۲۲۷۵۷۹
۸۸۸۸
۸۸۸۸

چگونه فشار خون در بارداری را کاهش دهیم؟

بعضی اوقات فشار خون بالا قبل از بارداری وجود دارد. در موارد دیگر، فشار خون بالا در دوران بارداری ایجاد می شود.


انواع فشار خون بالا در دوران بارداری کدامند؟
بعضی اوقات فشار خون بالا قبل از بارداری وجود دارد. در موارد دیگر، فشار خون بالا در دوران بارداری ایجاد می شود.
فشار خون حاملگی زنان مبتلا به فشار خون حاملگی دارای فشار خون بالا هستند که پس از 20 هفته بارداری ایجاد می شود. پروتئین اضافی در ادرار یا سایر علائم آسیب اندام وجود ندارد. برخی از زنان مبتلا به فشار خون حاملگی در نهایت دچار پره اکلامپسی می شوند.
فشار خون بالا
فشار خون مزمن فشار خون بالا است که قبل از بارداری وجود داشته یا قبل از 20 هفته بارداری اتفاق می افتد. اما از آنجا که فشار خون بالا معمولاً علائمی ندارد ، تعیین زمان شروع آن دشوار است.
پرفشاری خون مزمن با پره اکلامپسی فوقانی
این وضعیت در زنان مبتلا به فشار خون مزمن قبل از بارداری رخ می دهد که در حین بارداری دچار فشار خون بالا و پروتئین در ادرار یا سایر عوارض مرتبط با فشار خون می شوند.
پره اکلامپسی
پره اکلامپسی هنگامی ایجاد می شود که فشار خون بالا بعد از 20 هفته بارداری ایجاد شود و با علائم آسیب به سایر سیستم های ارگان از جمله کلیه ها ، کبد ، خون یا مغز همراه باشد. پره اکلامپسی درمان نشده می تواند منجر به عوارض جدی - حتی کشنده - برای مادر و کودک شود ، از جمله تشنج (اکلامپسی)
پیش از این ، پره اکلامپسی فقط در صورتی تشخیص داده می شد که یک زن باردار فشار خون و پروتئین در ادرار داشته باشد. متخصصان اکنون می دانند که ممکن است پره اکلامپسی بدون داشتن پروتئین در ادرار هم ایجاد شود.

راه های کنترل فشار خون بالا در دوران بارداری

کم کردن میزان مصرف نمک کنترل فشار خون خود را به دست بگیرید
درست است که بدن ما به نمک و سدیم نیاز دارد اما افزایش مصرف نمک می تواند به افزایش فشار خون منجر شود.در دوران بارداری باید سعی کنید غذاهای سالم بخورید .یکی از روش های سالم خواری کاهش میزان نمک از غذاها و حذف غذاها با شوری بالاست .با همین کار بسیار ساده می توانید فشار خون در دوران بارداریتان را کنترل کنید.مواد غذایی کنسرو شده و فرآوری شده میزان زیادی نمک دارند پس با حذف این مواد می توانید کمک زیادی به سلامت خود کنید.
برای کنترل فشار خون بارداری مواد غذایی با پتاسیم بالا و غلات سبوس دار بخورید
مواد غذایی سبوس دار و پتاسیم دار می توانند به کم کردن فشار خون بارداری کمک کنند.موز یکی از میوه هایی است که منبع غنی از پتاسیم می باشد و علاوه بر موز می توانید سیب زمینی شیرین، آلود، کشمش، لوبیا و گوجه فرنگی را هم مصرف کنید.
غلات هم در کاهش فشار خون نقش به سزایی دارند و با خوردن جبوبات و سبزیجات و پرتیین می توانید به سلامت خود در دوران بارداری کمک کنید.
استرستان را کم کنید و به خودتان آرامش دهید
استرس دشمن درجه یک فشار خون است و با استرس مداوم به راحتی می توانید فشار خون خود را تحت تاثیر قرار دهید.سعی کنبد اضطراب را از خود دور کنید و برای ایجاد آرامشتان از ورزش هایی مثل یوگا کمک بگیرید.مخصوصا اگر باردار هستید حتما در دوران بارداری برای ایجاد آرامشتان تمرکز کنید.
برای کنترل فشارخون بارداری تحرک مناسب در دوران بارداری داشته باشید
هم می شود از پرتحرکی در دوران بارداری ضربه خورد هم می توان از کم تحرکی ضربه خورد.اما خانم هایی که در دوران بارداری کم تحرک هستند بیشتر دچار فشار خون بالا در بارداری می شوند.تحرک متوسط و مداوم در طول روز در دوران بارداری بسیار مهم است و دلیل نمی شود چون باردار هستید مدام یک گوشه بنشینید و استراحت کنید.تحرک مناسب استرس را کم می کند و فشار خون را کاهش می دهد.
بنابراین سعی کنید هر روز 30 دقیقه ورزش کنید و اگر معمولا ورزش نمی‌کنید سراغ پیاده روی و شنا بروید.
از مصرف دخانیات خودداری کنید
استعمال سیگار در هر مرحله ای از زندگی می تواند بر میزان فشار خون تاثیر بگذارد مخصوصا اگر باردار هستید .علاوه بر این، هم الکل و هم سیگار می‌تواند فشار خون را بالا ببرد. به همین دلیل ساده به هیچ عنوان نباید مصرف شود.
وزنتان را در بارداری کنترل کنید
این فلسفه ی قدیمی را به کل دور بی اندازید که در دوران بارداری باید به اندازه ی دو نفر غذا بخورید .مصرف بالای مواد غذایی می تواند موجب افزایش وزن شود که خود به نوبه ی خود یکی از عوامل اصلی افزایش فشار خون بارداری است و با کنترل وزنتان می توانید فشار خون بالا را کنترل کنید.

آیا مصرف داروی فشار خون در دوران بارداری بی خطر است؟
برخی از داروهای فشار خون در دوران بارداری برای استفاده بی خطر تلقی می شوند ، اما به طور کلی در دوران بارداری از بازدارنده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) ، مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین II و مهارکننده های رنین جلوگیری می شود.
با این حال درمان مهم است. فشار خون بالا شما را در معرض حمله قلبی ، سکته مغزی و سایر عوارض عمده قرار می دهد. و می تواند برای کودک شما خطرناک باشد.
اگر برای کنترل فشار خون در دوران بارداری به دارو نیاز دارید ، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ایمن ترین دارو را در مناسب ترین دوز تجویز می کند. دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف کنید. مصرف دارو را قطع نکنید و یا دوز را به تنهایی تنظیم کنید.
برخی از داروهای سنتی فشار خون می توانند در زنان باردار ایجاد مشکل کنند.

این داروها برای کاهش فشار خون معمولاً در دوران بارداری توصیه نمی شوند
مهار کننده های ACE
مهار کننده های رنین
مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین
این داروها به طور خاص از طریق جریان خون به نوزاد منتقل می شوند و بر سلامت کودک در حال رشد تأثیر منفی می گذارند.
متیل دوپا و لبتالول هر دو داروهایی هستند که استفاده از آنها برای کنترل فشار خون در دوران بارداری بی خطر تلقی می شود.

چرا فشار خون بالا در دوران بارداری مشکل ساز است؟
فشار خون بالا در دوران بارداری خطرات مختلفی از جمله
کاهش جریان خون به جفت
اگر جفت خون کافی دریافت نکند ، ممکن است کودک شما اکسیژن کمتری دریافت کند و مواد مغذی کمتری دریافت کند. این می تواند منجر به رشد آهسته (محدودیت رشد داخل رحمی) ، وزن کم هنگام تولد یا تولد زودرس شود. نارس بودن می تواند منجر به مشکلات تنفسی ، افزایش خطر عفونت و سایر عوارض برای کودک شود.
قطع جفت
پره اکلامپسی خطر ابتلا به این بیماری را که در آن جفت قبل از زایمان از دیواره داخلی رحم شما جدا می شود ، افزایش می دهد. قطع شدگی شدید می تواند باعث خونریزی شدید شود ، که می تواند زندگی شما و کودک شما را تهدید کند.
محدودیت رشد داخل رحمی
فشار خون بالا ممکن است منجر به کاهش یا کاهش رشد کودک شما شود (محدودیت رشد داخل رحمی).
آسیب به اعضای دیگر بدن شما
فشار خون بالا با کنترل ضعیف می تواند منجر به آسیب به مغز ، قلب ، ریه ها ، کلیه ها ، کبد و سایر اعضای اصلی بدن شود. در موارد شدید ، می تواند زندگی را تهدید کند.
زایمان زودرس
گاهی اوقات برای جلوگیری از عوارض بالقوه تهدیدکننده زندگی در هنگام فشار خون بالا در دوران بارداری ، زایمان زودرس لازم است.
بیماری قلبی عروقی
در آینده داشتن پره اکلامپسی ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی (قلبی عروقی) در آینده را افزایش دهد. اگر بیش از یک بار دچار پره اکلامپسی شده باشید یا به دلیل فشار خون بالا در بارداری ، زایمان زودرس داشته باشید ، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی در آینده بیشتر است.

چگونه می توان فهمید که در دوران بارداری دچار فشار خون می شوم؟
کنترل فشار خون بخش مهمی از مراقبت های دوران بارداری است. اگر فشار خون بالا دارید ، پزشک شما این دسته ها را برای اندازه گیری فشار خون در نظر می گیرد:
فشار خون بالا
فشار خون بالا یک فشار سیستولیک است که از ۱۲۰ تا ۱۲۹ میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) و فشار دیاستولیک زیر ۸۰ میلی متر جیوه است. فشار خون بالا به مرور زمان بدتر می شود مگر اینکه اقداماتی برای کنترل فشار خون انجام شود.
مرحله 1 فشار خون بالا
فشار خون مرحله ۱ فشار سیستولیکی است که از ۱۳۰ تا ۱۳۹ میلی متر جیوه یا فشار دیاستولی از ۸۰ تا ۸۹ میلی متر جیوه است.
مرحله 2 فشار خون بالا
فشار خون شدیدتر ، فشار خون مرحله ۲ فشار سیستولیک ۱۴۰ میلی متر جیوه یا بالاتر یا فشار دیاستولی ۹۰ میلی متر جیوه یا بالاتر است.
فشار خون حاملگی بعد از 20 هفته بارداری
فشار خون بیش از ۱۴۰/۹۰ میلی متر جیوه - ثبت شده در دو یا چند بار ، حداقل چهار ساعت از هم جدا ، بدون آسیب به اندام دیگر - محسوب می شود.

چگونه می توانم از ابتلا به پره اکلامپسی مطلع شوم؟
علاوه بر فشار خون بالا ، سایر علائم و نشانه های پره اکلامپسی شامل موارد زیر است:
پروتئین اضافی در ادرار (پروتئینوریا) یا علائم اضافی مشکلات کلیوی
سردردهای شدید
تغییرات بینایی ، از جمله از دست دادن موقتی بینایی ، تاری دید یا حساسیت به نور
درد بالای شکم ، معمولاً زیر دنده های سمت راست
حالت تهوع یا استفراغ
کاهش دفع ادرار
کاهش سطح پلاکت در خون
اختلال در عملکرد کبد
تنگی نفس ، ناشی از مایع در ریه ها
افزایش ناگهانی وزن و تورم (ورم) : خصوصاً در صورت و دستان - غالباً همراه با پره اکلامپسی است. اما در بسیاری از حاملگی های طبیعی نیز وجود دارد ، بنابراین افزایش وزن و تورم نشانه های قابل اعتماد پره اکلامپسی محسوب نمی شوند.

برای آماده شدن برای بارداری چه کاری باید انجام دهم؟
اگر فشار خون دارید ، یک قرار ملاقات پیش از بارداری با پزشک که بارداری شما را کنترل می کند ، مشخص کنید. همچنین با سایر اعضای تیم مراقبت های بهداشتی خود مانند پزشک خانواده یا متخصص قلب ملاقات کنید. آنها ارزیابی می کنند که چگونه فشار خون بالا را کنترل می کنید و تغییرات درمانی را که ممکن است قبل از بارداری ایجاد کنید در نظر می گیرند.
اگر اضافه وزن دارید ، ممکن است پزشک توصیه کند وزن اضافی پوند را قبل از اقدام به بارداری از دست دهید.

در ملاقات های پزشکی پزشک چه کارهایی را انجام می دهد؟
در دوران بارداری ، شما اغلب با پزشک خود ملاقات خواهید کرد. وزن و فشار خون شما در هر ویزیت بررسی می شود و ممکن است به آزمایش های مکرر خون و ادرار نیاز داشته باشید.
پزشک شما نیز از نزدیک سلامت کودک شما را کنترل می کند. سونوگرافی مکرر ممکن است برای ردیابی رشد و نمو کودک شما استفاده شود. از پایش ضربان قلب جنین ممکن است برای ارزیابی سلامت کودک استفاده شود. پزشک شما ممکن است توصیه کند که حرکات روزانه کودک را کنترل کنید.

برای کاهش خطر عوارض چه کاری می توانم انجام دهم؟
مراقبت از خودتان بهترین راه برای مراقبت از کودک است. مثلا:
ملاقات با پزشک را مدام تا قبل از زایمان داشته باشید
در تمام دوران بارداری خود به طور مرتب به پزشک خود مراجعه کنید.
داروهای فشار خون را طبق تجویز مصرف کنید.
ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما مطمئن ترین دارو را در مناسب ترین دوز تجویز می کند.
فعال بمانید.
توصیه های پزشک خود را برای فعالیت بدنی دنبال کنید.
رژیم غذایی سالم داشته باشید
اگر به کمک دیگری نیاز دارید ، بخواهید با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.
بدانید چه مواردی غیرمجاز است.
از استعمال سیگار ، الکل و داروهای غیرمجاز خودداری کنید. قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود صحبت کنید.
محققان همچنان به مطالعه روش های جلوگیری از پره اکلامپسی می پردازند ، اما تاکنون هیچ استراتژی مشخصی ارائه نشده است. اگر در بارداری قبلی دچار اختلال فشار خون شده باشید ، ممکن است پزشک یک آسپرین با دوز کم روزانه (81 میلی گرم) را شروع کند که در اواخر سه ماهه اول بارداری شروع می شود.

در مورد زایمان چطور؟
پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند قبل از موعد مقرر زایمان کنید تا از بروز عوارض جلوگیری کنید.
زمان القا شما هم به این معنی است که فشار خون شما به خوبی کنترل شده است ، هم اینکه آیا شما در مرحله نهایی به اندام آسیب می رسانید و هم اینکه کودک شما دارای عوارضی مانند محدودیت رشد داخل رحمی به دلیل فشار خون بالا است.
اگر دچار پره اکلامپسی با ویژگی های شدید هستید ، ممکن است در طول زایمان به شما دارو داده شود تا از تشنج جلوگیری کند.

آیا من قادر به شیر دادن به نوزادم هستم؟
شیردهی برای بیشتر خانمهایی که فشار خون بالا دارند ، حتی کسانی که دارو مصرف می کنند تشویق می شود. درباره تنظیمات دارویی با پزشکتان حتما صحبت کنید. گاهی اوقات یک داروی فشار خون دیگر جایگزین می شود.

منبع: riossurgery

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.