۵۳۶۶۸
۵۳۶۲۲
۵۳۶۲۲

شرط و شروط اپیلاسیون در بارداری

بله می توانند در طی دوران بارداری خود قسمت تناسلی را اپیلاسیون کنند و این کار از نظر علمی هیچ اشکالی و مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی کند.

سوال مخاطب نی‌نی‌بان: در طول زمان بارداری می شود آلت تناسلی را اپیلاسیون کرد؟

پاسخ دکتر پروین منصوری، متخصص پوست و مو:
در طی دوران بارداری می توانید قسمت تناسلی را اپیلاسیون کنید و این کار از نظر علمی هیچ اشکالی و مشکلی برای مادر و جنین ایجاد نمی کند. ما فقط توصیه می کنیم که خانم های باردار از مواد شیمیایی در این دوران استفاده نکنند. پودرهای موبر حاوی یک سری مواد شیمیایی هستند که می توانند مضر باشند بنابراین این نوع ترکیبات را نباید مورد استفاده قرار دهید، ولی موم گذاشتن برای رفع موهای زائد و یا بند انداختن در طول بارداری هیچ مشکلی ندارد.
البته بهترین روش موزدایی برای این دوران شیو کردن با استفاده از تیغ است ولی اگر تمایل دارید اپیلاسیون هم مشکلی برایتان پیش نمی آورد. بعضی از خانم ها هم هستند که می خواهند با استفاده از لیزر در این دوران موزدایی کنند.
ما معمولا استفاده از لیزر را در بارداری توصیه نمی کنیم و بهتر است قبل از باردار شدن این کار را انجام دهند. هر چند که لیزر کردن از نظر تئوری در طول بارداری اشکالی ندارد و خطری برای مادر و جنین ایجاد نمی کند ولی بهتر است قبل از بارداری این کار را انجام دهید.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
در دوران بارداری بدن شما شروع به تغییرات فیزیکی و احساسی زیادی می کند. از جمله تغییرات هورمونی می توان به رویش موی بیشتر در نواحی ناخواسته اشاره کرد که موجب ناراحتی فرد می شوند. عموما انجام اپیلاسیون در دوران بارداری بی خطر است. اما زمانی که در خانه یا سالن اپیلاسیون می کنید باید به نکاتی توجه داشته باشید.

شرط و شروط اپیلاسیون در بارداری
رشد مو در دوران بارداری
در زمان بارداری هورمون ها باعث به وجود آمدن تغییراتی در موها و ناخن های شما می شوند و چرخه رشد فعال شما طولانی تر می شود. بعد از این ۹ ماه، تغییر سطح هورمون ها می تواند باعث به وجود آمدن چیزهایی غیر عادی شود. موهای سر ممکن است ضخیم تر رشد کنند و ریزش موها در حمام یا هنگام شانه زدن کمتر می شود.
اگر چه ضخیم تر شدن موی سر به نظر خوب می رسد، اما متاسفانه تنها موهای سر ضخیم تر نمی شوند. در بسیاری از زنان مو در مکان های ناخواسته مانند زیر بغل، پاها، خط بیکینی و یا در ناحیه گوش شروع به رشد کردن می کند. همچنین احتمال دارد در ناحیه هایی از بدن مو ببینید که قبلا مویی در آنجا نبود. چانه، لب بالا، کمر، خط شکم و اطراف نوک سینه از جمله این نواحی هستند.
نگران نباشید، این الگوی جدید رشد مو برای همیشه ادامه پیدا نمی کند. حدود شش ماه یا بیشتر پس از زایمان، مو و ناخن به حالت عادی باز می گردند. در عین حال، اگر این موهای اضافی برای شما ناخوشایند هستند، اپیلاسیون راهی برای خلاص شدن از آنها است.
برای اپیلاسیون در دوران بارداری به یک مرکز معتبر مراجعه کنید. همچنین باید تمیز بودن امکانات را بررسی کنید و دقت داشته باشید که از موم دو بار استفاده نکنند. انجام این کار شما را در معرض خطر عفونت باکتریایی قرار می دهد.

اگر پوست شما شرایط زیر را دارد، بیخیال اپیلاسیون در دوران بارداری شوید
- بریدگی های باز
- رگ های واریسی
- بثورات
- بافت اسکار
- خال گوشتی
- جوش
- زگیل
-- مناطقی که داروهای ضد آکنه استفاده می کنید

ملاحظات اپیلاسیون
دکتر تیپورا شاینهاوس، متخصص پوست در لس آنجلس کالیفرنیا می گوید: « اپیلاسیون می تواند باعث تورم پوست، بروز آکنه، فولیکولیت و موهای زیرپوستی شود. در زخم های باز احتمال ابتلا به عفونت های موضعی پوستی وجود دارد که معمولا با آنتی بیوتیک موضعی درمان می شود».
کیت های اپیلاسیون در خانه معمولا برای بارداری ایمن هستند. مطمئن شوید موم خیلی داغ نیست و سپس آن را بر روی هر منطقه ای که می خواهید قرار دهید. بررسی این موضوع مانع از سوختن پوست می شود که دردناک است و ممکن است باعث عفونت شود.

موارد منع استفاده از اپیلاتور در دوران بارداری
در دفترچه راهنمای اکثر دستگاه‌های اپیلاتور توصیه شده است که در زمان بارداری، از این دستگاه استفاده نشود. این توصیه بدین دلیل است که افراد از اپیلاتور‌ها برای از بین بردن مو‌های زائد در تمام قسمت‌های بدن استفاده می‌کنند.
اگر چه این امر طبیعی است، اما در زمان بارداری به هیچ عنوان نباید از این دستگاه برای از بین بردن مو‌های شکم، شرمگاه (خط بیکینی) و کمر استفاده کرد. استفاده از اپیلاتور بر روی شکم موجب درد بسیار شده که بر روی جنین تاثیر می‌گذارد. بنابراین، انجام این کار در دوران بارداری ممنوع است.

شرط و شروط اپیلاسیون در بارداری
حساسیت در حین بارداری
در دوران بارداری بدن برای حمایت از کودک رو به رشد، خون و مایعات اضافی تولید می کند. در نتیجه، ممکن است پوست شما حساس تر از حد معمول باشد و اپیلاسیون دردناک تر شود.
ابتدا این کار را بر روی قسمت کوچکی از پوست خود امتحان کنید تا میزان درد و واکنش پوست خود را ببینید. اگر بیش از حد دردناک بود، می توانید از انجام دادن آن بر روی نواحی بزرگتر صرف نظر کنید.
سعی کنید پس از اپیلاسیون چند قطره اسانس طبیعی قابل اطمینان برای بارداری را بر روی پوست خود بمالید تا پوست شما را نرم کند و باکتری ها را از بین ببرد.

ملاسما و اپیلاسیون در دوران بارداری
ملاسما ، ماسک حاملگی هم نامیده می شود، یک بیماری پوستی معمولی است که سبب ایجاد لکه های قهوه ای یا مایل به خاکستری در پوست صورت زنان باردار می شود. زنانی که به ملاسما مبتلا می شوند نباید آن نواحی را موم بیندازند. اپیلاسیون پوست را تحریک می کند و باعث بدتر شدن ملاسما می شود.

جایگزین اپیلاسیون در دوران بارداری
اگر در دوران بارداری پوست شما بسیار حساس است، گزینه های دیگری برای حذف مو وجود دارد. بعضی جاها ممکن است بتوانید به راحتی از موچین استفاده کنید. موچین برای مناطق کوچک مثل ابروها یا نوک سینه ها مناسب است. همچنین می توانید موهای زائد را بند بیندازید.
شاینهاوس می گوید اصلاح کردن بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد در دوران بارداری است. اما ممکن است اصلاح بعضی نواحی در دوران بارداری سخت باشد. در این موارد همسرتان می تواند به شما کمک کند.

چرا زنان در زمان بارداری، دیگر از اپیلاتور‌ها استفاده نمی‌کنند؟
اگر چه استفاده از اپیلاتور‌ به مادر یا نوزاد آسیب نمی‌رساند، با این حال، خم شدن مادر برای از بین بردن مو‌های زائد می‌تواند برای وی سخت و طاقت فرسا باشد. در حقیقت، با بزرگ شدن شکم، این کار غیر ممکن می‌شود.
به همین دلیل است که زنان باردار، دیگر از اپیلاتور‌ها استفاده نکرده و از روش‌های دیگر برای از بین بردن مو‌های زائد خود استفاده می‌کنند. علاوه بر این، در زمان حاملگی، آستانه تحمل درد در زنان کمتر از حد معمول می‌شود.
با این وجود، استفاده از اپیلاتور‌ها در دوران بارداری ایمن بوده و به جنین آسیب نمی‌رساند. هرچند عوارضی مانند ایجاد اگزما و ملتهب یا حساس شدن پوست ممکن است به وجود آیند که در این مورد بهتر است با پزشک مشورت کنید.
در این شرایط برای اپیلاسیون در بارداری می‌توان از روش‌های دیگر استفاده کرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

استفاده از موچین و بند
برای برداشتن مو‌های زائد ابرو، چانه، صورت و اطراف سینه، بهتر است که از موچین و بند استفاده کنید. استفاده از آن‌ها آسان و بدون درد بوده و می‌توانید در خانه، خودتان از موچین استفاده کنید، اما بهتر است که برای بند انداختن از افراد ماهر کمک بگیرید.

شرط و شروط اپیلاسیون در بارداری
اصلاح
برای اصلاح صورت می‌توانید از تیغ یا ماشین ریش تراشی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که همیشه از تیغ جدید و نو استفاده کرده و از تیغ‌های مصرف شده توسط دیگران اجتناب کنید. زیرا این کار می‌تواند موجب ایجاد عفونت در شما شود. همچنین می‌توانید مو‌های زائد پا را نیز با تیغ بزنید. بهتر است در زمان حمام، اصلاح نکنید. زیرا احتمال لیز خوردن وجود دارد.

استفاده از وکس
اگر در زمان بارداری پوست شما زیاد حساس نشده است، می‌توانید از وکس برای از بین بردن مو‌های زائد خود استفاده کنید. از وکس نباید بر روی واریس، خال، زگیل، روی بینی، گوش، نوک سینه یا پوست تحریک شده و آفتاب سوخته استفاده کرد. قبل از استفاده از وکس، با پزشک خود در این خصوص مشورت کنید.

استفاده از مواد موبر
اگر چه استفاده از کرم‌ها، ژل‌ها، لوسیون‌ها و اسپری‌ها راحت می‌باشد، با این حال، هنوز ثابت نشده است که آیا استفاده از آن‌ها در دوران بارداری ایمن است یا خیر. این محصولات حاوی پودر سولفید باریم و کلسیم تیوگلیکولات بوده که بر ساختار پروتئین مو اثر گذاشته و آن‌ها را از بین می‌برند.
این مواد دارای رایحه ناخوشایندی بوده که در موارد نادر ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند. بنابراین اگر چه از لحاظ علمی ضرر این مواد برای جنین ثابت نشده است، اما بهتر است که از آن‌ها در دوران بارداری استفاده نشود.

بلیچینگ یا سفید کردن مو
استفاده از مواد سفید کننده و رنگبر می‌تواند باعث جذب این مواد در پوست شده و احتمال انتقال آن‌ها به جنین نیز وجود دارد. هرچند از لحاظ علمی این موضوع اثبات نشده است، اما بهتر است که از آن‌ها در دوران بارداری استفاده نشود.

لیزر و الکترولیز کردن مو‌ها
اشعه لیزر رنگدانه‌های مو را هدف قرار داده و با تخریب فولیکول‌های مو، رشد آن‌ها را متوقف می‌کند. الکترولیز از طریق ارسال پالس‌های الکتریکی به فولیکول مو باعث از بین رفتن مو‌ها می‌شود. این روش خطرناک بوده، زیرا می‌تواند مایع آمنیوتیک درون رحم را تحت تاثیر قرار دهد.
اگر چه از لحاظ علمی، خطرناک بودن لیزر و الکترولیز برای جنین ثابت نشده است، اما بهتر است که از این روش‌ها برای اپیلاسیون در بارداری استفاده نشود.

مراقبت از پوست بعد از اپیلاسیون
بلافاصله بعد از اپیلاسیون، از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و برنزه کردن اجتناب کنید. به مدت ۲۴ ساعت، از ورزش، استفاده از محصولات شیمیایی، عطر و رنگ ها دوری کنید.

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.