۴۳۹۵۰
۵۳ نظر
۱۳۱۶۱۲۴
۵۳ نظر
۱۳۱۶۱۲۴

هفته اول بارداری

به محض ایجاد نطفه علائم هفته اول بارداری خود را نشان می‌دهند. این موارد نشانه‌های ساده‌ای هستند که باید آنها را جدی بگیرید.

هفته اول بارداری

علائم بارداری در هفته اول بسیار نامحسوس هستند؛ باید برای آنها آماده باشید ولی به راحتی خود را نشان نمی‌دهند. دانستن این نشانه‌ها از این جهت مهم است که با شروع بارداری خود، کاری انجام ندهید که به ضرر جنین باشد. در غیر این صورت در زمان حساس تقسیم سلولی، ممکن است فرزند شما دچار مشکلات ژنتیکی بدی شود. در ادامه به مهم‌ترین نکاتی که باید بدانید اشاره می‌کنیم. 

در این مقاله می‌خوانید: 

چه زمانی بارداری شروع می‌شود؟

 بعد از این‌که مادر در زمان مناسب که تخمک به نزدیکی لوله فالوپ رسیده است؛ با پدر نزدیکی داشته باشد؛ اگر اسپرم و تخمک ترکیب شوند؛ سلول تخم تشکیل شده و بارداری خانم آغاز می‌شود. 

در این مرحله از سفر، شما هنوز باردار نیستید. در واقع، شما احتمالا پریود شده اید. علائمی که شما تجربه می کنید نتیجه PMS است نه بارداری.

اکنون زمان شروع آمادگی برای بارداری است: روزهای خود را دنبال کنید تا چرخه خود را ترسیم کنید، مصرف یک ویتامین دوران بارداری را شروع کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید تا برای مسیر طولانی پیش رو آماده شوید. از نظر پزشک، یک هفته بارداری به این معنی است که شما پریود شده اید و هنوز باردار نشده اید. شما در واقع تا هفته دوم یا سوم، بسته به طول چرخه خود، بچه دار نمی شوید.

اندازه جنین در هفته اول بارداری 

در داخل شکم  مادری که هفته اول بارداری خود را طی می‌کند (به یاد داشته باشید، شما در این مرحله واقعا باردار نیستید)، بدن شما در حال آزاد کردن پوشش رحم ماه گذشته است و شروع به تشکیل یک لایه جدید می کند، که (با کمی شانس!) تخمک بارور شده را نگه می دارد. 

 • قد: ۰ سانتی متر
 • وزن: ۰ گرم

واقعیت جالب: تخمک های انسان بزرگترین سلول های بدن هستند. یک تخم مرغ کوچکتر از یک تکه فلفل است. بدن شما یک (یا در موارد نادر، دو) تخمک را بین روز 10 تا 19 چرخه قاعدگی شما آزاد می کند - یا حدود 14 روز قبل از اینکه دوره بعدی شما انتظار می رود. پس از آن حدود 12 تا 24 ساعت می توان آن را بارور کرد. داشتن رابطه جنسی حتی قبل از آن مفید است، زیرا اسپرم می تواند تا پنج روز در بدن شما زندگی کند.

هفته اول بارداریاولین نشانه‌های بارداری فوراً ظاهر نمی‌شوند – در واقع، بسیاری از زنان قبل از اینکه احساس «متفاوت» کنند، در هفته چهارم پریود خود را از دست می‌دهند. اما برخی از علائم اولیه اولیه بارداری در هفته های اول پس از لقاح شامل درد یا حساسیت پستان، حالت تهوع، خستگی و میل مکرر به ادرار کردن است.

در هفته اول بارداری به جای توجه به علائم به این فکر کنید که چگونه می توانید بدن خود را برای حمل نوزاد آماده کنید. این ایده خوبی است که بارداری را با وزن مناسب و عاری از عادات بدی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل شروع کنید. مصرف کافئین خود را به اندازه یک یا دو فنجان قهوه  در روز کاهش دهید.​

علائم مادر در هفته اول بارداری

​لقاح یا لقاح زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان یک تخمک را آزاد می‌کند (تخمک گذاری) و اسپرم آن را بارور می‌کند. این می‌تواند حدود 14 روز پس از شروع یک چرخه قاعدگی معمولی 28 روزه رخ دهد، اما این می‌تواند بین افراد متفاوت باشد.

لانه گزینی حدود 5 تا 6 روز پس از لقاح آغاز می‌شود. این زمانی است که تخمک بارور شده به دیواره رحم می‌چسبد. این حرکت تخمک ممکن است عروق خونی دیواره رحم را بشکند که ممکن است باعث خونریزی خفیف و گرفتگی شود.

هفته اول بارداری

علائم بارداری در هفته اول

علائم بارداری در هفته اول منبع مورد اعتماد نادر است. با این حال، پیشرفت و علائم بارداری برای هر فرد و هر بارداری متفاوت است.

در یک هفته بارداری - به یاد داشته باشید، در این مرحله اولیه، علائمی که شما تجربه می کنید همان علائمی است که برای دوره شما وجود دارد، زیرا در واقع باردار نیستید. این علائم ممکن است از سه تا هفت روز طول بکشد و می تواند شامل موارد زیر باشد:

نفخ

نوسانات هورمونی می تواند باعث نفخ شکم درست قبل و در طول قاعدگی شود.

سردرد

بسیاری از زنان از میگرن قاعدگی شکایت دارند که این میگرن نیز به هورمون‌ها مرتبط است.  کیسه های یخ، مسکن های بدون نیاز به نسخه و تمرینات تمدد اعصاب ممکن است به کاهش درد کمک کنند.

قطع پریود

در بیشتر موارد، اولین علامت بارداری، پریود از دست رفته یا به طور قابل توجهی سبک تر است.

خون ریزی

درباره علل خونریزی در بارداری چیزی می‌دانید؟ خونریزی لانه گزینی نشانه اولیه بارداری است. مثل قاعدگی نیست. در عوض، این خونریزی خفیف است که ممکن است شامل یک نقطه خون یا مقدار کمی‌ترشح صورتی باشد. لکه بینی ممکن است چند ساعت طول بکشد یا ممکن است چند روز طول بکشد. بدن شما در حال ریزش پوشش داخلی رحم است که فقط در صورت بارداری پر شده است.

گرفتگی

افراد همچنین ممکن است با چسبیدن جنین به دیواره رحم، گرفتگی خفیفی را احساس کنند. برخی ممکن است این گرفتگی‌ها را در شکم، لگن یا ناحیه کمر احساس کنند. گرفتگی ممکن است مانند یک احساس کشیدن، گزگز یا سوزن سوزن شدن باشد. برخی فقط چند گرفتگی جزئی را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است گهگاه احساس ناراحتی کنند که طی چند روز می‌آید و می‌رود.  برای آزاد کردن این پوشش، رحم شما منقبض می شود و باعث می شود کمر و شکم شما درد بگیرد.

نوسانات خلقی

افزایش هورمون و به ویژه هورمون پروژسترون باعث احساس زودرنجی و حساسیت عاطفی می‌شود.

هفته اول بارداریهفته اول بارداری

علائم دیگر

سایر علائم اولیه بارداری عبارتند از:

 • حالت تهوع با یا بدون استفراغ
 • تغییرات سینه شامل حساسیت، تورم، یا احساس سوزن سوزن شدن، یا سیاهرگهای آبی قابل توجه
 • تکرر ادرار
 • سردرد
 • افزایش دمای پایه بدن
 • نفخ در شکم یا گاز
 • خستگی یا خستگی
 • تحریک پذیری یا نوسانات خلقی
 • هوس غذایی یا بیزاری
 • افزایش حس بویایی
 • طعم فلزی در دهان

همه این علائم مختص بارداری نیستند. همچنین لازم به ذکر است که بارداری اولیه همیشه علائم قابل توجهی ایجاد نمی‌کند. با این حال، بیشتر افراد حدود 5 تا 6 هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی متوجه علائم بارداری می‌شوند.

بهترین راه برای اینکه فرد بفهمد باردار است یا نه، انجام تست بارداری است.

فقدان قاعدگی اولین علامت بارداری است. البته برخی نشانه‌های دیگر هم در هفته اول بارداری از بارداری شما خبر می‌دهند.
 


هفته اول بارداری

چه زمانی تست بارداری انجام دهیم؟

تست بارداری میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) را در ادرار اندازه گیری می‌کند. این هورمون تنها زمانی وجود دارد که فرد باردار باشد. همانطور که تخمک به جنین تبدیل می‌شود، سلول‌های اطراف آن و بعدا تبدیل به جفت می‌شوند hCG تولید می‌کنند.

بهتر است هر چه سریعتر پس از عقب افتادن قاعدگی آزمایش بارداری انجام دهید. تست بارداری ممکن است ۱۰ روز پس از لقاح نتیجه مثبت بدهد. با این حال، به طور معمول حدود ۳ هفته طول می‌کشد تا hCG کافی در ادرار وجود داشته باشد تا آزمایش بارداری مثبت ایجاد شود.

مطلب پیشنهادی: زمان تشکیل چهره جنین کی است؟

دقت تست بارداری خانگی

تست‌های بارداری مقرون به صرفه و قابل اعتماد زیادی وجود دارد که بدون نسخه (OTC) یا آنلاین در دسترس هستند. یک تست بارداری خانگی می‌تواند در عرض چند دقیقه نشان دهد که آیا باردار هستید یا خیر، که اکثر آنها ادعا می‌کنند که تقریباً 99٪ دقت را ارائه می‌دهند منبع مورد اعتماد.

هفته اول بارداری

اگرچه سازندگان تسترهای بارداری ادعا می‌کنند که این کیت‌ها 99٪ هستند، این ادعا بر اساس توانایی آزمایش برای تشخیص مقدار دلخواه hCG دست نخورده اضافه شده به نمونه ادرار افراد غیرباردار است. در بسیاری از موارد، تشخیص بارداری در کسانی که اخیراً قاعدگی را از دست داده اند، به اندازه کافی حساس نخواهد بود.

برای کمک به اطمینان از نتیجه دقیق، بهترین زمان برای انجام تست بارداری 1 هفته منبع قابل اعتماد پس از عقب افتادن قاعدگی است. نتایج تست بارداری مثبت یا منفی است.

نتایج منفی

اگر فردی زودتر از هفته اول بارداری  پس از عقب افتادن قاعدگی تست بارداری را انجام دهد، ممکن است نتیجه منفی بدهد، حتی اگر فرد واقعا باردار باشد. اگر فردی با وجود جواب منفی آزمایش معتقد است باردار است، باید آزمایش را بعد از 1 هفته تکرار کند. برای جلوگیری از نتیجه منفی کاذب، تاریخ انقضای تست بارداری را بررسی کنید و دستورالعمل‌های نوشته شده را به دقت دنبال کنید.

یک فرد همچنین می‌تواند آزمایش خون برای تعیین بارداری خود انجام دهد. این آزمایش وجود hCG را در خون مشخص می‌کند. آزمایش خون می‌تواند چند روز زودتر از آزمایش ادرار نتیجه مثبت را نشان دهد، اما ممکن است تا 48 ساعت طول بکشد تا نتایج از آزمایشگاه برگردد.

مطلب پیشنهادی: سونوگرافی آنومالی برای چیست؟

سونوگرافی در هفته اول بارداری

به احتمال زیاد سونوگرافی هفته 1 بارداری انجام نمی دهید. اما اگر مدتی برای باردار شدن تلاش کرده اید و به متخصص باروری مراجعه کرده اید، ممکن است برای بررسی فیبروم، سونوگرافی انجام داده باشید تا ببینید چند فولیکول (که به تخمک تبدیل می شود) در تخمدان ها و/یا وجود دارد. ضخامت پوشش رحم خود را بسنجید. اگر مشکلی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است درمان باروری را تجویز کند که می تواند به شما در باردار شدن کمک کند. حالا برای داشتن رابطه جنسی آماده شوید. شما باید یک بچه درست کنید!

هفته اول بارداری

مراقبت‌های هفته اول بارداری 

 • عادت های ناسالم را کنار بگذارید
 • آیا هنوز سیگار می‌کشید، الکل می‌نوشید و مقادیر بیش از حد کافئین مصرف می‌کنید؟ شما نمی خواهید پس از مثبت شدن تست بارداری، انجام این کارها را متوقف کنید؟ باید عادات بد را هم اکنون قبل از اینکه انتظارش را داشته باشید مهار کنید.
 • حتما برای ویزیت به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

مصرف ویتامین در هفته اول بارداری 

اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک ویتامین قبل از تولد را شروع کنید. ویتامین های دوران بارداری حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مهمی برای کمک به بارداری سالم هستند. دوم، ما می خواهیم تلاش برای باردار شدن را بهینه کنیم. می توانید با ردیابی چرخه قاعدگی و یادگیری پنجره باروری خود شروع کنید. می توانید از کیت های پیش بینی تخمک گذاری استفاده کنید تا درک بهتری از زمان تخمک گذاری تا مقاربت داشته باشید. همچنین، حتما به عادات سبک زندگی خود توجه کنید. سیگار را ترک کنید و الکل و کافئین را در حد متوسط یا کمتر نگه دارید!

سوالات متداول

در زیر برخی از سوالات متداول در مورد  هفته اول بارداری را توضیح داده‌ایم:

چه زمانی علائم احساس بارداری خودشان را نشان می‌دهند؟

برخی از افراد «احساس حاملگی» می‌کنند و علائم را در هفته اول بارداری – زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم فرد می‌چسبد – متوجه می‌شوند. سایر افراد تا چند ماه پس از بارداری خود متوجه علائم نمی‌شوند.

علائم هفته ۲ بارداری چیست؟ 

علائم اولیه بارداری ممکن است زمانی رخ دهد که فرد در هفته دوم بارداری خود است:

 • خونریزی خفیف یا لکه بینی
 • سینه‌ها یا نوک سینه‌های حساس و متورم
 • خستگی
 • حالت تهوع
 • نوسانات خلقی

آیا فرد بعد از ۲ هفته می‌تواند احساس بارداری کند؟

بله، این امکان وجود دارد که فرد بعد از ۲ هفته «احساس بارداری» کند. برخی از افراد در اوایل هفته اول بارداری متوجه علائم حاملگی می‌شوند.

جمع‌بندی 

علائم بارداری برای هر فردی متفاوت است. برخی ممکن است در هفته اول بارداری متوجه علائمی‌ مانند لکه بینی یا سردرد شوند. دیگران ممکن است فقط یک دوره قاعدگی را از دست بدهند. سایر افراد هیچ علائمی‌ نخواهند داشت. در ضمن یادتان باشد که علائم اولیه بارداری می‌تواند مهم‌ترین هدف از انجام تست بارداری باشد. 

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • taha
   درباره هفته اول بارداری

   چکارکنم ک باردارشم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • سوفیل

    زیادنزدیکی کن وهمیشه دوش گرم بگیر

   • سوفیا

    من زیادنزدیکی داشتم وهمیشه دوش گرم میگرفتم نتیجه گرفت

   • ❤❤

    اگه داخل واژنت عفونت داشته باشه دیرترباردارمیشی من دکترمعاینه ام کردگفت داخل واژنت عفونت کرده بهم خشک کننده دادبعد۲ماه باردارشدم بعدنزدیکی پاهاتو بالابگیر

   • رقیه زارعی

    چکارکنم باردار شم

   • ❤تنها

    ن روش تاثیرندارع گلم

   • آل علی

    من بعد ازدواجم ماه سوم باردار شدم
    پنج سال بعد یعنی از فروردین امسال همش درتلاش بودیم برا بچه دار شدن اما تا شهریور نتیجه نگرفتیم
    بعد یادم اومد که اول ازدواج یکی بهم گفت بعد نزدیکی زیر کمرت بالش بذار که اب نریزه بیرون و من با همین کار دوباره باردار شدم

   • کاربرناشناس

    چکارکنم بچه میخوام۹؟؟؟؟؟؟؟

   • هستی

    عزیزم ببین ای مریضی است ما زنان خون عفونت جمع میشن تو شکم نه آزمایش جواب میده ن تست باید بر ی پیش طبیب

   • خاتون

    سلام من 3 روز عقب انداختم بعدش 8 روز قبل پریود داخل نزدیکی خون دیدم و قطع شد بعد حالت تهوع و سر گیجه هم دارم احتمال داره باردار باشم؟

   • آتی

    من زیاد نزدیکی داشتم حتی روزی دوبار اینا نتیجه هم گرفدم هر روزم دوش میگرفدم

  • eli
   درباره هفته اول بارداری

   من روز ٢٥ پريودم هستم بي بي چك گذاشتم ولي نشون نداد ازمايش بتا هم دادم منفي بود تروخدا جوابمو بديد

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • z.kh

    منفیه عزیزم.انشاالله ماه بعد

   • زهرا بانو

    عزیزم هروز نزدیکی کن من بعد ۴ سال ی ماه اقدام کردم نشد ماه بعدش یعنی الان باردارم

   • زهرا ونایی

    شروع کن از شب ۵قاعدکی قرص لتروزل ۲عدد با لتروزل بخورید

   • z.e

    سلام برو پیش متخصص بنویس سونو چون بعضی ها بارداریشون خارج از رحم تو آزمایش نون نمیده فقط با سونو گرافی مشخص میشه اگه هم باردار نبودی شاید کیست داشته باشی به پزشک مراجعه کن

   • زهرا

    ببخشید ۲۵ پریود منظورت چیه

  • مریم
   درباره هفته اول بارداری

   سلام من ی سوالی داشتم...من الان حدود بیست روزه که باردارم ...من زمانی که حدودا ی هفته ام بود چون اطلاع از بارداریم نداشتم تو شهربازی ی وسیله بازی خ ترسناک سوار شدم که خیلییی خیییلی ترسیدم حالا که فهمیدم باردارم خیلی استرس دارم که نکنه براری نطفه ب خاطر هیجان زیاد اتفاقی افتاده باشه؟؟؟لطفا راهنماییم کنید ممنون؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1 

   • پریناز

    نه خیالت راحت هیچی نمیشه

   • پریناز

    احتمالش هس ولی بروبی بی چک بگیرازداروخونه خیال خودتوراحت کن

   • پریناز

    نه بابانیستی خیالت راحت

  • zeynab
   درباره هفته اول بارداری

   سلام باعرض خسته نباشيد ميخاستم بگم يکروز بعد از پاک شدن پريوديم نزديکي داشتم و مني بطور کامل دوبار وارد واژن شد والان چهاروز ميگذره با سابقه ي عفونتي که داارم و به پزشک مراجعه کرده بودم باز هم خوب نشدم بطور کامل ايا امکان بارداري هستش؟؟؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • فاطمه
   درباره هفته اول بارداری

   احتمال داره یه هفته بعد از مقاربت علایم بارداری مثل گرفتگی و درد زیر شکم بروز داده بشه؟ ممنون میشم سریع جواب بدین.مرسی

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • شیما
   درباره هفته اول بارداری

   سلام
   مرسی از سایت مفیدی که دارین
   بعد از اینکه قاعدگی تموم شد اولین نزدیکی رو بدون جلوگیری داشتم، از آن زمان زیرشکمم درد میکنه، حتی نیمه شب درد رو حس می کنم، این نشانه بارداری هست؟
   Baby check را چند روز دیگه استفاده کنم که جواب منطقی بده
   سپاسگزارم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • مائده

    بی بی چک حداقل یک هفته بعد از بارداری علائم رو نشون میده

   • کاربرناشناس

    خیر

  • نرگس
   درباره هفته اول بارداری

   سلام من بانامزدم نزدیکی داشتم ولی فرداش پریودشدم درست سره موقعش...الان که پاک شدم چندروزکه گذشته کلی دل درد و کمردرد دارم اولین بارم هست...احتمال داره که من حامله باشم؟...لطفاجواب بدیدممنون میشم...

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • کیمیا

    با نامزدت رابطه داشتی؟!

   • کاربرناشناس

    پس باکی داشته

   • مامان ملیکا

    شمامیگید بعداز رابطه پریود شدین پس بارداری درکارنیست

   • پریدخت چاوشی

    حالا بودی یا نه؟!

   • فاطمه

    شاید عفونت داری

  • آذر
   درباره هفته اول بارداری

   سلام من باردارم هفته های اول چون نمی دونستم لیزر صورت داشتم الان به شدت نگرانم هنوز پیش دکتر نرفتم الان چه مشکلی برآیم ممکن پیش ممنون میشم زود جوابم رو بدین.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

  • نسرین
   درباره هفته اول بارداری

   سلام من الان دو هفته هست که زیر شکمم طرف چپ بدجور درد دارد بخصوص زمان ادرار ایا من حامله هستم یانه ؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • صائمه اکبری

    ازمایش بتا جهت بارداری. احتمال عفونت ادراری وجود داره. ازمایش ادرار هم انجام بدید

   • صائمه اکبری

    دوست عزیز حتما ازمایش بارداری انجام بدید

   • soheila

    باسلام .من از روز ۸ پریودیم اقدام کردم الان روز ۱۵ هستم .زیر شکمم سمت چپ تیرمیکشه و حالت تحوع دارم .امکان داره باردارباشم؟؟؟

   • فاطمه

    سلام منم دقیقا همینجورم و نمیدونم برای چی هست

  • زینب
   درباره هفته اول بارداری

   سلام من 12روز از پریودیم میگزره و 5بار نزدیکی داشتم برا بارداری الان هم از وقتی اقدام کردم زیر شکمم درد داره و کمی هم کمر درد ایا ممکنه باردار باشم ممنون میشم زودتر جوابمو بدین؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • کاربرناشناس

    سلام عزیزم

   • زینب ناجی

    سلام من اوومید 50 خوردم والان خلیی سینه درد دارم بنظر تون باردارم کمی هم درد شکم دارم

   • کوثر

    اره

   • فاطی

    انشالله عزیزم

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.