۱۶۲۷۸۹
۵ نظر
۱۴۷۴۵۶
۵ نظر
۱۴۷۴۵۶
پ

بستن ساک زایمان، استقبال ویژه از مسافر کوچولو

شاید آماده کردن ساک نوزاد و البته مادر نوزاد در ظاهر کاری ساده و بدون دردسر به نظر برسد اما در واقع پر است از ریزه کاری هایی که هر زن بارداری باید از آنها خبر داشته باشد.

نی‌نی‌بان: شاید آماده کردن ساک نوزاد و البته مادر نوزاد در ظاهر کاری ساده و بدون دردسر به نظر برسد اما در واقع پر است از ریزه کاری هایی که هر زن بارداری باید از آنها خبر داشته باشد. مثلا اول از همه سراغ چه و سایلی بروید و کدام وسایل بودنشان ضروری نیست وچه مدارکی باید همراهتان باشد و... اگر دلتان می خواهد با تمام ریزه کاریهای بستن ساک مادر و نوزاد آشنا شوید نی نی بان برای شما یک مطلب کامل گردآوری کرده است.
بستن ساک زایمان، استقبال ویژه از مسافر کوچولو
اول مادر بعد فرزند
بعضی از زنان باردار چند هفته قبل از زایمان ساک و وسایل موردر نیاز نوزادشان را آماده می کنند تا وقتی زمان دنیا آمدن فرزندشان فرا می رسد دغدغه ای نداشته باشند، ساک را بردارند و به بیمارستان بروند. اما لحظه های آخر متوجه می شوند که هیچ وسیله ای برای خودشان برنداشته اند و مجبور می شوند با عجله وسیله هایشان را جمع کنند. مادرها بعد از زایمان به مراقبت و رسیدگی نیاز دارند پس قبل از آماده کردن و بستن ساک نوزاد بهتر است وسایل مورد نیاز خودتان را در یک ساک بگنجانید و بعد به سراغ بستن ساک نوزاد بروید.
1- بیشتر بیمارستانها لباس های راحتی و مخصوصی در اختیار زنان زائو می گذارند اما اگر دوست دارید شب با لباس راحتی خودتان بخوابید می توانید یک دست لباس راحتی مخصوص خواب درون ساک بگذارید.در اولین ساعات پس از زایمان خونریزی زیادی دارید پس حواستان به نوار بهداشتی و پدهای مخصوص باشد. چند بسته پد بهداشتی مخصوص بانوان با جذب بالا در ساک بگذارید . یک جفت دمپایی راحتی هم که پوشیدن آن بعد از پایین آمدن از تخت برایتان راحت باشد، همراه داشته باشید. زنان زائو به دلیل از دست دادن خون در زمان زایمان دچار کم خونی می شوند و در نخستین ساعات و روزهای پس از زایمان دچار لرز می‌شوند. فراموش نکنید که گرم شدن پاها در گرمای تمام بدن تاثیر دارد. حتما یک جفت جوراب گرم با خودتان ببرید تا پاهایتان را گرم نگه دارید.
2- مادران بعد از زایمان با پدیده مهم و ویژه شیر دادن به فرزندشان روبرو هستند به همین دلیل با پدیده‌هایی روبرو می‌شوید که شاید غافلگیرتان کند. کارشناسان پیشنهاد می کنند حتما در ساک مخصوص لوازم مادر، پد مخصوص شیردهی، کرم لانولین (مخصوص زخم پستان مادران) و سوتین مخصوص شیردهی همراه داشته باشید. حوله صورت خشک کن، سوتین مخصوص شیردهی و لایی برای روی سینه هایتان که چکه نکند نیز فراموش نکنید. اگر از وسایل مخصوص ماساژ استفاده می کردید، فراموش نکنید که روغن ها و وسایل مخصوص این کار را نیز همراه داشته باشید. شانه، مسواک، خمیر دندان دستمال کاغذی، صابون، لیوان دمپائی، بشقاب و قاشق و چنگال هم اگر دوست دارید وسایلتان کاملا شخص باشد، بهتر است انتخابهای بعدی شما باشند. شورتهای یک بار مصرف گیپوری یا یک بار مصرف برای مادر پس از زایمان را فراموش نکنید.
3- مدارک فراموش نشود. دفترچه بیمه درمانی کارت یا معرفی نامه بیمه تکمیلی را در صورتی که بیمه تکمیلی دارید، توی ساک بگذارید تا زمانی که شما در لحظات بحرانی و درد زایمان هستید دنبالشان نگردید. مدارک و سونوگرافی ها و آزمایشات لازم که تاکنون انجام داده اید و مشخصات خودتان را در یک پوشه یا کاور قراردهید و درکیفتان بگذارید. وسایلی که به شما احساس آرامش می‌دهند را هم فراموش نکنید. مثلا بالش شخصی، تصویر کسی که دوستش دارید و یا یک کتاب شعر و یا جملات آرامش دهنده. اگر فرزند دیگری دارید سعی کنید در ساکی که می بندید یک هدیه هم برای او بگذارید تا وقتی در بیمارستان به ملاقات شما می آید هدیه اش را بگیرد. بهتر است این هدیه را از طرف نوزاد به او بدهید.
4- تلفن همراه و شارژرتان را فراموش نکنید. همه فامیل و دوستانتان می خواهند از حال شما و فرزندتان با خبر شوند.لب استیک و رول‌های نرم کننده لب را فراموش نکنید. روزهای اول پس از زایمان، احتمالا دچار خشکی و ترک لب می شوید. یک لباس راحت برای زمان مرخص شدن از بیمارستان همراه داشته باشید. همراه داشتن یک شال بلند یا روپوش گشاد و بلند در ساک بیمارستان ضروری است. یک لوسیون نرم کننده بدن و روغن ماساژ در ساکتان داشته باشید و چرب کردن بدن به خصوص شکم و پاها را فراموش نکنید. شکمتان بعد از زایمان به ماساژ با روغن و لوسیون نیاز دارد تا خارشها کلافه تان نکند.
5- کتاب مراقبت‌های پس از زایمان هم خوب است که همراهتان باشد. در همه بیمارستانها پرستاران و پزشکان به سوالات شما جواب می دهند و راهنمایی می کنند اما کتاب مراقبت‌های بعد از زایمان می تواند انتخاب خوبی برای زمانی باشد که روی تخت خوابیده اید و کار دیگری برای انجام دادن ندارید. اگر اهل نوشتن خاطرات هستید هم خیلی خوب می شود اگر یک دفتر یادداشت و یک خودکار هم توی ساک بگذارید. خیلی خوب است که خاطرات این روزهای زیبا را بنویسید.

چه وسایلی ضروری نیست
یادتان باشد قبل از اینکه به بیمارستان بروید طلا و جواهر و ساعتتان را در خانه بگذارید وبعد از اینکه از بیمارستان برگشتید از آنها استفاده کنید. در بیمارستان هم به طلا و ساعت نیازی ندارید. داروهای غیر ضروری را هم توی ساک نگذارید. شما به بیمارستان می روید و پزشک هر دارویی مناسب ببیند برای شما تجویز می کند. پس بار اضافه برندارید. تنقلات بیش از نیاز هم لازم نیست زیرا جابجایی وسایل در بیمارستان برای شما مشکل است. به میوه و کمپوت و آب میوه هم نیازی ندارید.
بستن ساک زایمان، استقبال ویژه از مسافر کوچولو
ساک مسافر کوچولو
حالا نوبتی هم که باشد نوبت بستن ساک مسافر کوچک خانواده است. بهتر است قبل از هر کاری لیست وسایلی که باید برای نوزاد به همراه داشته باشید را یادداشت کنید و بعد از روی آن جلو بروید تا چیزی را از قلم نیندازید.
و سایل ضروری که باید حتما در ساک نوزاد بگذارید به شرح زیر است: دو تا سه دست لباس سر همی و زیرپوش، دستکش بدون انگشت، پتوی مخصوص نوزاد البته بیشتر بیمارستانها پتو برای نوزاد دارند اما برای بردن نوزاد به خانه به پتو نیاز دارید. پماد مخصوص پای نوزاد مثل پماد سولفات روی، روغن کرچک، وازلین، پوشک یک بار مصرف و پنبه بهداشتی، ‏دستمال مرطوب، شیشه شیر کوچک، یک دست لباس سرهمی برای وقتی که به خانه می‌آید . لباس بیرون را فراموش نکنید حتما باید لباس مناسب برای بیرون رفتن نوزاد را با خود بیاورید؛ مثلا کلاه و جوراب مناسب نوزادی تا بچه سرما نخورد. کیت (kit) جمع‌آوری خون بند ناف (در صورتی که قصد داشته باشید خون بند ناف نوزادتان را ذخیره کنید،بانک خون کیت مخصوصی را در اختیار شما قرار می‌دهد). اگر نوزاد شما در فصل سرد به دنیا می آید حتما یک دست لباس بافتنی یا یک سرهمی گرم به بقیه لباسهای درون ساک اضافه کنید.

پدر خانواده را فراموش نکنید
همسرشما مهمترین همراه در زمان تولد فرزند و روزهای حضورتان در بیمارستان است. پس لازم است بعضی از وسایل مورد نیاز پدر نوزاد را هم را در ساک مخصوص خودتان بگذارید . مثلا یک میان وعده سبک و کمی تنقلات برای همسرتان آماده کنید. او در روز تولد فرزندش یکی از پرمشغله‌ترین افراد دنیاست و احتمالا در طول یک روز چندین مرتبه شارژ تلفن همراهش تمام می‌شود. پس در روزی که عازم بیمارستان هستید، شارژر گوشی او را داخل ساک بگذارید. یک دست لباس در کنار لباس‌های خودتان برای همسرتان هم در نظر بگیرید. دوربین عکاسی و شارژر آن هم فراموش نشود.

ویژگی های یک ساک مناسب برای نوزاد
درباره بستن ساک نوزاد و اینکه چه وسایلی درون آن بگذارید به طور مفصل توضیح دادیم. اما موضوع مهم این است که ساک نوزاد چه ویژگی هایی باید داشته باشد. ساکی که برای نوزادتان انتخاب می کنید باید کاملاً کاربردی و بدرد بخور باشد. کیف لوازم کودک و مادر باید سبک باشد و دوخت آن ظریف و محکم باشد تا با قرار دادن وسایل ضروری کودک و مادر بیش از اندازه سنگین نشود و به شانه مادر آسیب نزد و مادر را خسته نکند و خیلی سریع دوختهای آن در اثر قرار دادن وسایل کودک با چند بار بیرون بردن از خانه باز نشود و از جنس محکم تهیه شده باشد. برای انتخاب ساک مناسب دنبال ساکهایی باشید که لوازم جانبی مثل بند کالسکه، ساک لباس کثیف ، کیف شیشه شیر عایق، و بند قابل تنظیم جداشدنی همراهشان داشته باشند تا بتوانید کیف را از دوشتان آویزان کنید و دست هایتان آزاد شوند و همچنین یک زیرانداز تعویض پوشک برای انداختن زیر بچه هنگام تعویض پوشک داشته باشند. بعضی از آنها یک جیب توری هم دارند که پوشک ها و دستمال های مرطوب را می توان در آن قرار داد.
1- ساک کامل : ساکهای نوزاد به طور ویژه برای راحتی شما طراحی شده اند. بیشتر آنها شامل نگهدارنده بطری عایق دار، بخش پد تعویض پوشک در دسترس و احتمالا حتی پد تعویض و قلاب هایی برای نگه داشتن پستانک و آیتم های دیگر است. بعضی از این ساکها حتی فضای خارجی برای دستمال و پوشک دارند که بتوانید بدون باز کردن کیف به آنها دسترسی داشته باشید.
2 -ساک دوشی : این مدل متداول ترین نوع ساک نوزاد است و شامل نوار شانه بلند با دو نوار دسته ای کوتاه تر می شود. ساده ترین مدل این ساکها یک کیف با یک بخش بزرگ است. مدلهای دیگر جیب های بیشتر و ظرفیت سازمان دهی بیشتری دارد. این ساکها محفظه های کوچک زیادی دارند تا بدون نیاز به باز کردن در اصلی ساک به آنها دسترسی داشته باشید.
3 -ساک سفری : ساکهای سفری راهی عالی برای نگهداری از وسایل کودک به صورتی که اصلا مشخص نشود هستند. این ساکها معمولا با یک نوار بلند طراحی شده اند که می تواند روی شانه یا روی سینه قرار بگیرد. این مدل ساکها برای اینکه دست هایتان آزاد باشند انتخاب مناسبی هستند. این ساکها معمولا سایز بزرگتری نسبت به بقیه ساکهای نوزاد دارند.
4- کوله پشتی: اگر می خواهید دستهایتان آزاد باشد ساک کوله می تواند گزینه مناسبی باشد. دو بند اصلی به توزیع وزن به صورت یکسان تر کمک می کند . این ساکهای کوله پشتی معمولا جیبهای کوچگ و عایقی برای نگه داشتن شیشه شیر و جای مخصوص برای پوشک نوزاد هم دارند.
5- ساک آویزی: مثل مدل کوله پشتی، آویز روی شانه ها و مقابل سینه با یک نوار قرار می گیرد. وزن را به صورت یکسان تر تقسیم می کند و نزدیک به سینه شما قرار می گیرد. در این مدل بازهم دستهای شما آزاد است و به راحتی می توانید حرکت کنید.
ویژگی هایی که باید به دنبال آنها باشید
6 - تمیز شدن آسان: ساکی که انتخاب می کنید باید خیلی راحت تمیز شود. این ساک قرار است همیشه همراه شما باشد و کثیفی هم اجتناب نا پذیر است. از خرید کیف هایی که زود خیس یا کثیف می شوند بگذرید و به دنبال کیف هایی باشید که قابل شستشو هستند. اگر کیفی بدون لایه و عایق باشد ممکن است شما را به دردسر بیندازد. تصور کنید همه لباسهای نوزادتان یک دفعه با هم خیس یا کثیف شوند.
7- ملاحظات فصلی: بعضی از ساکهای بزرگ که فقط با یک دستمال تمیز می شوند ممکن است از پلاستیک ساخته شده باشند. در حالیکه نگهداری آنها بسیار آسان است اما بهتر است آب و هوا را هم مد نظر داشته باشید، به خاطر اینکه این ساکها از موادی ساخته شده اند که در زمستان سرد می مانند و ممکن است در تابستان به شدت داغ شوند. به جنس پارچه یا چرمی که ساک نوزاد از آن ساخته شده توجه کنید. موادهای پلاستیکی و شیمیایی می تواند باعث به وجود آمدن حساسیت در نوزادان شود. لباسها و شیشه شیر و پوشک نوزاد را می خواهید داخل این ساک قرار بدهید.
8- نوزادان دوقلو: اگر دوقلو دارید باید حواستان به سایز و اندازه ساکی که تهیه می کنید باشد. حساب کنید برای یک نوازد به چه فضایی نیاز دارید همان اندازه را دو برابر کنید و دنبال یک ساک بزرگ بگردید تا همه نیازهای شما را تامین کند. البته ساک مخصوص نوزادان دوقلو هم در بازار پیدا می شود اما اگر در دسترس شما نبود بهتر است از ساکهای بزرگتر استفاده کنید.
9- پد قابل تعویض: بیشتر ساکهای نوزاد همراه با پد تعویض هستند. اگر ساکی می خرید که پد تعویض ندارد، مطمئن شوید که فضای آن به اندازه کافی بزرگ هست تا یک کیف دیگر درون آن بگذارید یا نه؟
10- دسترسی راحت : ساکی که انتخاب می کنید بهتر است دور از هر گونه قفل و دنگ و فنگ اضافه باشد. یادتان باشد وقتی نوزادتان را در آغوش می گیرید و می خواهید در آن را باز کنید هیچ چیزی مثل درزهای چسبی یا یک زیپ یکسره ساده نمی تواند کار شما را راحت کند. پس بهتر است از ققل های پیچیده اجتناب کنید. بعضی از ساکها قفلهای مغناطیسی دارند که با تولید صدا زیاد باز و بسته می شوند ، اگر دلتان ساک با قفل مغناطیسی می خواهد بهتر است سراغ انواع بی صدای آن بروید.
11- نگه دارنده بطری عایق دار: بهتر است ساکی برای نوزادتان انتخاب کنید که یک جای مخصوص و عایق دار برای بطری های آب جوش و فلاسک داشته باشد. بسیاری از ساکهای نوزاد این نگه دارنده ها را دارند اما اگر ساک شما ندارد می توانید یکی از اینها را به صورت جداگانه بخرید تا مطمئن شوید که ساک شما کاملا مجهز است. به هر حال شما به این محفظه برای نگه داشتن بطری کودک در دمای مناسب نیاز دارید. این محفظه باید عایق باشد تا اگر شیشه شیر یا فلاسک آب جوش از خودش آب پس داد بقیه وسایل نوزاد را خیس و کثیف نکند.
12- سازگاری با کالسکه: بهتر است ساکی که برای نوزادتان انتخاب می کنید با کالسکه ای که خریداری کرده اید، سازگار باشد. ساک باید روی دسته کالسکه جا بگیرد یا حداقل در سبد نگه داری کالسکه قرار بگیرد تا شما به سه دست برای راندن کالسکه کودک نیاز نداشته باشید.
13- طبی باشد: بهتر است ساکی برای نوزادتان انتخاب کنید که علمی و طبی درست شده باشد. مطمئن شوید که دسته های نگهداری ساک به خوبی پد گذاری شده است واینکه وزن به صورت یکنواخت روی بدن شما تقسیم می شود. اگر درباره مسائل ارگونومیک نگران هستید بهتر است یک کوله پشتی بخرید. ساکی که طبی درست نشده باشد خیلی زود باعث آزار شما می شود. اگر ساک نوزاد باعث آسیب به شانه ها و کمر شما شود دیگر نمی توانید به راحتی نوزادتان را به آغوش بگیرید.
بستن ساک زایمان، استقبال ویژه از مسافر کوچولو
نکات مهم درباره بردن نوزاد به خانه
اولین ماشین سواری نوزاد دو تا سه روز بعد از به دنیا آمدنش اتفاق می افتد. پس بهتر است نکات ایمنی را رعایت کنید. مهمترین بخش سفر نوزاد از بیمارستان به خانه، یک صندلی ایمنی یعنی صندلی مخصوص خودروست. استفاده از صندلی مخصوص خودرو یکی از بهترین راه ها برای محافظت از نوزاد است. در آغوش گرفتن کودک در خودرو، حتی برای مسافت های کوتاه ایمن و مجاز نیست. یک ترمز سریع می تواند خطرآفرین باشد. قبل از به دنیا آمدن نوزاد نصب صندلی را در خودرو یاد بگیرید. نصب برخی از صندلی ها ی خودرو، دشوار و پیچیده هستند. دو نوع صندلی خودرو کودک وجود دارد. یک نوع صندلی فقط برای نوزادان است که باید رو به پشت خودرو، و پشت به یکی از صندلی های جلو نصب شود. مدل دیگر صندلی هایی با قابلیت های مختلف است و بچه ها تا سن های بالاتر می توانند از آن استفاده کنند.
پ

محتوای حمایت شده

تبلیغات متنی

مشاوره ویدیویی

  • اخبار داغ
  • جدیدترین
  • پربیننده ترین
  • گوناگون
  • مطالب مرتبط

  نظر کاربران

  • خانم محمد آقا ❤️
   درباره بستن ساک زایمان، استقبال ویژه از مسافر کوچولو

   عالی ❤️ ❤️ ❤️ ❤️

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • بدون نام
   درباره بستن ساک زایمان، استقبال ویژه از مسافر کوچولو

   خوووب بود

   پاسخ ها

   • مدیر پایگاه

    سلام، ممنون از توجه و لطف شما

  • اسما رحیمی
   درباره بستن ساک زایمان، استقبال ویژه از مسافر کوچولو

   حتما ناخن گیر مخصوص نوزاد هم همراه داشته باشید. چون نوزاد ناخن های تیزی دارد و به صورت خود آسیب میزند.

  برای ارسال نظر کلیک کنید

  لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

  از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

  لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

  در غیر این صورت، «نی نی بان» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

  هم اکنون دیگران می خوانند