۲۲۶۱۹۳
۱۶۶۹
۱۶۶۹

آزمایش گلوکز در بارداری چگونه است؟

آزمایش تحمل گلوکز، که به عنوان تست تحمل گلوکز خوراکی نیز شناخته می شود، پاسخ بدن شما به قند (گلوکز) را اندازه می گیرد.

آزمایش تحمل گلوکز، که به عنوان تست تحمل گلوکز خوراکی نیز شناخته می شود، پاسخ بدن شما به قند (گلوکز) را اندازه می گیرد. از آزمایش تحمل گلوکز می توان برای غربالگری دیابت نوع ۲ استفاده کرد. به طور معمول ، یک نسخه اصلاح شده از تست تحمل گلوکز برای تشخیص دیابت بارداری استفاده می شود - نوعی دیابت که در دوران بارداری ایجاد می شود.
پزشکان از مقادیر قند خون ناشتا و مقادیر هموگلوبین A1c برای تشخیص دیابت نوع 1 و نوع 2 و همچنین پیش دیابت استفاده می کنند.
پزشکان غالباً دیابت نوع یک را سریع تشخیص می دهند ، زیرا معمولاً به سرعت رشد می کند و قند و علائم قند خون زیادی را شامل می شود.
از طرف دیگر ، دیابت نوع 2 ، غالباً در طی سالها بروز می کند. دیابت نوع 2 شایعترین نوع دیابت است و معمولاً در بزرگسالی بروز می کند.
دیابت حاملگی هنگامی رخ می دهد که یک زن باردار که قبل از بارداری دیابت نداشته باشد ، قند خون زیادی در نتیجه بارداری داشته باشد.

چرا آزمایش تحمل گلوکز در بارداری انجام می شود؟
آزمایش چالش گلوکز برای غربالگری دیابت بارداری استفاده می شود. این آزمایش به طور کلی بین هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری انجام می شود.
با این حال ، اگر شما در معرض خطر شدید دیابت حاملگی به خاطر چاقی ، سابقه شخصی دیابت حاملگی ، سابقه خانوادگی دیابت یا عوامل دیگر قرار داشته باشید این آزمایش می تواند زودتر انجام شود. نتایج آزمایشی غیر نرمال در اوایل حاملگی نشان می‌دهد که شما دیابت نوع ۲ موجود را دارید که قبلا به عنوان دیابت شناخته شده ‌بود و نه به عنوان دیابت حاملگی .
بیشتر زنانی که مبتلا به دیابت بارداری هستند ، نوزادانی سالم به دنیا می آورند. با این وجود ، بدون مدیریت دقیق ، دیابت حاملگی می تواند منجر به عوارض مختلف حاملگی ، مانند پره اکلامپسی یا رشد بیش از حد جنین که ممکن است خطر آسیب تولد یا تولد سزارین را افزایش دهد .

چه کسی به آزمایش تحمل گلوکز در بارداری نیاز دارد؟
پزشکان باید تمام زنان باردار را برای ابتلا به دیابت بارداری بررسی کنند. دیابت حاملگی می تواند عوارض حاملگی ایجاد کند ، بنابراین تشخیص زودرس و درمان سریع از اهمیت برخوردار است.
اگر باردار هستید ، پزشک معمولاً توصیه می کند که این آزمایش را بین هفته های 24 تا 28 بارداری انجام دهید.
اگر شما علائم دیابت را تجربه می کنید یا قبل از بارداری در معرض خطر ابتلا به دیابت هستید ، پزشک ممکن است توصیه کند که این آزمایش را زودتر انجام دهید.

آماده شدن برای تست تحمل گلوکز
آماده سازی برای تست تحمل گلوکز موارد زیر را شامل می شود:
در روزهای منتهی به آزمایش ، رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید.
در مورد هر دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید. برخی از داروها مانند داروهای کورتیکواستروئیدها ، مسدود کننده های بتا ، دیورتیک ها و داروهای ضد افسردگی می توانند در نتایج اختلال ایجاد کنند.
شما باید حداقل هشت ساعت قبل از آزمون هیچ چیزی نخورید. ممکن است آب بنوشید ، اما از نوشیدنی های دیگر ، از جمله قهوه و چای کافئین دار خودداری کنید ، زیرا اینها می توانند نتایج را تداخل کنند.
قبل از ازمایش از رفتن به حمام خودداری کنید زیرا ممکن است لازم باشد نمونه ادرار تهیه کنید.
چیزی را برای خواندن یا فعالیتی بیاورید تا در حالی که منتظر هستید با آن مشغول شوید.
این آزمایش می تواند در مطب پزشک یا آزمایشگاه محلی انجام شود. هنگامی که وارد می شوید ، یک تکنسین برای اندازه گیری سطح گلوکز پایه شما ، نمونه خون را می گیرد. این قسمت از آزمایش نوعی آزمایش قند خون است که به آن آزمایش گلوکز ناشتا گفته می شود.
در مرحله بعد ، این آزمایش بسته به اینکه آیا شما برای دیابت یا دیابت بارداری مورد آزمایش قرار گرفته اید ، متفاوت خواهد بود.

تست تحمل گلوکز خوراکی برای دیابت
از تست تحمل گلوکز خوراکی دو ساعته و ۷۵ گرم (OGTT) برای آزمایش دیابت استفاده می شود. یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی آزمایش خون ناشتا را انجام می دهد تا ابتدا قند خون ناشتا را آزمایش کند. از شما خواسته می شود ۸ اونس محلول گلوکز شربت حاوی ۷۵ گرم شکر بنوشید.
سپس دو ساعت در دفتر صبر خواهید کرد.و مسئول آزمایش بعد از یک و دو ساعت از شما خون خواهد گرفت.

آزمایش دیابت حاملگی
پزشک شما ممکن است از دو آزمایش برای تعیین دیابت حاملگی استفاده کند. در آزمایش اول از همان تست دو ساعته که قبلاً شرح داده شده است استفاده می شود ، و در هر دو و یک علامت دو ساعت یک قرعه کشی خون خواهید داشت.
در صورت افزایش سطح غربالگری یک ساعته ، آزمایش دوم ممکن است شامل دو مرحله باشد: اول ، یک غربالگری یک ساعته و سپس آزمایش تحمل گلوکز سه ساعته.
پس از کشیدن خون برای آزمایش گلوکز ناشتا ، شما یک محلول با ۵۰ گرم شکر می نوشید. یک ساعت بعد ، شما نمونه خون می دهید. یک تکنسین آزمایشگاه برای اندازه گیری میزان قند خون از این نمونه استفاده می کند.
مرحله دوم این تست معمولاً فقط در صورت انجام نتیجه مثبت انجام می شود. این شامل یک نسخه سه ساعته OGTT است.
در آزمایش سه ساعته ، یک تکنسین آزمایش از شما می خواهد که یک محلول گلوکز شربت حاوی ۱۰۰ گرم شکر مصرف کنید. بعد از نوشیدن محلول گلوکز ، هیچ چیزی نمی خورید و خون شما در یک ، دو و سه ساعت مورد آزمایش قرار می گیرد.
با برداشتن چندین نمونه از خون شما در هنگام پردازش نوشیدنی قند ، پزشک شما می تواند به شما قندخ ون شما را گزارش دهد.

خطرات تست تحمل گلوکز
این آزمایشات خطرات جدی ندارند. اگر شما برای دیابت حاملگی مورد آزمایش قرار گرفته اید ، این آزمایش خطرات جدی همراهی برای شما یا کودک شما ندارد.
آسیب پوست می تواند خطر ابتلا به عفونت را کمی افزایش دهد. مراقب علائم عفونت مانند قرمزی و تورم در اطراف محل سوراخ و تب باشید. همچنین ممکن است از خوردن غذا احساس ضعف یا سرگیجه کنید. خوب است که بعد از آزمایش غذا بخورید.
برخی افراد تحمل نوشیدنی های گلوکز را دشوار می دانند ، به خصوص آنهایی که قند بیشتری دارند. شما ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:
حالت تهوع
ناراحتی معده
اسهال
یبوست

نتایج آزمون تحمل گلوکز
برای تشخیص دیابت نوع ۲ ، ممکن است پزشک از شما بخواهد در صورت نشان دادن سطح گلوکز بالاتر از حد معمول ، در روز دیگر آزمایش کنید.
پزشک شما از مقادیر زیر در mg / dl ( mg / dl ) برای تشخیص دیابت بارداری در یک تست تحمل گلوکز خوراکی استفاده می‌کند . تنها یک مقدار برای تشخیص دیابت یا دیابت بارداری نیاز است .
هنگامی که خون کشیده می شود برای پیشگیری دیابت برای دیابت برای دیابت حاملگی
قبل از خوردن 100-125 میلی گرم دسی لیتر 126 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر بیشتر از 92 میلی گرم در دسی لیتر
بعد از ۱ ساعت بیشتر از ۱۸۰ میلی گرم در لیتر
بعد از 2 ساعت 140-199 میلی گرم در دسی لیتر 200 میلی گرم در لیتر یا بیشتر بیشتر از 153 میلی گرم در دسی لیتر
اگر نتایج یک ساعته شما برابر یا بیشتر از ۱۳۵ یا ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد ، پزشک از شما می خواهد که به مرحله دوم آزمایش بروید. همانطور که گفته شد ، مرحله دوم شامل مصرف ۱۰۰ گرم شکر است.
اگر دو مورد از چهار سطح کشیدن خون شما بالاتر از موارد ذکر شده در زیر باشد ، پزشک شما دیابت حاملگی را تشخیص می دهد.
هنگامی که خون کشیده می شود سطح تشخیصی
قبل از خوردن بیشتر از 95 میلی گرم در دسی لیتر
بعد از ۱ ساعت بیشتر از ۱۸۰ میلی گرم در لیتر
بعد از 2 ساعت بیشتر از 155 میلی گرم در لیتر
بعد از ۳ ساعت بیشتر از ۱۴۰ میلی گرم در لیتر

بعد از تست تحمل گلوکز
در مورد دیابت ، پزشک ممکن است توصیه کند که قبل از تشخیص ، آزمایش های بیشتری انجام دهید. آزمایش دیگری برای تشخیص دیابت حاملگی انجام نمی شود.
اگر پزشک شما دیابت را تشخیص داده است ، توصیه می کند رژیم خود را تغییر دهید و ورزش کنید. آنها همچنین ممکن است در صورت لزوم داروهای دیابت را تجویز کنند.
پزشکان دیابت حاملگی را با رژیم و فعالیت درمان می کنند و پزشک در صورت نیاز برای شما در درمانتان دارو اضافه می کند. پزشک از شما می خواهد هر روز سطح قند خون خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که در اهداف پیشنهادی قرار دارند.
اگر دیابت حاملگی دارید ، باید بلافاصله درمان را شروع کنید.
دیابت کنترل نشده می تواند منجر به داشتن یک نوزاد در اندازه بزرگتر شود که به آن ماکروزومی می گویند، که ممکن است در هنگام زایمان ، زایمان زودرس و سایر عوارض مانند پره اکلامپسی باعث عوارض شود. پزشک شما برای تهیه یک برنامه درمانی متناسب با نیاز شما با شما همکاری خواهد کرد.

برای جلوگیری از دیابت حاملگی چه کاری می توانم انجام دهم؟
مقاومت به انسولین بخشی طبیعی از بارداری است. این روش بدن ، برای اطمینان از اینکه جنین از سوخت کافی برای رشد برخوردار است می باشد. به همین دلیل ، جلوگیری از دیابت حاملگی دشوار است.
با این وجود روش هایی وجود دارد که می توانید خطر را کاهش دهید. اگر قبل از بارداری خود دچار اضافه وزن شدید ، قبل از بارداری در مورد کاهش وزن فکر کنید. در دوران بارداری نباید وزن خود را کاهش دهید.
ورزش منظم می تواند به شما کمک کند ، قبل و در دوران بارداری. اگر ورزش نکرده اید ، قبل از شروع بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
منابع کربوهیدرات سبوس دار با فیبر بالا را که با پروتئین و چربی ها مخلوط شده اند ، انتخاب کنید تا به پایداری قند خون کمک کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.