۲۲۹۹۳۸
۵۹۰۴
۵۹۰۴

انتقال بیماری های پوستی حیوانات خانگی به اعضای خانواده

در این ویدیو به این سوال پاسخ داده می شود که آیا حیوانات خانگی می توانند بیماری های پوستی را به اعضای خانواده انتقال دهند؟

حیوان‌هایی مانند سگ، گربه، خرگوش، جوندگان، خزندگان، و پرندگان همه می‌توانند بیماری‌هایی را به انسان‌ها منتقل کنند. بیماری زمانی ممکن است منتقل شود که حیوانی خانگی را لمس می کنید، یا با مدفوع، ادرار، بزاق، یا غذای آن‌ها در تماس قرار می گیرید. اگرچه بیماری چندان شایع نیست و به طور معمول خفیف است، اما امکان بروز بیماری جدی وجود دارد.

برای آگاهی بیشتر ازانتقال بیماری های پوستی حیوانات خانگی به اعضای خانواده به سراغ دامپزشکی دکتر پورشعبان رفتیم. از شما دعوت میکنیم ویدئو زیر را تماشا کنید.

انتقال بیماری های پوستی حیوانات خانگی به اعضای خانواده
انتقال بیماری های پوستی حیوانات خانگی به اعضای خانواده
انتقال بیماری های پوستی حیوانات خانگی به اعضای خانواده

بیماری‌هایی که ممکن است از حیوان‌ها به انسان‌ها منتقل شوند عبارتند از :

۱) ای. کولای: عفونت ای. کولای چیست؟ گونه ای بیماری اسهالی است که عامل آن باکتریی به نام اشریشیا کولای (Escherichia coli) است. این بیماری بر دستگاه گوارش، و در حالت‌های شدیدتر، بر کلیه ها اثر می‌گذارد. باکتری ای. کولای گونه های فراوانی دارد و اکثر ان‌ها بی زیان هستند . ای. کولای همچنین به عنوان شاخصی برای سنجیدن کیفیت آب و غذا به کار می‌رود، و این باکتری می تواند به ما بگوید که آیا آب آلودگی مدفوعی دارد یا نه . گونه‌ای از ای. کوالی که باعث بیماری بیشتر مردم می‌شود ای. کولای O۱۵۷:H۷ است. ما برای آسانی کار از گونه ی O۱۵۷:H۷ با نام کلی ای. کولای یاد می‌کنیم.

خاستگاه این بیماری کجاست؟ باکتری ای. کولای را میتوان در معده و فضوالت بسیاری از حیوان‌های سالم از جمله گاو، بز، گوسفند، گوزن و گوزن شمالی یافت .

۲) سالمونِلا : بیماری سالمونلوز چیست؟ سالمونلوز یک بیماری غذابُرد است که توسط باکتری سالمونلا ایجاد میشود .

سالمونلوز چگونه گسترش می‌یابد؟ این بیماری از طریق مسیر «مدفوعی-دهانی»گسترش می یابد. باکتری‌ها در مدفوع انسان‌ها یا حیوان‌های آلوده ریخته می‌شوند و می‌توانند در اثر نبود عفونت زدایی یا رعایت نکردن بهداشت، افراد دیگر را آلوده کنند. اگر غذا یا آشامیدنی‌های آلوده مصرف کنید، یا اگر با حیوان‌ها یا محیط های آلوده به باکتری سالمونلا در تماس باشید، ممکن است بیمار شوید .

۳) کامپیلوباکتر : یک باکتری است که مجرای روده ای را آلوده می‌کند و در موارد نادر، می‌تواند جریان خون را نیز عفونی کند. به بیماری حاصل از این باکتری، کمپیلوباکتریوز (campylobacteriosis) می‌گویند . کمپیلوباکتر در روده ی انسان و بسیاری از حیوانات از جمله مرغ، گاو، خوک، گوسفند، سگ، گربه زندگی می‌کند .

۴) ژیاردیا : ژیاردیا یک انگل است که باعث عفونت روده‌های انسان و حیوانات می شود. نام بیماری ناشی از این عفونت ژیاردیاز (ژیاردیاسیس)، یا » تب سگ آبی» است . ژیاردیاز یکی از شایعترین علت‌های عفونی اسهال‌هایی است که بیش از دو هفته دوام می آورند. این عفونت از علت‌های شایع اسهال در بین راهپیمایان محیط وحش و مسافرانی است که از آبی مینوشند که به درستی فیلتر، تصفیه یا جوشانده نشده است.

چگونه ممکن است به ژیاردیا آلوده شوم؟ کیست‌های ژیاردیا می‌توانند از طریق آب، غذا، یا انتقال دهانی مدفوع در بین افراد آلوده منتقل شوند. انتقال دهانی مدفوع هنگامی روی میدهد که ذرات مدفوع از طریق دهان وارد بدن میشوند . آب آلوده یک منبع عمده ی گسترش ژیاردیا است. کیستهای ژیاردیا می‌توانند در دریاچه ها، برکه ها، جویها و جویبارها دوام بیاورند. اگر چنان آبی را بنوشید یا هنگام شنا به تصادف فرو دهید، ممکن است به این بیماری آلوده شوید. همچنین امکان دارد از طریق خوردن خوراکی‌های خام یا نیم پخته ی آلوده به کیست ژیاردیا دچار این عفونت شوید .

۵) کریپتوزپوریدیوم : کریپتوزپوریدیوم گونهای انگل است که روده ها را دچار عفونت میکند. اگر در اثر این عفونت بیمار شوید، به این بیماری کرپتوزپوریدیوسیس گفته میشود. شایعترین نشانه عفونت کریپتوزپوریدیوم اسهال است .

چگونه ممکن است به عفونت کریپتوزپوریدیوم مبتلاشویم؟ کریپتوزپوریدیوم می‌تواند از راه آب، غذا، یا با انتقال مدفوعی-دهانی از فرد یا حیوان به دیگران سرایت کند. انتقال مدفوعی-دهانی هنگامی روی می‌دهد که اجزای مدفوع وارد بدن شوند. پستانداران (مانند حیوانات در مزارع)، پرندگان، ماهی‌ها و خزندگان ممکن است ناقل کریپتوزپوریدیوم باشند.

۶) توکسوپلاسما : توکسوپالسموز گونه‌ای بیماری است که در پرندگان و پستانداران سراسر جهان یافت می‌شود. این عفونت در اثر انگلی به نام توکسوپالسما گوندی ایجاد می‌شود و از هر ۱۰۰ نفری که در آمریکای شمالی زندگی میکنند، ۲۰ تن تا زمانی که به سن بزرگسالی برسند به آن مبتلا می‌شوند . تمام حیوانات و پرندگان ممکن است به توکسوپالسما آلوده شوند.

۷) پرسینیوز : یرسینیوز نوعی آلودگی روده است که عامل آن نوعی باکتری به نام یرسینیا است .

بیماری یرسینیوز چگونه شیوع مییابد؟ باکتری پرسینیا میتواند در معده یا دستگاه گوارش انسان‌ها و حیوانات، اعم از حیوانات اهلی و وحشی زندگی کند . هم انسان‌ها و هم حیوانات می‌توانند این باکتری را در بدن خود داشته باشند و همچنان سالم به نظر برسند و احساس بیماری نداشته باشند. دریاچه ها و جویها نیز ممکن است حاوی این باکتری باشند .

انتقال بیماری های پوستی حیوانات خانگی به اعضای خانواده

چه کسانی بیشتر در خطر ابتلا به بیماری قرار دارند؟

افراد زیر در معرض خطر مشکلات شدید ناشی از برخی از این بیماری‌ها هستند:

۱) جنین‌ها و نوزادان

۲) کودکان

۳) خردسال

۴) سالمندان

۵) افراد دارای سیستم ایمنی تضعیف شده در اثر اچ آی وی/ایدز، درمان سرطان، درمان با استروید یا پیوند اندام یا مغز استخوان

بیماری ها چگونه از حیوان به انسان منتقل میشوند؟

حیوانات انواع بسیاری از بیماری‌ها را در خود حمل می‌کنند، حتی اگر سالم به نظر برسند. اگر شما تماسی با مایعات دفع شده یا مدفوع یک حیوان آلوده داشته باشید ممکن است به بیماری مبتلا شوید. بیماری ممکن است هنگام لمس یک حیوان آلوده یا در تماس قرار گرفتن با مدفوع، ادرار یا بزاق یا غذای حیوان بیماری منتقل شود.

مدفوع و پشکل حیوان ممکن است وارد مو یا پر، محل خواب حیوان، یا خاک شود. این مدفوع ممکن است حاوی میکروب‌هایی باشد که می‌تواند انسان را بیمار کند. وقتی فردی به یک حیوان یا محیط اطراف او دست می زند و بعد دست خود را نمی شود، میکروبها ممکن است از دستها به دهان فرد بروند. این امر ممکن است در اثر خوردن غذا، مکیدن انگشتان، یا وقتی که کودکان اسباب بازی را در دهانشان می‌کنند اتفاق بیفتد. بزاق یا آب دهان یک حیوان هم ممکن است حاوی میکروب‌هایی باشد که اگر آن حیوان شما را گاز بگیرد، لیس بزند، یا بخراشد ممکن است به شما منتقل شوند. وقتی گاو می‌دوشید، به حیوانات غذا می‌دهید یا در سایر فعالیت‌های حیوانات شرکت می‌کنید، میکروب‌ها ممکن است روی دستانتان بنشینند و اگر دهانتان را لمس کنید به شما منتقل شوند. شیر خام و پاستوریزه نشده یا فراورده‌های شیری از (گاو، بز و گوسفند) نیز می‌توانند میکروب‌های بیماری زا را منتقل کنند. اگر این گونه فراورده‌ها را مصرف کنید احتمال بیمار شدن شما وجود دارد. علاوه بر این، وقتی گرد و غبار حاوی مواد دفعی حیوان آلوده، مانند مایع زایمان، در هوا پخش شود، میکروب‌ها ممکن است به انسان‌ها منتقل شوند. به این دلیل، عموم مردم نباید در فرایند زایمان حیوانات حضور داشته باشند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.