۲۳۷۲۶۶
۲۴۸۲
۲۴۸۲

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

اگر در ماه‌های اولیه بارداری خود هستید و می‌خواهید بدانید که تعیین جنسیت در غربالگری اول چقدر قابل اعتماد است و چه عواملی بر دقت آن تاثیر می‌گذارد، این مقاله را از دست ندهید.

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

برای تمام مادران و پدرانی که در انتظار به دنیا آمدن فرزند خود هستند، تعیین جنسیت یکی از مراحل هیجان انگیز و احساسی محسوب می‌شود. بسیاری از والدین آینده اغلب برای کشف این موضوع که فرزند آینده آن‌ها چه جنسیتی دارد، به انجام غربالگری‌های قبل از تولد روی می‌آورند. یکی از روش‌های رایج برای تعیین جنسیت، غربالگری اول یا همان سونوگرافی آناتومی است. اما این روش چقدر می‌تواند در تعیین جنسیت جنین دقیق عمل کند و قابل اعتماد است؟ در این مقاله این موضوع را به صورت جامع بررسی خواهی کرد.

در این مقاله می‌خوانید:

 • تعیین جنسیت جنین در غربالگری اول چقدر قابل اعتماد است؟
 • تعیین جنسیت در غربالگری اول چگونه انجام می ‌شود؟
 • آیا عدد BETA HCG بر جنسیت جنین تاثیر می‌ گذارد؟
 • آیا تعیین جنسیت در زنان دوقلو باردار چالش برانگیزتر است؟

بیشتر بخوانید: سونوگرافی تعیین جنسیت، دختر است یا پسر؟

تعیین جنسیت جنین در غربالگری اول چقدر قابل اعتماد است؟

اولین غربالگری که به آن سونوگرافی آناتومی یا اسکن ۲۰ هفته‌ای نیز گفته می‌شود، معمولاً در هفته ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام می‌شود. هدف اصلی این سونوگرافی ارزیابی سلامت کلی و رشد جنین است و تعیین جنسیت نیز در برخی موارد توسط این روش انجام می‌شود. در طول این سونوگرافی، آناتومی جنین به دقت بررسی می‌شود، سر، شکم، اندام‌ها اندازه گیری می‌شوند و اندام‌های حیاتی جنین مورد بررسی قرار می‌گیرند.

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

دقت تشخیص جنسیت جنین در غربالگری اول عموماً بالاست، اما خطاناپذیر نیست. مطالعات نشان داده است که وقتی معاینه در حدود هفته ۲۰ انجام می‌شود، میزان دقت آن حدود ۹۵ درصد یا بیشتر است. با این حال، هنوز حاشیه کمی برای خطا وجود دارد. برخی از عوامل زیر می‌توانند بر میزان دقت و خطای غربالگری اول برای تعیین جنسیت نقش داشته باشند.

موقعیت جنین

یکی از عوامل اولیه که بر قابلیت اطمینان غربالگری اول تأثیر می‌گذارد، موقعیت جنین است. اگر پاهای کودک روی هم قرار گرفته باشند یا به گونه‌ای باشند که دید دستگاه تناسلی او را مسدود کند، تعیین دقیق آن می‌تواند چالش برانگیز باشد. در چنین مواردی، ممکن است نیاز به برنامه ریزی برای اسکن بعدی باشد.

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

مرحله حاملگی

دقت تعیین جنسیت در غربالگری اول می‌تواند تحت تأثیر مرحله حاملگی نیز باشد. در هفته‌های اولیه بارداری، اندام تناسلی ممکن است به طور کامل رشد نکند و تشخیص جنسیت را دشوار کند. انتظار تا پایان هفته بیستم شانس بیشتری برای نتایج دقیق فراهم می‌کند.

مهارت سونوگرافیست

مهارت و تجربه سونوگرافیست در انجام سونوگرافی، نقش بسزایی در این شرایط دارد. یک تکنسین سونوگرافی با تجربه احتمال بیشتری دارد که اندام تناسلی جنین را به دقت تشخیص دهد، در حالی که متخصصان با تجربه کمتر ممکن است در تشخیص آن مشکل داشته باشند.

کیفیت تجهیزات سونوگرافی

کیفیت تجهیزات سونوگرافی و وضوح تصویر نیز می‌تواند بر قابلیت اطمینان از جنسیت جنین تأثیر بگذارد. تصاویر واضح‌تر تشخیص جنسیت کودک را آسان‌تر می‌کند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان: قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

تعیین جنسیت در غربالگری اول چگونه انجام می ‌شود؟

تعیین جنسیت جنین در اولین غربالگری از طریق ترکیبی از مشاهده بصری و فناوری تصویربرداری امکان پذیر می‌شود. در ادامه نحوه انجام این غربالگری را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

مشاهده بصری

در طول سونوگرافی یک سونوگراف یا تکنسین سونوگرافی آموزش دیده، معاینه سیستماتیک جنین را انجام می‌دهد. آنها از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصاویر دقیق از جنین در رحم استفاده می‌کنند. تمرکز اولیه بر گرفتن تصاویری از آناتومی جنین، از جمله ناحیه تناسلی آن است.

شناسایی دستگاه تناسلی

کلید تعیین جنسیت در شناسایی اندام تناسلی جنین نهفته است. با بررسی دقیق تصاویر سونوگرافی، سونوگرافیست به دنبال نشانگرهای خاصی می‌گردد که نشان دهنده دختر یا پسر بودن جنین باشد.

 • جنین پسر: در جنین پسر، متخصص سونوگرافی به دنبال وجود آلت تناسلی خواهد بود که معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک بین پاها ظاهر می‌شود. عدم وجود این برجستگی، همراه با عوامل دیگری مانند موقعیت قرارگیری جنین، گاهی اوقات می‌تواند تعیین جنسیت را به چالش بکشد.
 • جنین دختر: در جنین دختر، تکنسین سونوگرافی روی عدم وجود آلت تناسلی قابل مشاهده تمرکز می‌کند و همچنین ممکن است وجود لابیاها را که چین‌های پوستی هستند و دهانه واژن را در بر می‌گیرند، تشخیص دهد.

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

مطالب پیشنهادی: کاربرد سونوگرافی در تعیین جنسیت نوزاد

آیا عدد BETA HCG بر جنسیت جنین تأثیر می‌گذارد؟

عدد بتا (گنادوتروپین جفتی انسان) در بدن یک فرد باردار، هورمونی است که در دوران بارداری توسط جفت تولید می‌شود. اغلب برای تشخیص و نظارت بر بارداری استفاده می‌شود و میزان آن از طریق آزمایش خون در بدن فرد باردار به صورت مرتب مورد بررسی قرار می‌گیرد. با این حال، هیچ مدرک علمی وجود ندارد که بتا مثبت یا غلظت غلظت عدد بتا در بدن مادر بر جنسیت جنین تأثیری دارد.

جنسیت جنین در لحظه لقاح مشخص می‌شود، زمانی که یک سلول اسپرم حامل کروموزوم X یا Y تخمک را بارور می‌کند و در نتیجه جنین ماده (XX) یا نر (XY) ایجاد می‌شود. عدد BETA HCG ممکن است از بارداری به بارداری دیگر و بین افراد متفاوت باشد، اما به هیچ وجه بر جنسیت جنین تأثیر نمی‌گذارد. تعیین جنسیت در جنین به طور ژنتیکی از پیش تعیین شده است و به ترکیب کروموزوم‌های جنسی والدین متکی است. برای تشخیص دقیق جنسیت جنین، تکیه بر روش‌های پزشکی و علمی مانند سونوگرافی یا آزمایش ژنتیک ضروری است.

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

بیشتر بخوانید: سونوگرافی های دوران بارداری

آیا تعیین جنسیت در زنان دوقلو باردار چالش برانگیزتر است؟

تعیین جنسیت جنین در بارداری دوقلو می‌تواند در مقایسه با بارداری تک قلو چالش برانگیزتر باشد که در درجه اول به دلیل پویایی منحصر به فرد حاملگی‌های چند قلو است. در بسیاری از موارد، فرایند تشخیص جنسیت می‌تواند در دوران بارداری دوقلو پیچیده‌تر باشد، به‌ویژه اگر جنین‌ها به گونه‌ای قرار بگیرند که گرفتن تصاویر سونوگرافی واضح از اندام تناسلی آنها را دشوار کند. توانایی تعیین دقیق جنسیت می‌تواند به زمان سونوگرافی نیز بستگی داشته باشد.

علاوه بر این اگر دوقلوها از یک جنس باشند، ممکن است تشخیص جنسیت آنها آسان‌تر باشد. از س.ی دیگر اگر آنها از جنس‌های مختلف باشند به دلیل تفاوت در موقعیت‌های آنها، اطمینان از شناسایی دقیق جنسیت هر یک می‌تواند چالش برانگیزتر باشد. دقت تعیین جنسیت در بارداری دوقلو همچنین به تخصص تکنسین سونوگرافی، وضوح تصاویر سونوگرافی و موقعیت جنین‌ها در طول اسکن بستگی دارد. در چنین شرایطی والدین آینده‌ای که انتظار فرزندان دوقلوی خود را می‌کشند، باید در فرایند شناسایی جنسیت کمی صبورتر باشند.

آیا تعیین جنسیت در غربالگری اول درست است؟

پیشنهاد ویژه نی نی بان: فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر

کلام آخر

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، فرایند تعیین جنسیت جنین در اولین غربالگری معمولاً یک فرایند قابل اعتماد است که در حدود هفته بیستم انجام می‌شود. با این حال، عوامل متعددی از جمله موقعیت جنین، مرحله حاملگی، مهارت سونوگرافیست و... می‌توانند بر دقت این فرایند و احتمال خطای آن تأثیر بگذارند. در نهایت باید خاطر نشان کنیم که هدف اصلی غربالگری‌های دوران بارداری، اطمینان از سلامت و تندرستی جنین و مادر باردار است و شناسایی جنسیت جنین در اولویت این غربالگری‌ها قرار نمی‌گیرد.

منبع: newsmedical

همراه با تضمین و گارانتی ضمانت کیفیت

پرداخت اقساطی و توسط متخصص مجرب

ايمپلنت با ١٥ سال گارانتی ۹/۵ ميليون تومان

>> ویزیت و مشاوره رایگان <<
ظرفیت و مدت محدود

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

 • اخبار داغ
 • جدیدترین
 • پربیننده ترین
 • گوناگون
 • مطالب مرتبط

برای ارسال نظر کلیک کنید

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.