۲۲۵۹۴۹
۲۰۲۷
۲۰۲۷

حالت تهوع بارداری چه مدت است؟

حالت تهوع و استفراغ بارداری یک بیماری شایع است. ممکن است در هر زمان از روز اتفاق بیفتد.

حالت تهوع و استفراغ بارداری یک بیماری شایع است. ممکن است در هر زمان از روز اتفاق بیفتد. حالت تهوع و استفراغ حاملگی معمولاً به جنین آسیب نمی رساند ، اما می تواند بر زندگی شما تأثیر بگذارد ، از جمله توانایی کار یا انجام کارهای عادی روزمره. گزینه های درمانی مطمئنی وجود دارد که می تواند شما را بهتر کند و علائم شما را بدتر نکند.
حالت تهوع و استفراغ بارداری معمولاً قبل از 9 هفته بارداری شروع می شود. برای بیشتر خانم ها ، این در 14 هفته بارداری از بین می رود و برای برخی از زنان ، این مدت چند هفته یا چند ماه ادامه دارد.
بعضی از زنان هر روز برای مدت کوتاهی احساس حالت تهوع می کنند و ممکن است یک یا دو بار استفراغ کنند. در موارد شدیدتر ، حالت تهوع هر روز چندین ساعت طول می کشد و استفراغ بیشتر اتفاق می افتد.
احساس حالت تهوع و استفراغ ، در اوایل بارداری معمول است اما چه مدت طول می کشد؟ و چه موقع جدی می شود ؟ چه زمانی باید نگرانش شد ؟
در آن روزهای ابتدایی بارداری ، خانم های باردار از هر بو و غذایی ممکن است حالت تهوع بگیرند و در بسیاری از مواقع ممکن است استفراغ هم اتفاق بی افتد و هر زمان لحظه شماری می کنند تا این حالت تهوع از بین برود .برای همین همیشه سوال پیش می آید که تا چه مدت حالت تهوع ادامه دارد ؟

بنابراین تهوع بارداری چه مدت طول می کشد؟
برای بیشتر خانم ها حالت تهوع تا سه ماهگی ادامه دارد اما ممکن است برای برخی دیگر اینگونه نباشد و تا ۴ ماهگی حالت تهوع را داشته باشند.حتی در مواردی وجود دارد که ممکن است تا ماه اخر بارداری حالت تهوع همراه خانم باردار باشد.
اما نگران نباشید ادامه پیدا کردن حالت تهوع تا سه ماهه دوم و سوم بسیار نادر است و در شرایط خاصی اتفاق می افتد.

آیا توقف ناگهانی تهوع بارداری طبیعی است؟
بله ، می تواند یک شبه متوقف شود. اما همچنین می تواند از بین برود: علائم شما کمتر و کمتر می شود تا اینکه ناگهان متوجه می شوید که دیگر حالت تهوع و علائمی از تهوع را ندارید.
ممکن است به طور ناگهانی متوقف شود ، اما این بدان معنا نیست که برای کودک شما اتفاقی افتاده است.
آیا بیماری صبحگاهی می تواند متوقف شود و دوباره برگردد؟
بله. حالت تهوع بارداری می تواند بیاید و برود. ممکن است هر روز احساس بیماری نکنید ، زیرا عوامل مختلفی مانند آنچه خورده اید - یا نخورده اید ، دخیل هستند.

آیا حالت تهوع بارداری نوزادم را تحت تأثیر قرار می دهد؟
نه. طبیعی است که نگران باشید که ممکن است این همه استفراغ برای رشد کودک شما مفید نباشد. اما همه شواهد نشان می دهد که هیچ جای نگرانی وجود ندارد /
مگر اینکه شما دائماً روز و شب استفراغ کنید و نتوانید برای مدت زمان طولانی هیچ غذایی را بخورید و در معده ی خود نگه دارید ، که ممکن است نشانه ابتلا به Hypermesis Gravidarum باشد (بیماری شدید) و باید برای معالجه به پزشک عمومی مراجعه کنید
نگران نباشید اگر نمی توانید به اندازه دلخواه غذا بخورید یا نمی توانید زیاد غذا بخورید ، کودک شما تمام نیازهای خود را از ذخیره های بدن شما خواهد گرفت.

بنابراین در چه مرحله ای نیاز به مراجعه به پزشک در مورد این بیماری دارم؟
اگر احساس می کنید دیگر نمی توانید با بیماری صبحگاهی خود کنار بیایید و خیلی اذیت هستید ، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید.
ممکن است پزشک برای شما داروی ضد بیماری تجویز کند که مصرف آن در دوران بارداری بی خطر است.فکر نکنید که باید خودتان با آن مبارزه کنید.
متأسفانه حالت تهوع و استفراغ شدید و بیش از حد می تونه به یک مشکل بهداشتی واقعی تبدیل بشه . دکتر کای به شما توصیه می کند ، در صورت داشتن هر یک از علائم زیر ، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید:
به مدت 24 ساعت نتوانسته اید هیچ غذایی یا مایعات را در معده ی خود نگه دارید.
استفراغ شما تیره رنگ است
بیش از 8 ساعت است که شما مدام استفراغ می کنید و حالت تهوع دارید.
هنگام ایستادن احساس ضعف ، سرگیجه یا ضعف می کنید.
شما در مرحله ای از بارداری هستید که دیگر شکمتان جلو آمده است.
دمای شما ۳۸ درجه سانتی گراد (۱۰۰.۴ درجه فارنهایت) یا بالاتر است.
شما خون استفراغ می کنید

در اینجا هفت مورد وجود دارد که باید در مورد تهوع بارداری بدانید.
تهوع صبحگاهی فقط مختص "صبح" نیست. هر مادری که تا به حال با این عارضه جانبی بسیار ناخوشایند از بارداری روبرو شده است ، می داند که مطمئناً به قسمت قبل از ناهار روز منتقل نمی شود. در حقیقت ، برای برخی از خانم های بدشانس ، حالت تهوع همراه با بارداری می تواند کل روز - و گاهی اوقات تمام بارداری - طول بکشد!
هیچ زمان مشخصی برای زمان شروع و پایان حالت تهوع بارداری وجود ندارد. همه مادران منتظر حالت تهوع بارداری را تجربه نمی کنند ، اما برای حدود 75 درصد کسانی که این بیماری را تجربه می کنند ، این بیماری معمولاً حدود 6 هفته شروع می شود و در هر هفته بین هفته های 12 تا 14 به پایان می رسد.
اگر تهوع صبحگاهی ندارید نباید نگران باشید.برخی از زنان اصلا تهوع بارداری را تجربه نمی کنند .
حتی اگر مطالعاتی ادعا کرده اند که زنانی که حالت تهوع و استفراغ دارند کمتر سقط می کنند ، اما اگر کاملاً خوب هستید دلیل برای وحشت وجود ندارد. در حقیقت ، مطالعه سال 2016 که همه راجع به ارتباط سقط جنین و حالت تهوع صحبت می کرد ، فقط زنانی را بررسی می کرد که قبلاً دچار سقط جنین شده بودند.
بنابراین نتایج لزوماً نمی تواند برای همه زنان تعمیم داده شود. و علاوه بر این که برخی از خانم ها فقط حساسیت بیشتری نسبت به بقیه دارند.
برخی مردان نیز می توانند حالت تهوع صبحگاهی را تجربه کنند. همانطور که برخی از مردان و زنان به طور عجیب و غریب همراه با همسر باردار خود اضافه وزن پیدا می کنند ، گاهی اوقات نیز می توانند حالت تهوع هم پیدا کنند.این اتفاق معمول نیست و به ندرت اتفاق می افتد .برخی از همسران علاوه بر احساس حالت تهوع ، حتی هوس ، کمردرد هم دارند.
نوشیدن آب حیاتی است.نوشیدن زیاد آب می تواند به حالت تهوع صبحگاهی کمک کند. خوردن مایعات در هنگام سستی و حالت تهوع - به خصوص اگر استفراغ می کنید - بسیار مهم است ، زیرا می تواند از کمبود آب بدن جلوگیری کند. اگر آب ساده برای شما کاملاً اشتها آور نیست ، آب نارگیل ، را امتحان کنید.
لیمو می تواند یک نجات دهنده زندگی باشد. همانطور که رایحه های قوی و تند مانند تخم مرغ برای بعضی ها تهوع آور است ، بسیاری از خانم های باردار با رایحه های سبک و مرکباتی مانند لیمو احساس آرامش می کنند. خواه بوی یک لیموی تازه که به خوبی در شما می نشیند یا یک آب نبات لیمو ترش ، مطمئناً ارزش امتحان کردن را دارد.
راهی برای کم شدن حس حالت تهوع پیدا کنید .مثلا بسیار از پزشکان توصیه می کنن که به جای اینکه غذاهای حجیم با فاصله زمانی طولانی بخورید ، غذاها را با حجم کم و فاصله زمانی کوتاه از هم بخورید.ممکن است دمنوش زنجبیل کمک کننده باشد اگر این دمنوش برای ما کارساز نبود راه های دیگر را امتحان کنید تا به یک نتیجه ی ایمن برسید.

چه زمانی Hyperemesis gravidarum تشخیص داده می شود؟
این وضعیت ممکن است زمانی تشخیص داده شود که خانمی ۵ درصد از وزن قبل از بارداری خود را از دست داده و سایر مشکلات مربوط به کم آبی بدن یا از دست دادن مایعات بدن را داشته باشد (به زیر مراجعه کنید). زنان مبتلا به هایپرمیسیس گراویداروم ، برای جلوگیری از استفراغ و بازیابی مایعات بدن ، گاهی در بیمارستان نیاز به درمان دارند.

علائم کم آبی چیست؟
حالت تهوع و استفراغ می تواند مایعات شما را از دست بدهد. اگر مایعات جایگزین نشوند ، می تواند منجر به کم آبی بدن شود. اگر علائم و نشانه های کمبود آب بدن در بدن شما وجود دارد ، باید با پزشک متخصص زنان و زایمان تماس بگیرید.
مقدار کمی ادرار دارید که رنگ آن تیره است.
شما قادر به ادرار کردن نیستید.
نمی توانید مایعات را پایین نگه دارید.
هنگام ایستادن سرگیجه یا ضعف دارید.
شما ضربان قلب دارید.

چه عواملی خطر ابتلا به hyperemesis gravidarum را دارند؟
هر یک از موارد زیر می تواند خطر تهوع و استفراغ شدید بارداری را افزایش دهد:
بارداری با بیش از یک جنین (بارداری چندقلو)
بارداری قبلی با تهوع خفیف یا شدید و استفراغ
مادر یا خواهر شما حالت تهوع و استفراغ شدید بارداری داشتند
سابقه بیماری حرکتی یا میگرن
باردار بودن با جنین دختر

آیا حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری می تواند نشانه چیز دیگری باشد؟
بله ، برخی از شرایط پزشکی می توانند باعث حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری شوند. این شرایط عبارتند از:
زخم معده
بیماری مربوط به غذا
بیماری تیروئید یا کیسه صفرا
در صورت داشتن علائم یا نشانه هایی که معمولاً با حالت تهوع و استفراغ بارداری بروز نمی کند ، ممکن است مادر باردار یا سایر مراقبت های زنان و زایمان شک داشته باشید که یکی از این موارد را دارید. برخی از این علائم و نشانه ها عبارتند از:
حالت تهوع و استفراغ که برای اولین بار پس از 9 هفته بارداری اتفاق می افتد.
درد یا حساسیت شکمی
تب
سردرد
بزرگ شدن غده تیروئید (تورم در جلوی گردن)

تهوع و استفراغ بارداری چه تاثیری بر سلامتی من و جنین من دارد؟
این شرایط معمولاً به سلامتی شما یا سلامت جنین شما آسیب نمی رساند. همچنین به این معنی نیست که جنین شما بیمار است.

آیا کاهش وزن می تواند مسائل دیگری ایجاد کند؟
کاهش وزن می تواند به مشکلات تیروئید ، کبد و تعادل مایعات منجر شود. از آنجا که درمان hyperemesis gravidarum دشوار است و می تواند باعث مشکلات سلامتی شود ، متخصصان درمان زود هنگام را توصیه می کنند تا شدیدتر نشود.

چگونه می توانم حالت تهوع و استفراغ بارداری را کنترل کنم؟
تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی شما ممکن است به احساس بهتر کمک کند. این تغییر می تواند شامل موارد زیر باشد:
مصرف ویتامین ها
تنظیم زمان وعده های غذایی
تغییر انواع غذاهایی که می خورید

آیا باید ویتامین مصرف کنم؟
بله ، یک ویتامین قبل از تولد مصرف کنید. مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل ویتامین قبل و حین بارداری خطر تهوع و استفراغ شدید بارداری را کاهش می دهد.

برای کمک به حالت تهوع چه کاری می توانم انجام دهم؟
صبح قبل از بلند شدن از رختخواب نان تست خشک بخورید تا از تحرک با معده خالی جلوگیری کنید.
روزانه پنج یا شش "مینی وعده" بخورید تا اطمینان حاصل کنید که معده شما هرگز خالی نیست.
لقمه های مکرر مواد غذایی مانند آجیل ، میوه ها یا کراکر بخورید.

چه نوع غذاهایی می توانند کمک کنند؟
غذاهای نرم را امتحان کنید. و غذاهایی که چربی کمی دارد و هضم آن آسان است. اگر این غذاها برای شما جذاب نیستند ، دیگر غذاها را امتحان کنید. هدف این است که غذاهایی را که می توانید بخورید و در معده شما باقی می مانند را امتحان کنید.

آیا پروتئین می تواند کمک کند؟
بله ، سعی کنید به هر وعده غذایی پروتئین اضافه کنید. منابع پروتئینی غیر گوشتی خوب عبارتند از:
غذاهای لبنی ، مانند شیر ، بستنی و ماست
آجیل و دانه ها ، از جمله کره هایی مانند کره بادام و کره بادام زمینی
پودرهای پروتئینی

آیا مکمل ها ارزش امتحان دارند؟
زنجبیل می تواند به رفع معده درد کمک کند. می تونی امتحان کنی:
کپسول زنجبیل
آبنبات زنجبیل
شیر زنجبیل ساخته شده با زنجبیل واقعی
چای زنجبیل ساخته شده از زنجبیل رنده شده تازه

اگر برخی بوها حالت تهوع را بدتر کنند، چه کاری می توانم انجام دهم؟
غذاها یا بوهایی که ممکن است قبلاً هرگز شما را آزار ندهند ممکن است تهوع ایجاد کنند. تمام تلاش خود را بکنید تا از آنها دوری کنید. هنگام پخت و پز از پنکه استفاده کنید. از شخص دیگری بخواهید سطل زباله را خالی کند.

چگونه می توانم دندان هایم را از استفراغ مکرر محافظت کنم؟
استفراغ مکرر ، به دلیل وجود اسید در معده ، باعث از بین رفتن مینای دندان شما می شود. دهان خود را با یک قاشق چای خوری جوش شیرین محلول در یک فنجان آب بشویید تا به خنثی سازی اسید و محافظت از دندان کمک کند.

از چه داروهایی می توان برای درمان حالت تهوع و استفراغ بارداری استفاده کرد؟

اگر رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی کمکی نکند ، یا حالت تهوع و استفراغ شدید بارداری دارید ، ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشید. اگر علل دیگر منتفی باشد ، ممکن است بتوانید داروهای خاصی را مصرف کنید:
ویتامین B6 یک درمان بی خطر و بدون نسخه است که ممکن است ابتدا برای حالت تهوع و استفراغ بارداری امتحان شود.
اگر ویتامین B۶ به تنهایی علائم را تسکین ندهد ، دوکسیلامین ، دارویی که در نسخه کمکی خواب وجود دارد ، می تواند اضافه شود.
داروی تجویزی که ویتامین B6 و داکسی لامین را ترکیب می کند در دسترس است. مشخص شده است که هر دو دارو ، به تنهایی یا با هم مصرف می شوند ، در دوران بارداری بی خطر هستند و هیچ اثر مضر بر جنین ندارند.

اگر B۶ و داکسی لامین علائم من را برطرف نکنند چه؟
داروهای "ضد استفراغ" ، که از استفراغ جلوگیری می کنند ، ممکن است برای زنانی تجویز شود که سایر داروها به آنها کمک نمی کنند.

آیا داروهای ضد استفراغ در دوران بارداری بی خطر هستند؟
ثابت شده است که بسیاری از داروهای ضد استفراغ در دوران بارداری بی خطر هستند. اما برخی دیگر دارای اطلاعات ایمنی متناقض یا محدود هستند. به عنوان مثال ، دارویی به نام اندانسترون در جلوگیری از حالت تهوع و استفراغ بسیار موثر است ، اما مطالعات درباره ایمنی آن برای جنین روشن نیست. اندانسترون همچنین با مشکلات ریتم قلب در افرادی که این دارو را مصرف می کنند ، به ویژه در افرادی که برخی از بیماری های زمینه ای دارند ، ارتباط دارد.

چگونه می توانم تصمیم بگیرم که از داروهای ضد استفراغ استفاده کنم؟
تصمیم برای استفاده از اندانسترون و سایر داروها در دوران بارداری بر این اساس است که آیا مزایای این داروها بیشتر از خطرات احتمالی آنها است. شما و همسر یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های زنان و زایمان می توانید همه این عوامل را مورد بحث قرار دهید تا بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کند.
در صورت شدید بودن حالت تهوع و استفراغ آیا نیاز به بستری شدن در بیمارستان خواهم داشت؟
اگر حالت تهوع و استفراغ شدید باشد یا اگر دچار هایپرمیسیس گراویداروم هستید ، ممکن است لازم باشد تا زمان کنترل علائم در بیمارستان بمانید.

چه نوع مراقبتی را در بیمارستان دریافت می کنم؟
تست های آزمایشگاهی ممکن است برای بررسی عملکرد کبد شما انجام شود.
در صورت کمبود آب بدن ، ممکن است مایعات و ویتامین ها از طریق یک خط داخل وریدی (IV) دریافت کنید.
اگر استفراغ شما قابل کنترل نباشد ، ممکن است به داروی اضافی نیاز داشته باشید.
اگر همچنان به کاهش وزن خود ادامه می دهید ، ممکن است یک لوله تغذیه برای اطمینان از دریافت مواد مغذی کافی به شما و جنین توصیه شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.