۲۲۶۲۷۰
۱۱۶۸
۱۱۶۸

عوارض کم خونی در بارداری چیست؟

کم خونی در دوران غیر از دوران بارداری می تواند باعث بیماری شود چه برسد به آنکه باردار باشید.

شاید الان باردار باشید یا قصد بارداری داشته باشید و با کم خونی دست و پنجه نرم می کنید. کم خونی در دوران غیر از دوران بارداری می تواند باعث بیماری شود چه برسد به آنکه باردار باشید. بارداری دوران شیرین و بسیار حساسی است و سلامتی بدن بسیار در دوران بارداری اهمیت دارد. بدن شما هنگام باردار شدن تغییرات قابل توجهی را پشت سر می گذارد. میزان خون در بدن شما حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می یابد و این باعث افزایش آهن و ویتامین های مورد نیاز بدن برای ساخت هموگلوبین می شود. هموگلوبین پروتئین موجود در گلبول های قرمز است که اکسیژن را به سلولهای دیگر بدن شما منتقل می کند.
هنگام بارداری ، ممکن است دچار کم خونی شوید. هنگامی که دچار کم خونی هستید ، خون شما به اندازه کافی گلبول قرمز سالم برای انتقال اکسیژن به بافتهای شما و کودک شما ندارد.
در دوران بارداری بدن شما برای حمایت از رشد کودک خون بیشتری تولید می کند. اگر به اندازه کافی آهن یا مواد مغذی خاصی دریافت نمی کنید ، ممکن است بدن شما قادر به تولید مقدار گلبول های قرمز خون برای تولید این خون اضافی نباشد.
طبیعی است که هنگام بارداری کم خونی خفیف داشته باشید. بسیاری از خانم ها به اندازه کافی آهن لازم برای سه ماهه دوم و سوم ندارند. هنگامی که بدن شما به آهن بیشتری از آنچه در دسترس است احتیاج دارد ، می توانید کم خونی شوید. اما ممکن است از کمبود آهن یا ویتامین یا به دلایل دیگر کم خونی شدیدتر داشته باشید.

عوارض کم خونی در بارداری بر روی جنین
کم خونی می تواند احساس خستگی و ضعف را در شما ایجاد کند. اگر شدید باشد اما درمان نشود ، می تواند خطر عوارض جدی مانند زایمان زودرس را افزایش دهد.
در ادامه در مورد کم خونی و عوارض آن در دوران بارداری و راه های جلوگیری از کم خونی بیشتر بدانید.

کم خونی در دوران بارداری طبیعی است؟
کم خونی خفیف در دوران بارداری به دلیل افزایش حجم خون طبیعی است. با این حال ، کم خونی شدید می تواند کودک شما را در معرض خطر کم خونی قرار دهد. علاوه بر این ، اگر در طول دو سه ماهه اول خود به میزان قابل توجهی کم خونی دارید ، بیشتر در معرض خطر زایمان زودرس یا کودک کم وزن هستید.
کم خونی همچنین می تواند موجب شود خونریزی برای مادر در هنگام زایمان بیشتر شود و بدن به سختی می تواند با عفونت ها مبارزه کند.

انواع کم خونی در دوران بارداری
چندین نوع کم خونی در دوران بارداری ایجاد می شود. این شامل:
نارسایی کمبود آهن
کم خونی فولات
کمبود ویتامین B12
به همین دلیل ممکن است این نوع کم خونی ایجاد شود:
نارسایی کمبود آهن
این نوع کم خونی زمانی اتفاق می افتد که بدن از آهن کافی برای تولید مقادیر کافی هموگلوبین برخوردار نیست. این پروتئین در گلبول های قرمز است. این ماده اکسیژن را از ریه ها به بقیه بدن منتقل می کند.
در کم خونی فقر آهن ، خون نمی تواند اکسیژن کافی را به بافت های بدن منتقل کند.
کمبود آهن شایعترین علت کم خونی در بارداری است.
کم خونی فولات
فولات ویتامین است که به طور طبیعی در برخی غذاها مانند سبزیجات دارای برگ سبز وجود دارد. یک نوع ویتامین B ، بدن برای تولید سلول های جدید از جمله گلبول های قرمز خون سالم به فولات احتیاج دارد.
در دوران بارداری ، زنان به فولات اضافی احتیاج دارند. اما گاهی اوقات آنها به اندازه کافی از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، بدن نمی تواند گلبول های قرمز طبیعی نرمال را برای انتقال اکسیژن به بافت ها در بدن ایجاد کند. مکمل های فولات ساخته شده توسط انسان به اسید فولیک گفته می شود.
کمبود فولات به طور مستقیم می تواند در انواع خاصی از نقایص هنگام تولد ، مانند ناهنجاری های لوله عصبی (اسپینا بیفیدا) و وزن کم هنگام تولد نقش داشته باشد.
کمبود ویتامین B12
بدن برای تشکیل گلبولهای قرمز سالم به ویتامین B۱۲ نیاز دارد. هنگامی که یک زن باردار به اندازه کافی ویتامین B۱۲ از رژیم غذایی خود دریافت نکرد ، بدن او نمی تواند گلبول قرمز سالم کافی تولید کند. زنانی که گوشت ، مرغ ، لبنیات و تخم مرغ نمی خورند ، خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود ویتامین B۱۲ دارند که ممکن است به نقایص هنگام تولد مانند ناهنجاری های لوله عصبی منجر شود و منجر به زایمان زودرس شود.
ریزش خون در حین و بعد از زایمان نیز می تواند باعث کم خونی شود.

عوامل خطر کم خونی در بارداری
همه زنان باردار در معرض خطر کم خونی هستند. این بدان دلیل است که آنها به آهن و اسید فولیک بیشتری از حد معمول احتیاج دارند. اما خطر اگر بیشتر باشد:
(بیش از یک کودک) را باردار هستید.
دو بارداری در کنار هم داشته اید.
بخاطر بیماری صبحگاهی زیاد استفراغ می کنید.
در دوران بارداری سن بسیار کم دارید مانند نوجوانی
به اندازه کافی غذاهای سرشار از آهن میل نکنید.
قبل از بارداری کم خونی داشتید.

علائم کم خونی در دوران بارداری
شایع ترین علائم کم خونی در دوران بارداری عبارتند از:
پوست ، لب و ناخن کمرنگ
احساس خستگی یا ضعف می کنید.
سرگیجه
تنگی نفس
ضربان قلب تند
مشکل در تمرکز
در مراحل اولیه کم خونی ، ممکن است علائم واضحی نداشته باشید و بسیاری از علائمی هستند که ممکن است در هنگام بارداری حتی اگر کم خونی نداشته باشید ، باز هم کم خونی داشته باشید. بنابراین حتماً آزمایشات معمول خون را برای بررسی کم خونی در قرارهای قبل از زایمان انجام دهید.

عوارض کم خونی در بارداری بر روی جنین
کم خونی شدید یا درمان نشده کم خونی در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به مشکلات زیر را برای شما افزایش دهد:
یک نوزاد نارس یا کم وزن به دنیا بیاورید.
اگر مقدار قابل توجهی خون را هنگام زایمان از دست دهید ممکن اشت مجبور شوید خون دریافت کنید.
افسردگی پس از زایمان
کودک مبتلا به کم خونی
کودکی که دارای تاخیر در رشد است.
کمبود فولات بدون درمان می تواند خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:ممکن است نوزاد نارس یا کم وزن به دنیا بیاورید.
کودک با نقص جدی هنگام تولد ستون فقرات یا مغز (نقص لوله عصبی) ممکن است متولد شود.
کمبود ویتامین B۱۲ درمان نشده همچنین می تواند خطر ابتلا به کودک با نقص لوله عصبی را افزایش دهد.

آزمایش کم خونی در دوران بارداری
در اولین ملاقات قبل از تولد ، آزمایش خون انجام می شود تا پزشک بتواند بررسی کند که آیا شما کم خونی دارید یا خیر. آزمایش خون به طور معمول شامل موارد زیر است:
آزمایش هموگلوبین
این آزمایش میزان هموگلوبین را اندازه می گیرد . پروتئین غنی از آهن در گلبول های قرمز خون که اکسیژن را از ریه ها به بافت های بدن منتقل می کند.
تست هماتوکریت
این میزان گلبولهای قرمز را در یک نمونه خون اندازه گیری می کند.
اگر پایین تر از حد طبیعی هموگلوبین یا هماتوکریت وجود داشته باشد ، ممکن است کم خونی فقر آهن داشته باشید. پزشک شما ممکن است آزمایش خون دیگر را بررسی کند تا مشخص شود که شما کمبود آهن دارید یا دلیل دیگری برای کم خونی شما است.
حتی اگر در ابتدای بارداری کم خونی ندارید ، به احتمال زیاد پزشک توصیه می کند آزمایش خون دیگری انجام دهید تا در سه ماهه دوم یا سوم خود کم خونی را بررسی کنید.

درمان کم خونی در دوران بارداریپ
اگر در دوران بارداری خود کم خونی دارید ، ممکن است علاوه بر ویتامین های دوران بارداری ، مصرف مکمل آهن و یا مکمل اسید فولیک را نیز شروع کنید. پزشک شما ممکن است توصیه کند که غذاهای بیشتری را که از نظر آهن و اسید فولیک زیاد هستند به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
علاوه بر این ، از شما خواسته می شود بعد از یک دوره زمانی خاص ، آزمایش خون دیگری را انجام دهید تا پزشک معالج بتواند بررسی کند که سطح هموگلوبین و خون سازی شما بهبود یابد.
برای درمان کمبود ویتامین B۱۲ ، پزشک ممکن است شما را به مصرف مکمل ویتامین B۱۲ توصیه کند.
پزشک همچنین ممکن است توصیه کند که غذاهای حیوانی بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید ، مانند:
گوشت
تخم مرغ
محصولات لبنی
پزشک شما ممکن است شما را به پزشک متخصص خون ، پزشک متخصص در زمینه کم خونی ارجاع دهد. متخصص ممکن است شما را در تمام دوران بارداری ببیند و کم خونی شما را مدیریت کند.

جلوگیری از کم خونی
برای جلوگیری از کم خونی در دوران بارداری ، اطمینان حاصل کنید که آهن کافی دریافت می کنید. وعده های غذایی متعادل بخورید و غذاهای بیشتری را که از نظر آهن زیاد هستند به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
حداقل سه وعده در روز غذاهای غنی از آهن مانند موارد زیر مصرف کنید.
گوشت قرمز ، مرغ و ماهی بدون چربی
سبزیجات برگ سبز و تیره (مانند اسفناج ، کلم بروکلی و کلم)
غلات و غلات غنی شده از آهن
لوبیا ، عدس و توفو
آجیل و دانه ها
تخم مرغ
غذاهایی که سرشار از ویتامین C هستند می توانند به بدن شما در جذب آهن بیشتری کمک کنند. این شامل:
مرکبات و آب میوه ها
توت فرنگی
کیوی ها
گوجه فرنگیها
فلفل دلمه ای
همزمان با خوردن غذاهای غنی از آهن ، سعی کنید آن غذاها را بخورید. به عنوان مثال ، شما می توانید یک لیوان آب پرتقال بنوشید و یک غلات غنی شده از آهن را برای صبحانه میل کنید.
همچنین ، غذاهایی را که دارای فولات زیاد هستند ، انتخاب کنید تا از کمبود فولات جلوگیری کنید. این شامل:
سبزیجات سبز برگ
مرکبات و آب میوه ها
لوبیای خشک
نان و غلات غنی شده با اسید فولیک
دستورالعمل پزشک خود را برای مصرف ویتامین قبل از تولد که حاوی مقدار کافی آهن و اسید فولیک است ، دنبال کنید.
گیاهخواران و گیاهخواران باید درمورد بارداری و شیردهی با پزشک خود صحبت کنند که آیا باید در هنگام بارداری مکمل ویتامین B12 مصرف کنند.

آیا من در معرض خطر هستم؟
بله در صورتی که مشکلات زیر را داشته باشید می توانید در معرض خطر باشید.
دو بارداری پشت سرهم داشته باشید.
با بیش از یک کودک مانند دوقلو و چند قلو باردار هستید.
به دلیل بیماری صبحگاهی ، بطور مداوم استفراغ می کنید.
آهن کافی مصرف نکنید.
یک جریان قاعدگی قبل از بارداری سنگین داشته باشید.
بسیاری از علائم کم خونی در دوران بارداری علائمی هستند که حتی اگر کم خونی نداشته باشید ممکن است تجربه کنید. این شامل:
احساس خستگی یا ضعف می کنید
ضربان قلب سریع
تنگی نفس
تمرکز مشکل
پزشکان به طور معمول چندین آزمایش انجام می دهند تا درصد گلبول های قرمز خون در پلاسما و میزان هموگلوبین خون شما را بررسی کنند. اینها نشانگر این هستند که آیا شما در معرض خطر کم خونی هستید یا خیر.

آیا کم خونی مرتبط با بارداری قابل پیشگیری است؟
تغذیه مناسب بهترین روش برای جلوگیری از کم خونی در صورت بارداری یا تلاش برای بارداری است. خوردن غذاهایی که به مقدار زیاد آهن (مانند سبزیجات برگ سبز تیره ، گوشت قرمز ، غلات غنی شده ، تخم مرغ و بادام زمینی) دارند می توانند به شما در اطمینان از تأمین آهن موجود در بدن خود برای عملکرد صحیح کمک کند. متخصص زنان و زایمان شما همچنین ویتامین ها را برای اطمینان از داشتن آهن کافی و اسید فولیک تجویز می کند. حتماً روزانه حداقل ۲۷ میلی گرم آهن مصرف کنید. اگر در دوران بارداری دچار کم خونی شوید ، معمولاً با مصرف مکمل های آهن قابل درمان است.
در مورد خطر ابتلا به کم خونی از پزشک خود سؤال کنید و مطمئن شوید که در اولین مراجعه به دوران بارداری خود را آزمایش کرده اید. همچنین ممکن است بخواهید چهار تا شش هفته پس از زایمان آزمایش دهید. بسته به شرایط شما ، پزشک ممکن است شما را به پزشک متخصص خون ، پزشک متخصص در شرایط خون ارجاع دهد.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.