۲۳۴۱۶۵
۷۹۹۹
۷۹۹۹

علت تنگی نفس در بارداری

آیا باردارید و تنگی نفس دارید؟ شاید این موضوع نگرانتان کرده. نگران نباشید! بسیاری از خانم‌های باردار درست مثل خود شما، تنگی نفس را تجربه می‌کنند. بیایید نگاهی بیندازیم به علت تنگی نفس در بارداری، تا خیالتان کمی راحت شود.

علت تنگی نفس در بارداری

آیا باردارید و تنگی نفس دارید؟ شاید این موضوع نگرانتان کرده. نگران نباشید! بسیاری از خانم‌های باردار درست مثل خود شما، تنگی نفس را تجربه می‌کنند. بیایید نگاهی بیندازیم به علت تنگی نفس در بارداری، تا خیالتان کمی راحت شود.

شروع تنگی نفس در بارداری

تنگی نفس اغلب در سه ماهه اول بارداری شروع می‌شود . تغییرات بیولوژیکی مربوط به بارداری، از رشد رحم تا تغییرات در نیازهای قلب، از علل رایج آن هستند.
همه خانم‌های باردار در یک دوره مخصوص از بارداری، تنگی نفس را تجربه نمی‌کنند. این اتفاق برای برخی در همان اوایل بارداری و برای برخی دیگر در طول سه ماهه دوم و سوم رخ می‌دهد.

تنگی نفس در سه ماهه اول بارداری

فکر می‌کنید علت تنگی نفس، بزرگ بودن جنین است؟ نه لزوما! از سه ماهه اول بارداری، مصرف اکسیژن در شما شروع به زیاد شدن می‌کند. این سه ماه، تا هفته ۱۴ طول می‌کشد.
دیافراگم، در سه ماهه اول بارداری تا ۴سانتی‌متر بالا می‌رود. حرکت این نوار عضلانی به ریه‌ها کمک می‌کند تا با هوا پر شوند. برخی از افراد ممکن است از تغییرات عمیق در تنفس خود آگاه نباشند، اما برخی دیگر متوجه می‌شوند که نمی‌توانند نفس عمیق و کامل بکشند.

بیشتر بخوانید: کمردرد در هفته پنجم بارداری، درمان

علت تنگی نفس در بارداری
علت‌های دیگر تنگی نفس در سه ماهه اول بارداری

بجز تغییرات در دیافراگم، خانم‌های باردار به دلیل افزایش هورمون‌های پروژسترون و استروژن سریع‌تر نفس می‌کشند. این دو هورمون در رشد جنین نقشی اساسی دارند. پروژسترون یک محرک تنفسی است و باعث تسریع تنفس می‌شود.
میزان پروژسترون در طول بارداری افزایش پیدا می‌کند. درست است که تنفس سریع‌تر لزوما باعث تنگی نفس نمی‌شود، اما برخی افراد ممکن است متوجه شوند نفس کشیدنشان تغییر کرده.

تنگی نفس در سه ماهه دوم

اگر تنگی نفس را در سه ماهه اول بارداری تجربه نکرده‌اید، ممکن است در سه ماهه دوم به آن دچار شوید، یا شدت آن افزایش پیدا کند. این تنگی نفس تا حدود هفته ۲۸بارداری ادامه پیدا می‌کند .

اگر تنگی نفس را در سه ماهه اول بارداری تجربه نکرده‌اید، ممکن است در سه ماهه دوم به آن دچار شوید، یا شدت آن افزایش پیدا کند. این تنگی نفس تا حدود هفته ۲۸بارداری ادامه پیدا می‌کند.

حالا برویم به سراغ علت این اتفاق. رحم شما با بزرگ شدن جنین، در حال رشد است که اتفاق خیلی خوبی است. اما همین اتفاق خوب یعنی بزرگ شدن رحم در سه ماهه دوم بارداری بیشتر باعث تنگی نفس می‌شود.

علت دیگر تنگی نفس در سه ماهه دوم

علاوه بر بزرگ شدن رحم، برخی تغییرات در نحوه عملکرد قلب هم می‌تواند باعث تنگی نفس شود.
مقدار خون در بدن شما در دوران بارداری به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. بنابراین قلب باید با شدت بیشتری پمپاژ کند تا این خون را در بدن شما و جفت حرکت دهد. این افزایش حجم کار قلب باعث احساس تنگی نفس در شما می‌شود.
می‌بینید که کل فرایندهای بدن شما در طول بارداری، کاملا طبیعی است.

بیشتر بخوانید: سردرد در بارداری، نشانه چیست؟

علت تنگی نفس در بارداری
تنگی نفس در سه ماهه سوم

سه ماهه سوم بارداری از حدود هفته ۲۹شروع می‌شود. در این سه ماهه، ممکن است تنفس شما آسان‌تر یا سخت‌تر شود. حالا چرا آسان‌تر یا سخت‌تر؟ این موضوع کاملا به موقعیت سر جنین در رحم شما بستگی دارد .
قبل از اینکه کودک بچرخد و بیشتر در لگن بیفتد، سر او ممکن است زیر یکی از دنده‌های شما قرار بگیرد و روی دیافراگم فشار بیاورد. این اتفاق باعث می‌شود نفس کشیدن برای شما سخت‌تر شود.
این نوع تنگی نفس معمولا بین هفته‌های ۳۱ تا ۳۴بارداری رخ می‌دهد. و البته ممکن است با سرفه‌های خشک و مداوم همراه باشد.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: آشنایی با پزشکان متخصص زنان و زایمان

علت تنگی نفس در بارداری
علت‌های دیگر اضافی تنگی نفس در بارداری

اگر خدای نکرده تنگی نفس شما شدید است، حتما باید با پزشک مشورت کنید.
درست است که تغییراتی که برایتان نام بردیم می‌تواند باعث تنگی نفس شود، اما شرایط دیگری هم باعث این مشکل می‌شوند. آگاهی درباره این شرایط می‌تواند باعث شود درباره سلامتی خود بیشتر محتاط باشید.
برخی دیگر از شرایط پزشکی دخیل در تنگی نفس، شامل این شرایط است:

اگر قبل از بارداری به آسم مبتلا بودید، بارداری ممکن است علائم موجود آسم را بدتر کند.

آسم

اگر قبل از بارداری به آسم مبتلا بودید، بارداری ممکن است علائم موجود آسم را بدتر کند. اگر مبتلا به آسم هستید باید در مورد درمان‌های ایمن در دوران بارداری با پزشکتان صحبت کنید. این درمان‌ها می‌تواند شامل استفاده از داروهای استنشاقی یا مصرف دارو باشد.

کاردیومیوپاتی حوالی زایمان

کاردیومیوپاتی، نوعی نارسایی قلبی است که می‌تواند در دوران بارداری، یا بلافاصله پس از زایمان رخ بدهد. اگر به کاردیومیوپاتی دچار باشید علائمی مثل تورم مچ پا ، فشار خون پایین، خستگی و تپش قلب را تجربه می‌کنید.

بیشتر بخوانید: درمان یبوست بارداری، سه راه حل ساده

علت تنگی نفس در بارداری
آمبولی ریه

آمبولی ریه در شرایطی رخ می‌دهد که یک لخته خون در شریان ریه گیر کند. آمبولی می‌تواند به طور چشمگیری بر تنفس تاثیر بگذارد و باعث سرفه ، درد قفسه سینه و تنگی نفس شود.


علائم تنگی نفس را مدیریت کنید

تنگی نفس چه در بارداری، چه در شرایط دیگر می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. در چنین شرایطی، فعالیت بدنی‌تان محدودتر می‌شود که به خودی خود سخت است. با انجام برخی از کارها می‌توانید در دوران بارداری راحت‌تر با تنگی نفس کنار بیایید، یا آن را کاهش بدهید. این کارها را امتحان کنید:

علت تنگی نفس در بارداری
۱- قرار گرفتن در وضعیت مناسب

قرار گرفتن در وضعیت مناسب به رحم اجازه می‌دهد تا حد امکان از دیافراگم دور شود. شاید خوب باشد که کمربندهای پشتیبان بارداری را امتحان کنید. این کمربندها می‌توانند به شما کمک کنند در وضعیت بدنی بهتری قرار بگیرید.

۲- استفاده از بالش

خوابیدن با استفاده از بالش‌هایی که قسمت بالایی پشت را نگه می‌دارند، یک راه حل دیگر است. این بالش‌ها باعث می‌شوند رحم به سمت پایین کشیده شود تا ریه‌ها فضای بیشتری داشته باشند.
اگر کمی به سمت چپ کج شوید، رحم از آئورت دورتر می‌شود. آئورت، شریان اصلی است که خون اکسیژن‌دار را در بدن حرکت می‌دهد.

بیشتر بخوانید: بالش طبی برای دیسک کمر؛ انواع، قیمت و مزایا

علت تنگی نفس در بارداری
۳- انجام تکنیک‌های تنفسی

انجام تکنیک‌های تنفسی که معمولا هنگام زایمان استفاده می‌شود، یک راهکار خوب دیگر است.

۴- گوش دادن به بدن

اگر تنفس برایتان بیش از حد سخت شده، به زبان بدنتان گوش بدهید و کمی استراحت کنید . این موضوع را بپذیرید که با پیشرفت بارداری، ممکن است نتوانید مثل روزهای اول، فعال باشید.

خلاصه

محققان این‌طور تخمین می‌زنند که 60 تا 70درصد زنان در طول بارداری دچار تنگی نفس می‌شوند . فشار رحم در حال رشد به سمت ریه‌ها و افزایش هورمون‌ها برخی از علت‌های تنگی نفس در بارداری هستند و این اتفاق، معمولا بی‌ضرر است. البته اگر مشکل زمینه‌ای دارید، حتما با پزشک مشورت کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.