۲۲۶۰۷۵
۴۵۹۷
۴۵۹۷

چرا در بارداری خون دماغ میشویم؟

در سه ماهه اول بارداری میزان گردش خون در بدن افزایش می یابد و قلب شما سخت تر کار می کند.

به دلیل تغییرات هورمونی، خونریزی بینی در بارداری کاملاً متداول است.خونریزی بینی می تواند ترسناک باشند ، اما تا زمانی که خون زیادی را از دست ندهید ، نگرانی وجود ندارد و اغلب آنها در خانه قابل درمان هستند.
اگرچه خون دماغ در دوران بارداری می تواند نگران کننده باشند ، در بیشتر موارد نیازی به نگرانی نیست و باید خودتان بتوانید خونریزی بینی را درمان کنید اما شرایطی وجود دارد که می تواند نگران کننده باشد و باید از طریق پزشک پیگیری کنید.

چرا خونریزی بینی در دوران بارداری شایع است؟
در سه ماهه اول میزان گردش خون در بدن افزایش می یابد و قلب شما سخت تر کار می کند. این بدان معنی است که آستر عبور بینی شما (داخل بینی شما) خون بیشتری نیز دریافت می کند. شما رگهای خونی ریز داخل بینی خود دارید ، به همین دلیل افزایش حجم خون بعضی اوقات می تواند به آن رگ های خونی صدمه بزند و باعث ترکیدگی آنها شود ، در نتیجه خونریزی در بینی ایجاد می شود.
تغییر در هورمونهای شما در دوران بارداری نیز می تواند در خونریزی بینی نقش داشته باشد.
این تغییرات باعث می شود که بینی شما دچار گرفتگی شود. لثه های شما نیز ممکن است متورم شده و ممکن است خونریزی کند.
خونریزی بینی ممکن است چند ثانیه یا چند دقیقه طول بکشد و از یک یا هر دو بینی ممکن است جریان یابد. جریان خون می تواند سبک یا بسیار سنگین باشد. اگر خونریزی بینی در شب اتفاق بیفتد ، در حالی که در حال خواب هستید ، ممکن است از خواب بیدار شوید و خون قبل از نشستن در پشت گلوی شما پایین می آید. سپس از بینی شما بیرون بریزد.

آیا خونریزی بینی در دوران بارداری دلیلی برای نگرانی است؟
خون دماغ در دوران بارداری می تواند باعث ترس شما شود یا ناراحت کننده باشد ، اما تا زمانی که خون زیادی از دست ندهید و خونریزی زیاد نباشد، به طور کلی چیزی نیست که نگرانش باشید. در اکثر موارد ، بینی شما به شما یا کودک شما آسیب نمی رساند.

چطور می توانم خونریزی بینی خود را متوقف کنم؟
در حالت نشسته یا ایستاده ، سر خود را صاف نگه دارید. این باعث کاهش فشار رگ های خونی داخل بینی شما می شود و به کند شدن خونریزی کمک می کند.
قسمت نرم بینی خود را ، زیر لبه استخوانی ، بین انگشت شست و پیشانی خود بچسبانید. پس از انجام این کار ، دو طرف بینی شما باید به هم فشار داده شوند.
به مدت ۱۰ دقیقه بدون رها کردن فشار دهید.
اگر بینی شما خونریزی زیادی دارد ، ممکن است بخواهید کمی از جلو خم شوید و از دهان خود نفس بکشید تا خون به جای پایین آمدن در پشت گلو ، از بینی شما خارج شود.
هر خونی را که در دهان شماست ، بریزید.
همچنین ممکن است بخواهید یک مکعب یخ را مکیده یا یک یخ را در پشت گردن یا پیشانی خود یا قسمت استخوانی بینی خود قرار دهید.
بعد از ۱۰ دقیقه ، نوک انگشت خود را به آرامی رها کنید تا ببینید آیا خونریزی متوقف شده است یا خیر.
اگر بینی شما هنوز خونریزی دارد ، این روش را دوباره 10 دقیقه دیگر امتحان کنید.

چگونه می توان از خونریزی بینی جلوگیری کرد؟
کار خاصی که بتوانید برای جلوگیری از خونریزی بینی در بارداری انجام دهید وجود ندارد ، اما هوای خشک می تواند شما را مستعدتر کند.
برای جلوگیری از این امر ، در طول ماه های زمستان از رطوبت ساز در اتاق خواب خود استفاده کنید (گرمایش داخل خانه می تواند معابر بینی شما را خشک کرده و مشکل را بدتر کند) همچنین کمک می کند قبل از رختخواب کمی روغن مرطوب کننده را در اطراف سوراخ بینی خود بزنید و همیشه هنگام دمیدن بینی بسیار ملایم باشید.
اگر بینی خود را تمیز می کنید ، این کار را به آرامی انجام دهید و سعی کنید از عطسه های بزرگ خودداری کنید. همچنین باید از خشک نگه داشتن مخاط بینی خودداری کنید.
در ماه های زمستان که هوا خشک می شود ، احتمالاً دچار خونریزی بینی می شوید ، بنابراین ممکن است دوست داشته باشید از مرطوب کننده در خانه خود برای مرطوب کردن هوا استفاده کنید.
اگر اخیراً دچار خونریزی بینی شده اید:
با دهان باز عطسه کنید.
سعی کنید حداقل ۱۲ ساعت پس از آن از خم شدن یا ورزش شدید خودداری کنید.
از ضربه زدن به بینی خود به هر چیزی خودداری کنید.

احتقان و گرفتگی بینی معمولاً در دوران بارداری چه زمانی شروع می شود؟
چه عواملی باعث گرفتی بینی در دوران بارداری (و گاهی اوقات خونریزی بینی) می شود.
بینی شما به حدی گرفته که انگار سرماخورده اید یا حساسیت دارید. یک مطالعه نشان داد که 65 درصد زنان باردار ممکن است گرفتگی بینی و خونریزی بینی را تجربه کنند.
احساس گرفتگی د بینی شما معمولاً از هفته شانزدهم بارداری شروع می شود و معمولاً تا انتهای بارداری با شما همراه است (و گاهی اوقات بدتر می شود).

چه عواملی باعث گرفتگی و خونریزی بینی در دوران بارداری می شود؟
احتمالاً این روزها احساس می کنید که هر قسمت از بدن شما در حال ورم است ، اما حالا ممکن است بینی شما هم درگیر شده باشد.اگر قبل از بارداری مستعد احساس خستگی و انسداد شدید بودید ، احتمالاً اکنون آن را حتی بیشتر احساس خواهید کرد.
سطح بالای هورمونهای بارداری استروژن و پروژسترون باعث افزایش جریان خون به تمام غشاهای مخاطی بدن شما - از جمله بینی می شود. نتیجه؟ غشاهای مخاطی بینی شما احتمالاً متورم و نرم می شوند و منجر به ایجاد خونریزی بینی می شوند. از این گذشته ، دمیدن و عطسه مداوم باعث خونریزی بینی گاه و بیگاه می شود.

در هنگام بارداری می توانم در زمان خونریزی بینی و گرفتگی بینی چه کنم؟
از تکنیک ضربه مناسب استفاده کنید. برای پاک کردن معابر تنفسی خود بدون آسیب دیدن زیاد به آن غشاهای ظریف بینی ، از تکنیک دمیدن مناسب استفاده کنید. برای بستن یک سوراخ بینی از انگشت شست خود استفاده کنید و از طرف دیگر به آرامی با نفستان فشار دهید. با سوراخ بینی دیگر تکرار کنید تا دوباره بتوانید نفس بکشید. حتماً از پارچه ای نرم برای جلوگیری از حساسیت و خونریزی استفاده کنید.
در مورد تسکین OTC از پزشک خود سوال کنید. داروهایی مانند آنتی هیستامین ها و بیشتر اسپری های تقویت کننده بینی ممکن است برای استفاده کوتاه مدت بی خطر باشند . بنابراین از پزشک خود بخواهید که آیا او می تواند یکی از موارد موثر و مفید را برای شما در حین بارداری توصیه کند. اسپری های شور و نوارهای بینی نیز برای شما و نوزاد در نظر گرفته می شود.
هوای محیط خانه را مرطوب کنید
سعی کنید یک مرطوب کننده گرمکن را در اتاق خود قرار دهید تا کمی رطوبت بینی افزایش یابد. (آن را تمام وقت اجرا نکنید و به هیچ وجه از مرطوب کننده هوا استفاده نکنید.)
برای مقابله با خشکی بینی ، کمی ژله نفتی را در هر سوراخ بینی با استفاده از یک سواب پنبه آغشته کنید.
اطلاعات بیشتری درمورد مصرف 250 میلی گرم ویتامین C در دوران بارداری علاوه بر مصرف روزمره معمول خود ، با پزشک خود داشته باشید. این ممکن است مویرگهای شما را قوی تر کند و این باعث کاهش احتمال خونریزی بینی در دوران بارداری می شود.
میوه ها و سبزیجات را مصرف کنید
میوه ها و سبزیجات سرشار از ویتامین C مانند کیوی ، فلفل زنگ زده و گوجه فرنگی بیشتر بخورید.
اگر بعد از دمیدن بینی مقداری خون بر روی یک بافت مشاهده کردید نگران نباشید: خون دماغ و احتقان علائم حمل نوزاد (البته آزار دهنده) است. درباره دلایل ، گزینه های درمانی و راهکارهای پیشگیری مطلع شوید.

سردرد می تواند باعث خونریزی بینی در بارداری شود؟
در بسیاری از مواقع خیر.اگر باردار هستید و سردرد دارید ، تنها نیستید. یک بررسی پزشکی گزارش می کند که ۳۹ درصد از منابع معتبر زنان باردار و بعد از زایمان سردرد دارند.
اگرچه در دوران بارداری ممکن است شما نوع دیگری از سردرد داشته باشید ، اما بیشتر سردردهای دوران بارداری مضر نیستند.
سردرد در سه ماهه اول بارداری ممکن است به دلایل مختلفی از سردرد در سه ماهه دوم یا سوم رخ دهد. در بعضی موارد ، درد سردرد ممکن است نشانه سایر مشکلات سلامتی در دوران بارداری باشد.
درمورد هرگونه سردردی که در طول ، قبل و بعد از بارداری دارید به پزشک خود بگویید. سردردهای خود را بنویسید تا ثبت کنید که چند بار سردرد دارید و درد آن چقدر جدی است. علاوه بر این ، علائم دیگری را که دارید ثبت کنید.
انواع سردردها
بیشتر سردردها در دوران بارداری سردردهای اصلی هستند. این بدان معنی است که درد سردرد به خودی خود اتفاق می افتد. این نشانه یا علامت یک اختلال دیگر یا عارضه در بارداری نیست. سردردهای اولیه شامل موارد زیر است:
سردردهای تنشی
حملات میگرنی
سردردهای خوشه ای
حدود 26 درصد منبع سردرد در دوران بارداری سردردهای تنشی هستند. اگر سردرد مزمن یا میگرن در دوران بارداری دارید یا سابقه میگرن دارید ، به پزشک خود بگویید.
برخی از زنان با سابقه میگرن در دوران بارداری حملات میگرنی کمتری دارند. میگرن همچنین با عوارضی مرتبط است که بعدا در دوران بارداری یا بعد از تولد نوزاد شما اتفاق می افتد.
سردردهای ثانویه ناشی از عارضه در دوران بارداری مانند فشار خون بالا است.

چه موقع باید در بارداری نگران خونریزی بینی شد؟
در حالی که خونریزی بینی در بارداری رایج است ، اگر منجر به برخی از مشکلات سلامتی شود باید نگران باشید. همیشه در چنین شرایطی مراقبت سریع پزشکی ضروری است. در حالت حاملگی ، بیشتر در معرض خطر دیابت ، سکته مغزی و فشار خون خواهید بود. شما باید نگران باشید اگر خونریزی بینی با هر یک از علائم ذکر شده در زیر همراه باشد:
اگر بینی شما با تنفس زحمت کش یا درد مداوم در قفسه سینه همراه است ، مطمئناً باید نگران باشید. ناراحتی اندک ممکن است خوب باشد ، اما اگر درد بسیار شدید یا طولانی مدت باشد ، باید بررسی شود.
افتادگی صورت ، سوزن سوزن شدن یا هر نوع بی حسی می تواند از علائم سکته مغزی باشد و باید سریعاً مورد توجه قرار گیرد زیرا زمان کوتاه می باشد.
در صورت از دست دادن هوشیاری فرد باید به دنبال مراقبت پزشکی باشد.
احساس سردرگمی باید به سرعت مورد توجه پزشکی قرار بگیرد .
هر نوع تروما که منجر به خونریزی بینی می شود باید بلافاصله مورد بررسی قرار گیرد.

چه موقع باید با دکتر تماس بگیرید؟
بارداری زمانی است که هر مسئله ریز و درشتی می تواند از نظر منفجر شود زیرا سلامتی شما ممکن است مورد تهدید قرار بگیرد. اگر فرکانس گرفتن یک مورد غیرطبیعی است ، خونریزی بینی در بارداری شایع است ، اما مطمئناً نمی خواهید خطرات لازم را انجام دهید. با پزشک خود صحبت کنید تا او بتواند مشکلات بزرگی را که در پشت آن وجود دارد برطرف کند. بهتر است در صورت وجود موارد زیر با پزشک خود تماس گرفته و سریعاً معاینه کنید.
جریان خون بسیار سنگین است.
خونریزی حتی بعد از ۲۰-۳۰ دقیقه نگه داشتن یا فشار روی بینی متوقف نمی شود.
خونریزی باعث تنفس سنگین می شود و به نفس نفس می انجامد.
در صورت آسیب دیدگی سر ، دچار خونریزی بینی می شوید. حتی اگر خونریزی کم است با پزشک تماس بگیرید.
احساس گسستی ، سبک سری یا خستگی می کنید.
ناراحتی خفیف یا درد قفسه سینه وجود دارد.
به دلیل خونریزی ، پوست شما کمرنگ می شود.
اگر فشار خون بالا دارید ، زیرا جریان خون افزایش می یابد ، باید به پزشک مراجعه کنید.
اگر مراحل ذکر شده در "نحوه متوقف کردن بینی" مؤثر نیست و خونریزی ادامه دارد ، با پزشک صحبت کنید.
در شرایط زیر سریعاً به پزشک اطلاع دهید.
در صورتی که:
فشار خون بالا دارید.
شما مراحل بالا را انجام داده اید و خونریزی بینی شما بعد از 20 دقیقه متوقف نشده است.
در تنفس از طریق دهان مشکل دارید.
به نظر می رسد میزان خون ریزی زیادی وجود دارد.
شما اغلب دچار خونریزی بینی می شوید.
خون زیادی بلعیده اید و استفراغ کرده اید.
شما تب یا لرز دارید.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.