۵۲۱۵۹
۴۷۳۹۷
۴۷۳۹۷

هزینه های سونوگرافی بارداری، زیاد است یا کم؟

کنجکاو شدیم بدانیم با شرایط امروزمان داشتن یک بچه برای زوج‌ها چقدر هزینه واقعی دارد، هزینه‌ها از کجا شروع می‌شوند و در هر مرحله‌ای چه مقدار هستند!

هزینه های سونوگرافی بارداری، زیاد است یا کم؟
خوب یا بد باید قبول کرد زندگی در دنیای امروز بیش از هر زمان دیگری حساب و کتاب دارد؛ قدم از قدم که بر می‌دارید باید حسابش را داشته و هر حرکت‌تان بهتر است توجیه عقلی و منطقی و لااقل اقتصادی داشته باشد!
از طرف دیگر تنفس در فضای زندگی شهری یعنی هزینه پشت هزینه و ناگفته پیداست در این شرایط دقیق و حساب کتاب‌دار، بچه‌دار شدن هم بدون «محاسبات دقیق» و پیش‌بینی‌های لازم دیگر ممکن نیست و خلاصه اینکه باید فکر همه جا را کرده باشید! راستش ما در همین راستا کنجکاو شدیم بدانیم که با شرایط امروزمان داشتن یک بچه برای زوج‌ها چقدر هزینه واقعی دارد، هزینه‌ها از کجا شروع می‌شوند و در هر مرحله‌ای چه مقدار هستند!
در اواسط تهیه گزارش ارقام و اعداد کمی برای‌مان ترسناک شدند اما روی کمک بیمه‌ها خیلی حساب کردیم و ادامه دادیم!ما در این مطلب هزینه‌های معمول ۹ ماه بارداری و تولد بچه و کمی بعد از آن را به طور نسبی برای شما ثبت کرده‌ایم و از بسیاری از هزینه‌های جانبی هم صرف‌نظر کرده‌ایم، در ضمن اعداد و ارقام به نرخ آزاد حساب شده‌اند و قطعا در همه موارد گفته شده با استفاده از بیمه‌ها ارقام کمتری به دست خواهند آمد.با این توضیحات می‌رویم سراغ حساب و کتاب هزینه‌های تولد بچه‌ها در هزاره سوم!
قدم اول برای عیالوار شدن!‎ ‎
برای شروع بعد از اینکه تصمیم قطعی‌تان را برای بچه‌دار شدن گرفتید باید مستقیم به مطب پزشکان زنان و زایمان بروید و تحت‌نظر پزشک متخصص از نظر میزان آمادگی برای بچه‌دار شدن مورد بررسی قرار بگیرید. برای این کار باید ابتدا پرونده تشکیل بدهید و معاینه شوید و بعد هم آزمایش خون بدهید.
تشکیل پرونده و ویزیت و سایر موارد در مراکز بهداشت رایگان است اما در مطب‌های خصوصی هزینه ویزیت دکتر از ۲۶هزار تومان به بالا قیمت دارد به اضافه هزینه تست سرطان رحم و وسایل مورداستفاده برای معاینه و... که هزینه‌اش با شماست. برای این کار به بیمارستان هم می‌شود مراجعه کرد.
مخارج تقویت قوا!
می‌گویند باید پیش و پس از بارداری دائما خودتان را تقویت کنید که این تقویت قواهم طبق معمول خرج‌های خودش را دارد! تقویت قوای جسمی با تغذیه خوب و داروهای مکمل صورت می‌گیرد.
برای اغلب زنانی که تصمیم به بارداری دارند قرص اسیدفولیک تجویز می‌شود که اسیدفولیک ۱۰ میلی‌گرمی دانه‌ای ۲۹تومان است اما اگر براساس نتایج آزمایش خون‌تان کمبود کلسیم یا آهن هم داشته باشید مخارج این قسمت کمی سنگین‌تر می‌شود.
اگر بخواهید قرص آهن یا کلسیم خارجی مصرف کنید قیمت قوطی۱۰۰تایی قرص آهن در بازارحدودا ۲۲هزار تومان و قرص کلسیم حدودا ۲۹ هزار و ۸۰۰ تومان است. بعد از بارداری هم معمولا برای تقویت قرص پریناتال مصرف می‌شود که یک قوطی از این قرص حدودا ۶۵هزار تومان قیمت دارد.
آزمایش خون اساسی!
قبل از بارداری یک آزمایش خون کامل باید بدهید که چون کامل است، کاملا هم گران است. این آزمایش خون حدودا ۲۰۰هزار تومان خرج دارد که باتوجه به اینکه انجام آن مهم است و می‌تواند از مشکلات کودک و مادرش در آینده جلوگیری کند هزینه‌اش فدای سر خودتان و خانواده‌تان!
تشخیص بارداری!
حالا وقتش رسیده که از بارداری خود مطمئن شوید!برای اطمینان از شروع انتظار برای نی‌نی خانواده، دو راه وجود دارد؛ یا باید آزمایش خون بدهید یا اینکه یک بسته بیبی چک مرغوب از داروخانه بخرید. تست بارداری خانگی یا همان بیبی‌چک چندان گران نیست و حدود قیمتش هزار و ۵۰۰ تا پنج هزار تومان است، اما آزمایش خون برای تشخیص بارداری ۱۸ الی ۱۹ هزار تومان قیمت دارد.
سونوگرافی و هیجان‌های گران‌قیمت!
یکی از قسمت‌های هیجان‌انگیز دوران بارداری، سونوگرافی است که معمولا چهار بار طی دوران بارداری (ماه دوم، اواخر ماه سوم و شش‌ونیم ماهگی و اواخر بارداری) برای بررسی میزان رشد جنین و سلامت بارداری با صلاحدید پزشک انجام می‌شود. با کمک سونوگرافی شما و همسرتان می‌توانید در مونیتور کوچکی فرزندتان را برای اولین‌بار تماشا کنید و صدای تپش‌های تند و بی‌قرار قلبش را بشنوید و در جریان همین سونوها جنسیت بچه را هم می‌فهمید که آن هم هیجان خاص خودش را دارد.
ضمنا سونوگرافی هم انواع مختلفی دارد:
‎سونوگرافی دوبعدی معمولی: حدود ۲۳ هزار تومان به بالا
سونوگرافی ان‌تی ‌دوبعدی: حدود۱۰۰هزار تومان به بالا
سونوگرافی سه بعدی: حدود ۲۹۰ هزار تومان به بالا!
قیمت‌ها بدون احتساب بیمه هستند.
۹ ماه ملاقات با دکتر!
وقتی مطمئن شدید که باردار هستید دیگر باید به طور منظم تحت‌نظر دکتر زنان و زایمان یا ماماهای مهربان و کاربلد باشید و برای خودتان پرونده تشکیل بدهید. در سه ماهه اول ماهی یک بار و در سه ماهه دوم هر دو هفته یک بار و در سه ماهه سوم هر هفته یک بار باید حضوری با دکتر یا ماما ملاقات کنید.
هزینه ملاقات با پزشک متخصص باتوجه به اینکه مطب پزشک در کدام منطقه باشد متفاوت است اما طبق تعرفه مصوب وزارت بهداشت، مبلغ ویزیت پزشکان متخصص زنان و زایمان۲۶ هزار تومان است البته برای زایمان باید در بیمارستانی که پزشک مدنظرتان در آن کار می‌کند با نزدیک شدن به زمان زایمان به صورت جداگانه تشکیل پرونده بدهید، اگر هم بخواهید در مراکز بهداشت موجود در محلات تحت‌نظر باشید این مرحله برای‌تان مجانی در می‌آید.
هزینه های سونوگرافی بارداری، زیاد است یا کم؟
کلاس‌هایی برای مامان شدن به سبک علمی!
مامان شدن این روزها به سبک قدیم‌ها و تنها با گذر از ۹ ماه بارداری ممکن نیست و پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد.در حال حاضر برای اینکه به سلامت روحی مادران طی بارداری و زایمان و دوران سخت و شیرین بعد از آن کمک شود و در ضمن مادران اطلاعات به‌روز و کاملی درمورد بچه‌داری داشته باشند، کلاس‌ها و کتاب‌های متنوعی وجود دارد. این کلاس‌ها گاهی ارزان و حتی رایگان و در مواردی بسیار گران‌قیمت هستند.
به‌عنوان نمونه شرکت در کلاس یوگای بارداری یک نمونه جالب وگران‌قیمت آن است و از ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزارتومان قیمت دارد اما استفاده از کتاب‌هایی که در این زمینه با تنوع موضوعی زیادی وجود دارند نمونه ارزان‌تری از هزینه‌های فرهنگی و آموزشی برای دوران بارداری است.
استخر هم هست که می‌تواند کمک خوبی برای تقویت عضلات همچنین کسب آرامش برای مادران باردار باشد که البته استخر هم باتوجه به اینکه کجای شهر باشد و چه امکاناتی داشته باشد، می‌تواند قیمت معقول تا کاملا سرسام‌آوری داشته باشد. قیمت‌ها از سئانسی ۱۵ هزارتومان برای استخر‌های معمولی شروع می‌شود و تا ۸۰هزارتومان هم می‌تواند باشد!
بیمه شما را نجات می‌دهد!
باتوجه به هزینه‌های خدمات پزشکی که در دوران بارداری باید بپردازید و باتوجه به اینکه برای زایمان حتما باید به بیمارستان مراجعه کنید و هزینه‌های اضافی و پیش‌بینی نشده هم هست، وضعیت بیمه‌تان بسیار مهم می‌شود و باید قبل از اقدام به بارداری وضعیت بیمه‌تان را درست کنید!
بیمه می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای کم‌کردن هزینه‌های شما باشد، برای نمونه شما با استفاده از بیمه تامین‌اجتماعی می‌توانید در بیمارستان‌های تامین‌اجتماعی از خدمات رایگان برای زایمان استفاده کنید یا اگر بیمه تکمیلی داشته باشید، می‌توانید در بیمارستان‌های خصوصی طرف قرارداد این بیمه‌ها زایمان کنید و با کمک بیمه کمتر به خرج بیفتید! یک بیمه خوب و کامل واقعا می‌تواند به طرز محسوسی هزینه‌ها را برای‌تان کم و قابل تحمل کند!
ویار و قصه آن!
همیشه همه بارداری‌ها در یک روند معمول و طبیعی پیش نمی‌روند و امکان دارد در هر کدام از مراحل بارداری مشکلاتی برای سلامت مادر یا جنین به‌وجود بیاید که در یک بارداری طبیعی وجود ندارد. ما به چند نمونه از این مشکلات اشاره می‌کنیم. مثلا بعضی مادران با ضعف عضلات رحم مواجه می‌شوند که برای رفع این مشکل باید از سرکلاژ استفاده کرد که قیمت آن در حدود یک میلیون و ۸۰۰هزارتومان است.
ویارهایی که ممکن است مادر را به‌خاطر آن در بیمارستان بستری کنند هم هست، بعضی مادران هم بدون هیچ نوع سابقه‌ای به قند یا فشار بارداری مبتلا می‌شوند که رفع هر کدام از این مشکلات هزینه‌های خودش را دارد؛ از هزینه بستری در بیمارستان بگیرید تا هزینه آزمایشات و داروهایی که گاهی خیلی گران هستند!
یک مورد پیش‌بینی نشده دیگر هم این است که گروه خونی مادر منفی و گروه خونی بچه مثبت باشد که در این صورت باید به مادر بچه آمپول روگام در دو نوبت تزریق شود.
آمپول روگام: حدود۱۷۰هزار تومان
آزمایشات دوره‌ای و غربالگری
طی دوران بارداری ممکن است بنابه درخواست پزشک بارها به آزمایش خون یا آزمایشات دیگر نیاز پیدا کنید. آزمایش خون کامل بارداری یا همان اولین چکاپ اولیه بسته به نوع آزمایش حدودا از ۱۵۰ تا۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد.
یک آزمایش دیگر هم در ماه‌های اول صورت می‌گیرد که بین ۸۰ الی ۹۰ هزارتومان قیمت دارد. سه مرحله غربالگری هم هست که بیمه آن را قبول نمی‌کند. یکی در هفته ۱۱ بارداری با قیمت ۸۰ هزار تومان دومی در هفته ۱۶ الی ۲۰ بارداری با قیمت ۱۸۰ الی ۲۰۰ هزارتومان و سومی هم با قیمت ۲۵۰ الی ۳۰۰ هزارتومان!
زیرمیزی هم هست!
داستان زیرمیزی را همه می‌دانید و یک قصه تکراری است که ما هم ناچار تکرارش می‌کنیم و آن هم این است که بعضی پزشکان متخصص برای سزارین علاوه بر آنچه که بیمارستان به‌عنوان دستمزد خدمت‌شان تقدیم می‌کند از بیماران پول اضافه‌تری هم می‌گیرند تا دست به چاقو ببرند.
یعنی شما به‌عنوان مثال سه میلیون تومان برای سزارین در بیمارستان خصوصی می‌پردازید اما بعدش یک میلیون تومان جداگانه به حساب پزشک محترم واریز می‌‌کنید! ما سکوت می‌کنیم اما یک جوری است نه؟!
و انتظار به پایان می‌رسد!
بعد از ماه‌ها انتظار به یکی از بهترین و پراسترس‌ترین مراحل بچه‌دار شدن می‌رسید. بالاخره نی‌نی را باید به دنیا آورد و با وجود انتخاب‌های متنوعی که می‌شود، داشت و میزان هزینه‌ها گاهی انتخاب بیمارستان و پزشک و نوع زایمان خود معمای پیچیده‌ای می‌شود، با این حال نگران نباشید. اگر بیمه باشید و به‌خصوص بیمه تکمیلی داشته باشید گذر از این خوان هم زیاد سخت نیست.
- زایمان طبیعی در بیمارستان دولتی برای دارندگان بیمه رایگان است و برای کسانی که بیمه نیستند حدود ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد.
- زایمان طبیعی در بیمارستان خصوصی حدود سه الی چهار میلیون هزینه دارد.
- زایمان سزارین در بیمارستان دولتی حدود ۹۰۰هزارتومان الی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد.
- زایمان سزارین در بیمارستان خصوصی از سه میلیون تا هفت میلیون تومان هزینه دارد.
هزینه خوشحالی کردن!
وقتی نی‌نی‌تان به سلامت به دنیا آمد حتما عده‌ای از دوستان و آشنایان و فامیل می‌خواهند روی ماهش را ببینند و به همین دلیل هم ممکن است حسابی با حضور مهمان‌های علاقه‌مند به دیدار غافلگیر شوید که البته این غافلگیری شیرینی است و اینکه چقدر هزینه دارد هم دقیقا معلوم نیست و بستگی دارد که شما بخواهید چطور پذیرایی کنید اما به هرحال این هم جزء هزینه‌هاست! بعضی والدین هم برای فرزندشان مهمانی مفصل در تالارهای پذیرایی می‌گیرند که هزینه‌هایش می‌تواند تا چندین میلیون باشد!
شش ماه استراحت مادرانه و عواقب آن!
موردی که نباید برای مادران شاغل فراموش کرد این است که مدت مرخصی زایمان با حقوق در ایران ۶ ماه است، هرچند قرار است در این ۶ ماه مرخصی حقوق هم بگیرید نکته‌اش اینجاست که ممکن است حقوق‌تان مثل همان وقت که سر کار می‌رفتید ماه به ماه به حساب‌تان ریخته نشود و باید صبر کنید تا بعدازگذشت زمان از بیمه دریافت کنید، پس ضمن اینکه در حساب کتاب‌های‌تان باید حساب این کسر بودجه را داشته باشید باید حواس‌تان به هزینه‌های مهدکودک یا پرستار کودک که برای ادامه حضور سر کارتان بعد از شش ماه مرخصی زایمان به آن نیاز دارید هم باشد.
هزینه های اختصاصی بچه
سیسمونی
سیسمونی با این اسم با مزه‌اش به مجموعه لوازم و پوشاک بچه گفته می‌شود که قبل از اینکه بچه به دنیا بیاید برایش خریداری می‌شود که باتوجه به گرانی همه وسایل و لوازم حداقل لوازمی که برای بچه خریداری می‌شود، می‌تواند تا دو میلیون تومان قیمت داشته باشد. بخش سیسمونی خودش بخش کاملی است که چه بسا خودش یک گزارش کامل کار دارد فقط در این حد بگوییم که این روزها برای آب دهان بچه هم پارچه مخصوصی در سیسمونی‌های شیک و مفصل تدارک دیده‌اند.
- ناگفته پیداست اغلب مادران امروزی کهنه نمی‌شویند پس پوشک را هم به هزینه‌های ثابت‌تان اضافه کنید.
- ارزان‌ترین پوشک بازار پوشک معمولی بدون چسب ۲۰ تایی بزرگ است که بسته‌ای ۵ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت دارد.
- گران‌ترین پوشک بازار خارجی است و بسته ۶۰ تایی آن۵۰ هزار تومان قیمت دارد.
شیرخشک
اگر مادری قوی باشید و کودک بتواند با شیر مادر سیر شود که شانس بزرگی آورده‌اید در غیر این صورت شیرخشک هم جزء هزینه‌های ثابت شماست.
- ارزان‌ترین شیرخشک هر قوطی :۱۱هزار و ۵۰۰ تومان است.
- گران‌ترین شیرخشک هم هر قوطی۱۹هزار الی ۲۱هزار تومان است.
یک حال‌گیری کامل
زردی نوزاد از آن مشکلاتی است که در همان ابتدای تولد بچه به قول امروزی‌ها یک حال‌گیری کامل است چون اگر زردی شدید باشد باید درمان شود و این درمان اغلب در بیمارستان صورت می‌گیرد که باتوجه به اینکه بیمارستان موردنظر خصوصی یا دولتی است هزینه‌هایش فرق می‌کند البته می‌شود دستگاه فتوتراپی را اجاره و در منزل از آن استفاده کرد. هزینه اجاره دستگاه فتوتراپی برای هر شب بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است.
نی‌نی راهی دکتر می‌شود!
بعد از اینکه به سلامت کوچولوی‌تان به‌دنیا آمد باید تا شش ماهگی، ماهی یک بار خدمت متخصص کودکان برود تا وضعیت رشد و سلامتش بررسی شود! ویزیت متخصصان کودک هم قیمت‌های متفاوتی دارد اما به‌طور متوسط ۳۰ الی ۴۰ هزار تومان درنظر بگیرید. آزمایشات غربالگری و واکسیناسیون نوزاد هم از چهار روز بعد از تولد انجام می‌شود. البته معاینات دوره‌ای کودک را می‌توان در خانه بهداشت‌های محلات هم انجام داد که در این صورت هزینه‌ای برای‌تان ندارد. این گزارش تمام شد اما قصه هزینه ها تازه شروع شده است...

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.