۲۲۹۱۸۷
۴۷۱۴
۴۷۱۴

۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند! 

مهارت‌های نرم مختلفی در زندگی وجود دارند که والدین باید آن‌ها را به فرزندان خود آموزش دهند. این مهارت‌ها شامل موارد بسیار متنوعی می‌شوند که در زندگی آینده برای کودکان بسیار مهم و کارآمد خواهند بود.

۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند! 

همه ما می‌خواهیم از فرزندانمان حمایت کنیم تا به بزرگسالانی موفق و توانا تبدیل شوند. اما در سراسر دنیا تعداد بسیار کمی از والدین وجود دارند که که از مهارت‌های نرم مختلفی برخوردارند. وقتی والدین، خود با مهارت‌های نرم آشنایی ندارند، قادر به آموزش این مهارت‌ها به فرزندان خود نخواهند بود. اگر شما هم از این نوع والدین هستید، هیچ جای نگرانی نیست زیرا هیچ وقت برای شروع دیر نیست. در ادامه این مطلب همراه ما باشید، شما را با ۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند ، آشنا خواهیم کرد.

در این مطلب می‌خوانید:

 • مهارت‌های نرم چیست؟
 • مهارت‌های نرم و آینده فرزند شما
 • مهارت رهبری
 • مهارت ارتباطی
 • کار تیمی و همکاری
 • حل مسئله و تفکر انتقادی
 • خلاقیت

بیشتر بخوانید: مسئولیت پذیری کودکان در خانواده، چطور آموزش دهیم؟

مهارت‌های نرم چیست؟

مهارت‌های نرم، مهارت‌ها و ویژگی‌های شخصیتی افراد هستند که نحوه تعامل ما با دیگران را تعیین می‌کنند. در واقع شامل مهارت‌هایی مانند مدیریت زمان، اعتماد به نفس و... می‌شوند. این نوع مهارت‌ها با مهارت‌هایی که در مدرسه‌ها از طریق درس خواندن یا کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی مثل یادگیری یک نرم‌افزار آموزش داده می‌شوند متفاوت هستند.

۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند! 

بیشتر بخوانید: روانشناسی کودکان تک‌فرزند، آنها چگونه اند؟

مهارت‌های نرم و آینده فرزند شما

مهارت‌های نرم ۹ برابر بیشتر از مهارت‌های فنی و سخت در جامعه و محل کار تایید می‌شوند.

به طور کلی، مهارت‌های نرم بر هر جنبه‌ای از حرفه و زندگی اجتماعی افراد تاثیر می‌گذارند و حتی زمانی که افراد به دنبال شغل می‌گردند، برای کارفرماها بسیار مهم هستند زیرا نشان می‌دهند که آیا فردی در محل کار برخورد مناسبی دارد یا خیر.
حتی شاید بتوان گفت که مهارت‌های نرم ۹ برابر بیشتر از مهارت‌های فنی و سخت در جامعه و محل کار تایید می‌شوند. بنابراین چه چیزی بهتر از این که فرزندان را از سنین کودکی با این مهارت‌ها آشنا کنیم و به آن‌ها بیاموزیم.

مهارت‌های نرم به کودک شما کمک می‌کند تا فردی با اعتماد به نفس و عضوی ارزشمند در جامعه شود. احتمالا از خود می‌پرسید که چگونه می‌توانم (بدون تبدیل شدن به والدین سخت‌گیر) این مهارت‌ها را به فرزندم آموزش دهم؛ در ادامه به شما خواهیم گفت.

بیشتر بخوانید:‌ انواع آموزش به کودکان، کودک سه تا هفت ساله

ذهن کودک شما مانند یک اسفنج است که آگاهانه یا ناآگاهانه دانش را با سرعت زیاد جذب می‌کند. انجام بازی‌ها و فعالیت‌های سرگرم‌ کننده با کودکتان به او کمک می‌کند تا این مهارت‌های نرم را فرا بگیرد. همچنین آن‌ها را برای عملکرد بهتر تحصیلی آماده می‌کند. برای مثال کودکانی که اغلب پازل انجام می‌دهند، می‌توانند مهارت‌های حل مسئله را بهتر از دیگران یاد بگیرند. در ادامه ۵ مهارت نرم ضروری را که کودکان باید بدانند، به شما معرفی خواهیم کرد.

۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند! 

۱. مهارت رهبری

مهارت رهبری در واقع ترکیبی از مهارت‌های نرم است که همه آن‌ها توانایی مدیریت افراد و موقعیت‌های متعدد را منعکس می‌کنند. بازی‌های متنوعی برای ایجاد مهارت‌های رهبری، ارتباط و اعتماد فرزندان شما وجود دارد که می‌توانید با فرزند خود انجام دهید.
به طور مثال، از همه فرزندان خود به جز یک کودک بخواهید چشم‌بند ببندند. کسی که چشم‌بند ندارد با دستورالعمل‌های واضح، بقیه را در اتاق راهنمایی می‌کند. اجازه دهید فرزندانتان به نوبت رهبر باشند. این بهترین بازی در یک گروه است، اما اگر فقط دو نفر باشید، همچنان به همان اندازه سرگرم کننده و موثر خواهد بود یا می‌توانید این بازی را با فرزندتان به همراه دوستانش انجام دهید.

۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند! 

بیشتر بخوانید:‌ مادری که ندارم، مادر غایب و تاثیرات آن بر کودک

۲. مهارت ارتباطی

مهارت‌های ارتباطی نیز نقش مهمی در پویایی روابط دارند.

ارتباط، فراتر از خواندن، نوشتن، گوش دادن و خوب صحبت کردن است. همچنین توانایی صحبت کردن با حرکات، محترمانه بودن و تأثیرگذاری بسیار مهم هستند. برای مثال اگر فرزند شما از سنین پایین سخنران با اعتماد به نفسی باشد، این ویژگی می‌تواند برگ برنده او در مصاحبه شغلی سال‌ها بعد باشد.
مهارت‌های ارتباطی نیز نقش مهمی در پویایی روابط دارند. به سادگی درگیر شدن در گفتگو با فرزندان خود می‌تواند تفاوت بزرگی را ایجاد کند. نشان دادن علاقه واقعی به آنچه فرزندان شما دوست دارند و پرسیدن سوالات از آن‌ها باعث ادامه گفتگو می‌شود. داشتن مکالمات تمرینی بسیار عالی است زیرا می‌تواند در هر مکان و هر زمان اتفاق بیفتند و فرزند شما در خلال آن توانمندتر خواهد شد.

۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند! 

۳. کار تیمی و همکاری

فرزند شما قطعا در آینده فرصتی برایش پیش خواهد آمد که به صورت تیمی با افراد دیگر کار کند. همکاری کردن در یک تیم برای کودکان می‌تواند سخت باشد. اما در ادامه چند راه ساده برای آموزش آن‌ها خواهیم گفت که چگونه یک عضو در یک تیم مشارکتی باشد:

 • وقتی کودکان شما با یکدیگر بازی می‌کنند، آن‌ها را تحسین کنید
 • به آن‌ها آموزش دهید که چطور به نوبت بازی کنند
 • نظر آن‌ها را در بازی‌های گروهی جویا شوید
 • آشپزی با کودکان را امتحان کنید

۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند! 

بیشتر بخوانید: روانشناسی حسادت کودکان، واکنشی طبیعی است؟

۴. حل مسئله و تفکر انتقادی

کودک شما باید انتقادی فکر کند. این به معنای توانایی مشاهده، تجزیه و تحلیل و ارائه راه حل برای مشکلات است. یک بازی به سادگی انجام یک پازل به بچه‌‌‌ها کمک می‌کند تا درباره همه جوانب یک موضوع فکر کنند. سعی کنید که او خودش به تنها با بازی درگیر شود و ت ا حد ممکن به او کمک نکنید . این کار ممکن است کوچک به نظر برسد اما می‌تواند به فرزندان شما کمک کند تا به طور مستقل بر چالش‌ها غلبه کند.

۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند! 

۵. خلاقیت

خلاقیت می‌تواند توانایی فرزند شما را برای حل مشکلات و توسعه ایده‌های جدید تقویت کند.

خلاقیت می‌تواند توانایی فرزند شما را برای حل مشکلات و توسعه ایده‌های جدید تقویت کند. نقاشی کشیدن یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت خلاقیت فرزند شماست.
می‌توانید یک تخته وایت‌برد یا سیاه بزرگ را در اختیارش قرار دهید تا روی آن نقاشی بکشد. حتی اگر امکانش را دارید، وجود یک دیوار سفید خالی در اتاق او، او را به وجد می‌آورد و این فرصت را در اختیارش قرار می‌دهد تا پیکاسوی درون خود را بیرون بکشد!

بیشتر بخوانید:‌ راهنمای خرید اسکوتر کودک، نکات کاربردی و مهم

اگر فرزند علاقه‌مندی بیشتری از خود نشان داد، او را در کلاس نقاشی و کاردستی ثبت‌نام کنید. انجام کارهایی که با دست انجام می‌شوند و در نهایت چیزی خلق می‌شود نیز، به پرورش خلاقیت او بسیار کمک می‌کند. بازی‌های مختلفی هم وجود دارند که می‌توانید با کودک خود انجام دهید و کمک به شکوفاتر شدن خلاقیت او کنید.

۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند! 

جمع‌بندی

یادگیری مهارت‌های نرم در زندگی شغلی و اجتماعی کودکان تأثیر شگفت‌انگیزی خواهد داشت. کودکان ذهن آماده‌تری برای یادگیری دارند و به همین دلیل است که بهتر است از کودکی به اون مهارت‌های مختلف نرم را بیاموزید تا در آینده رفتار و عملکرد بهتری در جامعه و محیط کار داشته باشد.

منبع: kidswantu

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.