۲۲۰۹۷۲
۸۹۷
۸۹۷
پ

تغذیه در دوران بارداری، سئوال های شکلاتی

شکلات سرشار از فلاونوئیدها است که به عنوان آنتی اکسیدان های قوی شناخته می ‎شوند.

طبق گفته محققان ، خوردن شکلات در دوران بارداری رشد و نمو جنین را تقویت می ‎کند. مصرف منظم شکلات سیاه در مقادیر اندک از ۳ ماه اول دوران بارداری می ‎تواند باعث بهبود عملکرد جفت شود. در این قسمت به شما خواهیم گفت که چرا باید شکلات بخورید و خوردن چه مقدار از آن می ‎تواند بی خطر و یا خطرناک باشد.

آیا خوردن شکلات در دوران بارداری بی خطر است ؟
خوردن شکلات در دوران بارداری بی خطر است زیرا مزایای آن در چندین مطالعه اثبات شده است اما این نکته نباید فراموش شود که مصرف کافئین در خانم های باردار باید کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز باشد . شکلات حاوی کافئین است که می ‎تواند در عملکرد بدن شما در دوران بارداری اختلال ایجاد کند.
این ماده بر انتقال دهنده های عصبی تاثیر می ‎گذارد و همچنین ممکن است باعث بروز دیابت حاملگی و افزایش وزن خانم باردار نیز بشود و بنابراین، مصرف شکلات در دوران بارداری باید در حد تعادل باشد .
بنا به گفته دکتر امانوئل بوژولد، استاد زنان و زایمان :مشاهدات ما حاکی از آن است که مصرف مرتب شکلات سیاه چه حاوی سطح بالایی از فلاوانول باشد و چه نباشد، از سه ماه اول بارداری می ‎تواند باعث بهبود عملکرد جفت شود.
کارشناسان مصرف متوسط شکلات را توصیه می‎ کنند چرا که فلاوانول های موجود در کاکائو که یکی از اجزای اصلی شکلات است برای زنان باردار مفید است . هرچه شکلات تیره تر و سیاه تر باشد، فلاوانول های بیشتری نیز در آن وجود خواهد داشت .
در این بخش به ارائه برخی از فواید مصرف شکلات در دوران بارداری خواهیم پرداخت :
1. پیشگیری از ایجاد تشنج در دوران بارداری
تشنج در دوران بارداری یکی از دلایل زایمان زودرس است و با فشار خون بالا و میزان پروتئین در ادرار شناخته می ‎شود. وقتی فشار خون افزایش می یابد ، منجر به تشنج می ‎شود و همچنین ممکن است باعث لخته شدن خون و آسیب رسیدن به کبد نیز بشود .
2. تنظیم فشار خون
تئوبرومین موجود در کاکائو با رقیق کردن خون درون رگ های خونی به تنظیم فشار خون در زنان باردار کمک می ‎کند.
3. سرشار از آنتی اکسیدان
شکلات سرشار از فلاونوئیدها است که به عنوان آنتی اکسیدان های قوی شناخته می ‎شوند . خاصیت آنتی اکسیدانی شکلات به زنان باردار کمک می‎کند تا سطح ایمنی بدن خود را بهبود بخشیده و با برخی سرطان ها مبارزه کنند .
4. پیشگیری از بیماری های قلبی
خاصیت آنتی اکسیدانی شکلات سیاه، نقش برجسته ای در جلوگیری از بیماری های قلبی دارد و بنابراین، سیستم قلبی و عروقی را پشتیبانی می‎کند. هرچه رنگ شکلات تیره تر باشد، برای سلامت قلب بهتر است.
5. تسکین استرس
شکلات سیاه با افزایش سطح اندورفین و سروتونین در مغز باعث بهبود خلق و خو می ‎شود و تحقیقات حاکی از آن است که خوردن شکلات سیاه در حجم متعادل به مدت دو هفته ، سطح هورمون کورتیزول ( هورمون استرس ) را کاهش می ‎دهد و فلاوانول نیز باعث کاهش خستگی و میزان استرس فرد می ‎شود.
6. کمک به روحیه بهتر نوزاد
یافته های اخیر حاکی از آن است که مادرانی که در دوران بارداری خود شکلات بیشتری مصرف کرده اند ، نوزادان شاد و سرزنده تری به دنیا آورده اند .
محققان به طور تصادفی چند مادر را که دارای نوزادان ۶ ماهه بودند انتخاب کردند و از آن ها سوال کردند که در بارداری خود چند مرتبه شکلات مصرف می ‎کردند و سپس از آن ها خواسته شد که نوزادان خود را از نظر میزان شادی ارزیابی کنند و مادرانی که مکررا در دوران بارداری خود شکلات مصرف می‎ کردند ، نسبت به مادرانی که به طور مرتب شکلات مصرف نمی ‎کردند به نوزادان خود نمره بالاتری در شاد بودن دادند اما با این حال نتایج این آزمایش به طور قاطعانه قابل استناد نیست زیرا ممکن است شادی نوزادان به دلیل شادی مادران ناشی از مصرف شکلات بوده باشد.
یکی دیگر از یافته های جالب در مطالعه مصرف شکلات در دوران بارداری حاکی از آن است که مصرف شکلات باعث کاهش استرس مادر و در نتیجه کاهش استرس نوزاد می ‎شود .
7. تنظیم سطح کلسترول
شکلات تیره حاوی قند و چربی در مقادیر اندکی است و همچنین، فلاونوئیدهای موجود در آن باعث افزایش کلسترول خوب ، کاهش اکسیداسیون کلسترول بد و همچنین تنظیم قند خون می‎ شود . این شکلات ها همچنین با ایجاد الاستیک در عروق خونی باعث بهبود جریان خون می ‎شوند.
8. منبع عالی آهن و منیزیم
۱۰۰ گرم شکلات سیاه، حدود ۶۷% از نیاز روزانه آهن و حدود ۵۸% از نیاز روزانه منیزیم بدن را فراهم می‎ کند که آهن برای حفظ تعداد هموگلوبین در دوران بارداری ضروری است و منیزیم به سوخت و ساز اسید های چرب کمک می ‎کند .
چرا مصرف بیش از حد شکلات در دوران بارداری خطرناک است ؟
پزشکان معتقدند که مصرف شکلات در دوران بارداری باید متعادل باشد که برخی از دلایل این امر به شرح زیر است :
1. وجود کافئین
مصرف بیش از ۲۰۰ میلی گرم کافئین در طول روز خطرناک است و ممکن است منجر به سقط جنین شود . شکلات حاوی کافئین است و هنگامی که با چای و قهوه مصرف شود ، مقدار آن افزایش خواهد یافت و همچنین مقدار کافئین در شکلات سیاه بیشتر از سایر انواع شکلات ها می ‎باشد .
کافئین همچنین باعث سوزش سر دل نیز می ‎شود و بسیاری از خانم ها به دلیل تغییرات جسمی و هورمونی ، سوزش سردل را در دوران بارداری تجربه می‎ کنند و برای کاهش سوزش سر دل باید مصرف شکلات را در این دوران کاهش داد .
2. وجود چربی و کالری
مصرف زیاد شکلات به دلیل چربی و کالری موجود در آن باعث افزایش وزن می ‎شود و اضافه وزن در دوران بارداری ممکن است منجر به بروز واریس ، دیابت حاملگی ، فشار خون بالا و افزایش خطر زایمان زودرس ‎شود . میزان کالری در شکلات سیاه و شکلات شیری یکسان است اما شکلات سیاه از میزان چربی بیشتری نسبت به شکلات شیری برخوردار است .
3. وجود قند
قند زیاد موجود در شکلات می ‎تواند خطر افزایش وزن ، دیابت حاملگی و مشکلات دندان را افزایش دهد. میزان قند شکلات سیاه نسبت به شکلات شیری کمتر است و متخصص زنان و زایمان شما می ‎تواند میزان قند بی خطر مصرفی را برای شما تعیین کرده و در ارزیابی میزان ایمن شکلات غذایی مصرفیتان به شما کمک کند .
1. شکلات های تیره تر را انتخاب کنید
شکلات سیاه حاوی حدود ۶۰۰ ترکیب اساسی از جمله فلاونوئید ها ، منیزیم ، تئوبرومین و آهن است. فلاونوئید ها آنتی اکسیدان هستند و به تقویت ویتامین C ، کاهش فشار خون و تقویت عملکرد عروق کمک می ‎کنند .
2. از مصرف موس شکلات خودداری کنید
مصرف موس شکلات برای خانم های باردار توصیه نمی ‎شود زیرا موس برای سلامتی جنین مضر است . این ماده حاوی تخم مرغ خام است که ممکن است باعث ایجاد شرایطی مانند لیستریوز و توکسوپلاسموز شود و همچنین این خطر وجود دارد که مادر، باکتری های سالمونلا را به جنین منتقل کند .
3. شکلات های حاوی قند طبیعی را انتخاب کنید
شکلات هایی را انتخاب کنید که حاوی شکر تصفیه شده سفید باشند و به دنبال شکلات های ارگانیک باشید زیرا این مواد حاوی اجزای غیر مفید کمتری هستند و همچنین بهتر است شکلات هایی را مصرف کنید که حاوی حدود ۶۵% کاکائو باشد زیرا این ماده برای بدن مفید است .
4. مصرف شیر شکلات در دوران بارداری
شیر شکلات مقدار مناسبی از کلسیم و ویتامین D را برای شما فراهم می ‎کند که برای رشد و نمو استخوان های کودک ضروری است.
یک فنجان شیر شکلات خانگی می ‎تواند ۲۸۵ میلی گرم کلسیم برای شما فراهم کند که برای رشد قلب، ماهیچه ها، عصب ها و لخته شدن خون بسیار مهم است.
اگر از میزان کلسیم مورد نیاز بدن خود بهره مند نباشید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان قرار بگیرید و شما همچنین می‎ توانید برای جلوگیری از پوکی استخوان و داشتن یک نوزاد سالم، روزانه یک فنجان شیر شکلات میل کنید.
مصرف شیر شکلات در حد تعادل راه مناسبی برای به دست آوردن کالری اضافی در رژیم غذایی شما است به خصوص اگر پزشک به شما توصیه کرده که وزن خود را افزایش دهید.
یک فنجان شیر شکلات خانگی حدود ۲۰۰ کالری به شما می ‎دهد اما بسته به نوع شیر ممکن است این میزان متفاوت باشد که شیر کم چرب، کالری کمتری به نسبت شیرهای معمولی برای شما فراهم می ‎کند. با این وجود، هر دو نوع آن ها به نسبت سایر نوشیدنی ها، گزینه های مناسبی برای شما خواهند بود.
به یاد داشته باشید
مصرف بیش از حد شکلات سیاه و یا هر نوع شیرینی دیگری باعث کاهش میل خوردن غذا های سالم می ‎شود . یک خانم باردار باید از رژیم غذایی متعادلی بهره مند شود که شامل همه انواع غلات ، پروتئین بدون چربی ، لبنیات ، میوه و سبزیجات است و شکلات سیاه باید تنها بخشی از این رژیم متعادل باشد .
برخی سوالات متداول
برخی سوالات متداول عبارتند از:

1. آیا مصرف هات چاکلت در دوران بارداری بی خطر است ؟
بله، مصرف هات چاکلت در دوران بارداری بی خطر است زیرا حاوی کافئین بسیاری اندکی است و به طور متوسط در هر وعده حدود ۲۵ میلی گرم کافئین دارد . همانطور که گفته شد ، خانم های باردار می ‎توانند روزانه تا ۲۰۰ میلی گرم کافئین دریافت کنند و بنابراین مصرف هات چاکلت در مقادیر متعادل مشکلی ایجاد نخواهد کرد .
2. چرا خانم ها در دوران بارداری تمایل به خوردن شکلات دارند ؟
دلیل دقیق تمایل خانم های باردار به خوردن شکلات مشخص نیست . اعتقاد بر این است که کمبود عناصری مانند آنتی اکسیدان ها و منیزیم باعث تحریک به خوردن شکلات در خانم های باردار می ‎شود. با این حال مطالعات نشان می ‎دهند که این عقیده اشتباه است زیرا خانم های باردار تمایل چندانی به مصرف سبزیجات و یا سایر مواد مغذی ندارند .
باور دیگر این است که زنان باردار به دلیل تاثیر خوردن شکلات در تقویت روحیه ، تمایل به مصرف آن دارند و همچنین اعتقاد بر این است که این تمایل ناشی از ایجاد تغییرات هورمونی می ‎باشد .
با این حال مطالعات نشان می ‎دهند که تمایل به مصرف شکلات در خانم های باردار ناشی از ذهنیت آن ها است . دلیل این امر این است که خانم های باردار می ‎توانند بدون هیچ گونه نگرانی از اضافه وزن، هر غذایی را که دوست دارند میل کنند .
3. آیا تمایل به مصرف شکلات می ‎تواند به تعیین جنسیت جنین کمک کند ؟
اعتقاد بر این است که تمایل به مصرف شکلات در دوران بارداری ممکن است به دلیل جنسیت جنین باشد ، برای مثال اگر خانمی در دوران بارداری خود تمایل به خوردن غذا های شیرین مانند شکلات ، آبنبات یا محصولات لبنی داشته باشد ، ممکن است که صاحب فرزند دختر شود ما با این حال هیچ تحقیق علمی پشت این اعتقاد نیست و بنابراین ممکن است با وجود تمایل به خوردن شکلات در دوران بارداری صاحب فرزند پسر شوید .
4. خوردن چه مقدار شکلات در دوران بارداری بی خطر است ؟
هر بارداری متفاوت است و نیاز های رژیم غذایی نیز در افراد مختلف ، متفاوت است.
میزان مناسب مصرف شکلات برای شما می ‎تواند به وضعیت کلی سلامتی تان بستگی داشته باشد.
شما باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.
5. آیا مصرف شکلات سفید در دوران بارداری بی خطر است ؟
شکلات سفید حاوی مقادیر بالایی از قند است اما حاوی کافئین نیست و مصرف آن به میزان متعادل در طول روز بی خطر است .
6. مصرف شکلات سیاه در 3 ماه اول بارداری چه فوایدی دارد ؟
مصرف شکلات سیاه در ۳ ماه اول دوران بارداری، بسیاری از مواد مغذی اساسی را برای جنین شما فراهم خواهد کرد . این ماده حاوی روی و ویتامین K است که برای رشد بهتر جنین بسیار مفید است اما با این حال نباید در مصرف آن زیاده روی کنید زیرا باعث اضافه وزنتان خواهد شد.
7. فواید مصرف شکلات سیاه در 3 ماهه دوم دوران بارداری چیست ؟
شکلات سیاه حاوی منیزیم ، آهن ، پتاسیم و کلسیم است که همه این ها برای شما و رشد بهتر جنین ضروری هستند و بنابراین مصرف متعادل آن در ۳ ماه دوم بارداری برای شما بسیار مفید خواهد بود .
8. آیا خوردن کیک شکلاتی برای خانم های باردار بی خطر است ؟
بله خوردن کیک شکلاتی در حد تعادل برای خانم های باردار بی خطر است و همچنین می ‎توانید در دوران بارداری خود بستنی شکلاتی نیز میل کنید، البته در حد اعتدال زیرا بستنی حاوی مقادیر بالایی از قند و چربی می ‎باشد.
پ
منبع: نمناک

محتوای حمایت شده

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.