۱۹۴۳۹۵
۳۸۵۱
۳۸۵۱

نزدیکی در دوران بارداری، چه زمانی ممنوع است؟

در این مقاله به بررسی نکات ایمنی و خطرات و نکاتی برای نزدیکی در دوران بارداری می‌پردازیم. همچنین به شما می‌گوییم چه زمانی باید از رابطه جنسی در دوران بارداری خودداری کنید.

نزدیکی در دوران بارداری، چه زمانی ممنوع است؟

در این مقاله به بررسی نکات ایمنی و خطرات و نکاتی برای نزدیکی در دوران بارداری می‌پردازیم. همچنین به شما می‌گوییم چه زمانی باید از رابطه جنسی در دوران بارداری خودداری کنید.

در این مقاله می‌خوانید: 

نزدیکی در دوران بارداری، چه زمانی ممنوع است؟

آیا نزدیکی در دوران در بارداری بی خطر است؟

رابطه جنسی در هیچ مرحله‌ای از بارداری معمولی، به جنین آسیبی نمی‌رساند. جنین توسط عضلات قوی رحم، مایع آمنیوتیک و یک پلاک مخاطی که در اطراف دهانه رحم ایجاد شده، محافظت می‌شود.

برخی افراد معتقدند که فعالیت جنسی یا ارگاسم ممکن است به جنین آسیب برساند، احتمال سقط جنین را افزایش دهد، یا باعث زایمان زودرس شود، اما در یک بارداری سالم، هیچ یک از این اتفاقات رخ نمی‌دهد. 

اگر پزشک تشخیص بدهد که بارداری سالمی ندارید، ممکن است توصیه کند در طول بارداری یا تا زمانی که مشکل برطرف شود، از رابطه جنسی خودداری کند.

آیا نزدیکی در دوران بارداری می تواند باعث زایمان زودرس شود؟

مطالعات نشان می‌دهد که رابطه جنسی واژینال در دوران بارداری، هیچ ارتباطی با افزایش خطر زایمان زودرس ندارد. با این حال، اگر پزشک تشخیص بدهد که بارداری سالمی ندارید، ممکن است توصیه کند در طول بارداری یا تا زمانی که مشکل برطرف شود، از رابطه جنسی خودداری کند.

ممکن است ارگاسم یا دخول جنسی در اواخر بارداری باعث انقباضات براکستون هیکس شود. براکستون هیکس، انقباضات خفیفی است که برخی از زنان در اواخر بارداری تجربه می‌کنند. با این حال، این انقباضات نشان‌دهنده القای زایمان نیستند، بنابراین نباید نگران شوید.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

نزدیکی در دوران بارداری، چه زمانی ممنوع است؟

بهترین پوزیشن های نزدیکی در دوران بارداری

با پیشرفت بارداری، باید از پوزیشن‌هایی که به شکمتان فشار وارد می‌کند، خودداری کنید. بهتر است در این دوران پوزیشن‌هایی را انتخاب کنید که زن رو یا در کنار مرد قرار بگیرد، یا این‌که روی لبه تخت بنشیند.  

رابطه جنسی دهانی و مقعدی در بارداری

رابطه جنسی دهانی برای ادامه بارداری، کاملا بی‌خطر است. اما همسرتان باید از دمیدن هوا در واژن شما خودداری کند، این کار می‌تواند باعث آمبولی هوا شود و حباب هوا رگ خونی را مسدود کند. این اتفاق نادر است، اما آمبولی هوا می‌تواند برای مادر و جنین خطرناک باشد.

رابطه مقعدی نیز به جنین آسیبی نمی‌رساند، اما اگر خانمی به هموروئیدهای مرتبط با بارداری مبتلا باشد، رابطه جنسی برای او دردناک خواهد بود. شوهر شما باید از رابطه واژینال بعد از رابطه مقعدی، خودداری کند چون می‌تواند باعث گسترش باکتری از راست‌روده به واژن شود و عفونت ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: عوارض رابطه دهانی، تمام بیماری هایی که منتقل می شود

نزدیکی در دوران بارداری، چه زمانی ممنوع است؟

چه زمانی باید از رابطه جنسی در بارداری اجتناب کنید؟ 

اگر موارد زیر را تجربه می‌کنید ممکن است ماما یا پزشک به شما توصیه کند که در دوران بارداری از رابطه جنسی خودداری کنید:

 • مشکلات دهانه رحم که می‌تواند احتمال سقط جنین، یا زایمان زودرس را افزایش دهد
 • بارداری چندقلو
 • جفت سرراهی
 • سابقه زایمان زودرس
 • از دست دادن خون قابل توجه، یا خونریزی غیر قابل توضیح واژینال
 • نشت مایع آمنیوتیک
 • پاره شدن کیسه آب که ممکن است خطر عفونت را افزایش دهد
 • ضروری است که نسبت به عفونت‌های مقاربتی آگاه باشید و با رعایت بهداشت جنسی، از ابتلا به این عفونت‌ها پیشگیری کنید. یعنی در طول بارداری از کاندوم استفاده کنید. 

بیشتر بخوانید: چرا باید از کاندوم استفاده کنیم؟

نزدیکی در دوران بارداری، چه زمانی ممنوع است؟

تاثیر بارداری بر میل جنسی

بارداری به طرق مختلف بر میل جنسی شما تاثیر می‌گذارد. افزایش هورمون‌ها و افزایش جریان خون به اندام‌های تناسلی ممکن است میل جنسی شما را در دوران بارداری و به‌ویژه در سه ماهه دوم افزایش دهد.

برخی از خانم‌های باردار ممکن است کاهش میل جنسی را تجربه کنند که ناشی از نوسانات هورمونی، احساس راحتی کمتر در بدن، کاهش سطح انرژی، یا دردهای جسمی است.

جالب است بدانید که بارداری شما می‌تواند بر میل جنسی شوهرتان نیز تاثیر بگذارد. برخی از مردها ممکن است به دلیل تغییرات در شکل بدن همسرشان مانند افزایش سایز سینه، به داشتن رابطه جنسی با همسرشان تمایل بیشتری داشته باشند. در برخی موارد، نگرانی‌ها و فشارهایی که هر دو طرف احساس می‌کنند، باعث کاهش میل جنسی آن‌ها می‌شود. 

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با مراکز سونوگرافی

فواید رابطه جنسی در دوران بارداری

رابطه جنسی در دوران بارداری فواید زیادی برای خانم باردار و شوهرش دارد که عبارتند از:

 • ارگاسم بهتر: افزایش جریان خون به اندام‌های تناسلی به معنای افزایش تعداد ارگاسم‌های قوی‌تر برای خانم‌های باردار است.
 • تناسب اندام: رابطه جنسی باعث سوزاند کالری می‌شود و می‌تواند به تناسب اندام هر دو طرف کمک کند.
 • ایجاد رابطه عاطفی بین شما و همسرتان: برخی از زوج ها متوجه می‌شوند که فعالیت جنسی در دوران بارداری آن‌ها را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند.
 • تقویت کننده سیستم ایمنی بدن: مطالعات نشان می‌دهد که رابطه جنسی باعث افزایش آنتی‌بادی در بدن مادر می‌شود و به جلوگیری از سرماخوردگی و سایر عفونت‌ها کمک می‌کند.
 • افزایش شادی: ارگاسم، باعث ترشح اندورفین می‌شود. این هورمون به شادی و آرامش مادر و جنین منجر می‌شود.

بیشتر بخوانید: علت ترشحات زیاد واژن بعد از رابطه جنسی

نزدیکی در دوران بارداری، چه زمانی ممنوع است؟

رابطه جنسی بعد از زایمان

همه خانم‌هایی که زایمان کرده‌اند، باید بعد از بارداری حداقل به مدت 6 هفته از انجام رابطه جنسی و وارد کردن هر شیء به داخل واژن خودداری کنند تا خطر عفونت کاهش یابد. شما باید حداقل این مدت را بدون رابطه جنسی بگذرانید تا بدنتان بهبود پیدا کند، دهانه رحم بسته شود، خونریزی پس از زایمان توقف یابد و بخیه‌های سزارین یا پارگی‌های واژن ترمیم شوند. 

هر زمان که از نظر جسمی و روحی آماده بودید، می‌توانید رابطه جنسی را از سر بگیرید، اما باید حداقل 6 هفته صبر کنید.  

بیشتر بخوانید: رابطه (جنسی) زناشویی در صبح، چه فوایدی دارد؟

نزدیکی در دوران بارداری، چه زمانی ممنوع است؟

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرید؟

در یک بارداری سالم، رابطه جنسی هیچ خطری برای مادر یا جنین ندارد. اگر در دوران بارداری دچار درد، یا خونریزی غیرعادی شدید، باید فورا با پزشک خود تماس بگیرد.

خلاصه

همان‌طور که متوجه شدید، در بیشتر موارد، نزدیکی در دوران بارداری هیچ خطری برای مادر یا جنین ندارد. ممکن است در طول و بعد از بارداری، تغییراتی در میل جنسی تجربه کنید. در این موارد بهتر است با همسرتان صادقانه صحبت کنید تا زندگی جنسی سالمی در طول بارداری داشته باشید.

انجام برخی از پوزیشن‌ها ممکن است با پیشرفت بارداری، برایتان سخت باشد، بنابراین از پوزیشن‌هایی استفاده کنید که برایتان راحت‌ترند. با پیشرفت بارداری قرار گرفتن در پوزیشن بالا و در کنار شوهرتان راحت‌تر است. 

برای یافتن متخصصان مورد نظر خود به کلینیک نی نی بان سر بزنید. 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.