۴۴۰۱۰
۲۲ نظر
۴۰۴۱۷۸
۲۲ نظر
۴۰۴۱۷۸

هفته چهل‌ام بارداری

هفته چهل‌ام بارداری اغلب «خط پایان» دوره بارداری در نظر گرفته می‌شود. زمانی است که جنین در حال آماده سازی نهایی برای تولد است و بدن مادر برای زایمان آماده می‌شود.

هفته چهل‌ام بارداری

انتظارها به پایان رسید. حالا هر لحظه و هر ساعت باید منتظر دردهای زایمان باشید. اگر کیسه آبتان پاره شد اصلا نترسید. هیچ اتفاقی نمی افتد خیلی سریع به بیمارستان بروید. همه چیز می گذرد و تمام می شود و فقط خاطرات خوبش به یاد می ماند . هفته های تلخ و شیرینی را با هم گذراندیم . این روزها قطعا قلبتان بیشتر از همیشه می تپد و هیجانتان هم خیلی زیاد شده است. بهترین کار این است که آرامشتان را حفظ کنید. این لحظه ها باید بیشتر به خودتان افتخار کنید. شما تمام این هفته ها را با قدرت پشت سر گذاشتید و قطعا جایزه خوبی هم می گیرید. یک جایزه زیبا و دوست داشتنی که هر لحظه به دیدارش نزدیکتر می شوید.
در این مقاله می‌خوانید:


بیشتر بخوانید: هفته چهارم بارداری؛ علائم، خوراکی‌ها و سونوگرافی تعیین جنسیت


وضعیت جنین در هفته چهل‌ام بارداری

هفته چهلم بارداری اغلب «خط پایان» دوره بارداری در نظر گرفته می‌شود. زمانی است که جنین در حال آماده سازی نهایی برای تولد است و بدن مادر برای زایمان آماده می‌شود. درک وضعیت جنین در این مرحله می‌تواند باعث اطمینان خاطر شود و به والدین کمک کند تا برای ورود نوزاد خود آماده شوند. این روزها پوست جنین کاملا نرم و صاف شده است. بدن جنین چربی را کاملا جذب کرده و به خورد پوستش رفته و حالا حسابی تپل به نظر می‌رسد. در زمان تولد ممکن است بدنش آبی باشد یا به قسمت‌های از بدنش ماده سفید رنگی چسبیده باشد. البته اگر دیدید بدنش به خون آغشته شده نگران نباشید این به دلیل جدا شدن از جفت است. بدن او بعد از خروج از رحم لغزنده و موهای سرش به هم چسبیده است. استخوان‌های سر او هنوز سفت نشده و استخوان‌های جمجمه قدری از هم جدا هستند در زمان خروج نوزاد جمجمه به هم فشرده می‌شود و جنین راحت تر از کانال زایمانی عبور می‌کند. این نرمی‌ها تا بعد از یک سال هم ادامه دارد.

هفته چهل‌ام بارداری

 • اندازه و وزن: قد جنین به طور متوسط  ۵۲.۲ سانتی متر و وزن او تقریبا ۳۶۱۹ گرم است.
 • بلوغ اندام: اندام های حیاتی از جمله ریه ها و مغز به حدی بالغ شده‌اند که بتوانند به طور مستقل عمل کنند.
 • ویژگی های جسمانی: جنین دارای سر پر از مو، ناخن دست و پا است. در این مرحله ورنیکس کازئوزا(یک پوشش مومی شکل که از پوست محافظت می کند) شروع به کاهش خواهد کرد.
 • موقعیت جنین: اکثر جنین‌ها به حالت سر به پایین حرکت می‌کنند و برای سفر از طریق کانال زایمان آماده می شوند.

پیشنهاد ویژه نی نی بان:  فواید یائسگی، پیش به سوی زندگی بهتر


وضعیت مادر در هفته چهل‌ام بارداری

تمام شد. دیگر باید به قول قدیمی ها بارتان را زمین بگذارید.یادتان باشد هنگام زایمان اگر به صورت طبیعی باشد باید علاوه بر زور زدن برای بیرون آمدن بچه، این کار را برای جفت هم انجام دهید، اما نگران نباشید همه چیز خوب پیش می رود، کافی است برای خروج جفت کمی به خودتان فشار بیاورید جفت بیرون می‌آید. فقط این نکته را در نظر بگیرد که چه زایمان طبیعی داشته باشید چه سزارین ممکن است آنقدر احساساتی شوید که نتوانید خودتان را کنترل کنید و مثل دختر بچه‌هاگریه کنید. پس اگر واقعا در این لحظات دلتان می‌خواهد گریه کنید خودداری نکنید و یک دل سیر اشک بریزید. در این شرایط هرگز فکر نکنید که باید مثل یک زن بالغ عمل کنید. شما 9 ماه فشار سنگینی تحمل کرده‌اید و زایمان به شما فشار بیشتری وارد کرده، پس گریه کنید. اگر این احساسات باقی بماند ممکن است خودش را به صورت افسردگی بعد از زایمان نشان دهد.

هفته چهل‌ام بارداری

تغییرات فیزیکی در هفته چهلم بارداری

 • فشار و ناراحتی لگن: با پایین آمدن جنین به داخل لگن، ممکن است فشار و ناراحتی لگنی شما افزایش یابد. این نشانه آن است که کوچولوی شما در حال آماده شدن برای تولد است.
 • انقباضات براکستون هیکس: این انقباضات تمرینی مکرر و شدیدتر می شوند. آنها به آماده سازی رحم شما برای زایمان کمک می کنند. به یاد داشته باشید، انقباضات براکستون هیکس معمولاً نامنظم هستند و منجر به زایمان فعال نمی‌شوند.
 • تغییرات دهانه رحم: در هفته چهلم دهانه رحم شما نرم شده، نازک می‌شود و حتی ممکن است شروع به گشاد شدن کند. این تغییرات برای روند روان‌تر زایمان ضروری است.

تغییرات عاطفی در هفته چهلم بارداری

 • غریزه سر و سامان دادن به اوضاع: بسیاری از مادران باردار یک انفجار انرژی و میل به آماده کردن خانه خود را برای آمدن نوزاد تجربه می کنند. از این زمان برای سازماندهی، تمیز کردن و ایجاد فضایی دنج برای کوچولوی خود استفاده کنید.
 • هیجان و نگرانی: از نظر عاطفی، چهلمین هفته می تواند ترکیبی از هیجان، انتظار و شاید نوعی بی حوصلگی باشد. شما نزدیک به نه ماه نوزاد خود را حمل کرده‌اید، و به زودی با آن‌ها رو در رو ملاقات خواهید کرد. تجربه طیفی از احساسات در این دوره کاملا طبیعی است.

مطالب پیشنهادی: هفته سوم بارداری؛ علائم و بایدها و نبایدهای بارداری


مراقبت های بارداری 

عمل سزارین به این دلایل انجام می‌شود؛ یکی کوچک‌بودن لگن و دیگری به دلیل بزرگ بودن جنین است که در این شرایط جنین نمی‌تواند از سطوح لگن عبور کند. نامناسب‌بودن شرایط درون رحم، وارد شدن فشار روی بند ناف و جدا شدن زود هنگام جفت از جداره رحم از جمله دلایلی است که سزارین را برای مادر باردار واجب می‌کند. در عمل سزارین شما ممکن است هوشیار باشید چرا که از روش بی‌حسی نخاعی یا «ایپدورال» استفاده می‌شود. در عمل سزارین با بریدن پوست و عضلات جدار شکم دیوار رحم باز می‌شود و جراح به آرامی برشی در دیواره رحم می‌دهد و کودک را از این طریق خارج می‌کند. بعد از آن جفت از بدن خارج می‌شود و جدار رحم را با نخ های قابل جذبی بخیه می زنند. سپس عضلات جدار شکم و پوست را با استفاده از همین نوع نخ می‌بندند. سزارین عملی است که بیشتر از 30 دقیقه طول نمی‌کشد.

هفته چهل‌ام بارداری

خود مراقبتی در هفته چهل‌ام بارداری

با نزدیک شدن به هفته چهل‌ام بارداری، مراقبت از خود بسیار مهم‌تر می‌شود. مراقبت از خود در طول این دوره تضمین می کند که از نظر فیزیکی و احساسی برای زایمان و آمدن فرزند کوچک خود آماده هستید. در این بخش برخی از اقداماتی که می‌توانند شما را بیشتر برای رویارویی با این تغییر بزرگ آماده کنند، بررسی خواهیم کرد.

استراحت و خواب کافی

 • خواب آرام را در اولویت قرار دهید. وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ، تلویزیون و تلفن را از اتاق خواب خود بردارید تا محیطی آرام ایجاد کنید.
 • دمای اتاق را بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد برای چرت زدن بهینه نگه دارید.
 • مصرف مکمل منیزیم را قبل از خواب برای تشویق به خواب، کاهش تنش عضلانی و افزایش فعالیت منظم روده در نظر بگیرید.

تمرینات قبل از زایمان

 • اگر در طول بارداری فعال بوده اید، تمرینات قبل از تولد را ادامه دهید. این تمرینات به گونه ای طراحی شده اند که شما را در تناسب اندام نگه می دارند و در عین حال ایمنی شما و کودکتان را در این دوره حساس و همچنین در طول زایمان حفظ می‌کنند.
 • برای ایجاد یک برنامه ورزشی سفارشی که از بدن در حال تغییر شما پشتیبانی می کند، با یک مربی شخصی مجرب مشورت کنید.
 • در کلاس های یوگای قبل از تولد شرکت کنید، جایی که مربیان واجد شرایط شما را از طریق ژست های مناسب برای مادران باردار راهنمایی می‌کنند. این یک راه عالی برای ارتباط با سایر والدین آینده و یافتن آرامش است.

ماساژ قبل از تولد

 • خود را با یک ماساژ قبل از تولد درمان کنید. این ماساژها منحصراً برای زنان باردار طراحی شده اند و می توانند به کاهش تنش، کاهش استرس و بهبود گردش خون کمک کنند.
 • یک جلسه در سه ماهه سوم خود رزرو کنید تا کاملاً از مزایای آن بهره مند شوید.

خوش بگذرانید

اگر انرژی دارید و در جمع بودن به حفظ روحیه شما کمک می‌کند، شام‌های خانوادگی را میزبانی کنید، سفرهای خرید را با دوستان خود ترتیب دهید و از شب های قرار منظم با شریک زندگی خود لذت ببرید. به یاد داشته باشید، خودمراقبتی خودخواهانه نیست، بلکه برای رفاه شما و سلامت کودکتان ضروری است. به بدن خود گوش دهید، در صورت نیاز استراحت کنید و این زمان خاص را در آغوش بگیرید که برای استقبال از کودک کوچک خود در جهان آماده می شوید.

هفته چهل‌ام بارداری


پیشنهاد ویژه نی نی بان:  قهوه با مغز چه میکند؟ فِرِش و شاداب


تغذیه در هفته چهل‌ام بارداری

ویتامین دی با جذب بیشتر کلسیم، باعث استحکام استخوان‌های شما و کودکتان می‌شود. مادران شیرده باید حداقل روزانه 3 وعده شیر کم چرب یا بدون چرب یا شیر سویا مصرف کنند تا از میزان دریافت ویتامین دی کافی اطمینان حاصل کنند. حتما درباره فواید شیردهی شنیده‌اید. شیردهی علاوه بر انتقال مواد مغذی و آنتی بادی‌های مهم به بدن کودکتان، برای شما نیز فوایدی دارد:

 • شیردهی پس از زایمان، باعث ترشح هورمون‌هایی می‌شود که خونریزی رحم را کاهش می‌دهد و مرحله ترمیم بدن‌تان را سرعت می‌بخشد.
 • در دوره شیردهی، شما به ۲۵۰۰ کالری در روز احتیاج دارید که حدود ۵۰۰ کالری بیشتر از مقداری است که در حالت عادی (قبل از بارداری) مصرف می‌کردید. نگران اضافه وزن‌تان نباشید. شیردهی باعث سوزاندن کالری اضافی در بدن شما می‌شود.
 • شیردهی هورمون‌هایی ترشح می‌کنند که باعث شادی و احساس خوب در شما می‌شود.
 • شیردهی هزینه کمتری را برای شما به همراه دارد و از نظر اقتصادی به صرفه است.

هفته چهل‌ام بارداری

نکات مهمی که در هفته چهل‌ام بارداری باید رعایت شوند

انجام کارهایی که نیاز به استفاده از نردبان دارند برای زنان باردار ممنوع است. در دوران بارداری حفظ تعادل بدن بر روی پله‌های باریک مشکل است. کارهایی که باعث خستگی زیاد بدن می‌شوند مانند تمیزکردن دیوارها، شستن و نظافت جاهای مختلف هم بهتر است به فرد دیگری سپرده شود. 

انتخاب بیمارستان

بیمارستان دوستدار مادر و کودک مکانی است که وقتی هر مادری در هر زمانی از بارداری، زایمان و تا شش هفته پس از زایمان با هر وضعیتی از سلامتی به آن مراجعه کرد، خدمت اثربخش و کارآمد دریافت کند؛ به صورتی که سلامت جنین و نوزاد او در این مکان تامین شود و این حضور برای او خاطره‌ای خوشایند از فرایند بارداری و زایمان باقی بگذارد.در عین حال، کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان براثر عوارض بارداری و زایمان و پس از زایمان، کاهش میزان سزارین‌های غیرضروری، ترویج روش‌های مختلف زایمان طبیعی کم‌درد یا بی‌درد به گونه‌ای که مادران حق انتخاب داشته باشند، بهبود کیفیت خدمات بیمارستانی در فوریت‌های مامایی و زایمان، کاهش تاخیر در شروع درمان مادران در معرض خطر، طبیعی بودن روند زایمان، آزادی عمل و استقلال مادر و مسوولیت‌پذیری ارائه‌دهندگان و گیرندگان خدمت از جمله اهداف کلی این بیمارستان‌ها محسوب می‌شود.

بیمارستان دوستدار کودک به زنان باردار درباره فواید و مزیت‌‌های شیردهی آموزش می دهد. به مادران برای شروع شیردهی ظرف نیم ساعت پس از تولد کمک می کند و روش شیردهی و تداوم آن‌ را به مادران آموزش می دهد، حتی اگر باید از نوزاد خود جدا باشند.چنین بیمارستان‌هایی باید؛ به نوزادان تازه‌متولدشده هیچ غذا یا نوشیدنی دیگری غیر از شیر مادر و حتی آب ندهند، مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد. اصول اولیه مراقبت از کودک را به مادران آموزش دهند که اجازه می‌دهد مادران و نوزادان بدون مشکل با یکدیگر باشند. اصول تغذیه صحیح با شیرمادر را به مادران آموزش دهند و او را به این امر تشویق کنند.

به نوزاد به غیر از شیر مادر، هیچ ‌نوع پستانک، شیشه شیر یا... ندهند. زمان ترخیص از بیمارستان، مادر را به گروه‌ها یا مراکز شیردهی و پشتیبان شیردهی برای هر نوع کمک معرفی کنند. در بیمارستان دوستدار مادر کلاس‌های آمادگی برای زایمان در دوران بارداری برگزار و به مادران مطابق پروتکل‌های رسمی مورد تایید وزارت بهداشت، مطالب آموزشی عرضه می‌شود. در این بیمارستانها امکان عرضه خدمات مراقبتی و پاراکلینیکی در فوریت‌ها و اورژانس‌های مامایی و زایمان برای مادران و نوزادان در معرض خطر در همان محل یا از طریق ارجاع مناسب و به موقع مادر فراهم است. این خدمات شامل امکان تزریق خون، خدمات جراحی، آزمایش‌های پاراکلینیک، خدمات مراقبت ویژه برای مادران و نوزادان، ارائه هر روش با توجه به باورها و اعتقادهای مذهبی و فرهنگی مادر است. همچنین شرایط برای حضور همراه آموزش دیده در کنار مادر به‌خصوص در زمان زایمان در بیمارستان فراهم است. 

هفته چهل‌ام بارداری


بیشتر بخوانید: مایع آمنیوتیک کم در بارداری (الیگو هیدرآمنیوس)


سیسمونی کودک

بهتر است لباس نوزادان را جدا بشویید. لباسهای پدر و مادر و یا بچه‌های دیگر به دلیل داشتن آلودگیهای خاص خودشان از قبیل گرد و غبار بیرون از منزل، آلودگیهای محل کار پدر و مادر، مواد آرایشی و بهداشتی پدر و مادر و آلودگی‌های محل بازی و مدرسه بچه‌های بزرگتر... بهتر است جدا از لباسهای نوزاد شسته شود. به دلیل اینکه سیستم دفاعی بدن نوزادان و کودکان تکمیل نشده است، کوچکترین و ضعیفترین میکروبها می‌توانند ایجاد بیماری و حتی حساسیتهای پوستی کند پس بهتر است برای او یک ماشین لباسشویی کوچک تهیه کنید. این ماشینها به دلیل داشتن محور عمودی چرخش پروانه و شستشوی دوطرفه پس از چرخش چند ثانیه ایی، جهت چرخش را عوض می‌کند و مثل شستشوی دستی تمیزترین حالت شستشوی لباس را دارند. 

پوشاک بارداری

برای این روزها بهتر است لباسهایی بپوشید که طرحهای ظریف و ریز دارند. این طرحها شما را لاغرتر و البته خیلی شیک تر نشان می دهند. یادتان نرود زمستان و تابستان و ماه پنجم و ماه آخر هم ندارد. لباس یک زن باردار نباید از الیاف مصنوعی و رنگهای شیمیایی تهیه شده باشد.
دکوراسیون اتاق کودک

اگر می‌خواهید برای اتاق کودکتان سطل زباله هم در نظر بگیرید، بهتر است از سطل زباله در دار برای اتاق فرزندتان استفاده کنید. کودکان به ویژه کودکان نو پا عادت به همه وسایل اتاق خود دست بزنند و ممکن است که محتویات آن را درون دهان خود بگذارند. حواستان باشد در سطل زباله طوری سفت و چفت شود که کودکتان به هیچ وجه نتواند آن را باز کند. 

همسران در بارداری

اگر هنوز پدر نشده اید و همسرتان باید تحت نظر باشد تا وضع حمل به خوبی صورت گیرد به هر بهانه‌ای راهی بیمارستان شوید. شک نداشته باشید که او از دیدن هیچ کس به اندازه شما خوشحال و پر انرژی نمی‌شود. شاید کمی زایمان همسرتان به تعویق افتاده باشد به همین دلیل او کلی استرس و اضطراب دارد. سعی کنید با خلاقیت و حرفهای جالب و شیرین استرس او را کم کنید. 

هفته چهل‌ام بارداری

گفتگو با مادری که در هفته چهلم بارداری است

در این روزهای آخر لحظه ماندگاری داشتید که یادتان بماند؟ حمایت و عشقی که از خانواده و دوستانم دریافت کردم.
اوضاع خوابتان چطور است؟ خوب نیست. من در ۳ شب گذشته از ساعت ۲ تا ۶ صبح گرفتگی عضله داشتم بنابراین نتوانستم به خوبی بخوابم.
دلتان برای چیزی تنگ شده است؟ دلم برای خواب تنگ شده است.
نشانه‌های زایمان را حس می‌کنید؟ بله. امروز و فرداست که زایمان کنم. گرفتگی عضلات. کمر درد و زیر دل درد دارم.
منتظر چه چیزی هستید؟ دیدن چشمهای فرزندم. دلم می‌خواهد دستهایش را بگیرم ونوازشش کنم.

کلام آخر

با نزدیک شدن والدین به هفته چهل‌ام بارداری، انتظار و کنجکاوی در باره وضعیت رشد کودکشان به طور طبیعی تشدید می شود. این نقطه عطف نقطه اوج یک سفر قابل توجه در بارداری محسوب می‌شود. هفته چهلم بارداری زمان رشد، تکامل و آمادگی نهایی جنین و مادر است. این زمان حساس یک دوره پر از انتظار است، زیرا خانواده منتظر ورود جدیدترین عضو خود هستند. درک وضعیت جنین، مراقبت‌های مربوط به این دوره و آمادگی برای زایمان در این مرحله، می تواند به والدین کمک کند که بیشتر با فرزند خود ارتباط برقرار کنند و برای رویداد تغییر دهنده زندگی خود آمادگی بیشتری داشته باشند.
هفته چهل‌ام بارداری
هفته چهلم بارداری
در صورت پخش نشدن ویدئو روی تصویر زیر کلیک کنید.
هفته چهل‌ام بارداری

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • shakenabat
   درباره هفته چهل‌ام بارداری

   با عرض سلام من 21 سالمه الان 40 هفته دو روزه که باردارم تاریخ زایمانم95/4/25بوده ولی خبر از زایمان نبود به پزشکم مراجعه کردم گفته همه چیز طبیعه تو سونوگرافی نوبت بعدی رو برای شنبه 95/5/2 داده اندازه لگن و دهنه رحمم خوبه برای یک زایمان طبیعی فقط بچه بالا هست هیچ گونه درد یا ترشحی ندارم خیلی نگرانم ایا ورزش یا دارویی خواصی هست که کمک کنه بچه بیاد پایین (بچه اولم هست پسره سرکلاژی هم بودم ولی 38 هفتگی باز کردم خیلی هم پیاده روی میکنم)کمک میخوام لطفا میخوام طبیعی زایمان کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام و ممنون از توجهتونبرای طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنیدhttps://niniban.com/fa/forms/1

   • مریم

    اصرار به زایمان طبیعی نداشته باشید چون ممکن است زیاد ماندن بچه در شکمتان منجر به فوت بچه شود و زحمات نه ماه بارداری تان به هدر رود

   • مریم

    دکترها آمپول فشار میزنن تا وارد فرآیند زایمان طبیعی شوید

  • عاطفه
   درباره هفته چهل‌ام بارداری

   سلام، ببخشید بلاخره جنسیت بچه این خانومی که باهاش مصاحبه کردن چی بود.

   پاسخ ها

   • نصیری

    سلام میشه منم راهنمایی کنید من الان ۴۰هفته هستم دردایی مثل قاعدگی دارم اما کم تاریخ زایمانمم ۱۸تا ۲۳ بوده اما هنوز خبری از درد زایمان ندارم دردام کم هستم به پهلوی چپ و راست که میخابم درد بیشتر میشه، ایا اینا علائم زایمان هست صبر کنم خودش میاد، یا دکتر سوزن فشار میزنه؟

  • محمدی
   درباره هفته چهل‌ام بارداری

   با سلام و خسته نباشید من از اوایل بارداری تا آخرین روزها با شما همراه بودم و واقعا استفاده بردم و هم نشاط و آرامش ازتون ممنونم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام
    و ممنون از توجهتون

    برای
    طرح سوال و گرفتن پاسخ فقط از لینک زیر استفاده کنید

    https://moshavere.niniban.com/

  • مامان نفس
   درباره هفته چهل‌ام بارداری

   با سلام و عرض خسته نباشید به عوامل یایت نی نی بان
   ۴۰ هفته با شما همراه بودم
   برای هرچیزی به سایت شما مراجعه کردم
   عالی عالی عالی
   ولی زایمان وحشتناکی داشتم با ۱۰ ساعت درد
   ولی خداروشکر طبیعی زایمان کردم و به سزارین کارم نکشید
   نفس من الان ۶ ماهش شده
   ممنونم بازم موفق باشید

  • A.kh
   درباره هفته چهل‌ام بارداری

   من از اولای بارداریم با سایت شما همراه بودم و خیلی لذت میبردم از مطالبتون.توی ۳۹ هفته و ۴روز گل پسرم بدنیا اومد و الان ۵ روزه ک حس قشنگ‌مادر شدن رو چشیدم.

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • لاله
   درباره هفته چهل‌ام بارداری

   عالی عالی

  • مهرنوش
   درباره هفته چهل‌ام بارداری

   سلام ۴۰ هفته بارداریمو باهاتون زندگی کردم خداروشکر پسرم به سلامت دنیااومدخییلی ممنون از سایت خوبتون

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • نگار
   درباره هفته چهل‌ام بارداری

   سلام
   من فردا نوبت سزارین دارم ممنون که همراهم بودید در هر دو بارداریم از اطلاعاتتون واقعا استفاده بردم.
   امیدوارم همچنان مستحکم تر ادامه دهید

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • علی مهدی
   درباره هفته چهل‌ام بارداری

   سلام من فردا چهل هفتم کامل میشه و دوست دارم طبیعی زایمان کنم اما هنوز دردی ندارم چیکار کنم

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

  • بدون نام
   درباره هفته چهل‌ام بارداری

   سلام من ۳۹هفته و ۱ روزمه دردهای پراکنده دارم کمر درد و دل درد دارم ولی فقط ۱/۵ سانت باز شدم چیکار کنم دردام زیادشه و دهانه رحمم بیشتر بازشه؟

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    همراه عزیز نی‌نی‌بان، اگر سوالی از متخصصان دارید در آدرس زیر مطرح کنید
    https://bit.ly/31AMOqp

   • فهیمه عباسعلیزاده

    عالی

   • کاربرناشناس

    گل گاوزبان بخور شربت زعفران

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.