۲۰۶۰۴۴
۷۹۷۷
۷۹۷۷

خنده نوزاد در خواب، علت و انواع

معمولاً نوزادان وقتی لبخند می‌زنند یا می‌خندند که بیدار باشند. با این حال، خنده نوزاد در خواب چیز عجیبی نیست و می‌تواند دلایل و انواع مختلفی داشته باشد که در این مقاله با آن‌ها آشنا خواهید شد.

خنده نوزاد در خواب، علت و انواع

خنده نوزاد در خواب می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که از رفلاکس‌ها گرفته تا رشد شناختی و تجربیات احساسی را شامل می‌شوند. احتمالاً تماشای خنده کودک در خواب برای شما بانمک و خوشایند است، اما می‌تواند عجیب و نگران کننده نیز به نظر برسد. پس با ما همراه باشید تا جواب تمام سوالات خود را بگیرید.

در این مقاله می‌خوانید:

علت خنده نوزاد در خواب

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که نوزادان در هنگام خواب فرشته‌ها را می‌بینند و به همین دلیل لبخند می‌زنند، اما هیچ شواهد علمی قابل قبولی صحت این ادعا رو تایید نمی‌کند. به عبارت بهتر، دلایلی که باعث می‌شوند نوزادان در هنگام خوابیدن لبخند بزنند، عبارتند از:

خنده نوزاد در خواب به دلیل تکامل احساسات

نوزادان در هنگام بیداری در معرض صداها و مناظر جدید قرار می‌گیرند و مغز در حال رشد آن‌ها ممکن است تمایل داشته باشد تمام تجربیات و اطلاعات روزانه را ثبت کند. این اطلاعات احتمالاً در هنگام خواب نوزاد پردازش می‌شوند و احساسات شاد در هنگام برخورد با دانش جدید و درک آن‌ها ممکن است از طریق لبخند یا خنده در خواب، خود را نشان دهند. از این رو، خنده نوزاد در خواب می‌تواند بخشی از احساسات در حال تکامل او باشد.

خنده کودک در خواب به دلیل دفع گاز

اعتقاد بر این است که نوزادان از 3 تا 4 ماهگی شروع به نشان دادن لبخند اجتماعی می‌کنند، اما اگر نوزادی در چند هفته اول تولدش لبخند بزند، ممکن است این‌طور استنباط شود که او احتمالاً در حال دفع گاز است. با این حال، این تصور هیچ پشتوانه علمی مشخصی ندارد، اما این یک واقعیت شناخته شده است که دفع گاز باعث تسکین نوزاد می‌شود. بنابراین، یکی از دلایل لبخند زدن در هنگام خواب می‌تواند این باشد که نوزاد در حال دفع گاز است و احساس رضایت و راحتی می‌‌کند.

خنده نوزاد در خواب، علت و انواع

لبخند نوزاد در خواب به دلیل چرخه خواب REM

وقتی کودک در خواب REM است، می‌تواند تغییرات فیزیولوژیکی خاصی را تجربه کند که باعث ایجاد برخی رفلاکس‌ها، از جمله لبخند می‌شوند. مرحله خواب REM هم‌چنین ممکن است منجر به حرکات سریع چشم (REMs) و رویاهای واضح شود. پس خنده کودک در خواب می‌تواند نشان دهنده این باشد که او در چرخه خواب REM خود قرار دارد.

لبخند کودک در خواب به دلایل پزشکی

در موارد نادر، تشنج و حملات این چنینی ممکن است به صورت خنده بی وقفه ظاهر شوند. پس اگر متوجه علائم دیگری مانند کاهش وزن، مشکل در هنگام خواب، حملات مکرر تحریک پذیری یا خندیدن بدون دلیل واضح شدید، باید فوراً کودک خود را نزد پزشک ببرید. خنده‌های تشنجی می‌توانند برنامه استراحت کودک شما را مختل کنند و در نتیجه، بر سلامت او تأثیر منفی بگذارند.

خنده نوزاد در خواب، علت و انواع


بیشتر بخوانید: سن مناسب برای جدا کردن اتاق کودک


چگونه خواب می تواند باعث لبخند کودک شود؟

خواب اسرار بسیار زیادی دارد و یکی از رازهای لذت بخش آن این است که چگونه می‌تواند باعث شود نوزادان لبخند بزنند. به غیر از دلایل گفته شده در بالا، سایر علل احتمالی عبارتند از:

 • رویاها و تصورات: در طول خواب REM یا مرحله مرتبط با رویا، نوزادان ممکن است با تصاویر و تجربیات واضحی روبرو شوند که احساسات مثبت را برمی‌انگیزد و منجر به لبخندهای خود به خودی می‌شود.
 • رشد عصبی: با رشد نوزادان و رشد مغز آن‌ها، مسیرهای عصبی مسئول حالات چهره فعال‌تر می‌شوند. خواب نیز این مسیرها را تقویت و اصلاح می‌کند و لبخند نوزاد در خواب به صورت خود به خودی پدید می‌آید.
 • پردازش عاطفی: نوزادان حتی در هنگام خواب نیز احساسات خود را پردازش می‌کنند. احساسات و تجربیات مثبت در روز می‌توانند به صورت لبخند در هنگام خواب ظاهر شوند و احساس رضایت، شادی یا راحتی کودک شما را منعکس کنند.
 • رفلاکس و تقلید: برخی از لبخندهای مشاهده شده در هنگام خواب کودک ممکن است انعکاس یا تقلید از حالات چهره‌ای باشند که کودک شما در هنگام بیداری آن‌ها را می‌بیند. نوزادان به طور طبیعی حرکات صورت اطرافیان خود را تقلید می‌کنند و این رفتارهای تقلیدی می‌توانند حتی در هنگام خواب نیز ادامه داشته باشند.

خنده نوزاد در خواب، علت و انواع


بیشتر بخوانید: بهترین داروی خواب آور برای کودکان چیست؟


آیا لبخند نوزاد در خواب نگران کننده است؟

لبخند زدن کودک در هنگام خواب به طور کلی رفتاری طبیعی و سالم در نظر گرفته می‌شود. با این حال، مواردی وجود دارد که می‌تواند نگران کننده باشد. البته باید گفت که این نگرانی‌ها نسبتاً نادر هستند؛ هر چند که ارزش بررسی کردن را دارند:

 • انقباض عضلانی در خواب REM: در این مرحله، عضلات صورت ممکن است منقبض شوند و حرکات غیرارادی از جمله لبخند زدن انجام دهند. این نوع لبخند کودک در خواب معمولاً بی ضرر است و رشد طبیعی مغز را نشان می‌دهند.
 • درد: گاهی اوقات، لبخند کودک در هنگام خوابیدن ممکن است با علائم درد یا ناراحتی همراه باشد؛ مخصوصاً اگر کودک شما علائم دیگری مانند بی قراری یا گریه را نیز تجربه کند.
 • دفعات یا مدت غیرمعمول: در حالی که لبخندهای گاه به گاه در طول خواب طبیعی است، لبخند بیش از حد یا طولانی‌مدت می‌تواند باعث نگرانی شود.
 • تشنج ژلاستیک: این یک وضعیت غیرمعمول است که می‌تواند باعث خنده غیرقابل کنترل شود. اگر نوزادی در هنگام خواب تشنج ژلاستیک داشته باشد، ممکن است بیدار شود و بعد از تشنج دوباره به خواب برود. تشنج ژلاستیک اغلب ۱۰ تا ۲۰ ثانیه طول می‌کشد و می‌تواند با علائم دیگری از جمله چرخش، ناله، لب زدن و خنده یا لبخند همراه باشد.

خنده نوزاد در خواب، علت و انواع


بیشتر بخوانید: ۸ وسایل ضروری برای سیسمونی نوزاد


انواع خنده نوزاد در خواب

نوزادان می‌توانند سه نوع لبخند داشته باشند که عبارتند از:

 • لبخند اجتماعی: به طور کلی، نوزادان بین ۳ تا ۴ ماهگی اغلب به عنوان واکنشی به توجه و حرکات مادر لبخندهای اجتماعی می‌زنند. این نوعی رشد مغزی محسوب می‌شود.هم‌چنین، می‌تواند به این معنی باشد که مهارت‌های ارتباطی کودک شما در حال پیشرفت است.
 • لبخند انعکاسی: خندیدن نوزاد در خواب ممکن است از نوع انعکاسی نیز باشد. کارشناسان بر این باورند که این لبخندهای اولیه در نوزادان، حرکاتی ذاتی هستند و نیازی به محرک عاطفی ندارند. با این حال، کودک شما به کمک این نوع لبخند مهارت‌های مختلفی را تمرین می‌کند و این بخشی از فرآیند رشد او محسوب می‌شود.
 • لبخند پاسخگو: لبخندهای پاسخگو ممکن است حدود ۶ تا ۸ هفته پس از تولد نوزاد ظاهر شوند. لبخند پاسخگو هنگام خواب ممکن است پاسخ کودک به تجربیات حسی یا چیزهایی باشد که برای او لذت بخش هستند. (مانند یک صدای آرام بخش و آشنا یا نوازش والدین)

بیشتر بخوانید: مدل های تخت نوزاد کنار مادر


کلام آخر

خنده نوزاد در خواب می‌تواند به دلایلی از جمله رفلاکس‌ها، رشد شناختی و تجربیات احساسی اتفاق بیفتد که به طور کلی، نگران کننده نیستند. اتفاقاً اکثر والدین لبخند کودک خود در هنگام خواب را بانمک می‌بینند، اما باز هم باید احتیاط کنند و در صورت مشاهده علائم غیرطبیعی، سریعاً کودک خود را پیش یک پزشک ببرند.

به کلینیک نی نی بان سر بزنید.

منبع: parenting.firstcry

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.