۱۳۶۱۵۹
۶۱۶۹۷
۶۱۶۹۷

اکوکاردیوگرافی قلب جنین، موارد کاربرد!

اکوکاردیوگرافی قلب جنین، یک آزمایش مشابه با سونوگرافی است. این آزمون به پزشک اجازه می‌دهد تا ساختار و عملکرد قلب فرزند شما را بهتر ببیند و معمولا در سه ماهه دوم، بین هفته هجدهم تا بیست و چهارم بارداری انجام می‌شود.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین، موارد کاربرد!

اکوکاردیوگرافی قلب جنین، یک آزمایش مشابه با سونوگرافی است که گاهی اوقات، پزشک برای تشخیص بیماری‌های مادرزادی قلب و نامنظمی‌های قلب جنین آن را تجویز می‌کند. اکو قلب جنین معمولاً در سه ماهه دوم بارداری و بین هفته‌های ۱۸ تا ۲۴ بارداری صورت می‌گیرد.

در این مقاله می‌خوانید:

اکوکاردیوگرافی قلب جنین چیست؟

اکوکاردیوگرافی یک آزمایش مشابه با سونوگرافی است که به پزشک اجازه می‌دهد تا ساختار و عملکرد قلب فرزند شما را بهتر ببیند. این آزمایش معمولاً در سه ماهه دوم، بین هفته هجدهم بارداری تا هفته بیست و چهارم بارداری انجام می‌شود.
هم‌چنین، این آزمایش با استفاده از اکوی امواج صوتی از ساختار قلب جنین عمل می‌کند. در واقع، دستگاهی وجود دارد که با تجزیه و تحلیل این امواج صوتی، یک تصویر یا اکوکاردیوگرام از داخل قلب تهیه می‌کند. این تصویر اطلاعاتی را در مورد چگونگی شکل‌گیری قلب جنین و این‌که آیا به درستی عمل می‌کند یا خیر، فراهم می‌آورد.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین، موارد کاربرد!


بیشتر بخوانید: ۴ سونوگرافی ضروری در دوران بارداری


در اکو قلب جنین چه چیزهایی مشخص میشود؟

اکوکاردیوگرافی قلب جنین به طور خلاصه می‌تواند موارد زیر را مشخص کند:

 • بیماری‌های کروموزومی جنین
 • ناهنجاری‌های غیرقلبی جنین در سونوگرافی
 • نامنظمی‌های قلبی جنین
 • جفت مونو کوریونیک
 •  افزایش ضخامت NT در سونوگرافی
 • بررسی ناهنجاری‌های قلبی

موارد کاربرد اکوکاردیوگرافی در جنین

اگر دنبال توضیحات بیشتر می‌گردید، باید بگوییم که این آزمایش می‌تواند نقایص قلبی جنین را در دوران بارداری تشخیص دهد. البته به خاطر داشته باشید که این آزمایش برای همه زنان باردار ضروری نیست. در واقع، این آزمایش معمولاً زمانی از سمت متخصص زنان و زایمان شما پیشنهاد می‌شود که آزمایش سونوگرافی بارداری شما یک مشکل احتمالی را در قلب جنین نشان دهد. سایر موارد کاربرد این روش عبارتند از:

 • بررسی بیشتر یک نقص ساختمانی احتمالی قلب یا آریتمی
 • وجود ناهنجاری‌های کروموزومی ناشی از آزمایش‌های ژنتیکی در دوران بارداری
 • بررسی جنین با ناهنجاری‌های غیرقلبی
 • بررسی آناتومی یا عملکرد قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب جنین، موارد کاربرد!


بیشتر بخوانید: اکوکاردیوگرافی جنین


اکوی قلب جنین برای چه کسانی است؟

علاوه بر مواردی که تا این‌جا به آن‌ها اشاره کردیم، اکوی قلب جنین در موارد زیر نیز توصیه می‌شود:

 • در صورت سابقه خانوادگی بیماری قلبی مادرزادی در والدین یا خواهر و برادر جنین
 • بارداری با لقاح آزمایشگاهی (IVF)
 • حاملگی‌ دوقلو، سه قلو یا چند قلو
 • سوء مصرف مکرر مواد مخدر یا الکل در دوران بارداری
 • مادر مبتلا به دیابت، لوپوس یا سایر بیماری‌های مزمن

بیشتر بخوانید: خطر سوراخ در قلب جنین


زمان انجام اکو قلب جنین

از ابتدای مقاله تا به این‌جا، بارها اشاره کردیم که بهترین زمان انجام اکو قلب جنین اغلب بین هفته‌های هجدهم تا بیست و چهارم یا همان سه ماهه دوم بارداری محسوب می‌شود. البته بعضی از پزشکان ماهر و مجرب که در بارداری‌های پرخطر تخصص دارند، ممکن است بتوانند قبل از هفته 18 بارداری نیز این آزمایش را انجام دهند.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین، موارد کاربرد!


بیشتر بخوانید: بهترین مرکز غربالگری تهران


روش انجام اکو کاردیوگرافی قلب جنین

به طور کلی، دو نوع اکوکاردیوگرافی وجود دارد که اکوکاردیوگرافی شکمی و اکوکاردیوگرافی واژینال را شامل می‌شوند. پس روش اکوکاردیوگرافی قلب جنین بسته به نوع آن فرق می‌کند:

اکوکاردیوگرافی شکمی بسیار شبیه سونوگرافی است. در این روش، از شما خواسته می‌شود که دراز بکشید و شکم خود را نشان دهید. سپس، یک تکنسین سونوگرافی ژل روان کننده مخصوص این روش را بر روی پوست شما اعمال می‌کند. این ژل مانع از اصطکاک می‌شود تا مبدل اولتراسوند بتواند به راحتی روی پوست شما حرکت کند و امواج صوتی به خوبی انتقال یابند. امواج ارسال شده توسط مبدل، در اثر برخورد با قلب فرزند شما اکو می‌شوند و تصاویری را از قسمت‌های مختلف قلب جنین شما تهیه می‌کنند. بعد از اتمام نیز ژل از شکم شما پاک می‌شود و می‌توانید مرخص شوید.

دو نوع اکوکاردیوگرافی وجود دارد که اکوکاردیوگرافی شکمی و اکوکاردیوگرافی واژینال را شامل می‌شوند.

برای اکوکاردیوگرافی واژینال، از شما خواسته می‌شود تا از کمر به پایین لباس‌هایتان را دربیاورید و روی میز آزمایش دراز بکشید. سپس، تکنسین پروب کوچکی را به واژن شما وارد می‌کند و دوباره با کمک امواج صوتی تصاویری از قلب کودک شما تهیه می‌شود. اکوکاردیوگرافی واژینال معمولاً در مراحل اولیه حاملگی کاربرد دارد و می‌تواند یک تصویر واضح‌تر از قلب جنین ایجاد کند.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین، موارد کاربرد!


بیشتر بخوانید: اکو از قلب جنین چگونه انجام می‌شود؟


تفسیر اکو قلب جنین

اکوکاردیوگرافی جنین نتایجی را به شما ارائه می‌دهد که فقط یک متخصص می‌تواند آن‌ها را تفسیر کند. پس برای تفسیر اکو قلب جنین باید به متخصص خود مراجعه کنید و تمام سوالات خود را نیز در طول همان ویزیت بپرسید. به طور کلی، نتایج طبیعی به این معنی است که هیچ اختلال قلبی در جنین شما یافت نشده است، اما اگر پزشک مسئله‌ای مانند نقص قلب، اختلالات ریتمیک یا سایر مشکلات را پیدا کند، ممکن است نیاز به انجام آزمایش‌های بیشتری داشته باشید. (مانند MRI جنین یا سونوگرافی سطح بالا)

نتایج طبیعی به این معنی است که هیچ اختلال قلبی در جنین شما یافت نشده است.

مهم این است که به یاد داشته باشید اکوکاردیوگرافی همیشه نمی‌تواند برای تشخیص هر نوع بیماری استفاده شود. در واقع، تشخیص برخی از مشکلات، مانند سوراخ در قلب، حتی با تجهیزات پیشرفته نیز دشوار است. در نهایت نیز این پزشک شما است که می‌تواند بگوید این آزمایش چه چیزهایی را می‌تواند و چه چیزهایی را نمی‌تواند تشخیص دهد.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین، موارد کاربرد!


بیشتر بخوانید: علت ضربان قلب بالا در حالت استراحت


هزینه اکو قلب جنین در سال ۱۴۰۳

با این‌که اکوکاردیوگرافی قلب جنین یک آزمایش اجباری نیست، اما در بعضی از شرایط با توصیه پزشک باید صورت بگیرد و از نتایج آن استفاده شود. این آزمایش در صورت انجام، با تعرفه آزاد، در حدود ۷۰۰هزار تومان هزینه دارد که می‌تواند برای بعضی از خانواده‌ها سنگین باشد. با این حال، اگر متخصص شما توصیه بکند، کار درست این است که آن را انجام دهید.


بیشتر بخوانید: موارد سقط به علت مشکلات قلبی


پاسخ به سوالات متداول

۱- آمادگی‌های لازم برای اکوکاردیوگرافی قلب جنین چیست؟

برای انجام این آزمون لازم نیست کاری انجام دهید. در واقع، برخلاف سونوگرافی‌های دیگر قبل از زایمان، نیازی به داشتن مثانه پر برای این آزمایش نیست.  فقط بدانید که این تست می‌تواند از ۳۰ دقیقه تا دو ساعت طول بکشد.

۲- آیا در اکو قلب جنین جنسیت مشخص میشود؟

این آزمایش مخصوص بررسی قلب است، اما سونوگرافی عمومی در دوران بارداری می‌تواند هم برای تشخیص جنسیت و هم برای تعیین اندازه و سلامت جنین و حتی تشخیص ناهنجاری‌های مادرزادی استفاده شود.

۳- آیا آزمایش اکوی قلب جنین خطرناک است؟

هیچ خطری در ارتباط با اکوکاردیوگرام وجود ندارد، زیرا این روش از فناوری اولتراسوند و بدون تابش استفاده می‌کند. هر چند که استفاده عادی از آن برای همه مادران توصیه نمی‌شود.

کلام آخر

اکوکاردیوگرافی قلب جنین روشی است که به کمک آن می‌توانید ناهنجاری‌های قلبی جنین خود را تشخیص دهید. البته این یک آزمایش حتمی و اجباری نیست. در واقع، این آزمایش بیشتر زمانی توصیه می‌شود که سونوگرافی عادی بارداری شما با یک سری نتایج مشکوک همراه باشد و پزشک‌تان بخواهد بررسی‌های بیشتر انجام دهد.

برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با متخصص زنان، به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: healthline

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.