۲۲۶۶۵۵
۱۰۵۰
۱۰۵۰

درمان گرفتگی عضلات در بارداری

گرفتگی ساق پا و انقباضات دردناک عضلانی غیر ارادی که به طور معمول در پا یا هر دو تأثیر می گذارد، در دوران بارداری شایع است.

گرفتگی ساق پا و انقباضات دردناک عضلانی غیر ارادی که به طور معمول در پا یا هر دو تأثیر می گذارد، در دوران بارداری شایع است ، که اغلب در شب در طول سه ماهه دوم و سوم اتفاق می افتد.
در حالی که علت دقیق گرفتگی پا در دوران بارداری مشخص نیست ، می توانید برای پیشگیری از آنها اقداماتی انجام دهید. مثلا:
ماهیچه های پای خود را بکشید. اگرچه شواهدی وجود ندارد که کشش قبل از خواب ممکن است به جلوگیری از گرفتگی پا در دوران بارداری کمک کند.
جلوی یک دیوار به طول بازو بایستید ، دستان خود را روی دیواره جلوی خود قرار دهید و پای راست خود را پشت پای چپ خود حرکت دهید. به آرامی پای چپ خود را به جلو خم کنید و زانوی راست و پاشنه راست خود را روی زمین نگه دارید. کشش را برای مدت زمان 30 ثانیه نگه دارید ، مراقب باشید که پشت خود را راست و باسن خود را به جلو بکشید. پاهای خود را به سمت داخل یا خارج نچرخانید. پاها را عوض کنید و این کار را تکرار کنید.

راه هایی برای جلوگیری از گرفتگی عضلات پاها در دوران بارداری
برخی تمرینات ممکن است به شما در پیشگیری از گرفتگی کمک کند.
تمرینات آرام مانند پیاده روی یا شنا و ورزش های خاص از جمله بالا رفتن و پیاده روی در محل برای کمک به گردش خون در پاها مفید هستند و ممکن است به جلوگیری از گرفتگی کمک کند.
در حقیقت ، ورزش منظم و متوسط در دوران بارداری ایده خوبی است ، زیرا به بدن شما کمک می کند تا به تغییرات جسمی که در طول بارداری اتفاق می افتد عادت کنید.
فعال بمانید
فعالیت بدنی منظم ممکن است به جلوگیری از گرفتگی پا در دوران بارداری کمک کند. قبل از شروع یک برنامه ورزشی ، مطمئن شوید که پزشک شما ورزش و فعالیت شما را تایید می کند.
مکمل منیزیم مصرف کنید.

درمان گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری
تحقیقات محدود نشان می دهد که مصرف یک مکمل منیزیم ممکن است به جلوگیری از گرفتگی پا در دوران بارداری کمک کند. حتماً برای ارائه مکمل ، تاییدیه پزشک خود را دریافت کنید. شما همچنین می توانید غذاهای غنی از منیزیم ، مانند غلات کامل ، لوبیا ، میوه های خشک ، آجیل و دانه را در رژیم غذایی خود جای دهید.
هیدراته بمانید
مرطوب نگه داشتن عضلات ممکن است به جلوگیری از گرفتگی عضلات کمک کند. در صورت آبرسانی مناسب ، ادرار شما باید نسبتاً روشن یا به رنگ زرد روشن باشد. اگر ادرار شما زرد تیره تر است ، ممکن است به معنای کمبود آب باشد.
کلسیم کافی دریافت کنید
برخی تحقیقات نشان می دهد که کاهش میزان کلسیم خون در دوران بارداری ممکن است به گرفتگی پا کمک کند. همه زنان از جمله زنان باردار باید روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم دریافت کنند.
کفش مناسب را انتخاب کنید
کفش هایی راحت و مناسب برای رفت و آمد داشته باشید .کفش پاشنه بلند نپوشید کفش نامناسب و یا پاشنه بلند درشرایط عادی هم می تواند موجب گرفتگی عضلات پا شود، چه برسد به دوران بارداری که دوران حساسی است.
ماساژ بگیرید
اگر گرفتگی ساق پا و عضلات را در دوران بارداری تجربه می کنید ممکن است ورزش و کشیدگی عضلات به شما کمکی نکند اما ماساژ ، حمام گرم و ماساژ یخ و یا ماساژ ماهیچه ای ممکن است کمک کند.
چه عواملی باعث گرفتگی پاها در دوران بارداری می شوند و چگونگی تسکین درد
به مرور زمان که دوران بارداری می گذرد به بودن کودکتان و حمل آن در شکمتان عادت می کنید اما خوابتان روز به روز سخت تر می شود مخصوصا اگر گرفتگی عضلات را تجربه می کنید.علاه بر سنگین شدن بدن عوامل دیگری وجود دارد که می تواند باعث شود عضلات پاهایتان در دوران بارداری دچار گرفتگی شوند.
حالا اگر گرفتگی در پا دارید ، تنها نیستید. بسیاری از زنان باردار ، اغلب در شب ، در سه ماهه دوم یا سوم گرفتگی عضلات را دارند. هیچ کس به طور دقیق نمی داند که چرا زنان در طول بارداری دچار گرفتگی پا می شوند. این ممکن است با تغییر در گردش خون و فشار روانی بر روی عضلات ساق شما به علت افزایش وزن اضافی ارتباط داشته باشد. کودک در حال رشد شما همچنین به اعصاب و رگ های خونی که به پاهای شما می رود ، فشار می آورد. و برخی از پزشکان می گویند ، کلسیم پایین یا تغییر در نحوه پردازش بدن شما به کلسیم منجر به گرفتگی می شود. گرفتگی ساق پا معمولاً طی چند دقیقه از بین می رود.
گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری می تواند به علت عوامل زیر باشد:
گرفتگی ساق پا در دوران بارداری ممکن است در اثر خستگی زیاد باشد.زنان بارداری در دوران بارداری معمولا خواب درستی ندارند .هم به علت سنگین شدن بدن و هم به علت تکرر ادرار و یا حتی مشکلات دیگری که در حین بارداری ایجاد می شوند.
یکی دیگر از علت های گرفتگی عضلات در دوران بارداری ، فشار دادن رحم روی اعصاب خاص یا کاهش گردش خون در پاها از فشار کودک روی رگ های خونی است.
کمبود کلسیم یا منیزیم هم می تواند موجب گرفتگی عضلات پا شود.
کمبود آب بدن می تواند موجب گرفتگی عضلات بدن در دوران بارداری شود.
اما در حالی که با اسپاسم درد ناگهانی از خواب بیدار می شوید قطعاً ناخوشایند است ، اما گرفتگی ساق پا عموماً چیزی برای نگرانی ندارد. (اگر گرفتگی عضلات پاها شدید و مکرر هستند و شما را از خواب آرام دور می کنند ، حتما با پزشک خود این موضوع را در میان بگذارید.

چگونه می توانید درد را تسکین دهید؟
یکی از راه های تسکین درد عضلات پا در دوران بارداری ماساژ دادن پاهایتان می باشد.پاهای خود را بکشید و انگشتان پاهایتان را بالا نگه دارید.
از قرار دادن انگشتان پا خودداری کنید که باعث تشدید گرفتگی می شود و می تواند آن را بدتر کند.
همچنین می توانید روی یک کف سخت بایستید و انگشتان پا را دراز کنید تا پاها را دراز کرده و گرفتگی را متوقف کنید
در چه شرایطی به پزشک مراجعه کنید
شما تورم ، حساسیت ، قرمزی یا گرمی در پا حس می کنید.
درد از بین نمی رود.
شما در راه رفتن مشکل دارید.
فکر می کنید باید مکمل های کلسیم مصرف کنید.

مراقبت گام به گام
کشش پاها را انجام دهید. اگر شبانه دچار گرفتگی می شوید قبل از خواب کشش را انجام دهید.
اگر گرفتگی عضلات دارید ، ابتدا پاهای خود را صاف کنید ، پاشنه پا را بگیرید و انگشتان پا را بپیچانید. برای آرام کردن ماهیچه پاهای خود را به آرامی ماساژ دهید.
از نشستن یا ایستادن در یک موقعیت برای مدت طولانی خودداری کنید. نشستن طولانی مدت می تواند جریان خون را مختل کند .سعی کنید مدام در حرکت باشید اما حرکاتی آرام .
هر روز پیاده روی کنید و یا ورزش منظم دیگری برای جلوگیری از گرفتگی انجام دهید ، با پزشک خود صحبت کنید.
مایعات زیادی بنوشید تا ماهیچه های شما دچار گرفتگی نشوند.
اگر شب ها گرفتگی دارید ، قبل از خواب حمام کنید تا ماهیچه های پاهایتان آرام شود.
هنگامی که گرفتگی دارید ، یک حوله گرم یا بطری آب گرم را روی آن قرار دهید.
مواد غذایی که ممکن است به گرفتگی عضلات کمک کنند
گرفتگی عضلات یک علامت ناراحت کننده است که با انقباضات دردناک و غیر ارادی عضله یا بخشی از عضله مشخص می شود. آنها به طور معمول کوتاه هستند و معمولاً طی چند ثانیه تا چند دقیقه بیشتر می شوند .
اگرچه علت دقیق همیشه شناخته نشده است ، تصور می شود که ورزش شدید ، ناهنجاری های عضلانی ، شرایط پزشکی ، عدم تعادل الکترولیتی ، استفاده از دارو و کم آبی بدن عاملان متداول آن است.
برخی تحقیقات نشان می دهد که جایگزینی برخی مواد مغذی از جمله پتاسیم ، سدیم و منیزیم ممکن است در رفع گرفتگی عضلات کمک کند. بعلاوه ، کمبود مواد مغذی مانند منیزیم ، ویتامین D و برخی ویتامین های گروه B ممکن است احتمال گرفتگی عضلات را افزایش دهد .
به همین دلایل ، خوردن غذاهای بدون مواد مغذی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی خاص ممکن است به کاهش گرفتگی عضلات کمک کرده و در وهله اول از بروز آن جلوگیری کند.

آووکادو
آووکادو میوه های خامه ای و خوشمزه ای است که با مواد مغذی پر شده است و ممکن است به جلوگیری از گرفتگی عضلات کمک کند.
آنها به ویژه از نظر پتاسیم و منیزیم ، دو ماده معدنی هستند که به عنوان الکترولیت در بدن عمل می کنند و در سلامت عضلات نقش دارند. الکترولیت ها موادی با بار الکتریکی هستند که بدن شما برای انجام وظایف مهم از جمله انقباض عضلات نیاز دارد.
هنگامی که الکترولیتها مانند عدم فعالیت بدنی نامتوازن شوند ، ممکن است علائمی مانند گرفتگی عضلات ایجاد شود .
بنابراین ، اگر دچار گرفتگی عضلات مکرر هستید ، اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی غذای سرشار از الکترولیت مانند آووکادو مصرف می کنید.

هندوانه
یکی از دلایل احتمالی گرفتگی عضلات کم آبی بدن است. عملکرد مناسب عضلات نیاز به هیدراتاسیون کافی دارد ، و کمبود آب می تواند مانع از انقباض سلول های ماهیچه ای شود ، که ممکن است باعث گرفتگی یا تشدید گرفتگی شود .
هندوانه میوه ای است که از نظر آب دارای آب فوق العاده ای است. در حقیقت ، هندوانه تقریبا 92٪ آب دارد ، و این یک گزینه عالی برای یک میان وعده آبرسان است.
علاوه بر این ، هندوانه منبع خوبی از منیزیم و پتاسیم است ، دو ماده معدنی که برای عملکرد کلی عضلات مهم هستند.

آب نارگیل
آب نارگیل برای ورزشکارانی که به دنبال ترمیم و تجدید مجدد الکترولیت ها به طور طبیعی هستند - و به دلایل خوبی - انتخابی مناسب است.
این منبع عالی الکترولیتها ، کلسیم ، پتاسیم ، سدیم ، منیزیم و فسفر را فراهم می کند . همه اینها ممکن است به کاهش گرفتگی عضلات کمک کنند.
یک مطالعه نشان داد که وقتی ۱۰ ورزشکار مرد پس از انجام تمرینات شدید با نوشیدنی حاوی الکترولیت شبیه به آب نارگیل مجدداً هیدراته می شوند ، نسبت به زمانی که با آب معمولی آبرسانی می شوند نسبت به گرفتگی عضلات ناشی از تحریک الکتریکی، کمتر حساسیت نشان می دهند.
این ممکن است نشان دهد که مصرف آب نارگیل غنی از الکترولیت ممکن است به کاهش حساسیت شما به گرفتگی عضلات بعد از ورزش کمک کند ، اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است.

سیب زمینی شیرین
سیب زمینی شیرین جزو سالم ترین سبزیجاتی است که به دلیل ترکیب قدرتمند ویتامین ها ، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی موجود در گوشت و پوست آنها از جمله سالم ترین سبزیجات است که می توانید بخورید.
این مواد حاوی مواد معدنی پتاسیم ، کلسیم و منیزیم هستند که برای عملکرد عضلات حیاتی هستند.
در حقیقت ، ۱ فنجان (۲۰۰ گرم) سیب زمینی پوره شیرین بیش از ۲۰٪ از مقدار توصیه شده برای پتاسیم و نزدیک به ۱۳٪ از میزان توصیه شده منیزیم را تأمین می کند.

ماست یونانی
ماست یونانی یک فرآورده لبنی سالم است که از نظر بسیاری از مواد مغذی از جمله پتاسیم ، فسفر و کلسیم بسیار سرشار است وبه عنوان الکترولیت در بدن شما عمل می کنند.
ماهیچه ها برای عملکرد صحیح به کلسیم نیاز دارند ، به همین دلیل کمبود کلسیم در خون شما می تواند منجر به عوارض مربوط به عضلات از جمله گرفتگی عضلات و ضربان قلب نامنظم شود .
ماست یونانی مملو از پروتیین است که برای رشد و ترمیم بافت ماهیچه ای لازم است.
بنابراین ، خوردن ماست یونانی پس از تمرین شدید می تواند به دوباره پر کردن بعضی از مواد مغذی که ممکن است از گرفتگی عضلات مرتبط با ورزش جلوگیری کنند ، و همچنین باعث بهبودی عضلات شود .

پاپایا
پاپایا میوه ی گرمسیری خوشمزه ای است که سرشار از پتاسیم و منیزیم است. در حقیقت ، یک پاپایای (۳۱۰ گرم) به ترتیب حدود ۱۵٪ و ۱۹٪ از پتاسیم و منیزیم را دارد.
در یک مطالعه در 230 زن ، مشخص شد که افرادی که گرفتگی عضلات را تجربه کرده اند نسبت به افرادی که این علامت را تجربه نکرده اند ، پتاسیم رژیم غذایی کمتری مصرف کرده اند.
بنابراین ، مصرف غذاهای غنی از پتاسیم مانند پاپایا ممکن است به کاهش خطر گرفتگی عضلات کمک کند.

سبزی چغندر
این سبزی می تواند به سلامت ماهیچه ها کمک کند و از خطر ابتلا به گرفتگی عضلات استفاده کند.
به عنوان مثال ، 1 فنجان (144 گرم) سبزی چغندر پخته شده حاوی بیش از 20٪ از مقدار توصیه شده برای مصرف پتاسیم و منیزیم است. آنها همچنین سرشار از کلسیم ، فسفر و ویتامین های گروه B هستند که برای عملکرد عضلات نیز مهم هستند.
علاوه بر این ، سبزی چغندر پر از نیترات است که دارای ترکیباتی هستند که به بهبود عملکرد رگ های خونی کمک می کنند و جریان خون مناسب به عضلات شما را تضمین می کنند. بهینه سازی جریان خون ممکن است به کاهش گرفتگی عضلات کمک کند.

غذاهای تخمیر شده
غذاهای تخمیر شده مانند ترشی و کیمچی به طور معمول دارای سدیم و سایر مواد مغذی هستند که ممکن است به کاهش گرفتگی عضلات کمک کنند. جالب است که برخی تحقیقات نشان داده است که مصرف آب ترشی ممکن است به مهار گرفتگی در ورزشکاران کمک کند.
یک مطالعه در ورزشکاران مرد نشان داد که نوشیدن مقادیر کمی آب ترشی که از ترشی کامل استفاده می شود .
ترشی ، به همراه سایر غذاهای تخمیر شده از جمله کیمچی و سوسیس ، سرشار از الکترولیتهایی مانند سدیم هستند و ممکن است برای کسانی که گرفتگی عضلات مکرر را تجربه می کنند ، گزینه مناسبی باشد.

ماهی قزل آلا
ماهی قزل آلا یک منبع بسیار غنی از پروتئین ، چربی های ضد التهابی سالم و سایر مواد مغذی است که ممکن است به جلوگیری از گرفتگی عضلات ، از جمله ویتامین های گروه B ، پتاسیم ، منیزیم و فسفر کمک کند .
ماهی قزل آلا همچنین دارای آهن زیادی است ، ماده معدنی که برای تولید سالم سلول های خون ، اکسیژن رسانی به بافت ماهیچه ها و جریان خون ضروری است ، که برای پیشگیری از گرفتگی عضلات مهم هستند
علاوه بر این ، ماهی قزل آلا منبع خوبی برای ویتامین D است. داشتن سطح خون سالم ویتامین D برای عملکرد عضلات بسیار حیاتی است ، و کمبود این ماده مغذی ممکن است منجر به علائم ماهیچه ای از جمله درد عضلانی ، اسپاسم و ضعف شود .
توصیه فعلی مصرف روزانه ویتامین D ، 15 میکروگرم در روز برای بزرگسالان است .

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.