۴۳۹۸۱
۲۵ نظر
۹۶۰۲۱۵
۲۵ نظر
۹۶۰۲۱۵

هفته نوزدهم بارداری

این هفته، یعنی هفته نوزدهم بارداری، هفته لگد پرانی است. یعنی حسابی برای خودش جولان می دهد. هر زمانی که دلش بخواهد سر شوخی را باز می کند. ملاحظه هم نمی کند که صبح است یا نصفه شب.

هفته نوزدهم بارداری

نی‌نی‌بان: این هفته، هفته لگد پرانی است. یعنی حسابی برای خودش جولان می دهد. هر زمانی که دلش بخواهد سر شوخی را باز می کند. ملاحظه هم نمی کند که صبح است یا نصفه شب. هر وقت دلش بخواهد لگد می زند. تعیین جنسیت جنین هم در این هفته بارداری قطعی است. از این هفته خیلی راحت می توانید بروید سراغ سیسمونی و خرید لباسهای دخترانه و پسرانه. در این هفته ممکن است متوجه تغییراتی در پوست صورت و بدنتان شوید که اصلا جای نگرانی ندارد و طبیعی است.

در این مقاله می‌خوانید:

هفته نوزدهم بارداری


هفته نوزدهم بارداری

وضعیت جنین در هفته نوزدهم بارداری

با اینکه در کیسه آب هیچ ماده غذایی وجود ندارد اما حس چشایی جنین کار می‌کند. از این هفته به بعد سایر حسها مثل لامسه و بویایی هم به کار افتاده‌اند اما فعلا هیچ تجربه‌ای برای استفاده ازاین حس‌ها ندارد.
سلول‌های عصبی در حال فعالیت بر روی حس‌های پنج گانه جنین هستند. حالا تقریبا اعضای بدنش به حد تعادل رسیده است وخبری از کله بزرگ و پاهای کوچک نیست. همه با هم رشد کرده‌اند. پوست جنین در این هفته با ماده‌ای «ورنیکس» پوشانده می‌شود که حالت لغزنده و سفیدی دارد و قرار است بدن او را از خشکی محافظت کند. این پوشش نرم و لیز حرکت کودک در مجرای زایمان را نیز آسان‌تر می‌کند. سیم پیچی‌های مغز او هم به‌تدریج شکل گرفته و حالا ارتباط بین رشته‌های عصبی عضلات و مغز به خوبی برقرار شده است.

جنین می‌تواند روی اعضای بدنش کنترل داشته باشد. مایع مغزی-نخاعی که اطراف مغز و نخاع او را احاطه کرده در شبکه عروقی مغز تشکیل می‌شود. در این هفته جوانه‌های دندان‌های دائمی او پشت دندان‌های شیری رشد می‌کنند. جنین به راحتی مایع آمنیوتیکی را می‌نوشد. روده‌های جنین نیز کار را شروع می‌کنند و با ترشح شیره روده جذب مایع آمنیوتیک را افزایش می‌دهند. پس از آن کلیه‌ها این مایع را تصفیه و داخل آب آمینون ادرار می‌کند. نگران نباشید مایع آمنیون هر چند ساعت یکبار تصفیه می‌شود. اگر جنین دختر باشد حالا ۶ میلیون تخمک در دستگاه تناسلی خود انبار کرده است که کم‌کم در زمان تولد به ۲ میلیون تخمک می‌رسد. از این هفته به بعد شاید دیگر نتوان خیلی خوب رگ‌های بدنش را دید. رنگ دانه‌های پوستی به نام « ملانوسیت» کارشان را آغاز کرده‌اند.
قد: 15.7 سانتی متر
وزن: ۲۴۳ گرم

شکل جنین در هفته نوزدهم بارداری

طول کودک یا جنین شما از سر تا پایین حدود 15.3 سانتی متر است که تقریبا به اندازه یک گوجه‌فرنگی است. کودک شما در حال افزایش وزن است.

بیشتر بخوانید: هفته دهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

علائم هفته نوزدهم بارداری 

آیا نگران چیزی هستید؟ به غریزه خود اعتماد کنید و هر نوع نگرانی را با پزشکتان در میان بگذارید. علائم هفته نوزدهم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی و مشکلات خواب
 • علائم کشش 
 • لثه‌های متورم و دارای خونریزی 
 • درد در کنار شکم که ناشی از بزرگ شدن رحم است (دردهای رباط گرد)
 • سردرد
 • خونریزی بینی
 • نفخ و یبوست 
 • سوء هاضمه و سوزش سر دل 
 • درد سینه
 • گرفتگی عضلات پا
 • احساس گرما
 • سرگیجه
 • دست‌ها و پاهای متورم
 • عفونت‌های ادراری
 • عفونت‌های واژن 
 • پوست تیره صورت یا لکه‌های قهوه‌ای (کلواسما یا ماسک بارداری)
 • پوست چرب و لکه‌دار
 • موهای ضخیم‌تر و براق‌تر

هفته نوزدهم بارداری

وضعیت مادر در هفته نوزدهم بارداری

در هفته نوزدهم وزنی که اضافه می‌کنید در اطراف باسن و شکم جمع می‌شود. این وزن اضافی حدود ۳ تا ۶ کیلوگرم است. وزن جفت 170 گرم است و مایع آمنیوتیک و رحم هر کدام حدود 320 گرم وزن دارند. وزن پستان‌های شما هم اضافه شده و باید حدود 180 گرم شده باشد. ممکن است احساس کنید که شکم شما خیلی بزرگ شده است اما تازه اول راه است شما تازه هفته 19 باردار هستید و تا هفته چهلم زمان زیادی مانده است.

هفته نوزدهم بارداری


هفته نوزدهم بارداری

مراقبت های هفته نوزدهم بارداری

 • هر زن بارداری ممکن است بخشی از علائم بارداری را داشته باشد که شدت و ضعف این علائم هم با هم فرق دارد. البته هر زن بارداری نباید همه این علائم را داشته باشد. برخی از خانم‌ها داری حساسیت یا آلرژی هستند این مساله ممکن است در دوران بارداری تشدید شود. البته برعکس آن هم صادق است ممکن است نسبت به ماده غذایی حساسیت داشته باشید اما در این دوران این حساسیت کمتر شود.
 • مقدار زیادی آب بنوشید به ویژه اگر هوا گرم است.
 • اگر برای آلرژی خود داروو اسپری مصرف می‌کنید حتما با پزشک مشورت کنید.
 • از خوردن غذاهای تند و حساسیت زا خودداری کنید.
 • از مواد محرک مثل دود سیگار و حیوانات هم دوری کنید.

هفته نوزدهم بارداری

برای خواب بهتر در بارداری

نداشتن خواب کافی در بارداری، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد. برای خواب بهتر در بارداری می‌توانید این روش‌ها را امتحان کنید:

 • از مدیتیشن و حرکات کششی ملایم بهره بگیرید.
 • به پهلو بخوابید.
 • از بالش برای حمایت برآمدگی شکمتان و هر نوع درد عضلانی استفاده کنید.
 • سعی کنید هنگام خواب، یک بالش بین زانوهایتان قرار بدهید.

می‌دانید چرا ممکن است در بارداری، خروپف کنید؟ این اتفاق، معمولا به دلیل افزایش احتقان بینی است.

خروپف در دوران بارداری

ممکن است در گذشته هیچ‌وقت خروپف نکرده باشید، اما اکنون که باردار هستید، ممکن است آن صداهای بلند شبانه ایجاد و مانع خواب راحت شود.

معمولا خروپف در دوران بارداری بیشتر از این‌که یک مساله جدی باشد، آزاردهنده است. می‌دانید چرا ممکن است در بارداری، خروپف کنید؟ این اتفاق، معمولا به دلیل افزایش احتقان بینی است که می‌تواند حدود هفته شانزدهم شروع شود، اما گاهی اوقات، ممکن است ناشی از یک بیماری مزمن به نام «آپنه انسدادی خواب» باشد. از پزشک خود در این‌باره سئوال بپرسید و از او بخواهید تا نکاتی را در مورد اقداماتی که برای تسکین خروپف انجام دهید، به شما معرفی کند.

هفته نوزدهم بارداری


هفته نوزدهم بارداری

تغذیه هفته نوزدهم بارداری

چربی‌ یکی از مهم‌ترین مواد غذایی برای رشد کودک در طول هفته 19 بارداری است. البته انتخاب درست آن اهمیت زیادی دارد. بهتر است مصرف چربی‌های اشباع شده و ترانس را کاهش دهید و از چربی‌های جامد (آنهایی که در دمای اتاق جامد هستند مانند کره، چربی گوشت گاو) استفاده کنید.
موادی که سرشار از چربی‌های اشباع شده هستند:

 • پنیر، کره، گوشت‌های پر چرب مانند سوسیس، هات داگ و روغن نارگیل

موادی که سرشار از چربی‌های ترانس هستند:

 • مارگارین، اسنک‌ها و دسرهای آماده مانند کوکی، کیک و دونات

موادی که سرشار از چربی‌های اشباع نشده هستند:

 • چربی‌های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن کانولا، روغن بادام زمینی، روغن سویا، روغن ذرت و روغن پنبه دانه، آجیل و دانه‌ها، غذاهای دریایی کم جیوه و آووکادو

به طور کلی شما به ۴ وعده (۱۴ گرمی) یا هشت وعده (۷ گرمی) از چربی‌ها در روز احتیاج دارید. از مصرف چربی‌های اشباع شده و ترانس خودداری کنید.

 • گردو حاوی اسید آلفا لینولنیک (ALA)، یکی دیگر از اسیدهای سالم چرب امگا 3 است.
 • تخم مرغ اگر به میزان متعادل مصرف شود، خوب است.

یادتان باشد قبل از هر تغییری درباره رژیم غذایی خود، با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: هفته پانزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری

مایعات مصرف کنید

هشت تا 10 لیوان کامل مایعات شامل آب، یا آب سبزیجات یا میوه، به صورت روزانه به حرکت مواد جامد در دستگاه گوارش شما کمک و مدفوع را نرم می‌کند.

به این دلیل که آب آلو، یک ملین ملایم است، آن را در صدر برنامه غذایی خود قرار بدهید. سعی کنید آب آلو بخورید و اگر نمی‌توانید آن را به تنهایی بنوشید، با میوه‌ها و آب میوه‌های دیگر مخلوط کنید و یک اسموتی خوشمزه نوش جان کنید. فقط حواستان باشد که در مصرف آن زیاده‌روی نکنید. این نکته را درباره همه مواد غذایی به کار ببرید. 

سعی کنید آب آلو بخورید و اگر نمی‌توانید آن را به تنهایی بنوشید، با میوه‌ها و آب میوه‌های دیگر مخلوط کنید.

مراقبت های هفته نوزدهم بارداری، عفونت قارچی در بارداری 

با توجه به اتفاقات زیادی که در دوران بارداری در بدن شما رخ می‌دهد، آخرین چیزی که واقعا به آن نیاز دارید عفونت قارچی است که باعث خارش می‌شود. باید بگوییم که متاسفانه، احتمال ابتلای شما به آن در دوران بارداری تا حدی به دلیل سطوح بالاتر استروژن، بیشتر است. بالا بودن سطح استروژن باعث رشد بیش از حد مخمر و عفونت قارچی می‌شود.

در مورد این نوع عفونت‌ها از پزشکتان سئوال بپرسید تا بتوانید از آن‌ها پیشگیری کنید. 

هفته نوزدهم بارداری

هوس های غذایی در بارداری 

هنگام بروز هوس‌های بارداری چه کار باید بکنید؟ خب، جواب این سئوال به عوامل مختلفی بستگی دارد. سعی کنید اگر این هوس‌ها، ناسالم است، آن‌ها را محدود کنید، مثلا اگر دلتان می‌خواهد سراغ جعبه دونات‌ها یا یک بسته چیپس بروید، باید خیلی مراقب باشید. سعی کنید مصرف چنین غذاهایی را کاهش دهید.

دنبال جایگزین‌های سالم‌تر باشید. مثلا سعی کنید غلات را با میوه‌های تازه و کمی عسل بخورید یا از چیپس که مملو از پروتئین است، مصرف کنید. 

اگر متوجه شدید که مایل به خوردن موادی هستید که جزو مواد غذایی به شمار نمی‌روند مانند خاک رس، یا خاکستر، با پزشک خود تماس بگیرید. چنین هوس‌هایی می‌تواند نشان‌دهنده شرایطی به نام پیکا باشد که در اثر کمبود تغذیه ایجاد می‌شود.

اگر متوجه شدید که مایل به خوردن موادی هستید که جزو مواد غذایی به شمار نمی‌روند مانند خاک رس، یا خاکستر، با پزشک خود تماس بگیرید. 

ورزش هفته نوزدهم بارداری

یوگای دوران بارداری بهترین ورزش در این هفته است است. تمرینات یوگا نه تنها می‌تواند به شما کمک کند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید و برای زایمان آماده شوید، بلکه یک جلسه یوگا در طول یک هفته، برای کاهش خطر اضطراب و افسردگی هم مفید است. کاهش سطح اضطراب و افسردگی به نوبه خود می‌تواند خطر زایمان زودرس و افسردگی پس از زایمان را کاهش دهد.

فقط مطمئن شوید که در کلاسی شرکت می‌کنید که به طور خاص برای زنان باردار طراحی شده و مربی شما دارای گواهینامه آموزش یوگای دوران بارداری است.

بیشتر بخوانید: هفته هفتم بارداری

هفته نوزدهم بارداری


هفته نوزدهم بارداری
باکتری‌های محافظت کننده

هنگامی که نوزاد از مجرای زایمان عبور می‌کند، باکتری‌های محافظت کننده را برمی دارد. این باکتری‌ها وارد روده نوزاد می‌شوند و سیستم ایمنی را شکل می‌دهند. در سزارین نوزاد این باکتری‌ها را دریافت نمی‌کند. همچنین عبور از مجرای زایمان، سیستم قلبی عروقی جنین را تحریک می‌کند و باعث گردش خون بهتر و آماده‌سازی او برای تولد می‌شود. برای مشاهده مطلب زایمان طبیعی یا سزارین می توانید اینجا را کلیک کنید.

هفته نوزدهم بارداری

بایدها و نبایدهای هفته نوزدهم بارداری

در ادامه با بایدها و نبایدهای هفته نوزدهم بارداری آشنا می‌شوید:

سندرم تونل کارپال، می‌تواند از سه ماهه اول شروع شود. این سندرم، همراه با سوزش یا بی‌حسی ناراحت‌کننده در دست‌ها، مچ دست‌ها و انگشتان است. 

بایدهای هفته نوزدهم بارداری

بایدهای هفته نوزدهم بارداری شامل موارد زیر است: 

حرکات کششی دست انجام دهید

اگر تمام روز را پشت کامپیوتر کار می‌کنید، اکنون زمان خوبی برای شروع استراحت‌های کششی دست است. سندرم تونل کارپال، می‌تواند از سه ماهه اول شروع شود. این سندرم، همراه با سوزش یا بی‌حسی ناراحت‌کننده در دست‌ها، مچ دست‌ها و انگشتان است. شاید لازم باشد یک کیبورد ارگونامیک بخرید تا فشار روی مچ دستتان را کاهش دهد، شاید هم لازم باشد، مچ‌بند بخرید.

هفته نوزدهم بارداری

هفته نوزدهم بارداری
گوشت بره بخورید

از مصرف غذاهای سنگین و بسیار مرطوب و دیر هضم بپرهیزید. در طب سنتی به این موضوع تأکید شده است و مصرف غذاهای زود هضم مانند گوشت بره جوان، نان برشته و... توصیه می شود. مصرف بادام درختی را فراموش نکنید. بادام درختی نه تنها باعث جلوگیری از یبوست می شود بلکه باعث رشد بهتر مغز جنین و نیز استحکام استخوان های جنین می شود.از بهترین ملین ها می توان به گل سرخ اشاره کرد که علاوه بر نداشتن عوارض، در حفظ و رشد جنین موثر است. از گل سرخ می توان به شکل مربا یا گل قند استفاده کرد. همچنین می توان گلبرگ های آن را به شکل خوراکی یا دمنوش میل کرد. برای مشاهده مطلب طب سنتی و دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته نوزدهم بارداری
نگران اشعه ها نباشید

خیلی از خانمهای باردار نگران اشعه درهای امنیتی فرودگاهها و ایستگاههای قطار هستند اما کارشناسان معتقدند این اشعه خطری برای جنین و مادر ندارد. در سطوح پایین این امواج الکترو مغناطیس هیچ اشکالی برای مادر باردار ندارد و شما به راحتی و بدون نگرانی می‌توانید از این دستگاه‌ها و ایست‌های بازرسی عبور کنید. بعضی از مادرها فکر می‌کنند که این درهای امنیتی با استفاده از اشعه ایکس کار می‌کند، اشعه ایکس در فرودگاه‌ها فقط برای کنترل چمدان‌ها و وسایل مسافران استفاده می‌شود و روی بدن افراد انداخته نمی‌شود. برای مشاهده مطلب مسافرت در بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته نوزدهم بارداری

مصنوعی نخرید

مهم‌ترین نکته در انتخاب لباس در این دوران، جنس لباس است که باید از جنس نخ پنبه و یا کتان باشد. یعنی از جنس الیاف طبیعی، زیرا الیاف مصنوعی مانع از جریان هوا در اطراف بدن می‌شود و در نتیجه در فصل گرما مادر دچار گرمازدگی و تعریق زیاد و افزایش درجه حرارت بدن می‌شود و این گرمای زیاد برای جنین خطرناک است و در فصول سرد الیاف مصنوعی نمی‌تواند گرمای مناسب را برای مادر ایجاد کند. برای مشاهده مطلب انتخاب لباس بارداری اینجا را کلیک کنید.

نبایدهای هفته نوزدهم بارداری

نبایدهای این هفته شامل موارد زیر است:

گوشت خام نخورید

از خوردن گوشت نیم پز یا گوشتی که به خوبی مغزپخت نشده است، به خصوص گوشت‌های کبابی بپرهیزید زیرا ممکن است انگل توکسوپلاسموز در گوشت هم وجود داشته باشد. موقع خرید گوشت باید خیلی دقت کنید. خرید محصولات فریز شده و منجمد ممکن است آلوده به لیستریا باشند. به همین دلیل، گوشت‌ها را در آب جوش انداخته و بجوشانید تا باکتری‌های آن کشته شود و موقع پخت حتماً انواع گوشت را تا متوسط و کامل بپزید. برای مشاهده مطلب کامل موارد ممنوع در بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته نوزدهم بارداری


هفته نوزدهم بارداری

لباس نوزادی

برای خرید لباس نوزاد به این نکات توجه کنید؛ ست نوزادی که باید تهیه کنید شامل پیشبند، زیرپوش زیردکمه‌دار، بلوز آستین بلند و آستین کوتاه جلو دکمه‌دار و بدون دکمه، سر‌همی زیر‌دکمه‌دار، رکابی زیر دکمه‌دار و بدون دکمه، لباس بیرون، شلوار، شورت عینکی، شورت پا‌دار، جوراب و پاپوش نوزاد، ژاکت، کاپشن و کلاه نخی می‌شود. لباس نوزاد باید نرم و راحت باشد و هیچ‌ دکمه یا روبان یا گلهای تزئینی و یا درز آزار دهنده‌ای نداشته باشد. در شبانه روز مجبورید چند بار لباسهای نوزاد را عوض کنید پس لباسی انتخاب کنید که دکمه‌های آن به‌راحتی باز شود. لباسهایی انتخاب کنید که از الیاف نرم تهیه شده باشند و در یقه و مچ‌های دست و پای آن از کش‌دوزی و یا کشبافتهای سفت و محکم استفاده نشده باشد. درزهای لباس نوزاد را بررسی کنید، باید پاک دوزی شده باشند تا زبر و خراش دهنده نباشند. برای مشاهده مطلب خرید سیسمونی نوزاد اینجا را کلیک کنید.


هفته نوزدهم بارداری
وسیله برقی ممنوع

یکی دیگر از کارهایی که قبل از چیدمان اتاق کودک باید انجام بدهید خارج کردن هر نوع وسیله الکترونیکی غیرضروری است. مثلا اگر مودم اینترنت شما در این اتاق است حتما یک جای دیگری برای آن در نظر بگیرید. پنکه، بخاری برقی، یخچال و هر وسیله ای که مناسب اتاق کودک نیست را هم بهتر است به انباری ببرید. اگر می خواهید با مهمترین نکات چیدمان اتاق نوزاد آشنا شوید اینجا را کلیک کنید.

هفته نوزدهم بارداری


هفته نوزدهم بارداری

فرزند پروری تولد تا نوپایی

بیشتر کارشناسان معتقدند چهار ماه اول زندگی یک نوزاد برای بیشتر مادر و پدرها با هیجان و کلی سوال همراه است. اینکه چقدر باید بخوابد، چه ساعتهایی شیر بخورد کافی است، چقدر شیر بخورد به اندازه کافی رشد می کند، استفراغ نوزاد زیاد است یا کم و...خیلی از مادرها بی تجربه و کم تجربه هستند به همین دلیل به یک راهنما نیاز دارند. راهنمایی که همیشه دم دستشان باشد و با چند تا ورق زدن جواب سوالشان را بگیرند. کتاب « فرزند پروری تولد تا نوپایی» دارای 790 نکته کلیدی و آموزنده است. نکته هایی که باعث می شود شروع یک زندگی جدید با کودک برای مادر و پدر شیرین تر و راحت تر شود. نویسندگان این کتاب جین مورفی و کارن سالت هستند. دکتر فرخنده مفیدی استاد دانشگاه علامه طباطبایی هم مترجم این کتاب از انتشارات قدیانی است. برای مشاهده مطلب کامل معرفی کتاب برای مادران اینجا را کلیک کنید.

هفته نوزدهم بارداری

اسم انتخاب کنید

بهتر است کم کم به فکر انتخاب اسم باشید. با مشورت همسرتان به دنبال انتخاب نامی مناسب برای فرزندتان باشید. البته نظر همسرتان هم خیلی مهم است. لطفا خود رای نباشید و روی اسمی که می‌خواهید انتخاب کنید، مصر نباشید. برای مشاهده مطلب وظایف همسران در دوران بارداری اینجا را کلیک کنید.

هفته نوزدهم بارداری
هفته نوزدهم بارداری
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته نوزدهم بارداری
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته نوزدهم
 
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
 
هفته نوزدهم بارداری
منبع: whattoexpect.com

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

نظر کاربران

 • بدون نام
  درباره هفته نوزدهم بارداری

  عالی بود

  پاسخ ها

  • کاربرناشناس

   اره طبیعیه منم تازه از این هفته کم کم متوجه شدم نگران نباش از هفته 19 یا 29 به بعد لگداش متوجه میشی الانم لگد میزنه ولی چون هنوز ریزه و کوچیکه متوجه نمیشی به خوبی

  • فاطمه

   سلام ممنون از مطالب عالی و زیباتون،من یه سوال داشتم اینک من توهفته ی ۱۹هستم ولی هیییییچ حرکتی رو احساس نکردم

 • بدون نام
  درباره هفته نوزدهم بارداری

  مطالب بسیار عالی هستند..ممنون

 • وحی
  درباره هفته نوزدهم بارداری

  عالی بود

 • فاطمه
  درباره هفته نوزدهم بارداری

  سلام .من هفته ی ۱۸ بارداری هستم.اول بارداری ۷۳ کیلو بودم اما بخاطر ویار شدم ۷۰ گاهی هم ۷۱ هستم ویارم دو هفته ای میشه تمام شده وزنم اضافه نکردم ولی حس میکنم جنین بزرگتر شده اما چرا وزنم زیاد بالا نمیره!؟نگرانم لطفا توضیح بدید در این باره

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • منم دقیقا همینجوریم عزیزم نگران نباش

   منم دقیقا همینجوری بودم عزیزم
   نگران نباش

  • کاربرناشناس

   برو جای دیگه هم سونو انجام بده خیالت راحت شه. نگران نباش

  • نیلوفر

   منم اینطوریم اصلن جای نگرانی نیست دکتر بهم پودر لیدی من رو پیشنهاد کرد

 • اشرف
  درباره هفته نوزدهم بارداری

  سلام.از کانال خوبتون ممنون.من امروز وارد هفته نوزدهم شدم اما تا حالا حرکت جنین رو احساس نکردم. ه نظر شما این طبیعیه یا نه؟

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و
   ممنون از توجهتون
   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
   فقط از لینک زیر استفاده کنید

   https://niniban.com/fa/forms/1

  • کاربرناشناس

   اگر تپل باشید دیر حرکاتشو متوجه میشید من چون خیلی لاغر بودم تو ۱۲ هفته یه طرف شکمم قلمبه میشد و حرکتای ماهی مانندشو قشنگ متوجه میشدم الان که هفته ۱۹ ام خیلی واضحه حرکاتش همسرمم از رو شکمم میبینه و حس میکنه

  • کاربرناشناس

   اگه بارداری اولتون باشه تا دوهفته دگ متوجه میشین.
   من بارداری دوممه از هفته۱۴حس کردم حرکات رو

  • نرگس

   برای منم تا حالا تکون نخورده ولی میگن تا هفته ۲۵طبیعیه

  • کاربرناشناس

   اگه جفتتون قدامی باشه هم دیرترمتوجه میشین.من بارداری اولم از هفته ۱۵ میفهمیدم اماالان هفته هجدهم هنوز زیادنمیفهمم چون جفت قدامیه

 • گلی
  درباره هفته نوزدهم بارداری

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون ولی کاش در خصوص حس کردن حرکات جنین هم مطلب می گذاشتین

 • فاطمه فیروز
  درباره هفته نوزدهم بارداری

  سلام بهترین حالت جفت کدام است

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و
   ممنون از توجهتون
   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
   فقط از لینک زیر استفاده کنید

   https://niniban.com/fa/forms/1

  • حدیث

   خلفی

 • معصومه
  درباره هفته نوزدهم بارداری

  باسلام عالی بودمطالب

 • مرجان
  درباره هفته نوزدهم بارداری

  سلام
  مرسی از سایت خوبتون
  همواره موفق باشید

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام، ممنون از توجه و لطف شما

 • سارا
  درباره هفته نوزدهم بارداری

  سلام منم اواسط هفته نوزدهم هستم از شونزده هفتگی حرکاتشو حس میکردم
  فقط نگرانم چرا وزنم اضافه نمیشه هرکسی منو میبینه میگه هیچ تغییری نکردی

  پاسخ ها

  • مدیر پایگاه

   سلام و ممنون از توجهتون
   برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
   https://moshavere.niniban.com

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.