۴۳۹۹۷
۳۴ نظر
۹۳۴۰۸۰
۳۴ نظر
۹۳۴۰۸۰

هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیت و نهم بارداری بدن شما دچار تغییرات قابل توجهی شده است و جنین نیز به سرعت به رشد خود ادامه می‌دهد. اگر می‌خواهید بیشتر درباره این مرحله از بارداری بدانید، در این مقاله با ما همراه شوید.

هفته بیست و نهم بارداری

با نزدیک شدن به هفته بیست و نهم بارداری، مادران آینده خود را در آخرین مرحله سه ماهه سوم بارداری می‌بینند و مشتاقانه منتظر آمدن فرزند کوچک خود هستند. در این مرحله، هم نوزاد و هم مادر دچار تغییرات قابل توجهی می‌شوند و درک علائم و نقاط عطف هفته بیست و نهم برای یک سفر آرام بارداری ضروری است. در این مقاله، تمام آنچه که مادران در این مرحله تجربه می‌کنند، بررسی می‌کنیم و به نقاط عطف کلیدی رشد کودک خواهیم پرداخت.

در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: آزمایش غربالگری سه ماهه سوم بارداری


وضعیت جنین در هفته بیست و نهم بارداری

رشد او از این هفته به بعد کمتر از یک سانتی‌متر است، اما وزنش حدود 150 تا 200 گرم در هفته بیشتر می شود. سیستم تنفسی او همچنان در حال رشد است و مجاری هوایی او مثل درختی در حال گسترش در ریه‌هایش شکل گرفته اند.
سلول‌های عصبی مغز او با سرعت عجیبی در حال ساخته شدن هستند. موهای لانگو را که به یاد می‌آورید در تمام سطح بدنش دیده می شود به تدریج این موها طی هفته های اخیر در رحم از روی بدنش ناپدید می‌شود. البته شاید بخشی از این موها را شما در زمان تولد ببینید که چندان تعجبی ندارد و این موها بعد از مدتی از بین می رود.
قد: 39.4 سانتی متر
وزن: ۱۱۶۵.۷ گرم

هفته بیست و نهم بارداری

وضعیت مادر در هفته بیست و نهم بارداری

در این هفته ورم اعضای بدن بیشتر از همیشه است. بهتر است حلقه ازدواج یا انگشتر و النگوهایتان را در بیاورید. در این زمان پستان‌های شما سنگین و متورم شده و رگ‌های شما بیشتر نمایان است. نوک پستانها تیره‌تر می‌شود. همه این تغییرات برای آماده‌سازی بدن شما برای شیردهی به نوزاد است. نشستن و بلند شدن برای شما دیگر از این هفته کار آسانی نیست و به استراحت بیشتری نیاز دارید. بزرگ شدن شکمتان هم دلیل دیگری است که باعث می‌شود نتوانید تعادل خود را به خوبی حفظ کنید و شاید مجبور شوید پاهایتان را با فاصله از هم قرار بدهید. سه ماه سوم بارداری زمانی است که شما تغییراتی را در دمای بدنی خود احساس می‌کنید. حرکات جنین را بیشتر از قبل احساس می‌کنید. جنین هم دلش می‌خواهد بدنش را کش و قوس دهد اما فضای رحم دیگر اجازه این کار را به او نمی‌دهد آنقدر بزرگ شده که کل فضای رحم را پرکرده است. تکرر ادرار ممکن است با بزرگ شدن رحم و فشاری که بر مثانه می‌آورد دوباره به سراغ شما بیاید.

علائم هفته بیست و نهم بارداری

هفته بیست و نهم بارداری که در سه ماهه سوم این تجربه منحصربه فرد قرار دارد، پر از چالش و تغییرات قابل توجه هم برای مادر و هم برای جنین است. آگاهی از علائم مرتبط با این دوره به شما کمک می‌کند تا برای تجربه اتفاقات جدید و متحول کننده آماده‌تر باشید.

هفته بیست و نهم بارداری، رشد جنین

در این هفته، کودک به طور قابل توجهی رشد کرده است و تقریباً به اندازه یک کدو حلوایی است. در این مرحله، حواس کودک با توانایی تشخیص روشنایی و تاریکی به رشد خود ادامه می‌دهد. مغز نوزاد نیز به سرعت در حال رشد است و ارتباطات عصبی پیچیده‌ای را تشکیل می‌دهد که از عملکردهای مختلف پس از تولد پشتیبانی می‌کند.

افزایش حرکت جنین

مادران باردار ممکن است در هفته بیست و نهم متوجه افزایش حرکت جنین شوند. همان طور که کودک بزرگتر و قوی‌تر می‌شود، حرکاتی مانند لگد، غلت زدن و کشش شدیدتر می‌شود و ممکن است بیشتر احساس شود. این حرکات به عنوان نشانه‌ای اطمینان بخش از سلامت نوزاد عمل می‌کند و به تجربه پیوند بین مادر و کودک کمک می‌کند.

هفته بیست و نهم بارداری، کمر درد و ناراحتی

از آنجایی که رحم همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد تا بتواند کودک در حال رشد را در خود جای دهد، بسیاری از مادران کمردرد و ناراحتی را در ناحیه کمر و لگن تجربه می‌کنند. تغییرات هورمونی، افزایش وزن و جابه‌جایی مرکز ثقل بدن به این ناراحتی‌ها کمک می‌کند. تمرین وضعیت بدنی خوب، استفاده از بالش‌های حمایتی و انجام تمرینات کششی ملایم می‌تواند به کاهش این علائم کمک کند.

انقباضات براکستون هیکس

انقباضات براکستون هیکس که به عنوان انقباضات تمرینی شناخته می‌شود، ممکن است در هفته بیست و نهم بارداری بیشتر قابل توجه باشد. این انقباضات نامنظم و بدون درد به آماده سازی رحم برای زایمان کمک می‌کند و اغلب به عنوان سفت شدن شکم توصیف می‌شود. هیدراته ماندن، تغییر وضعیت و تمرین تکنیک‌های آرام سازی می‌تواند به کاهش انقباضات براکستون هیکس کمک کند.

هفته بیست و نهم بارداری

علائم هفته ۲۹ بارداری، تنگی نفس

همان طور که رحم به سمت بالا منبسط می‌شود، ممکن است بر دیافراگم فشار وارد کند و منجر به احساس تنگی نفس شود. این احساس ممکن است در هنگام دراز کشیدن صاف یا در هنگام فعالیت بدنی بارزتر باشد. نفس‌های آهسته و عمیق و تمرین تکنیک‌های تمدد اعصاب می‌تواند به کاهش ناراحتی و بهبود عملکرد تنفسی کمک کند.

خستگی و اختلالات خواب

بسیاری از مادران باردار در این دوره دچار خستگی و اختلالات خواب می‌شوند. تغییرات هورمونی، ناراحتی و تکرر ادرار می‌تواند الگوی خواب را مختل کرده و به احساس خستگی کمک کند. تمرین تکنیک‌های تمدد اعصاب، حفظ یک محیط خواب راحت و چرت‌های کوتاه در طول روز می‌تواند به مبارزه با خستگی و بهبود خواب آرام کمک کند.


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب


مراقبت های بارداری در هفته بیست و نهم

«سندرم‌ پای بیقرار» بیماری است که در آن احساس ناخوشایند و آزاردهنده‌ای مثل مور مور شدن یا حرکت حشره روی پا تجربه می‌کنید، احساسی که شما را از خوابیدن باز می‌دارد و مثل اسمش آرامش را از شما دور می‌کند. این مشکل باعث می‌شود مدام پایتان را حرکت دهید. این حالت‌ها اغلب به شکل احساس قلقلک، سوزن سوزن شدن، تیر کشیدن توصیف می‌شوند. حرکت دادن پا حداقل برای مدتی کوتاه باعث بهبودی این احساس می‌شود. این مشکل معمولا هنگام شب و هنگامی که سعی در شل کردن پا برای خواب دارید، پیش می‌آید. 

خود مراقبتی در هفته ۲۹ بارداری

علاوه بر مراقبت‌های بارداری مرتبط با هفته بیست و نهم بارداری که به آن‌ها اشاره شد، مادران باردار در این دوره باید خود مراقبتی را در اولویت قرار دهند تا بتوانند توان فیزیکی و روحیه خود را در این دوران چالش برانگیز حفظ کنند.

 • استراحت و آرامش را در اولویت قرار دهید: در این دوران استراحت و آرامش کافی را در اولویت قرار دهید. هر روز زمانی را برای استراحت و تجدید قوا اختصاص دهید، چه از طریق چرت زدن کوتاه، تمرین مراقبه ذهن یا حمام آرامش بخش قبل از خواب.
 • تمرینات ورزشی ملایم: در برنامه‌های ورزشی ملایم و بدون فشار شرکت کنید که سلامت جسمانی را ارتقا داده و ناراحتی‌های مرتبط با بارداری را تسکین می‌دهند. فعالیت‌هایی مانند یوگای قبل از تولد، شنا یا پیاده روی می‌تواند به بهبود گردش خون، کاهش کمردرد و بهبود خلق و خوی کلی کمک کند.
 • بدن خود را با غذاهای غنی از مواد مغذی تغذیه کنید: یک رژیم غذایی متعادل و مغذی را برای حمایت از سلامت خود و رشد سالم کودکتان حفظ کنید. بر مصرف انواع غذاهای غنی از مواد مغذی از جمله میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین‌های بدون چربی، غلات کامل و چربی‌های سالم تمرکز کنید.
 • از بالش‌های مخصوص بارداری استفاده کنید: همان طور که کودک شما به رشد خود ادامه می‌دهد، ممکن است احساس ناراحتی و فشار بر روی کمر و مفاصل خود داشته باشید. از بالش‌های حمایتی برای کاهش فشار روی ستون فقرات و لگن خود استفاده کنید.
 • با شریک عاطفی خود درباره احساست و تجربیاتتان صحبت کنید: ارتباط باز با شریک عاطفی خود را حفظ کنید، افکار، احساسات و نگرانی‌های خود را درباره بارداری با او به اشتراک بگذارید.
 • آماده شدن برای زایمان و تولد: بهتر است اقداماتی را برای آماده شدن برای زایمان در هفته بیست و نهم بارداری انجام دهید. در کلاس‌های آموزش زایمان شرکت کنید و تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند تمرین‌های تنفسی را تمرین کنید.

هفته بیست و نهم بارداری

تغذیه در هفته ۲۹ بارداری چگونه باید باشد؟

در این هفته از مقدار ویتامین سی دریافتی خود مطمئن شوید. ویتامین سی برای تولید بافت‌هایی که رگ‌های خونی را ترمیم و از آنها نگهداری می‌کند، کمک می‌کند و وجود آن هنگامی که بدن شما پس از زایمان روند ترمیم را آغاز می‌کند، بسیارلازم است.
مواد غذایی سرشار از ویتامین که ۸۵ میلی گرم از ویتامین سی روزانه شما را تامین می‌کند:

 • 1 فنجان توت فرنگی (100 میلی گرم)
 • 1عدد کیوی (70 میلی گرم)
 •  نصف فنجان بروکلی پخته شده (50 میلی گرم)
 • نصف فنجان فلفل قرمز شیرین خام (90 میلی گرم)
 • نصف فنجان طالبی (30 میلی گرم)

موارد ممنوع تغذیه ای

تخم مرغ خام نخورید. تخم مرغ نپخته یا گوشت مرغی که خوب پخته نشده باشد، به خصوص جوجه کباب، حاوی میکروبی به نام سالمونلا هستند. این میکروب برای زنان باردار خطرناک است. توصیه می‌شود از خوردن تخم مرغ عسلی یا نیمرویی که زرده آن پخته و سفت نشده است، خودداری کنید. همچنین باید از مصرف تمام موادی که تخم مرغ خام در آن به کار رفته مثل سس مایونز هم دوری کرد. فقط تخم مرغی را خریداری کنید که در یخچال گذاشته شده است و هر کدام که شکستگی یا ترک داشت را دور بیندازید. خمیر پخته نشده کیک و شیرینی را هم مزه نکنید. 

مطالب پیشنهادی: چند هفتگی دقیقا قلب جنین تشکیل می شود؟


سونوگرافی در هفته بیست و نهم بارداری

در این بخش اهمیت سونوگرافی در هفته بیست و نهم بارداری را بررسی می‌کنیم و به آنچه والدین آینده می‌توانند در طول این غربالگری مهم پیش از تولد انتظار داشته باشند، اشاره خواهیم کرد.

ارزیابی رشد و تکامل جنین

یکی از اهداف اولیه سونوگرافی در این هفته، ارزیابی رشد و تکامل جنین است. در طول اسکن سونوگرافی، پزشک پارامترهای مختلفی از جمله دور سر نوزاد، دور شکم و طول استخوان ران را به دقت اندازه گیری می‌کنند. این اندازه‌گیری‌ها بینش‌های ارزشمندی را درباره رشد جنین ارائه می‌دهند و اطمینان حاصل می‌کنند که کودک رشد مناسبی دارد.

سونوگرافی هفته بیست و نهم بارداری، تجسم آناتومی جنین

سونوگرافی هفته بیست و نهم به والدین آینده این فرصت را می‌دهد که تصاویر دقیقی از آناتومی نوزاد خود را تجسم کنند. پزشک ساختارهای مختلفی از جمله مغز، ستون فقرات، قلب، کلیه‌ها و اندام‌ها را برای ارزیابی هرگونه ناهنجاری یا نگرانی‌های رشدی بررسی می‌کند.

هفته بیست و نهم بارداری

ارزیابی سطح مایع آمنیوتیک

مایع آمنیوتیک نقش مهمی در محافظت از جنین و تسهیل حرکت آن در رحم دارد. در طول سونوگرافی هفته بیست و نهم، پزشک حجم و کیفیت مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد را ارزیابی می‌کند.

نظارت بر عملکرد جفت

جفت نقش حیاتی در تأمین اکسیژن و مواد مغذی جنین و دفع مواد زائد از جریان خون نوزاد دارد. سونوگرافی در هفته بیست و نهم بارداری می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره محل، اندازه و عملکرد جفت ارائه دهد و از اکسیژن رسانی و رشد بهینه جنین اطمینان حاصل کند. ناهنجاری در عملکرد جفت ممکن است نیاز به نظارت و مدیریت دقیق‌تر داشته باشد.


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


نکات مهمی که هر مادری در این دوره از بارداری باید بدانید

در این بخش به نکاتی که شاید کم اهمیت به نظر برسند اما نقش مهمی در تجربه آسان‌تر این دوره از بارداری دارند، خواهیم پرداخت. 

انتخاب بیمارستان با امکانات ورزشی

بعضی از بیمارستان‌ها امکانات ورزشی هم دارند که مادران باردار می‌توانند زیر نظر مربیان ورزش‌هایی مثل یوگای بارداری و پیلاتس بارداری انجام می‌دهند. ورزش‌های دوران بارداری می‌تواند جلوی یبوست و کمردرد و درد مفاصل را در دوران بارداری بگیرد. بعضی از این بیمارستانها استخر هم دارند که می‌توانند با نرمش‌ها و ورزش‌های آبی دردهای مرتبط با بارداری را کم کنند. البته این خدمات از خدمات ضروری بیمارستانها نیست اما این موارد برای بعضی از زنان باردار خیلی مهم است. 

حواستان به جفت سر راهی باشد

اگر در اواخر سه ماهه دوم حاملگی هستید، بهتر است یک سونوگرافی قبل از سفر انجام دهید که مطمئن شوید دچار وضعیت جفت سر راهی نیستید. جفت سر راهی به وضعیتی گفته می‌شود که جفت بخشی از دهانه گردن رحم را می‌بندد یا همه آن را به طور کامل می‌پوشاند. گردن رحم در بخش انتهایی رحم قرار گرفته و اگر جفت دهانه رحم را به طور کامل یا ناقص ببندد ممکن است مادر در طول بارداری یا زایمان دچار خون ریزی شدید شود. جفت سر راهی ممکن است تا هفته بیست و هفت بارداری هیچ علامت خاصی برای شما ایجاد نکند و یک دفعه از هفته ۲۸ به بعد باعث خون ریزی شدید شوید. بنابراین لازم است قبل از سفر سونوگرافی برایتان انجام شود. از این هفته تا روز زایمان بهتر است سفر نروید اگر سفر اضطراری برایتان پیش آمد حتما باید از پزشک متخصص همراهتان اجازه بگیرید و بعد راهی سفر شوید. به دلیل اینکه در هفته های بعد سفر برای زن باردار مجاز نیست 

هفته بیست و نهم بارداری

خرید سر شیشه در سیسمونی

خرید سر شیشه خیلی مهم است. سرشیشه‌هایی که به شکل سینه مادر هستند، طوری طراحی شده‌اند که زمانی کودک آن را می‌مکد، احساس می‌کند دارد سینه مادر را می‌مکد و به همین علت تکامل کام و فک کودک روند طبیعی خود را طی می‌کند. -سرشیشه‌های ضد نفخ. سرشیشه‌های ضد نفخ طوری طراحی شده‌اند که در لبه آنها سوراخ‌هایی وجود دارد که هوا می‌تواند از آنها عبور کرده و بدون اینکه کودک مجبور باشد سرشیشه را رها کند، فشار منفی داخل شیشه را جبران کند. نتیجه این می‌شود که کودک می‌تواند به طور مداوم به مکیدن خود ادامه دهد و هوا وارد معده‌اش نشود. عدم ورود هوا هم یعنی نداشتن نفخ به همین جهت به این شکل از سرشیشه، ضد نفخ می‌گویند. دندانپزشکان توصیه می‌کنند که برای نوزدان حتما سر شیشه و پستانک ارتودنسی بخرید. 

برای انتخاب اسم، فرهنگ تان را در نظر بگیرید

به میراث قومیتی و آبا و اجدادی خود توجه داشته باشید. زبان ها و گویش های مختلف در نقاط مختلف ایران اسامی زیبای مخصوص خود را نیز دارند. البته بهتر است اسمی که انتخاب می کنید نامانوس نباشد و تلفظ سختی برای کسانی که هم زبان شما نیستند نداشته باشد. مخصوصا اگر همسرتان هم زبان شما نیست. اما در هنگام انتخاب اسم، مجموعه اسامی که ریشه در زبان و گویش اجدادی تان دارند را هم در نظر داشته باشید.

پوشاک بارداری، لباس زیر گشاد!

شورتی که انتخاب می‌کنید، نباید خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشد. شورت تنگ یا گشاد ممکن است مانع حرکت کردن آزادانۀ شما شود. بهتر است شورت را از داروخانه و با توجه به ماه بارداری خریداری کنید. 

روابط زناشویی، جلوگیری از زایمان زودرس

براساس پژوهش ها، رابطه زناشویی در این سه ماه آخر به پیشگیری از زایمان زودرس کمک می کند. البته شرایطی وجود دارد که آمیزش جنسی در سه ماهه ی سوم را ممنوع می کند. اگر جفت سرراهی (پلاسنتا پرویا) باشد که در آن جفت در پایین رحم قرار می گیرد و دهانه ی رحم را می پوشاند؛ اگر خونریزی واژنی به علت نامشخص یا ترشحات غیرمعمول داشته باشید؛ یا اگر کیسه ی آب پاره شده باشد. به گفته اکثر کارشناسان آمیزش جنسی نمی تواند باعث شروع زایمان شود زیرا بدن تا زمانی که آماده نباشد وارد مراحل زایمان نمی شود. در صورت ایجاد مشکل و خطرناک بودن پزشک به شما اجازه نمی دهد نزدیکی کنید. نباید نگران باشید به جنین آسیبی برسد. در واقع آلت جنسی همسر شما به سر جنین نمی رسد (حتی اگر جنین در لگن قرار داشته باشد) و ارگاسم در این مرحله خطرناک نیست. در واقع انقباض رحم و آزاد شدن اکسی توسین همراه با ارگاسم باعث می شود رحم برای زایمان آماده شود.

دکوراسیون اتاق کودک، تزئینات دیواری

تزئینات دیواری می‌تواند به اتاق نوزاد و کودک جان تازه‌ای بدهد. می‌توانید با ایجاد طرحها، المانها و رنگ‌های متفاوت روی دیوار اتاق یا تخت کودک فضایی شاد و با انرژی برای پرورش و رشد کودک خود درست کنید.. دیدن این تزئینات رنگی و شاد بینایی و ذهن نوزاد را تحریک و فعال می‌کند. در صورتی که حرکت کنند، این فعالیت تقویت شده و سرگرمی مثبتی برای نوزاد می‌سازند. 

معرفی کتاب، لالایی‌های کودکانه

بچه های قدیم با ترانه و لالایی و با آرامش می خوابیدند. اگر دلتان می خواهد خودتان برای فرزندتان لالایی بخوانید و دوست دارید فرزندتان با صدای خودتان به خواب برود پیشنهاد ما کتاب « لالایی های کودکانه» است. شکوه قاسم نیا شاعر توانای کودک و نوجوان اشعار این لالایی ها را سروده است. لالایی خواندن برای کودکان مزایای زیادی دارد که یکی از آن‌ها ایجاد رابطه‌ی بهتر بین والدین و کودک است. نوزادان به ‌طور مستقیم به لالایی خواندن واکنش نشان می‌دهند و این اتفاق باعث رشد مهارت کلامی آن‌ها‌ می‌شود.

هفته بیست و نهم بارداری

همسران در بارداری، ساک نوزاد را ببندید

ساک بچه را با مشورت همسرتان آماده کنید تا در صورت زایمان زودرس، تمام وسایل مورد نیاز را در اختیار داشته باشید. از این ماه به بعد هر اتفاق احتمال دارد. پس حتما یک ساکه آماده گوشه اتاق داشته باشید تا به وقتش دستپاچه نشوید. 

گفت وگو با یک مادر در هفته بیست و نهم

این روزها بیشتر دلتان برای چه چیزی تنگ می‌شود؟ دلم برای ورزش کردن و پیاده روی بدون سنگینی و شکم بزرگ تنگ شده است.
با ترکهای شکمتان کنار آمده اید؟ بله. خیلی زیاد نیست. با لوسیون شکمم را چرب می‌کنم. لوسیون به بهبود خارش کمک می‌کند.
اوضاع خوابتان چطور است؟ استرس نمی‌گذارد شب خوب بخوابم. البته کمردرد هم به استرس همیشگی اضافه شده است.
در این هفته لحظه به یاد ماندنی هم داشتید؟ هر وقت فرزندم تکان می‌خورد برای من به یاد ماندنی است.
جنین خوب تکان می‌خورد و لگد می‌زند؟ بله. من یک کودک بازیگوش در شکمم دارم.
ویار هم دارید؟ مثل قبل نیست. فقط دلم غذاهای خوشمزه می‌خواهد.
آیا نسبت به چیزی حالت تهوع دارید؟ نه خوشبختانه حالم خیلی نسبت به قبل بهتر است.
دلتان نمی‌خواهد جنسیت کودکتان را بدانید؟ نه. تصیمم عوض نشده.
از نشانه‌های زایمان خبری نیست؟ نه اصلا.
سوراخ نافتان داخل است یا خارج؟ داخل است.
این روزها چه احساسی دارید؟
بیشتر خوشحالم. خیلی بیشتر از قبل.


مطالب پیشنهادی: مراقبت های ماه نهم بارداری، توصیه‌های مهم


کلام آخر

هفته بیست و نهم بارداری نقطه عطفی در سفر به سمت والدین شدن است که با تغییرات و علائم قابل توجهی هم برای مادر و هم برای جنین مشخص می‌شود. با درک نقاط عطف رشد کودک و علائم رایجی که مادران تجربه می‌کنند، افراد باردار می‌توانند در حالی که برای آمدن فرزند کوچک خود آماده می‌شوند، با اطمینان و پیش بینی این مرحله را طی کنند. مانند همیشه، برای مادران باردار ضروری است که مراقبت از خود را در اولویت قرار دهند، مراجعه منظم به پزشک خود را در اولویت قرار دهند و لحظات ارزشمند بارداری را گرامی بدارند، زیرا این دوران تجربه‌ای منحصر به فرد خواهد بود.

 

هفته بیست و نهم بارداری
هفته بیست و نهم بارداری


در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته بیست و نهم بارداری
سونوگرافی چهار بعدی در بارداری هفته بیست و نهم
 
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
 
هفته بیست و نهم بارداری
منبع: whattoexpect

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • ارامش
   درباره هفته بیست و نهم بارداری

   خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون خیلی کمک میکنه به ادم

   پاسخ ها

   • نگار

    منم فکر کنم اینطور باشه...اخه نوزاد منم هفته ۲۸ ام ۱کیلو و ۳۰۰ که با اندازه اینجا یکی نیست

  • رزيتا
   درباره هفته بیست و نهم بارداری

   سلام ، ممنون از مطالب با ارزشتون من خيلى وقته كاربر اينجا شدم و همه راهنمايى هاى لازم رو از اينجا گرفتم.
   فقط يه مشكل هست ، فكر ميكنم تو اندازه هاى جنين اشتباهى شده ، چون يه جنين بيست و نه هفته اى تقريبا اندازه يه بالشت كوچيكه ميشه گفت دو وجب نه يه خيار !

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

   • zahra

    اره

  • رزيتا
   درباره هفته بیست و نهم بارداری

   سلام ، ممنون از مطالب با ارزشتون من خيلى وقته كاربر اينجا شدم و همه راهنمايى هاى لازم رو از اينجا گرفتم.
   فقط يه مشكل هست ، فكر ميكنم تو اندازه هاى جنين اشتباهى شده ، چون يه جنين بيست و نه هفته اى تقريبا اندازه يه بالشت كوچيكه ميشه گفت دو وجب نه يه خيار !

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و
    ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ
    فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://niniban.com/fa/forms/1

  • ماندانا
   درباره هفته بیست و نهم بارداری

   مطالبتون خیلی عالیه ولی کاش مصاحبه با بک خانوم باردار رو هر هفته تکراری نمیذاشتین و مصاحبه با خانوم های مختلف رو میذاشتین

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

   • عسلی

    باید دکتر بری گلم

  • Zahra
   درباره هفته بیست و نهم بارداری

   سلام من هفته ۲۹بارداری هستم سنم ۲۱ساله وقبل بارداری وزنم ۶۰بوده الان شده ۶۵و دکتر بهم گفته که وزنت بالا نیومده و تو دوهفته بالا وزنت بیشتر بشه ایا مشکلی پیش میاد یانه چیکار کنم وزنم بالا بره لطفا از ایمیل جواب بدید مرسی

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون
    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید
    https://moshavere.niniban.com

   • پونه

    داخل هفته ی 28هستم من از همون ماهای سوم دیگه لگن درد داشتم درد واژن وقتی نشتم یا دراز کشیدم میخوام بلند شم درد دارم به نظرتون طبیعی؟

   • النابهاری

    نه

  • ملیکا
   درباره هفته بیست و نهم بارداری

   سلام من 13سالمه این بچه دومم هس هفته 29بارداریمه قبل بارداری 40کیلو بودم الان 58کیلو هسم میخاستم بدونم مشکلی خاصی برا من و بچه ام ایجاد نمیشه باتشکر

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ninisoal.com/

   • پرنیا

    ۱۳ سالته؟؟اونم بچه دوم؟؟؟

   • ف.ک

    عزیزم۱۳سالته واقعا مگه چن ساله بودی ک بچه ی اولتو اوردی

   • باقری

    عزیزم ۱۳ سالته کی ازدواج کردی ؟

   • فاطی

    برای منم اینطوزی توی هفته ۲۹ هم اصلا حرکاتش حس نمیکنم مگه ی چیزشیرین بخورم ب پهلودرازشم قبلا مث زلزله بوددلم ولی الان

   • کاربرناشناس

    اصلا همچین چیزی محاله...بدن یه خانم ۱۳ ساله توی این دوره زمونه هنوز به بلوغ نرسیده..‌.یعنی تخمک بارور نداره که بخواد بارداری صورت بگیره...فکر کنم از این پیام های هدایت شده باشه

   • عاصمه

    ۱۳سالته؟؟مگه چند ساله بودی ازدواج کردی بچه اولت چند سالشه؟

   • عاصمه

    سلام نزدیکی بده

   • عاصمه

    آره اینایی که چاق نیستن شکم ندارن شکمشون کوچیکه

   • عاصمه

    پس من وزن کم میکنم
    قبل از بارداریم ۷۰بودم ۲کیلوازاف کردم ۳هفته پیش دکتر گفت وزنت کم شده نیم کیلو کم شده

   • عاصمه

    عزیزم برو دکتر ببین چی بت میگه

  • سمانه
   درباره هفته بیست و نهم بارداری

   مطالبی که میذارین واقعا کاربردی هست و اطلاعات خوبی میده،مرسی

  • مریــــــم
   درباره هفته بیست و نهم بارداری

   سلام مطالبتون واقعا مفیده.......مرسی

  • Narges
   درباره هفته بیست و نهم بارداری

   هفته ۲۸ بارداریم مطالبتون خیلی بهم کمک کرد .با تشکر از سایت خوبتون

  • افسانه نامور
   درباره هفته بیست و نهم بارداری

   سلام من 29هفته هستم کمردرددارم واداخل وژانم احساس سنگینی میکنم میخام بدون این علایم هاخطری داره برابچم خیلی میترستم اگه کسی اینجوری هس میشه بگه

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتون

    برای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک
    زیر استفاده کنید

    https://ask.niniban.com/

   • شیلا

    سلام اره منم اینجوری میشم

   • سارا سید حسینی

    منم یه دفعه کم شد جاش داره کوچیک میشه

   • سارا سید حسینی

    منم همین طور

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.