۲۲۵۵۹۷
۱۲۶۷
۱۲۶۷

علت عفونت گوش در بارداری

عفونت گوش وقتی رخ می دهد که باکتری یا ویروس خاصی به گوش میانی حمله می کند.

عفونت گوش وقتی رخ می دهد که باکتری یا ویروس خاصی به گوش میانی حمله می کند. دلایل متعددی می تواند باعث بروز عفونت گوش شود از جمله: تجمع موم گوش، پاتوژن ها و...؛ سرکه، روغن سیر برخی از درمان های خانگی آن است.
عفونت گوش می تواند آزار دهنده باشد و ممکن است در اثر عفونت قارچی، تجمع موم گوش، یا در اثر فشار ایجاد شده در حین استراحت ایجاد شود. عفونت گوش وقتی رخ می دهد که باکتری یا ویروس خاصی به گوش میانی حمله می کند که در پشت پرده گوش قرار می گیرد و باعث درد شدید می شود. عفونت گوش می تواند حاد یا مزمن باشد. عفونت های حاد دردناک هستند اما تنها برای یک دوره کوتاه باقی می مانند. عفونت های مزمن عود می کنند و ممکن است باعث آسیب دائمی در گوش داخلی و میانی شوند.

علل عفونت گوش در دوران بارداری
عوامل بسیاری ممکن است باعث عفونت گوش شوند. پزشک، شخص مناسب برای تعیین علت دقیق درد و عفونت گوش شما است.
پاتوژن ها
هنگامی که پاتوژن هایی مانند باکتری یا ویروس به داخل گوش راه پیدا می کنند، عفونت گوش ممکن است رخ دهد. این پاتوژن ها ممکن است باعث بیماری های شایع مانند مخاط اضافی، سرما خوردگی، آلرژی، عفونت سینوس و تورم آدنوئیدها شده و باعث التهاب شوند. التهاب منجر به انسداد شیپور استاش می شود (لوله ای که قسمت میانی گوش و حلق را به هم متصل می کند). این انسداد می تواند باعث تجمع مایعات در گوش میانی و در نتیجه عفونت شود. در برخی موارد ممکن است باعث کم شنوایی موقت شود.
علل دیگر
تجمع موم گوش
فشار ایجاد شده بر روی گوش هنگام استراحت یا خوابیدن بر روی پهلوها
عفونت گوش می تواند حاد یا مزمن باشد. عفونت های حاد خطرناک هستند، اما تنها برای یک دوره کوتاه باقی می مانند. عفونت مزمن می تواند عود کرده و منجر به آسیب دائمی در گوش داخلی یا میانی شود. اگر دچار عفونت مزمن گوش شده اید، می توانید در دوران بارداری در معرض خطر بیشتر عفونت گوش قرار بگیرید.

علائم عفونت گوش در دوران بارداری
علائم مختلفی از عفونت گوش در بارداری وجود دارد.
درد گوش که می تواند شدید باشد و حس گز گز کردن در داخل گوش ایجاد کند.
از دست دادن شنوایی
سردرد
ترشح مایعات از گوش
احساس فشار در داخل گوش
تورم در گوش میانی یا داخلی
ممکن است متوجه تورم گوش نشوید. تنها پزشک با استفاده از ابزار می تواند آن را ببیند. عفونت ها معمولا به خودی خود برطرف می شوند. اگر عفونت ها برای اولین بار خفیف هستند، ممکن است به دنبال برخی از درمان های خانگی باشید. با این وجود، اگر عفونت مزمن است و مشخص نیست، ممکن است نیاز به ارزیابی پزشکی داشته باشید.

باد گرفتگی گوش در بارداری
گاهی اوقات گرفتگی گوش یا اصطلاحا بادگرفتگی گوش در بارداری رخ می دهد. در چنین حالتی پزشک فشار خون را چک میکند، اگر فشار خون بالا باشد احتمالا علائمی همچون سردرد و سرگیجه نیز باید داشته باشید و باید حتما تحت درمان قرار گیرید. اما اگر فشار خون نرمال باشد احتمالا چربی های EAR WAX باعث پر شدن گوش و گرفتگی آن شده اند که با مراجعه به پزشک درمان خواهد شد.

درمان خانگی عفونت گوش در بارداری
روش های خانگی امتحان و آزمایش شده می توانند گزینه بهتری باشند، اما همیشه بهتر است که قبل از استفاده از هر یک از موارد زیر با پزشک خود مشورت کنید.
سرکه
هم سرکه سیب و هم سرکه سفید به عنوان مبارزان خوبی برای از بین بردن همه انواع عفونت های قارچی در نظر گرفته شده اند. سرکه بر روی قارچ ها اثر کرده و ممکن است آنها را در حین فرآیند ترشح از بین ببرد.
یک قاشق چایخوری از هر کدام از سرکه های سفید و سیب را با هم به خوبی مخلوط کنید.
به پهلو دراز بکشید به گونه ای که گوش عفونت کرده رو به بالا باشد.
اکنون یک توپ پنبه ای را در این مخلوط خیس کرده و آن را روی گوش عفونی قرار دهید.
اجازه دهید تا به مدت ۱۵ دقیقه بر روی گوش باقی بماند و سپس با چرخاندن سر خود به جهت مخالف، مایع را تخلیه کنید.
اجازه دهید تا گوش تان با جریان هوا کاملا خشک شود.
اگر این کار را برای ۲ مرتبه در روز انجام دهید، ممکن است در مدت ۲ تا ۳ روز از شر عفونت گوش خلاص شوید.
همچنین ممکن است با استفاده از یک قطره چکان این محلول را در داخل گوش خود بریزید. کمی مایع را در گوش خود حرکت داده و سپس کمی پنبه را داخل گوش خود کنید. اجازه دهید تا به مدت 15 دقیقه باقی بماند و سپس توپ پنبه ای را خارج کنید. گوش خود را با استفاده از ایرباد تمیز کنید. شواهد بر اساس حرف مردم می گوید که این کار ممکن است کمک کند.
کیسه نمک
گوش درد در اثر سینوس ها یا سرما خوردگی را می توان با قرار دادن کیسه آب نمک گرم یا بطری آب گرم بر روی گوش عفونی تسکین داد. این یک درمان سنتی است که ممکن است به عنوان یک کمپرس آب داغ عمل کند.
یک کیسه نمک تهیه کرده و ۱۰۰ گرم از آن را در داخل یک قابلمه ریخته و حرارت دهید.
نمک را در داخل یک پارچه نخی تمیز بریزید و با پارچه یک کیسه درست کنید.
کیسه را بر روی گوش قرار داده و کمی فشار دهید تا زمانی که حرارت آن از بین برود.
این کار همچنین ممکن است فشار ایجاد شده در گوش را تسکین دهد.
روغن سیر
سیر دارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند عفونت گوش را از بین ببرد. برخی بر این باورند که ریختن 3 قطره از روغن سیر در داخل گوش عفونی با استفاده از گوش پاک کن ممکن است کمک کند. این یک درمان بی خطر است، اما اگر عفونت شدید باشد، ممکن است این روش درمانی اثری نداشته باشد.
روغن زیتون یا روغن معدنی
دو قطره روغن زیتون یا روغن معدنی را در داخل گوش عفونی خود بریزید. احتمالا روغن، مومی را که باعث انسداد شده است، باز کرده که ممکن است به سرعت از گوش خارج شود. اگر همچنان درد را تجربه می کنید، و موم سخت تر از آن است که سریعا نرم شود، باید به پزشک مراجعه کنید.
حوله گرم
یک حوله یا لباس را با استفاده از یک بخاری یا سشوار حرارت دهید تا گرم شود. حوله گرم را بر روی گوش عفونی قرار دهید. این کار می تواند درد را تسکین دهد.
بخور دادن
بخور دادن ممکن است مخاط را شل کرده و درد گوش و عفونت ناشی از سرماخوردگی، سینوس یا آنفولانزا را کاهش دهد.
سلب مسئولیت: این مقاله به شما اطلاعات ارائه می دهد، اما آنها را تایید نکرده و مسئولیت هیچ گونه عارضه جانبی یا عوارضی را که در اثر استفاده از این روش های درمانی ایجاد می شود، به عهده نمی گیرد. مشاوره با پزشک قبل از امتحان هر گونه روش درمانی ضروری است.

درمان های پزشکی عفونت گوش در بارداری
آنتی بیوتیک ها
در صورت بروز عفونت شدید و مزمن گوش، پزشک ممکن است بعد از اطمینان از عدم تاثیر منفی بر روی جنین، آنتی بیوتیک را تجویز نماید. پزشکان تنها آن دسته از داروهایی را تجویز می کنند که قابل استفاده در دوران بارداری است، زیرا آنها طبق دستورالعمل سازمان غذا و دارو ایالات متحده دسته بندی شده اند.
آموکسی سیلین و تایلنول در دسته B برای زنان بارداری که از عفونت گوش رنج می برند، تجویز می شود. تایلنول همچنین به عنوان استامینوفن، یک تسکین دهنده درد شناخته می شود که درد همراه با عفونت گوش را تسکین می دهد.
تجویز قطره های دارویی گوش نیز شایع است. قطره ها ممکن است مستقیما بر روی گوش پاک کن ریخته شده و سپس وارد گوش شوند. در این صورت، دارو سریع تر اثر کرده و ممکن است تاثیر ناچیزی بر جنین داشته باشد.
جراحی
جراحی گزینه آخر و مورد نادری است که پزشکان ممکن است در نظر بگیرند. اگر عفونت گوش شما برطرف نمی شود، پزشک ممکن است یک جراحی انجام داده (که با نام میرینگوتومی شناخته می شود) تا مایعات را از قسمت میانی گوش خارج کند. همچنین ممکن است لوله ها را به گوش بچسبانند تا مایعات اضافی را خارج کند. خارج کردن این مایعات اضافی می توان کمک کند تا بهتر بشنوید و همچنین بسیاری از علائم همراه با آن را تسکین می دهد. اگر آدنوئیدهای شما بسیار بزرگ شوند نیز جراحی از گزینه های درمانی محسوب می شود. این روش در موارد شدید انتخاب می شود و معمولا تا بعد از زایمان به تاخیر می افتد تا هیچ گونه خطری برای مادر و جنین نداشته باشد.

قطره گوش در بارداری
قطره بتامتازون گوش در بارداری
قطره گوش بتامتازون برای تسکین التهاب، سوزش و درد به کار می‌روند. اما همانطور که میدانید استفاده از داروها در دوران بارداری و شیردهی، به صورت خودسرانه و بدون مشورت با پزشک ممنوع است زیرا داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا مادر داشته باشند. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف قطره بتامتازون گوش در بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
قطره سیپلکس برای گوش در بارداری
قطره سیپلکس یک آنتی بیوتیک موثر است که طیف گسترده‌ای از عفونت‌ها را درمان می‌کند؛ اما استفاده از این قطره در بارداری تقریبا محدود است و زیرا ممکن است باعث ایجاد عوارضی شود به همین دلیل استفاده از این قطره در سه ماه اول بارداری توصیه نمی شود.

آیا عفونت گوش می تواند به کودک آسیبی برساند؟
تا زمانی که عفونت موجود در گوش وارد جریان خون نشود، ممکن است به کودک متولد نشده شما آسیبی نرساند. ممکن است داروهایی را برای درمان عفونت در مراحل اولیه مصرف کنید.

اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از عفونت گوش در بارداری
از ورود آب به گوش خود جلوگیری کنید. آب در گوش ممکن است باعث افزایش محتوای میکروبی شود، زیرا باعث مرطوب شدن گوش می شود.
برای حفظ بهداشت، گوش خود را به طور دوره ای با استفاده از سواب پنبه ای تمیز کنید.
اگر درد ناشی از ایجاد موم باشد، ایرپلاگ را در داخل گوش خود نکنید. پلاگ های پنبه ای ممکن است موم را بیشتر به داخل گوش فشار دهند، که فشار و درد در گوش را افزایش می دهد.
عفونت های گوش باید فورا درمان شوند. روش های درمانی جایگزین مانند هومیوپاتی ممکن است امتحان شود.

عفونت گوش شناگر در دوران بارداری در مورد چیست؟
عفونت گوش شناگر که به آن «اُتیت خارجی» نیز گفته می شود، عفونتی است که در کانال بین گوش خارجی و پرده گوش رخ می دهد. اگرچه این عفونت به دلایل مختلف رخ می دهد، اما عمدتا در هنگام ورود آب در طول شنا یا استحمام گوش رخ می دهد. همچنین ممکن است به دلیل وجود یک فولیکول موی آلوده در گوش یا تمیز کردن سخت گوش باشد.

علائم عفونت گوش شناگر
علائم بیماری اُتیت خارجی در دوران بارداری به شرح زیر است:
احساس گرفتگی یا انسداد
خارش گوش
تب
درد در گوش
کاهش شنوایی
تورم غدد لنفاوی
این بیماری باید بلافاصله درمان شود، زیرا می تواند منجر به افت شنوایی موقت شود. و عفونت به عصب مغز و جمجمه منتقل شود. اگر متوجه این علائم شدید، اقدامات فوری را برای درمان این بیماری انجام دهید.

چگونه می توان عفونت گوش شناور را درمان کرد؟
ممکن است قطره گوشی با مخلوط کردن نسبت مساوی از الکل و سرکه آماده کنید. این داروی طبیعی ممکن است آب باقیمانده موجود در گوش را خشک کند. در صورت آسیب دیدن پرده گوش، شیپور استاش و یا وجود چرک در گوش، از قطره گوش استفاده نکنید.
استفاده از حوله گرم یا بطری آب گرم نیز ممکن است درد را تسکین دهد.
اگر درمان های خانگی فوق موثر نیستند، باید با پزشک مشورت کنید. آنها ممکن است قطره های گوش حاوی اسید استیک یا بوریک را تجویز نمایند. اگر عفونت شدید باشد، آنتی بیوتیک های خوراکی ممکن است به مبارزه با عفونت کمک کند.

آیا می توان از بروز عفونت گوش شناور جلوگیری کرد؟
برخی از اقدامات ساده ای که ممکن است در محافظت از گوش شما کمک کند به شرح زیر است:
در هنگام شنا کردن، کامل خود را در داخل آب فرو نکنید. سعی کنید تا سر را در هنگام شنا کردن در بالای آب نگه دارید.
در هنگام شنا از گوش گیر و کلاه شنا استفاده کنید.
از خاراندن گوش اجتناب کنید.
هنگامی که خارج از استخر هستید، سر خود را کج کنید تا آب باقیمانده تخلیه شود.
فورا گوش ها را با استفاده از حوله خشک یا سشوار خشک کنید.
با مراقبت مناسب و خشک نگه داشتن گوش ها می توان از بروز عفونت گوش تا حدودی جلوگیری کرد. اگر مشکوک به عفونت گوش هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید تا از بروز هر گونه عارضه جلوگیری کنید. حفظ سلامت عمومی برای یک بارداری سالم ضروری است.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.