۱۲۶۱۳۷
۷ نظر
۳۶۸۹۹۱
۷ نظر
۳۶۸۹۹۱

ترشحات واژن در بارداری، موارد غیرطبیعی

زمانی که باردار هستید، ترشحات در واژن افزایش می یابد. قبل از نگران شدن بدانید که ترشحات جزئی از بارداری شما است.

افزایش ترشحات واژینال در دوران بارداری کاملاً طبیعی است. این ترشحات مانند ترشح معمولی پیش از بارداری، بدون بو، بی‌رنگ یا تقریباً شیری ‌رنگ است، ولی گاهی شکل، رنگ و بوی این ترشحات تغییر می‌کند که در این صورت ممکن است نشانۀ وجود مشکلی باشد که باید سریع‌تر برای بررسی آن به پزشک مراجعه کنید.
ترشحات طبیعی واژن برای سلامت ناحیه تناسلی و سیستم تولید مثل زنان ضروری می باشد. این ترشحات از غدد موجود در دهانه رحم و واژن ترشح می شوند و برای تمیز کردن رحم از باکتری ها و سلول های مرده و سلامت واژن و جلوگیری از عفونت های مختلف بسیار لازم و ضروری می باشد.
شما باردار هستید و حواس تان به کوچکترین تغییرات بدن است. برخی از این تغییرات ساده بوده و قابل چشم پوشی و برخی نشان دهنده یک خطر جدی برای سلامتی شما و جنین است. ترشحات واژن در اوایل بارداری و درسایر ماه های بارداری کاملا طبیعی است اما رنگ ترشحات به شما می گوید که آیا مشورت با پزشک الزامی است یا نه؟
بله! در صورت داشتن ترشحات خاکستری با بوی ماهی، ترشحات سبز و زرد رنگ با بوی تند و شدید و ترشحات سبز و خاکستری و یا زرد روشن که بوی بدی دارد باید به پزشک مراجعه کنید.
ترشحات واژن در بارداری، موارد غیرطبیعی
ترشحات واژن در مادران باردار
اگر شما در مورد ترشحات واژن و رنگ آن نگران هستید و یا درباره بو و ظاهر این ترشحات اطلاعاتی ندارید. در این مقاله سعی شده تا حدودی شما را با این مشکلات آشنا کنیم:
انواع مختلف ترشحات واژن وقتی شما باردارید
زمانی که باردار هستید، ترشحات در واژن افزایش می یابد قبل از نگران شدن بدانید که ترشحات جزیی از بارداری شما است و کاملا طبیعی است. در این مقاله به انواع این ترشحات در اوایل بارداری و سایر دوره های بارداری اشاره می شود:
1- ترشحات سفید رنگ واژن
- ترشحات سفید رنگ واژن اولین نوع از ترشحات است که شما در اوایل بارداری می بینید.
- این ترشحات بو ندارد و یا بوی خیلی ملایم شبیه بوی شیر دارد. حتی ممکن است شما این ترشحات را قبل از باردار شدن هم تجربه کرده باشید. اگر تجربه کرده اید این ترشحات چرکی بوده اند. تا زمانی که خارش و یا بوی بد را همراه با این ترشحات احساس نکرده اید، نگران نباشید.
- تنها تفاوت این ترشحات در اوایل بارداری و قبل از باردار شدن در مقدار آن است. مقدار آن در اوایل بارداری بیشتر خواهد بود.
- زمانی که شما باردار هستید بدن هورمون استروژن را بیشتر ترشح میکند که نتیجه آن افزایش جریان خون به ناحیه واژن است.
- ترشحات سفید رنگ مخلوطی از مایعات است که از دهانه رحم، واژن و باکتری های ساکن در واژن ترشح میشود.
- در اواخر بارداری این ترشحات سفید رنگ تغییر کرده و غلیظ تر میشود.
- در اوایل بارداری، ترشحات دهانه رحم شما را پر میکند که باعث ایجاد سد دفاعی شده با گذشت بارداری کم کم دهانه رحم از این ماده خالی میشود و ممکن است این ماده را بصورت ترشحات سفید رنگ خارج کند. این ماده بیشتر شبیه سفیده تخم مرغ است و گاهی هم ممکن است حاوی چند نقطه خونی باشد.
- در مراحل بعدی بارداری و نزدیک شدن به زمان زایمان ، ترشحات شفاف تر و آبکی تر شده که ممکن است نشت مابع آمنیوتیک باشد و سیگنالی برای زایمان بشمار رود.
۲- ترشحات سبز رنگ واژن
- رنگ سبز ترشحات در دوران بارداری معمولا نشانه عفونت است. زمانی که شما عفونت واژن دارید نوتروفیل ها، نوعی گلوبول سفید خون، بسیار فعال شده و برخی از آنها شروع به مردن می کنند و به تکه های کوچکتر تبدیل میشوند که دارای پیگمتنهای سبز رنگ هستند و دفع میشوند.
- دلیل دیگر ترشحات سبز رنگ واژن داشتن زگیل تناسلی است. زگیل حاصل نوعی عفونت ویرسی مانند بیماری های مقاربتی است. اگر شما بوی بد و تند را همراه با ترشحات سبز رنگ دیدید می تواند نشانه تریکومونیازیس باشد که نوعی عفونت انگلی است.
- دلیل دیگر این ترشحات سبز رنگ می تواند، سوزاک باشد.
ترشحات واژن در بارداری، موارد غیرطبیعی
3- ترشحات صورتی رنگ واژن
رنگ صورتی ترشحات ممکن است کاملا صورتی، صورتی تیره و یا صورتی روشن باشد. در دوران بارداری اغلب رنگ صورتی به خاطر مخلوط شدن خون با ترشحات سفید رنگ است. در اوایل بارداری مخصوصا روزها بعد از انجام لقاح معمولا اولین بار است که شما ترشحات صورتی رنگ را می بینید. این ترشحات بیشتر شبیه خونریزی لانه گزینی است.
- در روزهای آخر بارداری نیز شما ممکن است که این ترشحات صورتی رنگ را ببینید. که این نشانه زمان زایمان است.
- گاهی ترشحات صورتی رنگ نشان دهنده عفونت واژن است که اگر با خارش همراه بود حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
- گاهی نیز ترشحات صورتی رنگ ممکن است نشاندهنده سقط جنین باشد.
- دلیل دیگر ترشحات صورتی رنگ در بارداری، بارداری اکتوپیک است.
4- ترشحات زرد رنگ در بارداری
ترشحات زرد رنگ دوران بارداری نشاندهنده عفونت است. وقتی عفونت شدید تر میشود ترشحات ترکیب زرد و سبز میشود. این ترشحات زرد رنگ باکتری واژینوسیس است که همراه با خارش و تورم است.
اکنون که حامله شدید و برای مدتی از شر پریود های هر ماهه خلاص شدید ، ترشحات واژن در دوران بارداری دست از سر شما بر نمی دارند!
این ترشحات را لکوره می نامند. لکوره در واقع ترشحات سفید ، آبکی ، کم بو و یا بدون بو است . وجود این نوع ترشحات در دوران بارداری کاملا طبیعی است و هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی آورد. حتی می توان این ترشحات را از علائم بارداری دانست. معمولا ترشحات در حدود هفته 13 و با ورود شما به سه ماهه دوم بارداری شروع شده و با افزایش سن بارداری و پایان حاملگی افزایش میابند.

علت افزایش ترشحات واژن در دوران بارداری
افزایش هورمون استروژن در دوران بارداری باعث افزایش جریان و فشار خود در ناحیه لگن شده و بر تراوشات لایه های مخاطی رحم و دستگاه تناسلی تاثیر می گذارد.

آنچه باید بدانید!
لکوره مشابه همان ترشحات واژینال قبل از بارداری شماست که عمدتا بین پریود هایتان تجربه می کردید، با این تفاوت که مقدار آن بیشتر است. با اینکه وجود این ترشحات ممکن است برای شما آزار دهنده باشد اما بهتر است بدانید همین ترشحات از کانال زایمان در برابر ابتلا به عفونت ها محافظت می کند. ممکن است در زمان خاصی ترشحاتی متمایل به صورتی یا قهوه ای مشاهده کنید. تا زمانی که خونریزی شدید ندارید زیاد نگران نباشید. لکه بینی در دوران بارداری می تواند طبیعی باشد. البته فراموش نکنید که همین هم نیاز به پیگیری دارد.
با تمام این اوصاف ، اگر ترشحات شما متمایل به رنگ زرد یا سبز باشد و یا اگر حالت پنیری یا چسبناک داشته باشد ، اگر ترشحات شما بد بو هستند به احتمال زیاد به عفونت واژن مبتلا شده اید.

ترشحات واژن در اوایل بارداری، چه زمانی نزد دکتر برویم؟
1- شما ترشحات سفید رنگ دارید اما بو ندارد. اما این ترشحات باز حساس شدن واژن و درد در آن ناحیه شده است که در این مورد بهتر است به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است نوعی قارچ باشد.
۲- ترشحات خاکستری با بوی ماهی، که نشانه عفونت واژن است.
3- ترشحات سبز و زرد رنگ با بوی تند و شدید
۴- ترشحات سبز و خاکستری و یا زرد روشن که بوی بدی دارد و همراه با خارش و احساس سوختگی است.
ترشحات واژن در بارداری، موارد غیرطبیعی
چه اقدماتی می توان انجام داد؟
- بعد از هر بار شستشو ناحیه تناسلی خود را کاملا خشک کنید. این کار علاوه بر جلوگیری از ابتلا به عفونت از ایجاد بوی بد نیز جلوگیری می کند.
- به هیچ عنوان در دوران بارداری از دوش واژینال استفاده نکنید. این کار علاوه بر افزایش احتمال ابتلا به عفونت واژینال می تواند باعث دمیده شدن هوا به داخل واژن شود که این موضوع به خصوص در دوران بارداری بسیار خطرناک است.
- از لباس زیر نخی استفاده کنید.
- بهتر است به جای استفاده از شلوار های تنگ دامن بپوشید

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
ترشحات قهوه ای در بارداری معمولا ترکیب ترشحات واژن به همراه خون قدیمی است. این خونریزی در داخل رحم یا در دهانه رحم رخ داده و در بیشتر موارد نیازی به نگرانی نیست اما در هر صورت بهتر است با پزشک مشورت کنید.
در ادامه پیرامون این موضوعات مطالعه خواهید کرد: دلایل طبیعی برای ترشحات قهوه ای در بارداری، دلایل غیرطبیعی برای ترشحات قهوه ای در بارداری.

دلایل طبیعی برای ترشحات قهوه ای در بارداری
تغییر در سلول های دهانه رحم
سلول های دهانه رحم به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری دچار تغییرات مختلفی می شوند.
آن ها ممکن است بسیار حساس و شکننده شوند. مقاربت جنسی یا هر گونه فعالیت دیگری مانند معاینات پزشکی می تواند باعث تحریک دهانه رحم شده و ایجاد ترشحات قهوه ای کند. این موضوع طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.
لانه گزینی
یکی دیگر از دلایل طبیعی می تواند لانه گزینی باشد که حدود ۶ الی ۱۲ روز پس از نزدیکی در زمان تخمک گذاری، رخ می دهد و ممکن است بعد از لقاح، تخمک بارور شده خود را درون لایه رحم جای کند و این موضوع ممکن است باعث لکه بینی جزئی شود.
نزدیک شدن به زمان زایمان
قبل از این که پروسه زایمان آغاز شود ممکن است مقداری ماده مخاطی از شما خارج شود، این ماده مخاطی از رسیدن باکتری به رحم جلوگیری می کند. با نزدیک شدن به زمان زایمان دهانه رحم نرم و نازک می شود و باعث خارج شدن ماده مخاطی به صورت ترشح قهوه ای یا قرمز می گردد.

ترشحات واژن در بارداری، موارد غیرطبیعی
دلایل غیرطبیعی برای ترشحات قهوه ای در بارداری
احتمال سقط جنین
ترشحات قهوه ای خفیف در چند هفته اول بارداری ممکن است نشانه سقط جنین باشد. این موضوع به دلیل خونریزی در کوریون (خارجی ترین غشای اطراف جنین) رخ می دهد.
توصیه می شود در صورت مشاهده ترشحات قهوه ای به خصوص اگر همراه با درد شکم و گرفتگی بود سریعا به پزشک مراجعه کنید.
سقط جنین فراموش شده
در صورتی که جنین به صورت خود به خودی از بین برود، پیشرفت بارداری متوقف می شود اما ممکن است بافت بلافاصله خارج نشود. ترشحات قهوه ای می تواند از علائم اولیه سقط جنین فراموش شده باشد.
بارداری پوچ
این نوع بارداری به علت اختلالات کروموزومی رخ می دهد. این بیماری معمولا همراه با خونریزی شدید است اما ممکن است با ترشحات قهوه ای آغاز شود و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
بارداری خارج از رحم
این نوع بارداری زمانی رخ می دهد که جنین در لوله های فالوپ یا تخمدان ها، حفره شکمی و هر جایی خارج از رحم رشد کند. در این حالت رحم خالی می ماند اما هورمون ها افزایش می یابند که این موضوع می تواند منجر به خونریزی خفیف یا شدید گردد.
ناهنجاری های جفت
برخی مشکلات در جفت مانند پایین آمدن جفت (در این حالت جفت دهانه رحم را می پوشاند) و جدا شدن جفت از هم می تواند باعث ایجاد ترشحات قهوه ای شود. هر دوی این شرایط می توانند منجر به خونریزی خفیف تا شدید شوند.
بیماری های مقاربتی
عفونت های واژینال و یا دهانه رحم علاوه بر سوزش، خارش و بوی نامطبوع ممکن است باعث ایجاد ترشحات قهوه ای شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • بدون نام
   درباره ترشحات واژن در بارداری، موارد غیرطبیعی

   سلام من هفته 7بارداری ام رفتم سونو قلبش تشکیل شده ازقبل لکه بینی قهوه ای داشتم ولی توی سونواثری ازلکه بینی نبودالانم دارم حتی یه لخته کوچیک ازم خارج شد میخواستم راهنماییم کنیددلیلش چی میتونه باشه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

   • wsgp gheyasi

    سلام من هفته ۳۱ بارداری هستم چطو بفامم که ابریزی خطرناک دارم

  • ندا حجتی نیا
   درباره ترشحات واژن در بارداری، موارد غیرطبیعی

   سلام خسته نباشید روز ۷ هفته ۳۵ هستم ترشحات بی بو زرد رنگ غلیظی دارم خیلی اذیت میشم دائما باید لباس زیرمو عوض کنم نه سوزشدارم نه خارش طبیعیه ؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • سمیه
   درباره ترشحات واژن در بارداری، موارد غیرطبیعی

   میخوام معلومت بیشتر در این مورد پیداکنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی نی بان، اگر سئوالی دارید با متخصصان کلینیک نی نی بان مطرح کنید
    https://clinic.niniban.com

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.