۲۲۶۴۴۱
۱۱۸۱
۱۱۸۱

علت تغییرات مو در بارداری

سطح رطوبت موهای برخی از مادران باردار به سرعت تغییر می کند و ممکن است باعث روغنی شدن، چرب شدن و دشوار شدن عمل نگهداری از موها شود.

بارداری اغلب باعث می شود که در طول این دوران موهای ضخیم تر و درخشان تری داشته باشید، اما این تغییرات برای همه اتفاق نمی افتد. گاهی اوقات نیز بارداری باعث چرب تر شدن، خشک تر شدن و شکننده تر شدن موها می شود.
بارداری می تواند باعث شود پرپشت به نظر رسیدن موهای تان شود، اما در عین حال می تواند باعث شود که موهای تان چرب تر، خشک تر، فر تر و یا صاف تر به نظر برسد. در این مقاله راه های مقابله با آن چه که برای موهای شما در دوران بارداری اتفاق می افتد، ذکر شده است.

آیا بارداری موهای شما را تغییر می دهد؟
بله، احتمالا این گونه است. و اگر خوش شانس باشید، احتمالا این تغییر بهتر خواهد بود. ماری استین می گوید: «تغییر مو یک اتفاق فیزیولوژیکی طبیعی در دوران بارداری است». وی در ادامه می گوید: «در طول این دوران موهای تان سریع تر رشد کرده و ضخیم تر خواهند شد. در بسیاری از خانم ها نیز بارداری سبب، درخشان تر شدن موهای شان می شود. احتمالا این اتفاق در سه ماهه دوم بارداری این موارد رخ می دهد. در برخی دیگر از اشخاص نیز ممکن است موهای شان خشک تر و یا چرب تر شود. برخی از زنان متوجه تغییر رنگ مو می شوند و برخی دیگر متوجه تغییر در بافت مو می شوند. ممکن است موهای تان به حالت فرفری دربیاید یا حتی از حالت صاف تبدیل به فر شود».

چرا موها در دوران بارداری تغییر می کنند؟
با وجود این که موهای شما در این دوران ضخیم تر و پر پشت تر شده و شاید تغییراتی در بافت موهای تان به وجود بیاید، اما در واقع موهای بیش تری رشد نمی کنند. آن چه اتفاق می افتد این است که به اندازه قبل موهای شما دچار ریزش نمی شود که این به دلیل افزایش سطح استروژن و پروژسترون است که در چرخه رشد مو تاثیر می گذارند. قبل از این که باردار شوید، موهای شما در چرخه طبیعی ۳ ماهه رشد کردن، استراحت کردن و سپس ریزش مو قرار داشت. در هر زمانی، حدود ۸۵ تا ۹۵ درصد از موهای شما در حال رشد بودند، و ۵ تا ۱۵ درصد در مرحله استراحت بودند که به تدریج تبدیل به ریزش مو در هنگام شانه زدن یا شستن مو می شد. با این وجود، اکنون که شما باردار هستید، هورمون ها باعث می شوند که مرحله چرخه استراحت مو بیش تر طول بکشد، به این معنا که موهای شما دیگر به آن شکلی که قبلا ریزش می کرد، دچار ریزش نمی شود و به نظر می رسد که یک سر پر از مو دارید.

چه زمانی در دوران بارداری این تغییرات را در موهای خود خواهید دید؟
ماری استین که یک ماما است، می گوید: «بر اساس تجربه من، احتمالا تا زمان شروع سه ماهه دوم بارداری آن را مشاهده نمی کنید». وی می گوید: «در سه ماهه اول بارداری، هنگامی که به طور کلی احساس خوبی ندارید، به عنوان مثال با حالت تهوع صبحگاهی، داشتن روزهایی با حالت موهای بد، شایع تر هستند. اما وقتی در سه ماهه دوم بارداری احساس بهتری پیدا می کنید، مرحله «شکوفایی» موهای شما آغاز می شود. «البته ماهیت تغییر موها اکثرا به هورمون ها، نوع موهای شما قبل از بارداری و نحوه مراقبت از موهای تان بستگی دارد».

اگر موهای شما ضخیم تر شود
اکثر ما رویای داشتن موهای پر پشت تر، و ضخیم تر را داریم، و به نظر می رسد که آرزوی داشتن موهای ضخیم تر از طریق بارداری تحقق پیدا می کند. MFMer SamSam می گوید: «وقتی موهای من ضخیم تر شد و حجم بیش تری پیدا کرد، احساس خیلی بهتری داشتم». اما، با این که موهای ضخیم تر دوست داشتنی تر هستند، اما برخی از افراد می گویند که مراقبت از آن ها از آن چه فکر می کنند، دشوار تر است. MFMer xLaurax می گوید: «موهای من دوست داشتنی و ضخیم بود و مدل دادن به موهایم ساده بود، اما نیاز به مراقبت زیادی داشت و من از شامپوی زیادی استفاده می کردم!».
اگر موهای شما بلند است، سبک معمول موهای خود را درست کنید و از سشوار کردن موها به عنوان عامل «زیبا کننده» استفاده کنید. برای فرم دادن بیش تر، موها را به کمی موس مو آغشته کنید. اکنون، موهای شما پر تر به نظر می رسد. همچنین می توانید مدل موهای مختلفی که پیش از بارداری برای شما مناسب نبود را امتحان کنید. اگر متوجه شدید که موهای شما بیش از حد پر به نظر می رسد، می توانید مدل مو شینیون گل یا دم اسبی را امتحان کنید. یکی دیگر از روش های دیگر برای کاهش پر پشت به نظر رسیدن موها، این است که از آرایش گر خود بخواهید که موهای شما را تکه تکه کوتاه کند. آماندا استون که یک آرایش گر از سالن زیبایی Outback است، می گوید: «این کار موهای ضخیم روی سر شما را نازک تر نشان می دهد، ضخامت موها را متعادل کرده و مدل دادن به موها را آسان تر می کند».

اگر موهای تان چرب تر شود
سطح رطوبت موهای برخی از مادران باردار به سرعت تغییر می کند و ممکن است باعث روغنی شدن، چرب شدن و دشوار شدن عمل نگهداری از موها شود. نوسانات سطح آندروژن (هورمون جنسی) می تواند غده های چربی پوست شما را بزرگ تر کرده (غده های ریز که درون پوست شما قرار دارند) و در نهایت منجر به افزایش یک ماده روغنی موسوم به سبوم شوند. این می تواند باعث شود موها و پوست تان چرب تر از حالت معمول شود، همان طور که MFM در Old Woman In A Shoe می گوید: «در حین آخرین بارداری ام، موهای من در اواخر بارداری واقعا چرب شد. من شامپو های زیادی را امتحان کردم، و هیچ کدام مانند شامپوی معمولی من خوب نبودند».

راه حل هوشمندانه برای برطرف کردن مشکل موهای چرب در دوران بارداری
به نظر کمی غیر منطقی به نظر می رسد، اما موهای چرب در اثر شستن بیش از حد، چرب تر می شود زیرا شست و شو باعث افزایش جریان سبوم می شود. با این وجود، چند راه حل دیگر نیز وجود دارد که می توانید امتحان کنید. سعی کنید که به دنبال شامپو هایی باشید که روغن ها را امولسیون می کند. و به جای این که نرم کننده جداگانه ای را انتخاب کنید، نسبت دو به یک شامپو و نرم کننده را امتحان کنید. (یک نرم کننده جداگانه عموما رطوبتی بیش تر از چیزی که موهای چرب به آن نیاز دارند، به مو اضافه می کند). هر ماه یک بار، از شامپو های درخشان کننده استفاده کرده که به طور خاص برای از بین بردن هر گونه چربی و فر مو استفاده می شوند. هم چنین می توانید موهای خود را در سرکه شست و شو دهید (یک قاشق غذا خوری سرکه را با ۲۳۶ میلی لیتر آب رقیق کنید) یا موهای تان را از ریشه شانه کرده و نصف لیمو بریده شده را ۵ دقیقه قبل از دوش گرفتن بر روی موها قرار دهید. اگر این کارها را انجام ندادید، نزد آرایش گر خود بروید و موهای خود را به میزان زیادی تکه تکه کوتاه کرده تا بهتر بتوانید به موهای صاف و چرب خود حالت دهید.

اگر موهای شما خشک تر شود
غیر معول نیست که متوجه شوید موهای شما در دوران بارداری خشک تر، زبر و مانند کاه شده است. این مساله می تواند ناشی از این امر باشد که بدن در حال تغییر شما، در حال تحریک غده چربی پوست برای تولید ماده سبوم به همان اندازه ای است که قبلا تولید می کرده است. یا همچنین می تواند مربوط به محصولات مویی باشد که استفاده می کنید و دیگر برای تغییر موها در دوران حاملگی مناسب نیست. موهای خشک می توانند آزار دهنده باشند و مرطوب کردن آن ها نیز ممکن است سخت باشد. همان طور که MFMer KB می گوید: «موهای من در دوران بارداری در خشک ترین حالتی بود که تا به حال برای موهایم اتفاق افتاده است، شکننده، بی حالت و فاقد رطوبت بود و هر بار که مرطوب کننده دیگری را انتخاب می کردم، به نظر می آمد که به جای جذب شدن، در موهایم گیر می کرد».

روش های هوشمندانه تر برای مقابله با موهای خشک در دوران بارداری

موهای خود را با کمی کرم و لوسیون های نرم کننده درمان کنید، این کرم ها و لوسیون ها به موهای شما زمان بیش تری برای جذب رطوبت می دهد. از شامپو های ملایم تری استفاده کنید، زیرا آن ها چربی طبیعی مو را از بین می برند. وقتی موهای خود را شامپو می زنید، برای ماساژ پوست سرتان با شامپو زمان صرف کنید، زیرا این کار به تحریک غده های چربی کمک می کند. از دستگاه های حرارتی مو، مانند اتو مو یا بابلیس، اجتناب کنید زیرا موها را شکننده تر از قبل می کنند. هم چنین روش مراقبت از موها به شکل درمان موها با روغن داغ ایده مناسبی است. چه در سالن زیبایی باشد و چه در خانه، این روش های درمانی می توانند سریعا موهای فاقد رطوبت را درمان کنند. درمان با روغن داغ با مواد طبیعی و ترجیحا فیلتر اشعه ماوراء بنفش را انتخاب کنید.

اگر موهای شما بیش از حد صاف یا فرفری است
این نیز یک تغییر عجیب در دوران حاملگی است. افزایش سطح هورمون ها در بدن شخص باردار می تواند باعث تغییر بافت مو شود. و اگر موهای صافی دارید که به شکل موهای صاف شده با اتو به نظر می رسد، ممکن است موهای شما کمی مجعد و یا کاملا فرفری شود. اگر موهای مجعد دارید، ممکن است متوجه شوید که موهای تان در طول این دوران صاف شده است. MFMer SallyD می گوید: «من از وقتی کوچک بودم، موهای فر ریزی داشتم. اما به محض این که وارد سه ماهه دوم بارداری خود شدم، موهای فر من، صاف شد و حتی مردم از من می پرسیدند که آیا از اتو مو استفاده کرده ام؟ اگرچه بعد از زایمان موهای من مجددا فر شد، اما کمی از حالت خود را از دست داد».

راه های هوشمندانه برای مقابله با صاف شدن موهای مجعد یا مجعد شدن موهای صاف در دوران بارداری
سعی کنید که از دیدن موهای طبیعی خود به شکل متفاوت لذت ببرید. این مساله فقط برای ۹ ماه ادامه دارد!
اگر موهای طبیعی صاف شما در دوران بارداری فرفری شد، مدل موهای خود را عوض کنید.
با قرار دادن بیگودی های فر کننده مو (بدون حرارت)، موهای خود را درست کرده تا موهای تان را به شکل دلخواه خود دربیاورید.
اگر متوجه شده اید که موهای شما نسبت به گذشته بسیار صاف تر شده است، باید خوشحال باشید که دیگر به محصولاتی که موهای فر شما را حالت می دهند، نیازی ندارید. از این فرصت برای استفاده از محصولات مختلف مو استفاده کرده و برای این کار از محصولات طبیعی استفاده کنید!
اگر می خواهید کمی به موهای صاف خود حجم بدهید، می توانید کمی موهای خود را تکه تکه کوتاه کنید، به خصوص در اطراف صورت تان. آماندا استون که آرایش گر است، می گوید: «با کوتاه کردن موها به صورت تکه تکه و لایه لایه کردن آن ها در اطراف صورت، فورا حجم و طراوت به مدل موهای شما باز می گردد».

اگر موهای شما مجعد است
با توجه به این حقیقت که دمای داخلی بدن شما در حین بارداری افزایش پیدا می کند، فولیکول ها و کوتیکول های مو می توانند باز بمانند و باعث مجعد شدن و به هم خوردن تعادل رطوبتی مو شوند. هم چنین، به دلیل حجم بیش تر مو نیز ممکن است فر شدگی مو رخ دهد، مخلوط شدن موهای قدیمی (که در زمانی که باید به طور طبیعی ریزش می کردند، دچار ریزش نشده اند)، و رشد موهای جدید می تواند دو نوع بافت متفاوت مو ایجاد کرده و باعث مجعد شدن مو شود.

روش هوشمندانه برای مقابله با موهای مجعد در حین بارداری
محصولات زیادی برای از بین بردن موهای مجعد وجود دارد، آن ها را بررسی کرده و انواع مختلفی را امتحان کنید تا متوجه شوید که کدام یک برای شما مناسب تر است. از کوتاه کردن موهای مجعد خود اجتناب کنید، زیرا موهای مجعد در صورتی که طول بلندی نداشته باشند، بالا می روند. سعی کنید که موهای خود را پشت سر تان به صورت دم اسبی ببندید و یا کاملا موهای خود را فر کنید.

اگر رنگ موهای تان تغییر کرد
علاوه بر بافت، حجم و طول مو، برخی از زنان باردار متوجه می شوند که رنگ موهای شان تغییر می کند. Daisynova می گوید: «یکی از چیزهای عجیبی که در دوران بارداری برای من اتفاق افتاد، این بود که موهای من بسیار تیره تر شد. موهای من رنگ روشن داشت و اکنون قهوه ای تیره است».

آیا می توان در طول دوران بارداری موها را رنگ کرد؟
اکثر کارشناسان عقیده دارند که رنگ کردن و دکلره کردن موها در دوران بارداری بی خطر است، تا زمانی که از دستورالعمل ها تبعیت کرده و قبل از رنگ کردن کل مو، رنگ کردن چند تار مو را امتحان کنید. اگر از عهده هزینه های آن بر می آیید، ارزش این را دارد که در دوران بارداری برای رنگ کردن موها از آرایش گر کمک بگیرید، زیرا موهای شما در دوران بارداری می تواند رنگ متفاوت تری نسبت از حالت طبیعی به خود بگیرند. آرایش گر احتمالا رنگ های گیاهی را به شما توصیه می کند و ممکن است به جای هایلایت، موها را لولایت کند.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.