۲۲۶۲۶۸
۲ نظر
۱۵۹۸
۲ نظر
۱۵۹۸

چاقی در بارداری چه عوارضی دارد؟

اضافه وزن داشتن با شاخص توده بدنی تعریف شده است. چاقی به معنای داشتن BMI ۳۰ یا بیشتر تعریف شده است.

اضافه وزن داشتن با شاخص توده بدنی تعریف شده است. چاقی به معنای داشتن BMI ۳۰ یا بیشتر تعریف شده است. در دسته کلی چاقی ، سه سطح وجود دارد که منعکس کننده خطرات رو به افزایش سلامتی است که همراه با افزایش BMI است:
کمترین خطر BMI 30-34.9 است.
ریسک متوسط BMI از ۳۵.۰-۳۹.۹ است.
بالاترین خطر BMI 40 یا بیشتر است.

شاخص BMI در وزن های عادی
چاقی وقتی است که BMI شما ۳۰ یا بالاتر تشخیص داده می شود. برای تعیین شاخص توده بدنی ، وزن خود را بر حسب پوند بر اساس قد در اینچ مربع تقسیم کنید و ۷۰۳ ضرب کنید. یا وزن خود را بر حسب کیلوگرم بر اساس قد خود در متر مربع تقسیم کنید.
وضعیت وزن BMI
کمتر از ۱۸.۵ : کم وزن
18.5-24.9 : عادی
۲۵.۰-۲۹.۹ : اضافه وزن
30.0 و بالاتر : چاقی

عوارض چاقی در بارداری
آیا چاق بودن در دوران بارداری مادر را در معرض خطرات سلامتی قرار می دهد؟
چاقی در دوران بارداری شما را در معرض چندین مشکل جدی برای سلامتی قرار می دهد:
دیابت حاملگی
دیابت است که برای اولین بار در دوران بارداری تشخیص داده می شود. این شرایط می تواند خطر ابتلا به سزارین را افزایش دهد. زنانی که به دیابت حاملگی مبتلا شده اند ، مانند فرزندانشان ، در آینده خطر دیابت بیشتری دارند. زنان چاق در اوایل بارداری به دلیل دیابت بارداری مورد معاینه قرار می گیرند ، همچنین ممکن است در اواخر بارداری نیز مورد معاینه قرار گیرند.
پره اکلامپسی
نوعی اختلال فشار خون است که می تواند در دوران بارداری یا بعد از بارداری رخ دهد. این یک بیماری جدی است که بر تمام بدن یک خانم تأثیر می گذارد. کلیه ها و کبد ممکن است آسیب ببینند. پره اکلامپسی می تواند منجر به تشنج شود . در موارد نادر ، سکته مغزی می تواند رخ دهد. موارد جدی برای جلوگیری از این عوارض به درمان اضطراری احتیاج دارند. ممکن است کودک نیاز به زایمان زودرس داشته باشد.
آپنه خواب
شرایطی است که ممکن است مادز دچار آن شود ، که در آن فرد به مدت کوتاه در طول خواب تنفس را متوقف می کند.
آپنه خواب با چاقی همراه است. در دوران بارداری ، آپنه خواب نه تنها می تواند باعث خستگی شود بلکه خطر فشار خون بالا ، پره اکلامپسی و اختلالات قلبی و ریه را نیز افزایش می دهد.

آیا چاق بودن در دوران بارداری برای کودک مشکلی ایجاد می کند؟
چاقی خطر بروز مشکلات زیر در دوران بارداری را افزایش می دهد:
سقط جنین
زنان چاق در مقایسه با زنان با وزن طبیعی خطر ابتلا به (سقط جنین) را بیشتر دارند.
نقص هنگام تولد
نوزادانی که از زنان چاق به دنیا می آیند ، خطر ابتلا به نقص هنگام تولد مانند نقص قلبی و نقص لوله عصبی را بیشتر دارند.
مشکلات آزمایشات تشخیصی
داشتن بیش از حد چربی بدن می تواند مشکلاتی در بررسی آناتومی بدن کودکدر سونوگرافی ها ایجاد کند. اگر چاق باشید ، بررسی ضربان قلب کودک در حین زایمان نیز ممکن است دشوارتر باشد.
ماکروزومیا
در این شرایط کودک بزرگتر از حد طبیعی است. این می تواند خطر آسیب دیدگی کودک در هنگام تولد را افزایش دهد. به عنوان مثال ، شانه کودک هنگام زایمان ممکن است گیر کند. ماکروزومی همچنین احتمال سزارین را افزایش می دهد. نوزادان متولد شده با چربی بیش از حد بدن احتمال چاق شدن بیشتری در زندگی بزرگسالی دارند.
تولد زودرس
مشکلات مرتبط با چاقی یک زن ، مانند پره اکلامپسی ، ممکن است منجر به تولد زودرس پزشکی شود. این بدان معنی است که کودک به دلایل پزشکی زودرس زایمان می کند. نوزادان نارس به اندازه نوزادانی که بعد از ۳۹ هفته بارداری به دنیا می آیند کاملاً رشد نمی کنند. در نتیجه ، این افراد خطر ابتلا به مشکلات سلامتی کوتاه مدت و بلند مدت را بیشتر دارند.
مرده زایی
هرچه BMI بدن شما بیشتر باشد ، خطر مرده زایی بیشتر می شود.

چاقی چگونه بر زایمان تأثیر می گذارد؟
زنان دارای اضافه وزن و چاقی نسبت به زنان با وزن طبیعی کار بیشتری دارند. نظارت بر کودک هنگام زایمان سخت تر می شود. به همین دلایل ، چاقی در دوران بارداری احتمال بروز سزارین را افزایش می دهد. در صورت نیاز به سزارین ، خطرات عفونت ، خونریزی و سایر عوارض برای یک زن چاق بیشتر از یک خانم با وزن طبیعی است.

چگونه می توانم وزن خود را بعد از به دنیا آمدن فرزندم مدیریت کنم؟
هنگامی که با کودک جدید خود در خانه هستید ، به عادات غذایی سالم و ورزش خود ادامه دهید تا به یک وزن طبیعی برسید. شیر دادن به نوزاد از شیر مادر برای اولین سال زندگی نوزاد توصیه می شود. نه تنها شیردهی بهترین راه برای تغذیه کودک است بلکه ممکن است به کاهش وزن پس از زایمان نیز کمک کند. به طور کلی ، زنانی که حداقل چند ماه از شیر مادر خود به کودکشان شیر می دهند ، نسبت به زنانی که شیر نمی دهند ، سریعتر وزن خود را از دست می دهند.

اگر اضافه وزن دارم یا چاق هستم آیا باید قبل از بارداری برنامه ریزی برای کاهش وزن داشته باشم؟
کاهش وزن قبل از بارداری بهترین راه برای کاهش خطر مشکلات ناشی از چاقی است. از دست دادن حتی مقدار کمی وزن (۵-۷٪ از وزن فعلی شما یا حدود ۱۰-۲۰ پوند) می تواند سلامت کلی شما را بهبود بخشد و راه را برای یک بارداری سالم تر هموار کند.

چگونه می توانم با خیال راحت وزن خود را کاهش دهم؟
برای کاهش وزن ، باید کالری کمتری در مصرف روزانه ی خود داشته باشید. شما می توانید با ورزش منظم و خوردن غذاهای سالم این کار را انجام دهید. متخصص زنان و زایمان ممکن است شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد تا به شما در برنامه ریزی یک رژیم غذایی سالم کمک کند. اگر می خواهید وزن کم کنید ، افزایش فعالیت بدنی اهمیت دارد. در ۳۰ روز ماه در بیشتر روزهای هفته به مدت ۳۰ دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشید (مثلاً دوچرخه سواری ، پیاده روی سریع و باغبانی عمومی) لازم نیست به یک دفعه ورزش را سنگین شروع کنید.می توانید ورزش را از سه روز هفته هربار ۲۰ دقیقه یا ۱۵ دقیقه شروع کنید و رفته رفته زمان آن را افزایش دهید.

آیا داروهایی برای کمک به کاهش وزن قبل از بارداری وجود دارد؟
اگر سعی کرده اید با تغییر رژیم غذایی و ورزش کاهش وزن داشته باشید و هنوز هم BMI ۳۰ یا بیشتر را دارید یا شرایط پزشکی خاص مانند دیابت یا بیماری قلبی دارید ، ممکن است داروهای کاهش وزن پیشنهاد شود. اگر می خواهید باردار شوید یا در دوران بارداری هستید و به فکر لاغر شدن افتاده اید، این داروها نباید مصرف شود.

آیا جراحی برای کمک به کاهش وزن قبل از بارداری وجود دارد؟
جراحی باریاتریک ممکن است برای افرادی که بسیار چاق هستند و یا مشکلات عمده بهداشتی ناشی از چاقی روبه رو هستند ، گزینه ای مناسب باشد. اگر مشکل باروری داشته اید ، ممکن است به سرعت لاغر شوید زیرا وزن خود را سریع از دست می دهید. آگاهی از این امر حائز اهمیت است زیرا افزایش باروری می تواند منجر به بارداری غیرمترقبه شود. برخی از انواع جراحی های چربی ممکن است بر چگونگی جذب دارو داروهای خوراکی از جمله قرص های ضد بارداری تأثیر بگذارد. ممکن است لازم باشد شما به شکل دیگری جلوگیری داشته باشید.

آیا اگر چاق هستم بازهم می توانم بارداری سالم داشته باشم؟
با وجود خطرات ، در صورت چاق بودن می توانید یک بارداری سالم داشته باشید. مدیریت دقیق وزن شما ، توجه به رژیم غذایی و ورزش ، مراقبت منظم در دوران بارداری برای نظارت بر عوارض می تواند کمک کند بارداری شما ریسک و خطر کمتری داشته باشد.

چگونه می توانم وعده های غذایی سالم را در دوران بارداری برنامه ریزی کنم؟
یافتن تعادل بین خوردن غذاهای سالم و ماندن در وزن سالم برای سلامتی شما و همچنین سلامتی کودک بسیار مهم است. در سه ماهه دوم و سوم ، یک زن باردار به طور متوسط روزانه ۳۰۰ کالری اضافی نیاز دارد. با صحبت با مشاور تغذیه می توانید از برنامه ریزی یک رژیم غذایی سالم برای داشتن وزن مناسب کمک بگیرید.

در دوران بارداری چقدر باید ورزش کنم؟
اگر قبلاً ورزش نکرده اید ، بارداری زمان بسیار خوبی برای شروع است. در مورد برنامه ورزش خود با متخصص زنان و زایمان صحبت کنید تا از امنیت آن اطمینان حاصل کنید. روزانه با حداقل ۵ دقیقه ورزش شروع کنید و هر هفته ۵ دقیقه اضافه کنید. هدف شما این است که به مدت ۳۰ دقیقه در بیشتر روزها (ترجیحاً در تمام - هفته) فعال باشید. اگر تازه وارد ورزش شده اید ، پیاده روی انتخاب خوبی است. شنا یکی دیگر از ورزش های خوب برای زنان باردار است. آب از وزن شما پشتیبانی می کند بنابراین می تواند از آسیب دیدگی و فشار عضلات جلوگیری کند. همچنین به شما کمک می کند تا خونسرد باشید.

وزن من در دوران بارداری چگونه کنترل می شود؟
وزن شما در هر ملاقات قبل از تولد ردیابی می شود. رشد کودک شما نیز بررسی می شود. اگر کمتر از دستورالعملهای پیشنهادی به دست آورده اید ، و اگر کودک شما به خوبی رشد می کند ، نیازی به افزایش وزن خود برای مطابقت با دستورالعمل ها ندارید. اگر کودک شما به خوبی رشد نمی کند ، ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی و برنامه ورزشی شما ایجاد شود.

در دوران بارداری چه مقدار وزنی باید بدست آورم؟
وزن و BMI شما قبل از بارداری باید هنگام تعیین میزان وزن لازم برای افزایش وزن در دوران بارداری در نظر گرفته شود.با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید چه میزان افزایش وزن در دوران بارداری برای شما ایمن است تا بتوانید به درستی وزن خود را ایمن نگه دارید.
با در نظر گرفتن این دستورالعمل ها برای افزایش وزن و چاقی در دوران بارداری شروع کنید:
بارداری مجرد اگر BMI ۳۰ یا بالاتر داشته باشید و یک نوزاد را حمل کنید ، افزایش وزن توصیه شده ۱۱ تا ۲۰ پوند (حدود ۵ تا ۹ کیلوگرم) است.
حاملگی چندگانه اگر BMI 30 یا بالاتر دارید و دوقلو یا چند قلو دارید ، افزایش وزن توصیه شده 25 تا 42 پوند (حدود 11 تا 19 کیلوگرم) است.
برای زنانی که BMI ۴۰ یا بالاتر دارند ، بدست آوردن کمتر از مقدار توصیه شده یا از دست دادن وزن در دوران بارداری ، ممکن است خطر ابتلا به سزارین و یا داشتن یک نوزاد به طور قابل توجهی بزرگتر از متوسط را افزایش دهد. با این حال ، این روش همچنین ممکن است خطر ابتلا به نوزادی را که وزن او نسبت به سن حاملگی کمتر از حد انتظار است افزایش دهد.

آیا در دوران بارداری به مراقبت های تخصصی نیاز دارم؟
اگر BMI ۳۰ یا بالاتر داشته باشید ، پزشک شما از نزدیک بر بارداری شما نظارت خواهد کرد. او ممکن است توصیه کند:
آزمایش زودرس دیابت حاملگی
برای زنان در معرض خطر متوسط دیابت حاملگی ، یک آزمایش غربالگری به نام تست چالش گلوکز اغلب بین هفته های ۲۴ و ۲۸ بارداری انجام می شود. اگر BMI ۳۰ یا بالاتر دارید ، پزشک ممکن است آزمایش غربالگری را در اولین مراجعه در دوران بارداری به شما توصیه کند. اگر نتایج تست شما طبیعی است ، احتمالاً آزمایش غربالگری را بین هفته های ۲۴ و ۲۸ بارداری تکرار خواهید کرد. اگر نتایج غیر طبیعی است ، به آزمایش بیشتری نیاز دارید.
تغییر در سونوگرافی جنین شما
سونوگرافی استاندارد جنین به طور معمول بین هفته های ۱۸ تا ۲۰ بارداری انجام می شود تا آناتومی کودک ارزیابی شود. اما امواج فراصوت به راحتی در بافت چربی شکم نفوذ نمی کنند. این می تواند در سونوگرافی جنین اختلال ایجاد کند. در مورد بهترین روش برای گرفتن سونوگرافی دقیق با ارائه دهنده خدمات درمانی خود صحبت کنید.
غربالگری آپنه انسدادی خواب
این یک اختلال بالقوه جدی خواب است که باعث می شود تنفس به طور مکرر متوقف شود.زنانی که در دوران بارداری دچار آپنه انسدادی خواب هستند در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی و سایر عوارض هستند. اگر به آپنه انسدادی خواب مشکوک باشید ، پزشک شما ممکن است شما را برای ارزیابی و درمان احتمالی به یک متخصص طب خواب ارجاع دهد.
از مواد خطرناک خودداری کنید. اگر سیگار می کشید ، از ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود بخواهید که به شما در ترک کمک کند. الکل و مواد مخدر غیرقانونی نیز محدود نیستند. قبل از شروع مصرف دارو یا مکمل ها ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی را به خوبی دریافت کنید.
داشتن BMI ۳۰ یا بیشتر در دوران بارداری می تواند خطر عوارض را برای شما و کودک شما افزایش دهد.

آیا در حین بارداری رژیم غذایی بی خطر است؟
در حالی که باردار هستید ، رژیم گرفتن راحت نیست. این قابل درک است که شما نگران وزن خود هستید ، اما رژیم غذایی می تواند برای شما و نوزاد متولد نشده مضر باشد.
بدن شما در حال حاضر به سختی کار می کند تا از کودک در حال رشد خود حمایت کند. بعضی از رژیم ها می توانند مواد مغذی مانند آهن ، اسید فولیک و سایر ویتامین ها و مواد معدنی مهم را در بدن شما کم کند. این ممکن است بر رشد کودک شما تأثیر بگذارد و فشار بیشتری را بر بدن شما وارد کند.
نحوه عملکرد بدن شما در دوران بارداری تغییر می کند. قند خون بین وعده های غذایی به میزان بسیار کم می رسد. به همین دلیل است که بسیاری از خانمهای باردار وقت زیادی احساس گرسنگی می کنند و باید بین وعده های غذایی باز هم غذا بخورند.
درست است که اضافه وزن یا چاقی می تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مانند دیابت حاملگی ، فشار خون بالا یا پره اکلامپسی را افزایش دهد. اما رژیم غذایی اکنون احتمال ابتلا به مشکلات سلامتی را کاهش نمی دهد.
با این وجود ، ممکن است متوجه شوید که بدون رژیم گرفتن در دوران بارداری ، علیرغم وزن اضافی که از کودک در حال رشد خود دارید ، مقداری وزن از دست می دهید. در سه ماهه اول ، حالت تهوع بارداری می تواند اشتهای شما را کاهش دهد.
تلاش برای سلامتی بیشتر در دوران بارداری ، مانند ورزش بیشتر یا خوردن غذای سالم تر ، همچنین می تواند به معنای کاهش وزن باشد.
کودک شما هنوز هم تمام کالری مورد نیاز خود را دریافت می کند. در چربی های ذخیره شده ، مقدار اضافی کالری نیز دارید. بنابراین هرچه کودک شما بزرگ شد ، بهتر است همان وزن را حفظ کنید یا حتی کمی از دست بدهید ، مادامی که دنبال یک برنامه غذایی سالم و ورزشی هستید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • فریمازرین
   درباره چاقی در بارداری چه عوارضی دارد؟

   چگونه میتوانم درطول بارداری وبعداززیمان چاق نشوم وچه زمانی بعداززیمان میتوانم ورزش کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.