۲۲۹۲۶۰
۳۰۴۶
۳۰۴۶

به کودکان مهارت ‌های نرم آموزش دهیم یا مهارت ‌های سخت؟

مهارت‌ های سخت برای کودکان شامل دانش فنی و آموزشی هستند که از طریق تحصیل در مدرسه کسب می‌شوند. اما مهارت‌ های نرم، عادت‌ها و ویژگی‌های شخصی کودکان هستند که معمولاً در محیط‌های آکادمیک آموزش داده نمی‌شوند.

شما به عنوان والدین وظیفه دارید که هم مهارت‌ های نرم و هم مهارت‌ های سخت را به کودکان خود آموزش دهید. مهم‌ترین دلیلش هم این است که کودکان برای خوب زندگی کردن و موفق بودن ، به هر دوی این مهارت‌ها نیاز دارند. بنابراین می‌توان گفت که مهارت‌ های نرم و مهارت‌ های سخت در واقع، مکمل یکدیگر هستند.

به کودکان مهارت ‌های نرم آموزش دهیم یا مهارت ‌های سخت؟

بیشتر بخوانید: آموزش مهارت زندگی به کودکان، یازده مورد مهم

در این مقاله می‌خوانید:

مهارت‌ های نرم و مهارت‌ های سخت در واقع، مکمل یکدیگر هستند.
 • مهارت‌ های سخت برای کودکان کدامند؟
 • مهارت‌ های نرم برای کودکان کدامند؟
 • انواع مهارت‌ های نرم
 • آموزش مهارت‌ های نرم به کودکان

مهارت‌ های سخت برای کودکان کدامند؟

مهارت‌ های سخت برای کودکان، همان مهارت‌هایی هستند که در مدرسه یاد می‌گیرند. آموزش ریاضی، علوم، ادبیات و هر چیزی که حالت آکادمیک داشته باشد، جز مهارت‌های سخت محسوب می‌شود.

به کودکان مهارت ‌های نرم آموزش دهیم یا مهارت ‌های سخت؟

بیشتر بخوانید: تعطیلی مدارس در کرونا، آموزش مهارت به کودکان

مهارت‌ های نرم برای کودکان کدامند؟

مهارت‌ های نرم حول محور ارتباط با دیگران و انضباط شخصی می‌چرخند.

مهارت‌ های نرم حول محور ارتباط با دیگران و انضباط شخصی می‌چرخند. این‌ها مهارت‌هایی هستند که معمولاً در خارج از کلاس درس و از خانواده و همسالان کودک آموخته می‌شوند.
تقریباً همه‌ی والدین کودکان خود را به مدرسه می‌فرستند و از ضرورت آموزش مهارت‌ های سخت به کودکان آگاهی دارند. اما مهارت‌ های نرم معمولاً نادیده گرفته می‌شوند و آموزشگاه خاصی نیز برای یاد دادن آن‌ها وجود ندارد. به همین دلیل، در این مقاله، بیشتر به ضرورت یاددهی مهارت‌ های نرم می‌پردازیم.

به کودکان مهارت ‌های نرم آموزش دهیم یا مهارت ‌های سخت؟

بیشتر بخوانید: مهارت کلامی کودکان، چگونگی تقویت آن

انواع مهارت‌ های نرم

آیا فکر می‌کنید نماینده‌ی کلاس کودک شما، اعتماد به نفس بالای خود را از کلاس تاریخ یاد گرفته است یا ریاضی؟ به احتمال زیاد، او این ویژگی را به تقلید از یکی از اعضای خانواده یا مربی خود آموخته است. اما این مهارت‌ های نرم دقیقاً چه هستند؟

به کودکان مهارت ‌های نرم آموزش دهیم یا مهارت ‌های سخت؟

بیشتر بخوانید: ۵ مهارت نرم ضروری که کودکان باید بدانند!

مهارت‌های اجتماعی

یاد دادن مهارت‌های آداب معاشرت به کودکان باعث می‌شود در بزرگسالی رفتار مودبانه‌تری داشته باشند.

مهارت‌های اجتماعی برای کودکان ممکن است شامل احوالپرسی با بزرگسالان و همسالان و هم‌چنین، تعامل با افراد بیرون از خانواده باشد.

آداب معاشرت

لطفاً، ممنون، خوش آمدید، لطف دارید، بله خانم و نه قربان، همگی از رفتارهای مودبانه‌ای هستند که معمولاً در برنامه‌ی درسی مدرسه‌ها به آن‌ها توجهی نمی‌شود. با این حال، یاد دادن مهارت‌های آداب معاشرت به کودکان ضروری است و باعث می‌شود که آن‌ها در بزرگسالی نیز رفتار مودبانه‌تری داشته باشند.

بیشتر بخوانید: مهارت اجتماعی کودکان، رمزگشایی از تغییر حالت چهره

مهارت‌های ارتباطی

گوش دادن به اندازه‌ی حرف زدن مهم است و به برقراری درست ارتباطات کمک می‌کند.

مهارت‌های ارتباطی به ما کمک می‌کند که با دیگران درست صحبت کنیم و منظور خود را واضح و مختصر برسانیم. یاد دادن این مهارت‌ها به کودکان ضروری است و باعث می‌شود که آن‌ها هنگام صحبت کردن، از رفتارهایی مانند زمزمه کردن، دست گذاشتن روی دهان، منحرف کردن چشمان و مانند آن خودداری کنند.

گوش دادن

گوش دادن به اندازه‌ی حرف زدن مهم است و به برقراری درست ارتباطات کمک می‌کند. پس باید این مهارت را نیز در کنار سایر مهارت‌های ارتباطی به کودکان خود آموزش دهید.

به کودکان مهارت ‌های نرم آموزش دهیم یا مهارت ‌های سخت؟

بیشتر بخوانید: آموزش مهارت گفتگو، دانشی برای کودکان

دوست‌ یابی و اتحاد

مهارت‌های دوس یابی نیز برای زندگی حیاتی هستند. مخصوصاً سعی کنید به کودکان خود یاد دهید که دوستان خوب پیدا کنند و یاد بگیرند خودشان نیز برای دیگران، دوست خوبی باشند.

با سناریوهای مختلف می‌توانید به کودکان خود یاد دهید که هنگام مواجهه با مشکلات، چه برخوردی داشته باشند.

یکدلی

این‌که یاد بگیریم مسائل را از دید شخص مقابل نیز نگاه کنیم، چیز خوبی است. زیرا باعث می‌شود هنگام برخورد با مشکلات در ارتباطات شخصی خود شتابزده عمل نکنیم و نگران تاثیر رفتارهایمان بر دیگران نیز باشیم.

حل مسئله

حل مسئله‌ای که کودکان در درس ریاضی یاد می‌گیرند، برای حل مسائل واقعی زندگی کاربرد ندارد. با سناریوهای مختلف می‌توانید به کودکان خود یاد دهید که هنگام مواجهه با مشکلات، چه برخوردی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: مهارت تصمیم گیری در کودکان، چگونگی آموزش

انضباط شخصی

تمرکز حول اشتراک‌ گذاری، خود کنترلی و کنترل احساسات مانند طغیان خشم یا حتی قطع صحبت دیگران، از مهارت‌ های نرم و حیاتی است که باید از سنین پایین آموزش داده شود.

عزت نفس یا اعتماد به نفس

هیچ‌کس با اعتماد به نفس بالا به دنیا نمی‌آید. این ویژگی زمانی ایجاد می‌شود که فرد یاد بگیرد با خودش خوشحال باشد و بداند که کافی است و خودش را همان‌طور که هست، دوست داشته باشد.

به کودکان مهارت ‌های نرم آموزش دهیم یا مهارت ‌های سخت؟

بیشتر بخوانید: شیوع ویروس کرونا، لزوم آموزش مهارت‌های زندگی

آموزش مهارت‌ های نرم به کودکان

بچه‌ها با مثال می‌توانند مهارت‌ های نرم زیادی را یاد بگیرند.

بچه‌ها با مثال می‌توانند مهارت‌ های نرم زیادی را یاد بگیرند. گنجاندن مثال‌های یادگیری در زندگی روزمره ، کار سختی نیست. در واقع، ممکن است اکثر آن‌ها را قبلاً انجام داده باشید.
نکته‌ی مهم در آموزش مهارت‌ها به کودکان (فرقی ندارد نرم یا سخت) این است که آن‌ها را از انجام کاری نهی نکنید. بنابراین به جای این‌که به آن‌ها بگویید چه کارهایی را نباید انجام دهند، آن‌ها را به سمت کارهایی که باید انجام دهند راهنمایی کنید.

به کودکان مهارت ‌های نرم آموزش دهیم یا مهارت ‌های سخت؟

بیشتر بخوانید: کتاب آموزشی کودکان، برای تقویت مهارت‌هایشان

سایر روش‌هایی که می‌توانید به کار بگیرید، عبارتند از:

 • برای یاد دادن آداب معاشرت به کودکان، سعی کنید خودتان نیز این آداب را رعایت کنید. همیشه گفته‌اند کودکان می‌بینند، کودکان یاد می‌گیرند.
 • از کودکان خود بخواهید هنگام صحبت کردن با دیگران، به آن‌ها توجه نشان دهند و اسباب بازی یا تلفن همراه خود را کنار بگذارند.
 • با انجام کارهای خیر و شرکت دادن کودکان خود در این کارها، همدلی را به آن‌ها آموزش دهید.
 • کودکان خود را در مسائل روزمره‌ی زندگی شرکت دهید. مثلاً باطری تلویزیون را با هم عوض کنید یا نحوه‌ی کار با ماشین لباس‌شویی را به آن‌ها یاد دهید. درگیر کردن کودکان در این مشکلات، مهارت‌های حل مسئله را در آن‌ها تقویت می‌کند.
 • هنگام مواجهه با کودک عصبانی، وقت استراحت بدهید و مثلاً با دمیدن حباب، کودک خود را مشغول نگه دارید تا تمرکز او از روی حس عصبانیت برداشته شود. مدیتیشن کوتاه‌مدت (۱ تا ۳ دقیقه‌ای) در برنامه روزانه نیز می‌تواند مفید باشد.

به کودکان مهارت ‌های نرم آموزش دهیم یا مهارت ‌های سخت؟

بیشتر بخوانید: نحوه آموزش به کودکان، مهارت پیش نیاز

جمع‌بندی

مهارت‌ های سخت برای کودکان، همان ریاضی و علوم و ادبیات هستند که در مدرسه و از معلم یاد می‌گیرند. در حالی که مهارت‌ های نرم شامل نحوه‌ی ارتباط و یک سری عادت‌های شخصی هستند که به صورت آکادمیک آموزش داده نمی‌شوند.
هر دوی این مهارت‌ها ضروری هستند و به نوعی همدیگر را تکمیل می‌کنند. در نتیجه، والدین نیز باید هم مهارت‌ های نرم و هم مهارت‌ های سخت را به کودکان خود آموزش دهند.

به کلینیک نی نی بان هم سر بزنید.

منبع: lifehack

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.