۴۵۴۹۵
۴۱۶۰۶
۴۱۶۰۶

دست از کلیشه ها بردارید؛ برای تولد کودکتان خلاقیت به خرج دهید

چگونه می توان یک جشن شاد و خاطره انگیز و در عین حال ساده و کودکانه برگزار کرد؟

روزنامه همشهری: چرا این روزها تنها تفاوت جشن تولد کودکان با یک مراسم عروسی در مدل و متن روی کیک مراسم است؟ می دانید راه حل های برگزار کردن یک جشن شاد و خاطره انگیز و در عین حال ساده و کودکانه چیست؟

دست از کلیشه ها بردارید؛ برای تولد کودکتان خلاقیت به خرج دهید


خیلی از ما پدر و مادرها وقتی بچه بودیم، جشن تولد نداشتیم. اگر هم چیزی بود لااقل به شکل تولد های امروزی نبود. یک مهمانی مختصر فامیلی بود که شاید یک کیک تولد هم داشت. تولد گرفتن یک نوع جشن فانتزی و اعیانی مجلل به حساب می آمد که از توان بیشتر خانواده ها خارج بود.

اما الان دیگر برگزاری این جشن از آن شکل قبلی خودش خارج شده و به یک جشن سالانه و عموما پر هزینه برای خانواده ها تبدیل شده است. آنچه ذهن والدین امروزی را مشغول کرده، برگزار کردن یا نکردن این جشن نیست بلکه نوع و کیفیت این مراسم، دغدغه جدی آنها شده است.

اغلب جشن های تولدی که این روزها برای بچه ها برگزار می شود، برای بچه ها نیست بلکه نوعی خودنمایی و چشم و هم چشمی به دیگران است. بیشتر این جشن های پرهزینه و پر از تجملات افراطی، کودک محور نیست و در واقعیتش هیچ توجهی به کودک ندارد.

اگر جشن تولد را برای کودک مان برگزار می کنیم چرا شادی ها و هیجانات کودکانه در آن جایی ندارد؟ چرا این روزها تنها تفاوت جشن تولد کودکان با یک مراسم عروسی در مدل و متن روی کیک مراسم است؟ می دانید راه حل های برگزار کردن یک جشن شاد و خاطره انگیز و در عین حال ساده و کودکانه چیست؟

شادی های کوچک، خاطره های بزرگ

سعی کنید از روزهای قبل از جشن فکر کنید که چه برنامه و بازی هایی می توانید برای بچه ها ترتیب بدهید تا با روحیه کودکانه آنها متناسب باشد. جشن تولد لازم نیست شبیه عروسی باشد و دقیقا همان برنامه ها برای مهمانان اجرا شود که در مراسم شادی دیگر اجرا می شود.

سعی کنید خودتان را جای فرزندتان بگذارید. اگر سلیقه او را بدانید به راحتی می توانید حدس بزنید که چه چیزهایی خوشحالش می کند. راه هایی پیدا کنید که بتوانید غافلگیرش کنید. مطمئن باشید بچه ها از مسابقه دادن و بازی با دوستانشان بیشتر خوشحال می شوند تا کارهای بزرگانه ای که فقط از بزرگ ترها الگوبرداری کرده اند.

از بازی های زمان کودکی خودتان الگو بگیرید و آنها را طراحی و خود اجرا کنید. با این کار شما علاوه بر اینکه به فرزندتان و دوستانش یک بازی جمعی جدید آموزش می دهید، به آنها ذوق و شوق یک تولد واقعی کودکانه را هم تزریق می کنید. مثلا مسابقه صندلی بازی یا پانتومیم برایشان برگزار کنید یا بین چند نفرشان مسابقه بگذارید که بدون دخالت دست، شیرینی خامه ای یا ماست بخورند.

یا حتی می توانید برایشان با کاغذ ماسک درست کنید و داستانی تعریف کنید و از آنها بخواهید آن داستان را به صورت نمایش اجرا کنند. می توانید چند عدد مقوای رنگی و چسب و قیچی به آنها بدهید تا کاردستی درست کنند. می شود کاردستی های درست شده در آن روز را به عنوان یکی از یادگاری های تولد کودکتان از دوستانش نگه دارید.

البته سن بچه ها را هم برای بازی ها درنظر بگیرید. مطمئن باشید برای ما بزرگ ترها این بازی ها تکراری شده اما برای بچه ها تازگی و نشاط زیادی دارد. سعی کنید سلیقه بچه ها برایتان اولویت داشته باشد تا جشن خاطره انگیزی در ذهنشان بماند.مهمان های جشن

جشن شما حتما لازم نیست مهمان های زیادی داشته باشد، می توانید جشن های کوچک خانوادگی بگیرید با حضور پدربزرگ ها ومادربزرگ ها، دایی و عمو و خاله و بچه هایشان یا اینکه دوستان مهد یا مدرسه فرزندتان را دعوت کنید. تولد برای بچه هاست پس لازم نیست حتما پدر و مادرهایشان را هم دعوت کنید تا با مشکل کمبود جا در خانه مواجه شوید. مطمئن باشید در این صورت به بچه ها بیشتر خوش می گذرد.کجا جشن بگیریم؟

اولین گزینه خانه خودتان است. می توانید تعداد مهمان ها را با اندازه و ظرفیت خانه تان هماهنگ کنید. ولی اگر تعداد آنها بیشتر است می توانید در خانه یکی از نزدیکان که محیط بزرگ تری دارد جشن را برگزار کنید؛ مانند خانه پدر و مادرخود یا همسرتان.

اگر برگزاری جشن در خانه برایتان سخت است، گزینه های دیگری هم دارید؛ می توانید کیکی بخرید و وسط روز بدون اطلاع فرزندتان به مدرسه یا مهدش بروید و در کنار دوستانش برایش جشن بگیرید، قطعا به شدت هیجان زده می شود. البته در این صورت بهتر است از بردن کادو و هدیه اختصاصی برای فرزندتان به مدرسه خودداری کنید.

برگزاری جشن در پارک و محوطه های باز هم گزینه خوبی است که روحیه بچه ها را کاملا شاد می کند و هزینه چندانی هم ندارد، شما هم از آماده کردن خانه برای مهمانان راحت می شوید. اگر در پارک یا فضای سبز جشن گرفتید، می توانید از قبل نمایشی ترتیب دهید درباره مهربانی با درختان و فضای سبز تا بچه ها خودشان آن را اجرا کنند.

با این کار دوستی با طبیعت و مراقبت از گل ها و درختان را به آنها آموزش داده اید. سعی کنید حتما و به نحوی جشن شما برای فرزندتان و دوستانش جنبه آموزشی هم داشته باشد، البته فضای شاد جشن نباید از بین برود.حواستان به همسایه ها باشد

اگر تصمیم دارید جشن تولد را در خانه آپارتمانی برگزار کنید، حواستان به رعایت حال همسایه ها هم باشد. سعی کنید مراسم تان را شب نگیرید. ظهر یا عصر زمان بهتری است تا هم بچه ها سرحال و شاد باشند و هم مزاحم وقت خواب و استراحت همسایه هایتان نشوید.

اگر همسایه ها را به جشن دعوت نمی کنید، بعد از رفتن مهمان ها مقداری کیک برایشان ببرید. در این صورت اگر رفت وآمد مهمان ها یا سروصدا اذیتشان کرده، راحت تر فراموش می کنند؛ علاوه بر اینکه با این کار شادی خود را با آنها تقسیم می کنید.چی بپزم؟

وقتی قرار است مهمان های تولد شما بیشتر بچه ها باشند، باید خوراکی هایی داشته باشید که باب میل آنهاست؛ یعنی لازم نیست هزینه و قیمت خوراکی ها مدنظر شما باشد. اتفاقا شما می توانید با ترکیب چند بسته از ژله های رنگی و چند ساندویچ ساده یک میز تولد خوب و چشم نواز تهیه کنید.

پیشنهاد می کنیم چند عدد میوه را پوست بکنید و به یک سیخ چوبی بکشید. با این کار هم در میزان میوه ای که باید تهیه کنید خیلی صرفه جویی می کنید و هم بچه ها را برای خوردن میوه ها سر ذوق می آورید. اگر آنقدر خوش سلیقه باشید که کیک تولد فرزندتان را خودتان بپزید، دیگر هیچ چیزی کم ندارید!خاطره های رنگی

دومین سالگرد تولد دخترم نزدیک بود و من می خواستم به هر طریقی که ممکن است تولدش را توی مسجد برگزار کنم. برایم مهم بود که دخترم وقتی بزرگ شد و فیلم تولدش را دید با خودش بگوید: خدا به من اجازه داد توی خونه ش شاد باشم و شادی ام رو با بقیه تقسیم کنم. تولد دخترم مصادف بود با شب میلاد امام رضا(ع) موضوع را با پیش نماز مسجد درمیان گذاشتیم و برای فامیل کارت دعوت فرستادیم و مسجد را خیلی ساده تزیین کردیم.

خیلی ها این کار ما را مسخره کردند. اما حرف بقیه برای ما اصلا مهم نبود. آن شب خیلی از نمازگزارها از ماجرا خبر نداشتند. بعد از نماز مغرب و عشا حاج آقا سخنرانی کوتاهی کردند و در پایان گفتند: امشب میلاد امام هشتم است، علاوه بر این یک دختر خانم کوچولو داریم که امشب تولدشه و جشن تولدش رو تو مسجد گرفته. حاج آقا دخترم را صدا کردند و او برای همه قرآن خواند. ن

مازگزارها شوکه شده بودند. یک گروه از پچه های پنج شش ساله تواشیح اجرا کردند. بعد هم مراسم مداحی و پذیرایی بود. آن شب به همه بچه ها یک کتاب داستان مذهبی هدیه دادیم. آن جشن توی ذهن خیلی ها باقی مانده. آن شب دخترم با چادر سفیدش مثل فرشته ها شده بود.تولد بر مدار دخترم

بعضی والدین، تولد فرزندشان را در سالن های تالار جشن می گیرند. بعضی اصرار دارند از یک تم خاص برای جشن تولد استفاده کنند. مثلا تم کفشدوزک را انتخاب می کنند و برای تهیه همه اسباب و لوازم کفشدوزکی، زحمت زیادی را متحمل می شوند. زیاد پیش آمده وقتی به جشن تولد کودکی می رویم، او آنقدر مضطرب یا خسته است که شادی چندانی نصیبش نمی شود.

انگار نه انگار که این جشن بزرگ را برای تولد او گرفته اند. آنقدر که نباید به تزیینات دست بزند، نباید چیزی را خراب کند، نباید لباسش را کثیف کند و خیلی نباید های دیگر که احتمالا چند روزی با آنها دست به گریبان بوده است. از همه مهم تر اینکه آن بچه در روز تولد خودش از دیدن مادرش محروم می شود از بس که مادر درگیر تدارکات جشن است.

مجبور است با تک تک آدم بزرگ های فامیل که شاید بعضی از آنها را نشناسد عکس یادگاری بیندازد و در تمام عکس ها هم خیلی تصنعی لبخند بزند، گاهی قهر کند و خسته شود و اگر کوچک تر است، شاید گریه کند و چند دقیقه ای مراسم تولد متوقف شود تا پدر و مادر بتوانند کودک خسته را هر طور شده ساکت کنند و دلش را به دست بیاورند تا مراسم روتین و کلیشه ای تولد تمام شود.

همه اینها باعث شد به این فکر بیفتم که برای تولد دخترم طرحی نو داشته باشم؛ جشنی ساده و بی آلایش که در آن خبری از چشم و هم چشمی نباشد و نگران نباشم که چون فلانی در تولد دخترش آن کار را کرده است، من نباید کمترش را انجام بدهم؛ جشنی ساده که مجبور نباشم از مدت ها قبل به فکر لباس و آرایش خودم و بقیه افراد خانواده باشم. این بود که تصمیم گرفتیم تولد دخترمان را «فرزند محور» برگزار کنیم، نه «چشم و هم چشمی محور»، نه «غذا محور» و نه «کادو محور»!

جشن تولدش را در پارک برگزار کردیم؛ البته با هدف. هدف مان هم این بود که دخترم بتواند همراه دوستانش به راحتی بازی کند، بدود، لذت ببرد و سرانجام خاطره خوبی در ذهنش بماند. حتی دوست داشتیم از همه بخواهیم به هیچ وجه هدیه نیاورند تا به زحمت نیفتند. به این فکر کردیم که حتی هدیه ها را باز نکنیم تا مقایسه ای بین آنها پیش نیاید و همچنین بقیه بچه ها احساس ناراحتی نکنند.

دوستان و مهمان ها را به پارک دعوت کردیم. از دو سه روز قبل به فکر یکی دو غذای ساده در حد کوکو و الویه بودیم. پارکی را انتخاب کردیم که فضای باز و چمن وسیع داشته باشد و بچه ها اجازه داشته باشند در چمن ها بدوند و بازی کنند. اصرار خاصی برای عکس گرفتن های طولانی با فیگور های مختلف و خسته شدن بچه ها وجود نداشت. هدیه ها خیلی سریع در حاشیه قرار گرفت. بچه ها مدت زمان زیادی را با سرخوشی بازی کردند.

بعضی از دوستانم نظرشان این بود که ممکن است باعث جلب توجه بقیه بچه ها بشود و دل شان بسوزد. نکته اینجاست که به دلیل سادگی مراسم و تکیه بر بازی و تفریح بچه ها، کار خاصی انجام نشد که بچه های دیگر دل شان بسوزد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.