۲۲۶۴۴۳
۶۷۱
۶۷۱

مشکل پوستی در بارداری، چگونگی درمان

اگر در طول بارداری دچار آکنه شده اید، سعی کنید از مصرف تمام داروهای ضد آکنه پرهیز کنید، زیرا ممکن است روی جنین شما تاثیر بگذارد.

تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی که در بارداری اتفاق می ‌افتند، اجتناب ناپذیر است، بنابراین یکی از مشکلات رایجی که در دوران بارداری خیلی از خانم ها با آن مواجه می شوند به وجود آمدن تغییرات پوستی است.
هنگامی که باردار هستید، ممکن است پوست شما متحمل یک سری تغییرات اساسی شود. نوسان هورمون ها می تواند بر تعادل چربی و تولید عرق به وسیله غدد پوستی تاثیر بگذارد و همچنین تغییرات سریع وزن شما در این دوران نیز می تواند باعث کشش پوست شود.

مشکلات پوستی رایج در دوران بارداری
آکنه
اگر قبل از بارداری آکنه داشتید، ممکن است متوجه شوید که با باردار شدن و تغییرات هورمونی از دست آن ها خلاص شده اید. همچنین ممکن است متوجه شوید که آکنه های تان بیش تر شده است. حتی اگر قبل از بارداری آکنه نداشته باشید، ممکن است ظاهر شوند.

راهای تسکین آکنه در دوران بارداری
اگر در طول بارداری دچار آکنه شده اید، سعی کنید از مصرف تمام داروهای ضد آکنه پرهیز کنید، زیرا ممکن است روی جنین شما تاثیر بگذارد.
چنان چه از به وجود آمدن آکنه در طول این دوران رنج می برید، ممکن است برخی از درمان های موضعی بی خطر باشند، اما قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید.
رژیم غذایی متعادل با آب فراوان را رعایت کنید.
از شست و شوی مکرر پوست و استفاده از شوینده های قوی مانند محصولاتی که حاوی الکل هستند، اجتناب کنید. این مواد تنها باعث می شوند که چربی های طبیعی پوست از بین برود و منجر به تولید بیش تر چربی می شود.
فقط از پاک کننده های بسیار ملایم استفاده کنید و بیش از دو یا سه بار در روز صورت خود را نشویید.
پوست خشک
چنان چه غدد پوستی شما چربی کافی تولید نمی کنند که خاصیت کشسانی پوست را حفظ کند، ممکن است احساس خشکی ناخوشایندی روی پوست داشته باشید.

راه های تسکین خشکی پوست در دوران بارداری
مرتبا مرطوب کننده استفاده کنید.
از محصولاتی مانند پاک کننده های قوی و ژل های حمام و صابون های بدون مرطوب کننده، اجتناب کنید.
به جای استفاده از فوم های حمام از روغن حمام استفاده کنید تا رطوبت را به پوست برگرداند.
حتما روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. نوشیدنی های کافئین دار، مانند قهوه، چای و کولا در این تعداد جای ندارند!
سندی مادر ۳۶ ساله در این باره می گوید: من هرگز مشکل جدی به خاطر خشکی پوست نداشتم، اما زمانی که باردار شدم، پس از گذشت ۱۲ هفته قسمت هایی از پوست بازوهایم دچار خشکی شد. من درباره این که استفاده از کدام لوسیون ها می توانند برای بارداری بی خطر باشند مطمئن نبودم، بنابراین بعد از دوش گرفتن، تنها از روغن زیتون فرآوری نشده برای درمان لکه ها استفاده کردم. همچنین شب ها پنجره را باز می گذاشتم زیرا احساس می کردم با روشن بودن شوفاژ ها، پوست من خشک می شود. به این ترتیب هوای خانه تازه تر بود و کم تر خشک می شد و من احساس بهتری داشتم.
خارش پوست
خارش پوست می تواند با خشکی پوستی مرتبط باشد. با این حال، خارش می تواند بدون خشکی نیز اتفاق بیفتد و معمولا از روی شکم شروع می شود، و اغلب در سایر قسمت های بدن پخش می شود. این یک شکایت شایع در بارداری است. هنگامی که با وجود خارش هیچ گونه بثوراتی روی پوست شما وجود ندارد، معمولا دلیلی برای نگرانی نیست، اما درباره آن از پزشک سوال کنید. این مشکلات می تواند نشانه ای از بیماری های کلیوی مرتبط با بارداری به نام کلستازیس بارداری باشد که در صورت عدم درمان، ممکن است منجر به زایمان و در موارد نادر زایمان نوزاد مرده شود.

راه های تسکین خارش پوست در دوران بارداری
پوست را مرتبا مرطوب کنید.
از محصولات خشک کننده پوست مانند پاک کننده های قوی و شوینده های بدون مرطوب کننده، استفاده نکنید.
برای حفط رطوبت پوست به جای شوینده های کف دار از روغن حمبم استفاده کنید.
در طول روز حداقل هشت لیوان آب بنوشید. نوشیدنی ها کافئین دار مانند قهوه، چای و نوشابه جزء این تعداد محاسبه نمی شوند.
قرار دادن پارچه خنک روی شکم می تواند به کاهش خارش کمک کند.
از صابون های غیر معطر برای شست و شوی پوست استفاده کنید و لوسیون های مرطوب کننده ملایم را استعمال کنید تا پوست را نرم تر کند و از تحریک آن جلوگیری شود.
از یک ماده پاک کننده ملایم و برای شست و شوی لباس ها استفاده کنید و سعی کنید شست و شوی لباس ها در طی دو مرتبه انجام شود تا مطمئن شوید پوست شما بیش تر تحریک نمی شود.
بثورات پوستی
بثورات پوستی ناشی از بیماری های اساسی پوستی است که در سه ماهه آخر بارداری شایع تر است و معمولا طی چند هفته بعد از زایمان رفع می شود. برخی بثورات پوستی ناشی از عفونت هایی مانند سرخچه، توکسوپلاسموز و تبخال است. برای تشخیص صحیح باید به پزشک خود اطلاع دهید. بیش تر بثورات پوستی خطری برای شما یا کودک تان ایجاد نمی کند. این بثورات معمولا واکنش هایی هستند که در اثر آلرژی یا پاسخ ایمنی بدن به بارداری ایجاد می شود.
پاپول های خارش دار بارداری (PUPP)
خارش بارداری (Prurigo)
درماتیت بارداری
اگر بثورات و خارش های شما هیچ خطری برای شما یا کودک تان ایجاد نکند، پزشک روش درمانی بی خطری برای بارداری شما تجویز می کند.
پوست آسیب دیده را مرطوب نگه دارید.
کرم کالندولا یا لوسیون کالامین می تواند هرگونه خارشی را کاهش دهد.
اگر درمان های ملایم موثر نباشند و خارش شدید باشد، ممکن است پزشک کرم های پوستی حاوی کورتیزون تجویز کند.
حساس شدن پوست
کشیدگی و نازک شدن پوست در دوران بارداری می تواند آن را از حد معمول حساس تر کند. همچنین بیماری های فعلی پوست مانند درماتیت یا اگزما ممکن است بدتر شوند. شاید متوجه شوید به طور ناگهانی نسبت به محصولات خانگی یا عطرها حساس هستید. اگر مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد خارش می شود، دقت کنید چیزهایی در خانه استفاده می کنید که می تواند باعث تحریکات پوستی شود. این احتمال وجود دارد که مواد شیمیایی قوی در پاک کننده ها، عطرها، خوشبو کننده های هوا، پودرهای شست و شو پوست شما را تحریک کند.
پودرهای شست و شو غیر بیولوژیکی را عوض کنید.
از محصولات دارای الکل خودداری کنید.
عطر را به جای پوست روی لباس استفاده کنید.
از شوینده های طبیعی و ملایم استفاده کنید.
هنگام شست و شو از دست کش استفاده کنید.
اگر حس می کنید که الیاف غیر طبیعی در لباس، مانند پلی استر یا الاستان برای تان مشکل ساز است و موجب خارش پوست می شود، از لباس و لباس زیر 100% پنبه ای به جای آن ها استفاده کنید.
پوست چرب و لکه ها
ممکن است پوست در دوران بارداری بسیار چرب شود. اگر غدد عرقی پوست با این چربی های اضافی مسدود شوند، می تواند باعث بروز لکه های پوستی بیش از حد معمول شود.

راه های برطرف کردن پوست چرب و لکه ها در دوران بارداری
در صورت داشتن پوست چرب، از شست و شوی مکرر و استفاده از پاک کننده های قوی و آن هایی که حاوی الکل هستند، خودداری کنید. این کار باعث از بین رفتن چربی طبیعی پوست و تولید بیش تر چربی می شود.
اگر پوست شما در حاملگی دچار لکه شده است، صورت خود را بیش از دو یا سه بار در روز نشویید و تنها از پاک کننده های ملایم استفاده کنید.
رژیم غذایی شما می تواند روی شادابی پوست تاثیر بگذارد. بنابراین باید یک رژیم غذایی مناسب، دارای مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه داشته باشید و آب فراوان بنوشید.
قرمزی و رگ های عنکبوتی
در طول بارداری جریان خون در بدن شما ۵۰% بیش از حد نرمال می شود. اگر معمولا روی پوست خود رگ های عنکبوتی یا لکه های قرمزی دارید، احتمالا در این دوران بیش تر نمایان می شوند. پس از زایمان، با کاهش جریان خون باید این لکه ها از بین بروند. دماهای خیلی بالا یا خیلی پایین، روی جریان خون سطحی پوست شما تاثیر می گذارد، بنابراین اجتناب از آن می تواند به شما کمک کند. در مورد لکه های قرمز و رگ های عنکبوتی به جز نوشیدن مقدار زیادی آب، نمی توانید کار دیگری انجام دهید.
کلوآسما/ تغییر رنگ
در دوران بارداری رنگ دانه های پوست شما می تواند تغییر کند. ممکن است نوک پستان تیره تر به نظر برسد.
خط نیگرا یا خط بارداری یک خط تیره عمودی است که زیر شکم ظاهر می شود.
اگر پوست روشنی دارید، افزایش تولید ملانین می تواند منجر به لکه های تیره روی پوست صورت و گردن شود و اگر پوست تیره دارید، لکه های ایجاد شده روی پوست تان روشن خواهد بود.
قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند این رنگ دانه ها را پر رنگ تر کند، بنابراین برای جلوگیری از آن بهتر است از ضد آفتابی با محافظت بالا استفاده کنید یا از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید.
ترک های پوستی
هنگامی که پوست شما کشیده می شود، ممکن است در اثر این کشیدگی ها خطوط قرمز نازکی روی آن ایجاد شود. این ترک های پوستی بیش تر در شکم، سینه، ران و باسن دیده می شود. این ترک های پوستی بعد از زایمان به آرامی محو می شوند و احتمالا در نهایت از آن ها خطوط نقره ای رنگ نازکی باقی می ماند. هیچ کرم، روغن یا مرطوب کننده ای برای جلوگیری از ایجاد ترک های پوستی یا از بین بردن آن ها تایید نشده است. اما مرطوب کردن نواحی آسیب دیده و ماساژ دادن منظم آن به حفظ رطوبت و حالت ارتجاعی آن کمک می کند و می تواند از بروز هر گونه ترکی جلوگیری کند.

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.