم تولد دخترانه برای شاهزاده خانم شما

علت تعرق زیاد سر و صورت چیست؟ عوامل تحریک کننده تعرق را بیشتر بشناسید

متخصص انکولوژی زنان در تهران

درمان خانگی عفونت های واژن، بهترین و ساده ترین روش ها

علائم سندروم کوشینگ، قابل توجه آقایان

منبع: klayschools

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.