۲۲۶۶۰۶
۱۴۳۴
۱۴۳۴

سقط جنین چه زمانی قانونی است؟

همیشه سقط جنین به صورت ناخود آگاه ایجاد نمی شود و در مواقعی ممکن است به صورت عمدی و از روی اجبار صورت گیرد.

همیشه سقط جنین به صورت ناخود آگاه ایجاد نمی شود و در مواقعی ممکن است به صورت عمدی و از روی اجبار صورت گیرد. این اتفاق در مواقعی که باید به صورت عمدی صورت بگیرد بسیار دردناک است و زن را هم از لحاظ روحی و هم از لحاظ جسمی دچار آسیب می کند.
به ازبین رفتن حاملگی زمانی سقط جنین گفته می شود که قبل از هفته ی بیستم بارداری اتفاق بی افته و وزن جنین قبل از هفته ی بیستم بارداری حدود 500 گرم می باشد.
بیشتر از ۸۰ درصد از سقط ها در هفته ی خای قبل از ۱۲ ماهگی رخ می دهند اما اگر سقطی بعد از هفته ی بیستم اتفاق بی افتد دیگر به آن یقط نمی گویند بلکه مرده زایی می گویند.
بیشتر سقط ها در همان سه ماه اول بارداری اتفاق می افتد برای همین می گویند در سه ماه اول بارداری بیشترین مراقبت را داشته باشید و شایع ترین علت اتفاق سقط ها در 3 ماه اول بارداری مشکلات وراثتی و ژنتیکی می باشد.
همانطور که گفتیم سقط جنین گاهی می تواند به دلیل مشکلاتی برای فرد اتفاق بی افتد اما در شرایطی ممکن است مادر مجبور باشد که جنین خود را سقط کند.در ادامه ی این مقاله می خواهیم در مورد سقط جنین قانونی صحبت کنیم .

نشانه ‌های سقط جنین چه هستند؟
لکه بینی و خونریزی
یکی از اولین و طبیعی ترین نشانه های سقط جنین لکه بینی و خونریزی از واژن است .ممکن است خانمی بعد از اینکه متوجه شد باردار شده و بعد از دو هفته از بارداری خونریزی و لکه بینی مختصری رو تجربه کنه که میتونه از علائم و نشانه های سقط جنین باشه .
درد و انقباضات رحمی
یکی دیگر از نشانه های سقط جنین میتونه دردهای شکمی و انقباصات رحمی باشد.
خروج بافت یا مایع از مهبل از علائم دیگر سقط جنین است.

سقط جنین غیرعمدی چه دلایلی می تواند داشته باشد؟
عادت های نادرست
برخی عادت های ناردست مثل سیگار کشیدن در دوران بارداری و مصرف مواد مخدر و مصرف مشروبات الکی در دوران بارداری می تونه در دوران بارداری بسیار مضر باشه و به جنین آسیب وارد کنه و موجب سقط جنین شوند .این عوامل به راحتی می توانند موجب سقط جنین شوند.
اختلال ‌های کروموزومی
یکی از دلایلی که به صورت غیر عمدی می تواند موجب سقط جنین شود اختلالات کروموزومی می باشد .اختلالات کروموزومی در تخمک و اسپرم میتونه باعث بشه که جنین ناقصی ایجاد شود و در نتیجه سقط جنین غیرعمدی اتفاق بی افته .
در حالی که بعضی از اختلال‌های کروموزومی مثل تریزومی ۲۱ (شایع‌ترین نوع سندرم داون) زندگی جنین را ناممکن نمی‌کنند، اما بعضی از اختلال‌های کروموزومی هم به سادگی با ادامه حیات جنین ناسازگار هستند. در این موارد است که رشد و تکامل جنین از نظر ژنتیکی اساسا متوقف می‌شود و حالت دیگری جز سقط جنین برای آن متصور نیست.
اختلال ‌های تیروئیدی
اختلال‌های تیروئیدی می تواند موجب سقط جنین غیرعمدی و یا حتی ناباروری شود.هر نوع اختلالات تیروئیدی ، چه کم کاری تیروئید و چه پرکاری تیروئید می تواند موجب ناباروری و سقط جنین شود.
در مواقعی که تیروئید کم کار است ، بدن از راه تولید هورمون‌هایی که تخمک‌گذاری را سرکوب می‌کنند، تلاش میکنه که این کمبود را جبران کنه.
در موارد پُرکار بودن تیروئید ، تولید بیش از حد هورمون‌ها می‌تواند عملکرد استروژن را مختل کند و به دو مشکل منجر شود: نامطلوب شدن محیط رحم برای کاشت جنین یا خون‌ریزی غیرعادی در رحم.
بیماری دیابت
دیابت کنترل‌نشده می تواند موجب سقط جنین ‌شود. به همین دلیل، بیمارانی که با بیماری دیابت مواجه هستند و قصد باردار شدن دارند، حتما باید تحت درمان باشند و با پزشک خود مشورت کنند..

اختلال ‌های سیستم ایمنی
زنانی که دچار مشکلات اختلال سیستم ایمنی هستند به زبان ساده بدنشان بارداری را قبول نمی کند و می توانند سقط جنین مکرر داشته باشند.دلایل این اتفاق مشخص نیست و بسیار پیچیده است اما متخصصین معتقدند که اختلالات در سیستم ایمنی بر بارداری تاثیر می گذارند.
مشکلات جسمی
سقط جنین غیرعمدی می تواند به دلیل مشکلات جسمی مادر اتفاق بی افتد .مثل نارسایی در دهانه رحم و اختلالات رحمی و معمولا سقط بر اثر مشکلات جسمانی مادر در سه ماه دوم و سوم اتفاق می افتد.
اختلال ‌های انعقاد خون
این مورد بسیار نادر است و بسیار کم اتفاق می افتد اما به هر حال افرادی هستند که سقط جنین را به علت اختلالات انعقاد خون تجربه می کنند.
در مواری که گفتیم سقط جنین ممکن است به صورت کاملا غیرعمدی اتفاق بی افتد و مادر هیچ دخالتی به صورت عمدی در سقط جنین ندارد.
اما مواقعی وجود دارد که در کشور ایران سقط به صورت عمدی و غیرقانونی اتفاق می افتد.
در مواردی که گفته شد سقط جنین به صورت خود به خودی ممکن است اتفاق بی افتد .اما در مواقعی وجود دارد که ممکن است پزشک با توجه به صلاحدید مادر و آینده ی کودک تشخیص می دهد سقط صورت گیرد.

چه زمانی سقط عمدی قانونی محسوب می شود؟
حتی در مواقعی وجود دارد که به دلیل مشکلاتی که برای جنین و مادر ایجاد شده پزشک تشخیص می دهد که سقط جنین به صورت عمدی زیر نظر پزشک صورت بگیرد اما این سقط در واقع نوعی سقط درمانی محسوب می شود .اما در مواقعی که به آن سقط جنین جنایی گفته می شود ، کاری کاملا غیرقانونی و غیرمجاز است .
سقط درمانی
زمانی که سقط برای حفظ سلامت مادر به صورت عمدی انجام می شود در واقع نوعی سقط قانونی است و قانون گذار از این سقط برای حفظ سلامت مادر حمایت می کند .سقط درمانی زیر نظر پزشک صورت می گیرد.
در صورتی که ادامه بارداری مادر به مرگ جنین یا مادر منجر شود، درخواست صدور مجوز سقط درمانی (تنها در ادارات کل پزشکی قانونی استان‌ها) مورد پذیرش قرار می‌گیرد البته در صورت دستور مقام قضایی یا درخواست زوجین یا معرفی‌نامه پزشک معالج قبل از ولوج روح (چهارماهگی)).
سقط عمدی و جنایی
در مواقعی سقط به صورت عمدی و به بدون هیچ مشکلی انجام می شود .یعنی در واقع نه مادر و نه جنین هیچ مشکل سلامتی ای ندارند اما مادر به صورت عمدی سقط جنین را انجام می دهد.در این شرایط حتی اگر جنین دارای روح باشد ، سقط جنین باعث قصاص نمی شود اما کسی که مرتکب چنین عملی شده به پرداخت دیه و مجازات تعزیری محکوم می شود.

داروهای تجویزی برای سقط جنین
داروهای تجویز شده برای سقط جنین میفپریستون و میزوپروستول است.
Mifepristone ، همچنین به عنوان "Mifeprex" یا "RU-486" شناخته می شود ، از عملکرد هورمون طبیعی پروژسترون بر روی رحم جلوگیری می کند. این باعث می شود که پوشش داخلی رحم مانند یک دوره ریخته شود و رشد بارداری را متوقف کند. میزوپروستول که به آن "سیتوتک" نیز گفته می شود ، باعث انقباض رحم و خونریزی و گرفتگی آن می شود.
هنگامی که میفپریستون با میزوپروستول ترکیب شود سقط جنین پزشکی منجر می شود.

بعد از سقط جنین چه اتفاقی می افتد؟
علائم و نشانه هایی که ممکن است پس از سقط پزشکی نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشند عبارتند از:
خونریزی شدید ، خیس شدن و خونی شدن چند نوار بهداشتی در چند ساعت
درد شدید شکم یا کمر
تب بیش از 24 ساعت طول می کشد
ترشحات واژن با بوی بد
پس از سقط جنین پزشکی ، برای اطمینان از بهبودی مناسب و ارزیابی اندازه رحم ، خونریزی و علائم عفونت ، باید به پزشک مراجعه کنید. برای کاهش خطر عفونت ، به مدت دو هفته بعد از سقط ، رابطه جنسی از طریق واژن انجام ندهید و از تامپون استفاده نکنید.
پزشک شما احتمالاً از شما سوال می کند که آیا هنوز احساس بارداری می کنید ، آیا خروج کیسه بارداری یا جنین را مشاهده کردید ، چه مقدار خونریزی دارید و آیا هنوز خونریزی دارید اگر پزشک شما به سقط جنین ناقص یا بارداری مداوم مشکوک است ، ممکن است به سونوگرافی و احتمالاً سقط جراحی نیاز داشته باشید.
پس از سقط جنین پزشکی ، احتمالاً طیف وسیعی از احساسات را تجربه خواهید کرد - مانند تسکین ، از دست دادن ، غم و گناه. این احساسات طبیعی است. ممکن است کمک کند که با یک مشاور در مورد آنها صحبت کنید.

روش ساکشن برای سقط جنین و دفع جنین مرده
در صورتی که جنین مرده در رحم به مدت طولانی باقی بماند می تواند موجب عفونت های بسیار شدید شود.بعد از مردن جنین حتما برای دفع آن به پزشک مراجعه کند تا با تجویز داورهای مناسب جنین دفع شود.
یکی از روش های قابل استفاده برای سقط جنین و دفع جنین مرده ساکشن می باشد که باید زیر نظر پزشک مجرب و با نامه ی پزشکی انجام شود.ساکشن در صورتی که درست انجام نشود می تواند عوارض زیادی داشته باشد روش ساکشن به نام‌های دیگری مانند ساکشن آسپیراسیون، کورتاژ با ساکشن، یا آسپیراسیون واکیوم نیز خوانده می‌شود.
پزشک برای تسکین درد ، آرام بخش تجویز می کند .عمل ساکشن بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می کشد.
در این روش دهانه رحم به صورت موضعی بی حس می شود و دستگاهی را وارد رحم می کنند که این دستگاه اسپکولوم نام دارد.این دستگاه به صورت تا شده وارد رحم می شود و سپس در رحم باز می شود و با دستگاه تناکولوم و میله‌های جاذب متصل به دستگاه ساکشن، مکش جفت و جنین انجام می‌شود.
توجه داشته باشید که سقط جنین و دفع جنین مرده باید کاملا زیر نظر پزشک و با نامه های معتبر پزشکی و مجوز پزشکی انجام شود .در غیر این صورت کاری غیرقانونی و جرم محسوب می شود.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.